Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Live Streaming: Streamlabs OBS και άλλα προγράμματα

23 May 2014 02:30 - 21 Feb 2022 16:47 #144938 by Παναγιώτης Τσιάτσος
Σε αυτό το topic θα συζητάμε για Live streaming προγράμματα όπως OBS, Xsplit, Fraps κ.α.

Ξεκινάω με μια δική μου απορία που έχει να κάνει με το OBS το οποίο και κατέβασα καθώς είναι free. Όντας πρωτάρης στο αντικείμενο, θα ήθελα να ρωτήσω τον τρόπο με τον οποίο θα μπορέσω να ρυθμίσω τον ήχο έτσι ώστε να μην επισκιάζει ο ήχος του παιχνιδιού τη φωνή μου όταν μιλάω. Δε χρησιμοποιώ headset, ενώ μιλάω από κάμερα, την C270 της Logitech. Υπάρχει συγκεκριμένη ρύθμιση που μπορεί να γίνει ώστε να μη συμβαίνει αυτό και να μην αλλοιώνεται η ποιότητα του ήχου ή απλά πρέπει... να κατεβάζω την ένταση των ηχείων?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 May 2014 16:44 #144956 by Sotiris Greece
Είναι μάλλον θέμα ρυθμίσεων από τις ρυθμίσεις του μικρόφωνου. Δηλαδή θα πρέπει να κατεβάσεις την ένταση του μικροφώνου λίγο πιο χαμηλά. Ρίξε μία ματιά το παρακάτω βίντεο. [youtube:2uoq8e8b]
[/youtube:2uoq8e8b]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

24 May 2014 11:31 #144979 by Παναγιώτης Τσιάτσος
Το έψαξα κι αυτό, αλλά δεν... Προσπαθώ να βρω τι κάνω λάθος και δε μπορώ. Ουσιαστικά, ψάχνω την πατέντα με την οποία βγαίνουν οι Users στον αέρα κάθε Παρασκευή, χωρίς μικρόφωνα πέραν αυτών των καμερὠν, και δίχως ο ήχος από τα trailers κ.λπ. που μπορεί να προβάλουν να καπελώνουν τη φωνή των παιδιών. Βέβαια η εκπομπή χρησιμοποιεί το Xsplit, αλλά προφανώς η λογική είναι ίδια.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

24 May 2014 12:20 #144988 by Sotiris Greece
Πιστεύω πρέπει να χρησιμοποιούν το παρακάτω μικρόφωνο η κάτι παρόμοιο που τους επιτρέπει να μιλήσουν λίγο από μακρινή απόσταση και ξεχωριστή κάμερα.
[youtube:1xutbjgy]
[/youtube:1xutbjgy]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

24 May 2014 13:46 - 27 Sep 2017 17:38 #144996 by Μάνος Γρυπάρης
OBS Settings

Στην εκπομπή Users χρησιμοποιούσαμε παλιά το Blue Yeti Pro όπως είπε κι ο Σωτήρης αλλά τώρα χρησιμοποιούμε το Razer Seiren. Αν εχεις μικροφωνο στην καμερα, που δεν ειναι και τοσο καλης ποιοτητας, το volume ρυθμίζεται από τις ενδείξεις κάτω δεξιά στο OBS.

ΕΙναι κλασικο πρόβλημα το να καπακώνει ο ήχος του παιχνιδιού την φωνή σου. Αυτό που κάνουμε εμείς είναι να βάζουμε το μικρόφωνο στο τέρμα (ένα κλικ πιο πριν από το τέρμα) και τον ήχο του παιχνιδιού που είναι το Master volume στο OBS, το πάμε στους 3 πόντους για να στο πω απλά. Να ακούγεται στο πολύ βάθος.

Αν δεν ρυθμίζεται το μικρόφωνο από την ίδια ένδειξη τότε θα σου πρότεινα να αγοράσεις κάποιο από ένα κατάστημα. Κάνουν 5 ευρώ τα φθηνότερα, ενώ το επιτραπέζιο usb mic της Logitech με δείκτη on-off έχει 25 ευρώ και κάνει μια χαρά την δουλειά του.

Settings
Encoding
Max Bitrare: 2500
Buffer Size: 2900

Audio Encoding
AAC 48Khz
Bitrate: 128 Stereo

Broadcast Settings
Live Stream με κλικ στο Automatically save stream to file
Twitch Φρανκφούρτης
Replay Buffer Length: 120 seconds

Video
Custom: 1920x1080
Resolution downscale: 1.5 : 1280x720
FPS: 30

Audio
Default
Default
Show only connected devices : Το τσεκάρετε
Push-to-talk-delay : 200
Desktop boost: 1
Mix/Aux boost: 1
Mic Sync Offset: 0

Advanced
Τσεκάρουμε μόνο τα κουτάκια:
Use Multithread Optimizations
Use CFR
Process Priority Class: High
x264 CPU Preset: Veryfast
Encoding profile: main
Keyframe interval: 2
Global audio sync offset: 0
Latency tuning factor: 20


Ανάλογα με την κάρτα γραφικών σας παίζετε με την ανάλυση, ανάλογα με την σύνδεση παίζετε με το bitrate και ανάλογα με την CPU που έχετε παίζετε με την κατανάλωση της CPU στο CPU Preset:.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

24 May 2014 14:08 #145000 by Παναγιώτης Τσιάτσος
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, παιδιά, θα φροντίσω να κινηθώ ανάλογα. Μάλλον πάμε για επόμενη επένδυση είτε σε κάποιο microphone σαν αυτό που προτείνεις, Μάνο, είτε σε headset. Thanks again!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Sep 2014 02:51 #149131 by kostas z
Μετα απο αναζητηση αρκετων προγραμματων ( και ξανακατεληξα στο FRAPS:P) πλεον χρησιμοποιω το dxtory με προσθετο το Labyrith codec. Απο θεμα fps drop που μου εκανε το fraps το dxtory ΔΕΝ μου εχει ουτε μισο! Ακομα και σε επεξεργαστη του 2010 που το πρωτοδοκιμασα! Μια απο τις ωραιες λειτουργιες ειναι και η ταυτοχρονη αποθηκευση του αρχειου (ω ναι ειναι ασυμπιεστο) σε οσους σκληρους δισκους η usb θελετε ταυτοχρονα φυσικα με split του αρχειου (μονο με την μορφη rawcap) αλλα και εξαγωγη σε μορφη για capture απο προγραμματα για streaming (αυτο δεν το εχω ψαξει ακομα να πω την αληθεια). Επειδη το αρχειο βγαινει περιπου κανα 4αρι GB το 5 λεπτο αναλογα την ποιοτητα (γραφω σε 1080Ρ με 75 fps ) σε συνδυασμο με handbrake μπορει να μικρυνει μεχρι και 150 ΜΒ το 4λεπτο (χοντρικα ειναι τα νουμερα). Οποιος θελει βοηθεια ας μου στειλει μηνυμα η να το γραψει εδω να του στειλω τους σνδεσμους με τα guides αν και ειναι πανευκολο στην χρηση!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 May 2015 02:16 #160394 by Μάνος Γρυπάρης
Δείτε αυτό το εξαιρετικό guide που δίνει σαφείς επεξηγήσεις για το τι είναι η κάθε ρύθμιση στο OBS.
obsproject.com/forum/threads/technical-explanation-of-obs-settings.642/

Για να ξέρετε τι πειράζετε.

Επίσης βάση αυτού του προγράμματος σας προτείνει settings:
obsproject.com/estimator

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 May 2015 02:38 - 04 May 2015 02:38 #160395 by Παναγιώτης Τσιάτσος
Ένα χρόνο μετά χρησιμοποιώ πλέον το Action!, το οποίο ως βασικό αρνητικό έχει το μεγάλο όγκο των αρχείων που εξάγει με το capture, αλλά κατά τα άλλα δουλεύει εξαιρετικά, με ελάχιστη έως μηδαμινή πτώση των καρέ. Σε μεγάλο βαθμό δηλαδή μπορεί να φταίει ο Phenom II X4 955 που έχω, γιατί η μερική πτώση των καρέ δεν παρουσιάζεται στο σύνολο των games που παίζω.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 May 2015 11:34 #160401 by Αγησίλαος Σιντόρης
Εγω το Obs χρησιμοποιω παντως μονο για καταγραφη βιντεο γιατι ο υπολογιστης μου δεν σηκωνει livestreaming οπως και το internet μου..Ειμαι πολυ ευχαρηστημενος γενικα και πιστευω ειναι απο τα καλυτερα,αν οχι το καλυτερο free προγραμμα γι αυτην την δουλεια..

Όλα τα πράγματα είναι δύσκολα, προτού γίνουν εύκολα.
Thomas Fuller

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification