Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

The Elder Scrolls Online

07 Feb 2014 01:20 #140193 by Christos Soudis
Εχω λαβει και εγω beta key για το διαστημα 7-10/2 ... chrisrolley το ονομα μου εκει. (Για υπολογιστη)
Καθε σαββατοκυριακο ανοιγει το beta? και πρεπει να μας προσκαλεσουν γι το συγκεκριμενο σαββατοκυριακο η ισχυει απο το προηγουμενο?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Feb 2014 17:54 #140204 by Αποστόλης Αναστασίου

chrisrolley wrote: Εχω λαβει και εγω beta key για το διαστημα 7-10/2 ... chrisrolley το ονομα μου εκει. (Για υπολογιστη)
Καθε σαββατοκυριακο ανοιγει το beta? και πρεπει να μας προσκαλεσουν γι το συγκεκριμενο σαββατοκυριακο η ισχυει απο το προηγουμενο?

Μπορείτε να πάρετε Beta Keys όπως ανέφερε και ο Γιώργος Λόλας στο πρόσφατο άρθρο του www.gameworld.gr/news/mmorpg/item/15546-the-elder-scrolls-online-beta-keys
Το Curse.com μοιράζει Beta Keys για το The Elder Of Scrolls Online :
www.curse.com/betas/teso-beta-key-giveaway
Καλή διασκέδαση :D

Consoles are for people who like video games, PCs are for gamers.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Feb 2014 18:12 #140206 by Μάνος Γρυπάρης
Όσοι παίζετε ήδη την beta μπείτε στο Curse.com ή σε άλλα game sites και ζητήστε επιπλέον κωδικούς. Αν τους έχετε κρατήστε τους μήπως τους ζητήσουν άλλα μέλη του GameWorld.

Όσοι ψάχνετε ακόμη κωδικό μπορείτε να ζητήσετε εδώ. Αυτές τις ημέρες πιστεύω ότι θα γίνουν κι άλλα giveaways.

ΥΓ. Δοκιμαστε να μπειτε στο Curse.com κι από διαφορετικά PC.
ΥΓ2. Έχουμε κι άλλο beta τριήμερο που ξεκινάει από τώρα και θυμίζω αυτή τη φορά θα δούμε και PvP.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Feb 2014 15:48 #140264 by Μάνος Γρυπάρης
Χθες ανέβασα το άρθρο για την beta του The Elder Scrolls Online και την εμπειρία μου από το PvE. Να σημειώσω ότι παίζω σε διαφορετικό server απ' ότι εσείς. Κι επειδή πολλοί ρωτάτε το GameWorld έχει άδεια να δημοσιεύσει preview και βίντεο από την Παρασκευή στις 17:00.

Έφτασα μέχρι το Level 7 έως την Δευτέρα που σταμάτησε η PvE beta των δημοσιογράφων και θα συνεχίσω κι αυτό το τετραήμερο όπου έχουμε PvP beta. Θα το ήθελα πολύ να παίζαμε μαζί, προς το παρόν από τους συντάκτες ξέρω ότι παίζει η Χριστιάνα με το nickname Walkingchaos οπότε μπορείτε να την κάνετε add από το μενού Social/Friends.

Επέλεξα Britton/Sorcerer και προηγουμένως είχα δοκιμάσει High Elf/Sorcerer .

Το αρχικό tutorial πιστεύω ότι κάνει σωστή δουλειά στο να μυήσει τους αρχάριους στον κόσμο ενός MMO ακόμα κι αν δεν έχουν ξανασχοληθεί στο παρελθόν. Από εκεί και πέρα όμως θα έπρεπε να υπάρχουν καλύτερες ενδείξεις για τα quests στο map (όχι μόνο στο πάνω μέρος της οθόνης) και ένα κατά πολύ ανώτερο inventory. Η κάθετη ταξινόμηση αντικειμένων μου έβγαλε την πίστη μετά τα πρώτα loot γιατί πραγματικά...έχανα την μπάλα από τα αντικείμενα. Καλό το auto align αλλά έχει τα θέματά του. Επίσης με ψιλοεκνεύρισε το loot όπου πρέπει να πατήσουμε το R ή διπλό κλικ, αντί για ένα απλό κλικ ή drag & drop όπως έχουμε συνηθίσει σε άλλα MMO.

Το farming είναι ευχάριστο, το ίδιο και το real-time σύστημα μάχης και το levelling up έχει απλοποιηθεί προς όφελος των αρχάριων του είδους. Οι παλαιότεροι ίσως θα περίμεναν ένα μεγάλο skill tree. Προφανώς η Bethesda είδε ότι το level up στο Skyrim της βγήκε σε καλό βάση πωλήσεων και το εφάρμοσε και εδώ.

Το A.I. επίσης ήταν πολύ στατικό και μου θύμισε tab targetting MMO.

Κατά τα άλλα από πλευράς γραφικών και ήχου έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Δεν περιμέναμε τα επίπεδα του Skyrim ασφαλώς γιατί πρόκειται για MMORPG, όμως στην κατηγορία του εκτιμώ ότι τεχνικά είναι Νο.1 αυτή τη στιγμή.

Από bugs δεν παρατήρησα κάτι το ιδιαίτερο πέρα απ' το ότι ο χαρακτήρας μου σε κάποιες φάσεις τέντωνε το όπλο του μπροστά διαρκώς λες και είχε πάθει αγκύλωση


Διαβάστε το beta preview του GameWorld

Δείτε το πρώτο μας βίντεο από την beta.
[youtube:pnoyjcim]
[/youtube:pnoyjcim]

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Feb 2014 16:09 #140267 by Χριστιάνα Θάνου
Είχα την ευκαιρία να παίξω την Beta του Elder Scrolls Online από τη Παρασκευή και σήμερα το πρωί. Οι εντυπώσεις μου είναι μόνο θετικές από το συγκεκριμένο MMORPG. Φαίνεται ότι έχει γίνει αρκετή δουλειά από τη πλευρά των Developers, Zenimax.
Για αρχή, το παιχνίδι μπορεί άνετα να παιχτεί solo, δεν είναι απολύτως αναγκαία η βοήθεια των φίλων, κάτι πολύ σημαντικό μιας και δεν έχουμε όλοι κάποιον για να παίξει μαζί μας ή απλά...θέλουμε να παίξουμε μόνοι μας!

Το character creation είναι λιτό. Στην αρχή θα πρέπει να διαλέξετε το race που σας αρέσει, μετά το class και στη συνέχεια να ασχοληθείτε με την εμφάνιση του χαρακτήρα σας. Θα μου άρεσε πάντως αν υπήρχαν περισσότερες επιλογές στα μαλλιά, τατουαζ, μακιγιαζ κτλ αλλά ας ελπίσουμε ότι θα προστεθούν αργότερα.

Τα quests είναι διασκεδαστικά και ξεφεύγουν από το συνηθισμένο τρέξε φέρε εκείνο, μίλα σε αυτόν. Υπάρχουν και τέτοια αλλά πάντα σε συνδυασμό με άλλου είδους quests. Το μόνο περίεργο που παρατήρησα είναι τα λίγα rewards, μην περιμένετε δηλαδή να ντυθείτε κάνοντας τα 10 πρώτα quests.
Τα τοπία είναι υπέροχα, πολύ καλοφτιαγμένα και με αρκετή φαντασία. Όσο για την ρύθμιση των γραφικών, ακόμα και στο medium φαίνονται πολύ καλά, αν τα βάλετε στα ultra high τότε πραγματικά θα εκπλαγείτε.

Η μουσική υπόκρουση είναι αριστουργηματική με όλη την έννοια της λέξης. Δεν υπάρχει ούτε μία στιγμή που να μην ακούγεται κάποιο theme και στις μάχες γίνεται epic. Όσο για το voice acting, είναι και αυτό με τη σειρά του πολύ προσεγμένο αλλά το lipsync ήθελε περισσότερη δουλειά.

Όσο για το end game, δυστυχώς δεν μπόρεσα να δω τίποτα μιας και είμαι ακόμα level 6 λόγω των πολλαπλών disconnections και του server maintenance που ειχαμε χτες.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Feb 2014 17:23 #140274 by Nikolaos Chapsas
Μπορεί όλοι να το δαφνοστολιζετε άλλα το παιχνίδι είναι πάρα μα πάρα πολύ μέτριο.

Εδώ να σημειωθεί ότι μιλάω ως Gamer και Game Developer. Παίζω MMO apo to 2004 και έχω δοκιμάσει ΚΑΘΕ MMORPG που έχει βγει μέχρι τώρα (μιλώντας πάντα για γνωστούς τίτλους)

Ας ξεκινήσουμε από τα καλά (τα οποία είναι και πολύ λίγα)
Το παιχνίδι έχει πολύ ωραία μουσική. Συνήθως όταν παίζω κάποιο MMORPG κλείνω το sound και είτε ακούω μουσική η κάποιο podcast στο background. To να θέλω να ακούω το ίδιο το παιχνίδι μου έχουν δημιουργήσει μόνο 1 MMO, το Guild Wars 2.
Κάτι άλλο που παρατήρησα και αξίζει να σημειωθεί είναι το combat. Θυμίζει το κλασσικό combat των τελευταίων τίτλων Elder Scrolls κάτι που δίνει μια skill to play νότα στο παιχνίδι.
Τέλος το παιχνίδι έχει το καταπληκτικό voice acting όπως και το Skyrim.

Και αυτά ήταν τα μόνα θετικά.

Ας πάμε λοιπόν στο τι ΔΕΝ πρέπει να είναι όπως είναι (και πιστέψτε με, είναι ΠΟΛΛΑ).

Πρώτον και κυριότερων.
Το παιχνίδι ESO είναι ένα παιχνίδι με Box price (πληρώνεις για να αγοράσεις το game) και με μηνιαία συνδρομή της τάξεως των 8 λιρών τον μηνά.
Μέχρι εδώ είμαστε οκ.
Το παιχνίδι μπορείτε να το κάνετε pre-order σε 2 εκδώσεις μια στις 60 λίρες και μια στις 80 λίρες.
(ωχ παναγία μου έχω αρχίσει να φορτώνω από τώρα)
Όσοι αγοράσουν την απλή εκδοσή μπορούν να παίξουν το παιχνίδι 5 μέρες νωρίτερα από τους άλλους, κάτι πού είναι εντάξει καθώς γίνεται σε πολλά MMO preorder.
To θέμα είναι ότι όσοι κάνουν Pre order θα μπορούν να παίξουν και ΟΤΙ class θέλουν ΣΕ ΟΤΙ FACTION ΘΕΛΟΥΝ.
ΣΟΒΑΡΑ?
Δηλαδή τόσα χρόνια μου χτίζουν ένα κάποιο lore και τώρα για ένα cash grab θα τα φέρουν όλα τούμπα?
Και πες οκ, πάει στα κομμάτια.
Για να δούμε τι έχει το Deluxe/Imperial pre order pack.
Πρώτα απ'ολα έχει όλα αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω
+
Παίξε ως IMPERIAL!
"Παίξε ως Imperial σε όποιο faction θες με ΜΟΝΑΔΙΚΑ bonuses όπως crafting styles, gear και άλλα".
Κάνε summon ένα ΜΟΝΑΔΙΚΟ mount Imperial άλογο για να τρέχεις με περισσότερη ταχύτητα!
Ένα πετ της πλάκας.
"Τα δαχτυλίδια της κυρα Μάρος". Κάνε την τελετουργία και παίξε με ένα φίλο σου με EXPERIENCE BONUS!

ΣΟΒΑΡΑ? Δηλαδή με βάζεις να πληρώσω 60 λίρες για ένα παιχνίδι + 8 λίρες τον μήνα και μου λες ότι το deluxe pre order θα έχει και τέτοια bonus?
Zinemax, YOU FUCKED UP!
Είναι το χειρότερο cash grab στην ιστορία του gaming.


Ας φύγουμε όμως από τα κακά του game σε γενική φύση και ας πάμε ingame.

Πρώτο και πολύ σημαντικό είναι ότι το παιχνίδι έχει την καθυστεριμένη ιδεολογία Loot του WoW που μέχρι και το WoW πλέον την εχει σταματήσει. Αν κάποιος lootarei kapoio quest item, εσύ πρέπει να περιμένει το respawn για να το πάρεις. Ελάτε ρε παιδιά, πάρτε ένα μάθημα από το GW2. Shared loot, πόσο απλό δηλαδή?

Το combat θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Όταν παίζω σε FP θέλω το πλάσμα που βαράω να έχει collision όχι να περνάω από μέσα του. Να νοιώθω ότι βαράω κάτι.

Το παιχνίδι δεν με έκανε να θέλω να περάσω τον χρόνο μου εκεί μέσα άλλα να θέλω να παίξω skyrim.

Ένοιωσα ότι το παιχνίδι είναι μια συλλογή των ES με μια πολύ κακή multiplayer πλατφόρμα μέσα σε αυτό.



Δεν θέλω να πω περισσότερα γιατί δεν νοιώθω ότι χρειάζεται. Ένα πράγμα που μένει να δω για το παιχνίδι είναι το PvP. Άν το PvP είναι άψογο τότε το game μπορεί και να σωθεί.
Ο κύριος λόγος που η όλη κατάσταση είναι fucked up είναι γιατί το παιχνίδι είναι boxed priced me fee. Άν δεν ήταν και κράταγαν όλα τα άλλα (ακόμα και το Imperial boost) τότε θα ένοιωθα οκ.
Αμφιβάλω άν κάνεις το διάβασε όλο άλλα 5 πράγματα έπρεπε να ακουστούν.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Feb 2014 17:33 #140275 by Ethan
Replied by Ethan on topic The Elder Scrolls Online
Hey there!
Θα ειμαι κ εγω στη beta αυτο το σ/κ και περιμενω invites για να γνωριστουμε κ ingame. Το ign μου ειναι Aenagaar κ ειμαι 8 lvl Dark Elf.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Feb 2014 18:56 - 08 Feb 2014 21:23 #140278 by Jester
Replied by Jester on topic The Elder Scrolls Online
Λοιπόν, λοιπόν αν και είμαι μόλις lvl 5 θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες πρώτες σκέψεις μου.

Elfocrash wrote: Μπορεί όλοι να το δαφνοστολιζετε άλλα το παιχνίδι είναι πάρα μα πάρα πολύ μέτριο.


Όντως πολύ κόσμος το δαφνοστολίζει, αλλά εγώ απ' ότι είδα και στον ξένο τύπο οι πρώτες αντιδράσεις είναι κάπως μουδιασμένες. Πάντως θα συμφωνίσω εν πολλοίς μαζί σου, το παιχνίδι αυτή τη στιγμή φαίνεται μέτριο.

Elfocrash wrote: Ας ξεκινήσουμε από τα καλά...
Το παιχνίδι έχει πολύ ωραία μουσική...Κάτι άλλο που παρατήρησα και αξίζει να σημειωθεί είναι το combat. Θυμίζει το κλασσικό combat των τελευταίων τίτλων Elder Scrolls...


Θα συμφωνήσω και στα δύο, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι το δεύτερο είναι απόλυτα θετικό. Για να μην παρεξηγηθώ, είναι ωραίο που οι developers προσπαθούν να μείνουν πιστοί στο combat system της σειράς. Αλλά, κατά τη γνώμη μου το combat δεν είναι και το καλύτερο σημείο των Elder Scrolls. Πάρτε το Skyrim για παράδειγμα...ποτέ δεν ένιωσα το "βαρος του όπλου" που κρατούσα και το αποτέλεσμα του χτυπήματος μου στον αντίπαλο. Είτε χτυπάς με warhammer είτε με dagger οι αντιδράσεις και τα αποτελέσματα στους αντιπάλους μοιάζουν ίδια, γεγονός τουλάχιστον άκομψο. Για να μη σχολιάσω τα physics των χαρακτήρων όταν πέφτουν ή δέχονται χτυπήματα...έλεος. Ε, πάρτε αυτό το περίεργο πακέτο, κάντε το λίγο χειρότερο και έχετε το σύστημα μάχης του ESO...Not good. Άσε που, αφήνοντας το τεχνικό κομμάτι παρατήρησα ότι δεν υπάρχει κανένα βάθος στη μάχη. Open with skills, dodge, rinse and repeat...same old same old...και μετά δε μας αρέσει το WoW...Τέλος πάντων...

Εγώ στα καλά θα έβαζα και το leveling και skill system. Πιστό στη σειρά και ενδιαφέρον. Μου άρεσε.

Και ας περάσουμε στο κυρίως χώσιμο...

Glamorous wrote: Φαίνεται ότι έχει γίνει αρκετή δουλειά από τη πλευρά των Developers, Zenimax...Τα τοπία είναι υπέροχα, πολύ καλοφτιαγμένα και με αρκετή φαντασία. Όσο για την ρύθμιση των γραφικών, ακόμα και στο medium φαίνονται πολύ καλά, αν τα βάλετε στα ultra high τότε πραγματικά θα εκπλαγείτε.


Εγώ, από την άλλη, βλέποντας τα γραφικά νομίζω ότι τουλάχιστον το συγκεκριμένο τμήμα τεμπέλιαζε. Δεν ξέρω αν είναι τα καλύτερα γραφικά σε MMORPG αυτή τη στιγμή, αλλά δε νομίζω ότι είναι ας πούμε καλύτερα από του Skyrim...Ίσως να βάζω ψηλά τον πήχη, αλλά θα προτιμούσα να δω περισσότερα βήματα μπροστά στον τομέα αυτόν. Ακόμα κι αν δεν έπαιζε στον υπολογιστή μου...Σαν χρήστης θέλω να βλέπω πρόοδο και δεν μπορώ να συμμεριστώ την προσπάθεια των εταιρειών να έχουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερο potential user base όταν για να το πετύχουν αυτό θυσιάζουν την ποιότητα των προϊόντων τους.

Glamorous wrote: Τα quests είναι διασκεδαστικά και ξεφεύγουν από το συνηθισμένο τρέξε φέρε εκείνο, μίλα σε αυτόν. Υπάρχουν και τέτοια αλλά πάντα σε συνδυασμό με άλλου είδους quests.


Εγώ, ειλικρινά, τα άλλου είδους quests δεν τα είδα. Μίλα σε αυτόν, πηγαίνετε εκεί, πάτα το quest item, done...
Γενικά το παιχνίδι δε με κράτησε...Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός ότι έχω παίξει αρκετά MMO τα τελευταία χρόνια, αλλά αυτό που είδα δε με έπεισε όσο θα ήθελα. Τι σημαίνει αυτό; Ότι δεν είναι το ESO καλό παιχνίδι; Θα σας πω...από αυτά που έχω δει μέχρι τώρα νομίζω ότι το ESO θα μπορούσε να είναι το καλύτερο F2P MMORPG . Ή έστω ένα πολύ καλό B2P...Αλλά για να ζητήσουν και box price και συνδρομή πρέπει να κάνουν πολύ πολύ δουλειά ακόμα. Εκτός πια αν το end game content είναι τόσο καλό, όπως π.χ. και στο...χμμμμμ, σε ποιο; Ανησυχώ...

Τempora mutantur et nos mutamur in illis

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Feb 2014 19:17 #140279 by Nikolaos Chapsas
@Jester

Ksexasa na pw poso kako einai to questing. 4-5 lepta walking gia to kathe quest pragma pou deixnei kathara oti se kanei force na pareis to elite version gia to mount me to speed.

Cash grab. Money talks.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Feb 2014 21:17 #140282 by Σπύρος
Το διάβασα Elfocrash και παρόλο που δεν παίζω online με καλύπτουν οι θέσεις σου. Όπως είπες όσο το έπαιξα απλά ήθελα να παίξω την "σοβαρή" κατάσταση των TES δλδ τα Morrowind/Oblivion/Skyrim.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification