Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

NBA: Γενική Συζήτηση

06 Jun 2020 10:21 #235191 by Βασίλης Φρίγκας
Ο Michael Jordan μέσω της ομώνυμης εταιρείας του, αποφάσισε να δωρίσει 100 εκατομμύρια δολάρια για την καταπολέμηση του ρατσισμού.

Ο "θρύλος" του ΝΒΑ και κάτοχος της εταιρείας Jordan, Michael Jordan προέβη σε μια σπουδαία φιλανθρωπική κίνηση, δωρίζοντας 100 εκατομμύρια δολάρια, που θα ξοδευτούν για την καταπολέμηση του ρατσιμού.

Πιο συγκεκριμένα, σύμφωνα και με την ανακοίνωση της εταιρείας, κάποιοι οργανισμοί που έχουν ως αντικείμενό τους την φυλετική ισότητα, την κοινωνική δικαιοσύνη και την ευκολότερη πρόσβαση στη μόρφωση, θα πάρουν συνολικά όλες περίπου 100 εκατομμύρια δολάρια από τον "θρύλο" του ΝΒΑ.

Με αυτόν τον τρόπο, ο "Air" Jordan δείχνει σε όλους και τον σπουδαίο φιλανθρωπικό του χαρακτήρα, στηρίζοντας τον κόσμο σε μία δύσκολη χρονική περίοδο για τις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής μετά και τη δολοφονία του George Floyd από αστυνομικό στη Minneapolis.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Jun 2020 14:55 #235242 by Βασίλης Φρίγκας
Το NBA προσπαθώντας να βρει λύσεις για την κατάταξη των ομάδων, γνωστοποίησε πως αυτή θα διαμορφωθεί από το ποσοστό των νικών των ομάδων του.

Όπως έχει γίνει γνωστό ήδη πλέον, το ΝΒΑ αναμένεται να ξεκινήσει στα τέλη του επόμενου μήνα, του Ιουλίου με 22 ομάδες στο Orlando και οι αρμόδιοι φορείς αναζητούν λύση στο θέμα της κατάταξης των ομάδων, έτσι ώστε να μην υπάρξει πουθενά αδικία για κάποιον οργανισμό.

Φαίνεται πως η Λίγκα έχει καταλήξει στο ότι η κατάταξη των 22 αυτών ομάδων θα διαμορφωθεί έπειτα από το ποσοστό που θα έχουν αποκτήσει αυτές μέσω των παιχνιδιών που θα αγωνιστούν και το ποσοστό των νικών τους.

Οι ομάδες σε αυτή τη φάση διαθέτουν περισσότερες νίκες, ήττες και παιχνίδια μεταξύ τους, οπότε το πιο δίκαιο είναι να κριθεί το ποσοστό των νικών αυτών των ομάδων, για να διαμορφωθεί η κατάταξή τους στην τελική φάση του πρωταθλήματος.

Αυτό επηρεάζει άμεσα τις ομάδες που διεκδικούν μία θέση στα Playoffs του ΝΒΑ. Δεδομένου ότι οι αγώνες κατάταξης θα είναι οκτώ για κάθε ομάδα, η ανισορροπία στον τελικό αριθμό αγώνων για καθεμιά, θα κριθεί από το ποσοστό νικών της.

Ειδικά στη Δυτική Περιφέρεια θα υπάρξει μεγάλο ενδιαφέρον για τη συνέχεια της διοργάνωσης, καθώς θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι έξι οι ομάδες που διεκδικούν άμεσα τη θέση τους στην οχτάδα και τα Playoffs. Ο λόγος για τις ομάδες των Memphis Grizzlies, Portland Trail Blazers, New Orleans Pelicans, Sacramento Kings, San Antonio Spurs, αλλά και Phoenix Suns. Με τις τέσσερις πρώτες θα λέγαμε να έχουν περισσότερες πιθανότητες λόγω του ήδη υπάρχοντος ρεκόρ που διέθεταν στο πρωτάθλημα πριν από τη διακοπή του.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Jun 2020 15:07 #235252 by Ηλιας
Ειμαι φανατικος με τους Σικαγο Μπουλς. Παλια εβλεπα και παιχνιδια τους, αλλα πλεον με τον κορονοιο εχει σταματησει και το nba οποτε δεν βλεπω δυστυχως.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Jun 2020 22:51 #235266 by Giorgos Tsolaridis

Brazhlias wrote: Ειμαι φανατικος με τους Σικαγο Μπουλς. Παλια εβλεπα και παιχνιδια τους, αλλα πλεον με τον κορονοιο εχει σταματησει και το nba οποτε δεν βλεπω δυστυχως.

Δεν μου αρέσει να αλλάζω ομάδες σε αθλήματα και ούτε στο ΝΒΑ το έκανα αυτήν την περίοδο με τον Γιάννη. Όταν μικρός έπαιζα ΝΒΑ Live,2K πάντα έπερνα Atlanta Hawks (περίοδο 2008-2011) λόγω του Mike Bibby που είχε σπασμένο τρίποντο.

I don't need to get a life. I'm a gamer, I have lots of lifes.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Jun 2020 10:16 #235294 by Ηλιας

BigGreekGamer wrote:

Brazhlias wrote: Ειμαι φανατικος με τους Σικαγο Μπουλς. Παλια εβλεπα και παιχνιδια τους, αλλα πλεον με τον κορονοιο εχει σταματησει και το nba οποτε δεν βλεπω δυστυχως.

Δεν μου αρέσει να αλλάζω ομάδες σε αθλήματα και ούτε στο ΝΒΑ το έκανα αυτήν την περίοδο με τον Γιάννη. Όταν μικρός έπαιζα ΝΒΑ Live,2K πάντα έπερνα Atlanta Hawks (περίοδο 2008-2011) λόγω του Mike Bibby που είχε σπασμένο τρίποντο.


Εγω μονο Ολυμπιακος.

Στα υπολοιπα απλα μου αρεσουν καποιες ομαδες, αναλογα με το πως παιζουν. Μου αρεσαν οι Μπουλς με Τζορνταν, ο Λεικερς με Κομπε, οι Ουοριορς. Δεν μου αρεσαν πολυ οι Σελτικς, οι Σπερς και οι Χιουστον ας πουμε.

Στη μπαλα παλι τα ιδια. Μου αρεσε η Μαν. Γιουναιτεντ με Σερ Αλεξ Φεργκιουσον, η Μπαρτσα επι Γκουαρντιολα, η Μιλαν οταν ειχε Κακα, Πιρλο, Σεβσενκο, Νεστα, Μαλντινι κλπ.
The following user(s) said Thank You: Blood Prince, Giorgos Tsolaridis

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Jun 2020 14:01 - 09 Jun 2020 14:05 #235304 by Blood Prince

Brazhlias wrote:

BigGreekGamer wrote:

Brazhlias wrote: Ειμαι φανατικος με τους Σικαγο Μπουλς. Παλια εβλεπα και παιχνιδια τους, αλλα πλεον με τον κορονοιο εχει σταματησει και το nba οποτε δεν βλεπω δυστυχως.

Δεν μου αρέσει να αλλάζω ομάδες σε αθλήματα και ούτε στο ΝΒΑ το έκανα αυτήν την περίοδο με τον Γιάννη. Όταν μικρός έπαιζα ΝΒΑ Live,2K πάντα έπερνα Atlanta Hawks (περίοδο 2008-2011) λόγω του Mike Bibby που είχε σπασμένο τρίποντο.


Εγω μονο Ολυμπιακος.

Στα υπολοιπα απλα μου αρεσουν καποιες ομαδες, αναλογα με το πως παιζουν. Μου αρεσαν οι Μπουλς με Τζορνταν, ο Λεικερς με Κομπε, οι Ουοριορς. Δεν μου αρεσαν πολυ οι Σελτικς, οι Σπερς και οι Χιουστον ας πουμε.

Στη μπαλα παλι τα ιδια. Μου αρεσε η Μαν. Γιουναιτεντ με Σερ Αλεξ Φεργκιουσον, η Μπαρτσα επι Γκουαρντιολα, η Μιλαν οταν ειχε Κακα, Πιρλο, Σεβσενκο, Νεστα, Μαλντινι κλπ.


Ενα από τα ίδια.

Λάτρεψα Bulls,Lakers,Celtics,Timberwolves Minnesota (Garnett ftw)

Στην μπάλα λάτρεψα Τσέλσι,Μάντσεστερ Γιούν,Ρεάλ (Raul),Μπαρτσελόνα (Messi) ,Βαλένθια και τελευταία στηρίζω την Ιντερ.

Δεν μπορώ να πω πως φανατίζομαι με κάποια ομάδα συγκεκριμένα από εξωτερικό μόνο Παναθηναϊκός είμαι.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Jun 2020 11:18 #235343 by Βασίλης Φρίγκας
Το ΝΒΑ συζητάει με τις ομάδες και τους παίκτες το πλαίσιο των μεταγραφών που μπορούν να γίνουν στην επανέναρξη της σεζόν (ξεκινάει 31 Ιουλίου).

Το ΝΒΑ δεν αφήνει τίποτα στην τύχη. Οι τραυματισμοί, ή το ενδεχόμενο κάποιοι παίκτες να χτυπηθούν από τον κορονοϊό έχει κάνει την διοίκηση του ΝΒΑ να συζητάει με τις ομάδες το πλαίσιο των μεταγραφών που μπορούν να κάνουν στην επανέναρξη της σεζόν (το τζάμπολ θα γίνει στις 31 Ιουλίου).

Ο έγκυρος δημοσιογράφος του ESPN, Adrian Wojnarowski αποκάλυψε ότι μεταγραφές θα γίνουν κανονικά και μίλησε για κάποιους από τους κανόνες που θα ισχύσουν σε αυτή την άτυπη μεταγραφική περίοδο.

Ο Αμερικανός δημοσιογράφος άφησε να εννοηθεί ότι σε αυτή την μίνι μεταγραφική περίοδο, οι ομάδες θα μπορούν να μετατρέψουν δυο «two way contract» σε «κανονικά συμβόλαια», ενώ θα μπορούν να πάρουν παίκτες από την αγορά.

Επίσης είπε ότι μάλλον στην μεταγραφική περίοδο θα μπορούν να συμμετάσχουν όχι μόνο οι 22 ομάδες που θα είναι στο restart, που θα διεξαχθεί στο Orlando (Disney World), αλλά και οι 30 ομάδες του ΝΒΑ (για να μπορούν φυσικά οι 22 να ενισχυθούν από μια μεγαλύτερη δεξαμενή που περιλαμβάνει όλους τους συλλόγους του πρωταθλήματος).

Η έναρξη της μεταγραφικής περιόδου μάλλον θα γίνει κάπου γύρω από τις 22 Ιουνίου.

Αν οι 22 ομάδες χτυπηθούν από τραυματισμούς η από τον Covid-19 ίσως να μην υπάρχει περιορισμός στις μεταγραφές που θα μπορέσουν να κάνουν, προκειμένου να μπορέσουν να καλύψουν κάθε πιθανή απώλεια.

Οι παίκτες που θα μπορούν να πάρουν θα πρέπει να είχαν είτε συμβόλαια στο ΝΒΑ, είτε να έπαιζαν στη G-League ή να είχαν συμβόλαια για συμμετοχή στις προπονήσεις κάποιας ομάδας.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

13 Jun 2020 12:00 #235433 by Βασίλης Φρίγκας
Στην τηλεδιάσκεψη που πραγματοποίησαν αρκετοί αθλητές του NBA, γίνονται ακόμη περισσότεροι αυτοί που τάσσονται κατά της επανέναρξης του πρωταθλήματος.

Ο αστέρας των Brooklyn Nets Kyrie Irving ήταν για ακόμη μια φορά ο "οργανωτής". Ωστόσο, αυτή τη συγκεκριμένη φορά δεν ήταν εντός παρκέ. Ήταν λοιπόν ο άνθρωπος που συντόνισε την τηλεδιάσκεψη που πραγματοποίησαν αρκετοί παίκτες του "μαγικού" κόσμου του ΝΒΑ, στην οποία πολλοί από αυτούς τάχθηκαν κατά της επανεκκίνησης του πρωταθλήματος.

Ο Κομισάριος της Λίγκας Adam Silver είχε γνωστοποιήσει προ ημερών πως το κορυφαίο πρωτάθλημα του πλανήτη θα επιστρέψει τέλη του Ιουλίου, ωστόσο αυτό μόνο σίγουρο δεν μπορεί να θεωρηθεί καθώς υπάρχουν έντονες αντιδράσεις από πολλούς αθλητές.

Στην τηλεδιάσκεψη αυτή συμμετείχαν 80 αθλητές και υπολογίζεται πως τουλάχιστον 50 από αυτούς τάσσονται κατά της επανέναρξης του ΝΒΑ. Σύμφωνα με τις πηγές του ESPN και του "The Athletic" ο Kyrie Irving δήλωσε χαρακτηριστικά:

"Διαφωνώ στο να πάμε στο Ορλάντο. Κάτι μου βρωμάει. Είτε θέλουμε να το παραδεχθούμε είτε όχι, κάθε μέρα που ξυπνάμε είμαστε στο στόχαστρο ως μαύροι άνδρες".

Παράλληλα τόνισε πως ακόμη η υγεία των αθλητών και ολόκληρων των ομάδων βρίσκεται σε κίνδυνο, καθώς να υπενθυμίσουμε πως οι Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής δεν έχουν ξεπεράσει πλήρως την πανδημία του κορονοϊού. Αλλά το βασικό θέμα που τους "κρατάει πίσω" είναι με αφορμή το θλιβερό γεγονός με τον George Floyd στη Minneapolis. Πολλοί αθλητές του "μαγικού" κόσμου του ΝΒΑ συμμετέχουν καθημερινώς σε διαδηλώσεις κατά του ρατσισμού και δείχνουν έντονα πως το μπάσκετ έρχεται σε δεύτερη μοίρα τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο.

Το παρόν μεταξύ άλλων έδωσαν και σημαντικοί αστέρες του ΝΒΑ όπως είναι οι Chris Paul, Avery Bradley, Malcolm Brogdon, Kyle Lowry, Donovan Mitchell, C.J. McCollum, Dwight Howard αλλά το αξιοσημείωτο ήταν κυρίως πως ο "King" του ΝΒΑ Lebron James δεν συμμετείχε.

Τέλος, η Ένωση Παικτών του πρωταθλήματος θεωρεί πως η επόμενη χρονιά 2020/21 θα πραγματοποιηθεί εξίσου χωρίς φιλάθλους στις κερκίδες, κάτι που τους επηρεάζει άμεσα στο παιχνίδι τους. Ακόμη οι Carmelo Anthony και Donovan Mitchell τόνισαν πως υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες για τραυματισμούς.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Jun 2020 11:50 #235477 by Βασίλης Φρίγκας
Το NBA καταβάλλει μεγάλη προσπάθεια για την επανέναρξη της σεζόν στα τέλη του Ιούλη και πλέον δόθηκε άδεια στις ομάδες να πραγματοποιήσουν τεστ για τον κορονοϊό μέχρι και σε ασυμπτωματικά μέλη.

Παρά το πείσμα του Kyrie Irving και πολλών άλλων παικτών για να μην ξεκινήσει πάλι το πρωτάθλημα στο "μαγικό" κόσμο του ΝΒΑ, η διοργανώτρια αρχή αποφάσισε να αρχίσει τα τεστ για τον κορονοϊό στις 23 Ιουνίου.

Οι ομάδες πήραν μάλιστα και την άδεια από το ΝΒΑ να πραγματοποιήσει τα σχετικά τεστ ακόμη και σε ασυμπτωματικά μέλη όπως είναι παίκτες, προπονητές και πολλοί ακόμα, δείχνοντας ξεκάθαρα την επιθυμία της διοργανώτριας αρχής για επανεκκίνηση του κορυφαίου πρωταθλήματος στον πλανήτη.

Τα τεστ αυτά θα γίνονται μέχρι και τις 7-9 Ιουλίου, λίγο πριν την προγραμματισμένη επανεκκίνηση της διοργάνωσης και λίγο πριν οι ομάδες φτάσουν στο Orlando για να εγκατασταθούν εκεί.

Τα δείγματα των τεστ θα ανανεώνονται ανά δεύτερη μέρα και σύμφωνα με πληροφορίες του έγκυρου δημοσιογράφου Shams Charania, το κορυφαίο πρωτάθλημα μπάσκετ των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής θα συνεργαστεί με μεγάλα πανεπιστήμια της χώρας για άμεσα αποτελέσματα μέσω σάλιου.

Ωστόσο, αξιοσημείωτο είναι να αναφέρουμε πως προς στιγμήν εάν υπάρξει κάποιο κρούσμα και κάποιος παίκτης ή προπονητής θετικός στον ιό, δεν έχει αποφασιστεί το τι μέλλει γενέσθαι σε αυτήν την περίπτωση ούτε με το κρούσμα, ούτε με τα υπόλοιπα μέλη της αντίστοιχης ομάδας του.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Jun 2020 11:12 #235491 by Ηλιας
Δηλαδη οι μπασκετμπολιστες τι φοβουνται; Μην τους σκοτωσουν ή μην κολλησουν κορονοιο;

Την δουλεια τους του λενε να κανουν και μαλιστα χρυσοπληρωνονται για αυτην, τη στιγμη που ο κοσμακης που παιρνει 500 και 600 ευρω δουλευει κανονικα, σχεδον χωρις μετρα προστασιας και χωρις 100 γιατρους απο πανω του.

Οι αθλητες ειναι λιγοτερο πιθανο να εχουν προβλημα απο μια ιωση, σε σχεση με οποιονδηποτε αλλο ανθρωπο. Καθε αλλο παρα ευαλωτη ομαδα ειναι.

Απλα απ'οτι καταλαβαινω τους χαλανε τις διακοπες τους. θα ειχαν ενα μηνα να ξεκουραστουν, να πανε διακοπες ή οτι θελει ο καθενας, αλλα ετσι θα αναγκαστουν να παιζουν μπασκετ μεχρι τον Αυγουστο και τον Οκτωβρη να ξεκινησει το πρωταθλημα ξανα.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification