Hearthstone

07 May 2017 12:45 #198015 by Παναγιώτης Πολυδεύκης

Manos wrote: Με αφορμή το δωράκι της Blizzard έπαιξα για πρώτη φορά Hearthstone.
Ξέρω ότι άργησα να το παίξω αλλά δεν είμαι και τόσο των card games. Κατάφερα να νικήσω σε ranked με το αρχικό deck. Μετά άλλαξα κάποιες κάρτες αλλά σκεφτείτε ότι έχω 14/20 του Warrior με τον οποίο παίζω. Πιθανόν και να αλλάξω στο μέλλον, πάντως παρότι νωρίς οι αντίπαλοι που πετύχαινα με έκαναν κιμά. Απλά δεν είχα την υπομονή να παίξω single-player και γενικά να μαζέψω coins οπότε ορμούσα χύμα στα ranked.

Βασικό μου θέμα το ότι μονίμως δεν τραβάω αρκετά taunts και ο hero μου μένει εκτεθειμένος. Το παν είναι να συνδυάζεις τις κάρτες σωστά και να έχεις αρκετά minions στο deck, αλλά προς το endgame δεν τα καταφέρνω πάντοτε η αλήθεια είναι. Γενικά καθότι ήξερα από την αρχή ότι το παιχνίδι δεν είναι στο στυλ μου, απλά το έπαιξα καθαρά για την εμπειρία και να έχω μια ιδέα. Αποσύρομαι διακριτικά.


Το παιχνίδι βασίζεται σχεδόν όλο στο RNG και αν δεν έχεις όλες τις κάρτες δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Μετράει συνήθως το board control αλλά πάνω από όλα να ξέρεις τις κάρτες σου και το τι deck παίζει ο αντίπαλος για να αντιδράσεις ανάλογα.
Πολύ punishing για νέους παίχτες, η Blizzard είναι ΤΡΑΓΙΚΗ σε αυτό το κομμάτι και έχει φάει κράξιμο και από γνωστούς streamers. Αν κάποιος ξεκινήσει τώρα μόνο άμα σκάσει λεφτά θα μπορέσει να παίξει. Καλά κάνεις και δεν θα ασχοληθείς γιατί εκτός των παραπάνω που έγραψα απαιτεί και πολύ χρόνο.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Jul 2017 13:38 #200893 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
Έρχεται το νέο expansion


Θα κυκλοφορήσει μέσα στον Αύγουστο.

Ευχάριστα νέα για τους fans της Blizzard και ιδίως του Hearthstone. Τις περασμένες ώρες έλαβε χώρα το προγραμματισμένο Q&A των παραγόντων του Hearthstone που παρέδωσαν πληροφορίες σχετικά με το επερχόμενο expansion του παιχνιδιού.

Στο Q&A που μεταδόθηκε ζωντανά στο Twitch, ο Ben Brode, designer του παιχνιδιού, επιβεβαίωσε πως το expansion αυτό αναμένεται να κυκλοφορήσει μέσα στον Αύγουστο. Η ονομασία του δεν δόθηκε από τον Brode, καθώς το επίσημο reveal θα γίνει στις 6 Ιουλίου όπου και θα πραγματοποιηθεί το τουρνουά Hearthstone Spring Championship.

Οι δηλώσεις του Brode περιείχαν και πληροφορίες για το νέο feature του Hearthstone, τις Missions. Όπως αναφέρθηκε, οι Missions θα είναι παρόμοιες με τις Adventures expansions, και θα συμπεριληφθούν φυσικά στο Αυγουστιάτικο expansion όπως και σε κάθε άλλη μελλοντική κυκλοφορία για το Hearthstone. Θα λειτουργούν ως free updates που θα συνοδεύουν τα πλήρη expansions και θα δίνουν την ευκαιρία σε αυτούς που δεν αρέσκονται στο να αγοράζουν packs, να συμμετέχουν και αυτοί.

Λιγότερο σημαντικό ήταν το σχόλιό του γύρω από το Vicious Fledgling, το 3/3 minion που προκάλεσε έντονο προβληματισμό στους παίκτες του Arena Mode καθώς χαρακτηρίστηκε over-powered. Ο Brode ισχυρίστηκε πως αυτή η κάρτα θα εμφανίζεται με το νέο patch κατά 50% λιγότερο, αφού κυριαρχούσε όποτε εμφανιζόταν στα decks της Arena.

Με περισσότερους από 70 εκατομμύρια ενεργούς παίκτες στη διάθεση του, το Hearthstone αποτελεί έναν από τους πιο επιτυχημένους τίτλους της Blizzard και δεν σταματάει εδώ, αυτός είναι εξάλλου και ο σκοπός του νέου expansion.
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Jul 2017 16:37 #201283 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
Hearthstone: Knights of the Frozen Throne


Hearthstone: Knights of the Frozen Throne
Expansion με Single-player mode βασισμένο στον Lich King.

Στο Q&A που μεταδόθηκε ζωντανά στο Twitch, ο Ben Brode, designer του Hearthstone, επιβεβαίωσε στις 3 Ιουλίου πως το νέο expansion του Hearthstone αναμένεται να κυκλοφορήσει μέσα στον Αύγουστο

Διαβάστε περισσότερα στη σχετική είδηση.
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Jul 2017 23:17 #203246 by Πιέρρος Φουστέρης
Βίντεο για το νέο expansion



Στο νέο βίντεο της Blizzard μάθετε όλες τις τελικές λεπτομέρειες για το νέο expansion Knights of the Frozen Throne.

Αν κερδίσετε τον Arthas με τις 9 hero classes τότε θα κερδίσετε ένα αποκλειστικό εναλλακτικό horror πορτραίτο της Paladin class.


"Once you've accepted your flaws, no one can use them against you."
"Never forget what you are, the rest of the world will not. Wear it like armor and it can never be used to hurt you."
"Death is so final, whereas life is full of possibilities."
"Most men would rather deny a hard truth than face it."
- Tyrion Lannister

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Jul 2017 23:24 #203248 by Dimitris Fokas
Replied by Dimitris Fokas on topic Hearthstone
Εγώ σαν παίκτης αφτού του παιχνιδιού, μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτό το Update που κάνανε, έχει ωραία maps ωραίες κάρτες ωραία missions και το έχουν κάνει πάρα πολύ ωραίο από πριν !!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Aug 2017 12:16 #203531 by Angel
Replied by Angel on topic Hearthstone
Ημερομηνία Κυκλοφορίας


Στις 10 Αυγούστου θα κυκλοφορήσει το Hearthstone: Knights of the Frozen Throne.

Το νέο expansion του Hearthstone ανακοινώθηκε πριν ένα μήνα και πλέον έχουμε την επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας του. Μαζί του φέρνει τον νέο μηχανισμό των “hero cards”, ακριβές legendary κάρτες που μεταμορφώνονται στον ήρωα που χρησιμοποιείτε, στην death knight, μορφή του για την ακρίβεια, δίνοντας σας ένα δυνατό effect και νέα hero power. Και φυσικά το νέο expansion φέρνει και 135 ολοκαίνουριες κάρτες.

The sword of destiny has two edges. You are one of them.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Aug 2017 13:31 - 15 Aug 2017 13:28 #203601 by Angel
Replied by Angel on topic Hearthstone
Βίντεο για τους Malfurion και Uther


Ο Matthew Place, Senior Game Designer στην Blizzard μίλησε για τις νέες hero cards στο νέο επερχόμενο expansion του Hearthstone με τίτλο Knights of the Frozen Throne.

Ο Place αναφέρθηκε σε δύο hero cards όπως φαίνεται στο παρακάτω βίντεο, τους Malfurion the Pestilent, ο βασικός Druid hero του Hearthstone και Uther of the Ebon Blade, που αποτελεί όπως πιθανότατα γνωρίζετε τον βασικό Paladin hero. Η Death Knight μορφή τους όμως αλλάζει ολοκληρωτικά την εμφάνιση τους. Ο Malfurion the Pestilent έχει ικανότητα battlecry με την οποία επιλέγετε ή να καλέσετε δύο poisonous spiders ή δύο scarabs με taunt. Ενώ το deck του περιείχε κυρίως κάρτες με πάνθηρες και αρκούδες, πλέον χρησιμοποιεί περισσότερο έντομα. Η hero power του επίσης αλλάζει καθώς η νέα σας επιτρέπει να προσθέσετε +3 Attack στον χαρακτήρα σας ή +3Armor.



Και ο Uther δέχεται εμφανείς αλλαγές. Η battlecry ικανότητα του, του δίνει ένα 5/3 Weapon με lifesteal. Η νέα του hero power του επιτρέπει να καλέσει έναν 2/2 Horseman of the Apocalypse. Το εντυπωσιακό είναι πως αν καταφέρετε και καλέσετε τους 4 Horsemen of the Apocalypse νικάτε αυτομάτως το παιχνίδι.

The sword of destiny has two edges. You are one of them.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

24 Aug 2017 09:54 #204260 by Πιέρρος Φουστέρης
Νέο cinematic trailer στην Gamescom και ανακοίνωση του Lich King Raid



Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης της Blizzard στην Gamescom η εταιρεία έδωσε στη δημοσιότητα ένα διαφορετικό cinematic trailer για το Hearthstone. Ακόμη, η Βlizzard μίλησε και για το Lich King Raid που μπορούν να δοκιμάσουν όλοι οι παρευρισκόμενοι στη Gamescom και που θα κάνει την εμφάνισή του και στον υπόλοιπο κόσμο. O Lich King διαθέτει 1.000.000 πόντους ζωής και στόχος σας είναι να κάνετε όσο το δυνατόν περισσότερο damage πριν πεθάνετε.

Απολαύστε το τρέιλερ με φανερές επιρροές από τις ταινίες της Disney:


"Once you've accepted your flaws, no one can use them against you."
"Never forget what you are, the rest of the world will not. Wear it like armor and it can never be used to hurt you."
"Death is so final, whereas life is full of possibilities."
"Most men would rather deny a hard truth than face it."
- Tyrion Lannister

Please Log in or Create an account to join the conversation.

01 Sep 2017 13:13 #204729 by Angel
Replied by Angel on topic Hearthstone
Knights of the Frozen Throne Review



O Γιώργος Τζίτζιφας γράφει το review για το νέο expansion του Hearthstone.

The sword of destiny has two edges. You are one of them.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Sep 2017 21:47 #205020 by Πιέρρος Φουστέρης
Αν και δεν έχω παίξει τόσο πολύ Hearthstone στην ζωή μου, δεν έχω σταματήσει να το παρακολουθώ εδώ και αρκετά χρόνια. Δεν έχω χάσει βίντεο του Kripparrian (αγαπημένος streamer, όχι μόνο του Hearthstone, αλλά και γενικότερα), όπως και παρακολουθώ, σταδιακά, τον Amaz και 2 κανάλια που φτιάχνουν κλιπάκια με τα highlights όλων των streamers (Rage Orc και Trolden). Δεν μου άρεσαν ποτέ τα card games, αλλά το Hearthstone το έχω αγαπήσει. Το νέο expansion πιστεύω πως είναι από τα καλύτερα, αλλά, όσον αφορά το ladder, όπως λέει και το review του Γιώργου, δεν άλλαξαν πολλά. Ο Jade Druid παραμένει σπασμένος και, αν τον πετύχεις, καλύτερα concede πριν ευχηθείς να μην είχες κάνει install το παιχνίδι. Πολύ ωραία τ' adventures, η Blizzard αποδεικνύει, για μία ακόμη φορά, πόσο καλή είναι στο χτίσιμο του PvE. Kudos!

"Once you've accepted your flaws, no one can use them against you."
"Never forget what you are, the rest of the world will not. Wear it like armor and it can never be used to hurt you."
"Death is so final, whereas life is full of possibilities."
"Most men would rather deny a hard truth than face it."
- Tyrion Lannister

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification