Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

E3 2016

14 Jun 2016 15:20 - 23 Jun 2016 06:33 #182628 by Πιέρρος Φουστέρης
Ας τις πάρουμε με την σειρά:

Electronic Arts press conference: Τι να πω για το trailer του Titanfall 2; Το λάτρεψα, απλά! Περιμένω πώς και πώς να το πιάσω στα χέρια μου! Το Madden με αφήνει αδιάφορο, δε μου αρέσει το αμερικάνικο ποδόσφαιρο. Το Mass Effect: Andromeda μου άρεσε πολύ, αν και δεν έχω παίξει ποτέ παιχνίδι της σειράς. Το FIFA 17 story mode φάνηκε πολύ ενδιαφέρον, αν και διάβασα πολλά αρνητικά σχόλια μετά την ανακοίνωσή του (επίσης, η εμφάνιση του Mourinho ήταν μία... πολύ αστεία έκπληξη). Το EA Originals φαίνεται πολύ καλή κίνηση προς υποστήριξη των indie developers. Το Fe μου άρεσε πάρα πολύ, φαίνεται ένα πολύ ενδιαφέρον indie! Τα Star Wars games που αναπτύσσονται εύχομαι να πετύχουν, για το καλό όλων των fans του franchise. Το καλύτερο για το τέλος: Battlefield 1! To gameplay trailer ήταν ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ, όπως και το livestream, στο οποίο λάτρεψα την ομάδα του StoneMountain64!

Bethesda press conference: Dishonored 2: έρωτας. Απλά. Το Quake Champions φάνηκε ωραίο, αλλά δε με ενθουσίασε και τόσο. Elder Scrolls: Legends και remastered Skyrim! Για αυτό την αγαπάω την Bethesda, ξέρει τι αξίζει από τα παιχνίδια της και τα υποστηρίζει όσο μπορεί! Το reboot του Prey φαίνεται εξίσου ενδιαφέρον.

Microsoft press conference: Κονσόλες-χειριστήρια: Το Xbox One S φάνηκε πολύ ωραίο, όπως και το Project Scorpio, το οποίο θέλω, ως μεγάλος φαν της Microsoft, να αποτελέσει μεγάλη επιτυχία της εταιρείας. Μου άρεσε πολύ το Xbox One controller με Gears of War 4 skin, αλλά λάτρεψα το Xbox Design Lab! Λέω να αρχίσω να μαζεύω λεφτά για να πάρω ένα δικό μου! Τέλος, πολύ ευχάριστη η μείωση της τιμής του Xbox One. Σίγουρα, θα αυξηθούν οι πωλήσεις της κονσόλας! Παιχνίδια: Με άφησαν αδιάφορο τα State of Decay 2, Sea of Thieves, GWENT, Minecraft, Tekken 7, Scalebound και Final Fantasy XV. Συμπάθησα το Forza Horizon 3, το We Happy Few, το ReCore και το trailer του Raam. ΛΑΤΡΕΨΑ το Gears of War 4, το Halo Wars 2, το Dead Rising 4, το Underground DLC του The Division και την είδηση για το Battlefield 1! Xbox Live/υπηρεσίες: Πολύ ωραίες οι κινήσεις της MC να δυναμώσει το online κομμάτι της, όπως και τις υπηρεσίες που θα προσθέσει. Ξεχώρισα το Xbox Live Arena, όπως και τα Clubs και το background music!

PC Gaming Show: Δεν την παρακολούθησα πλήρως, θα αφήσω κάποια άλλη στιγμή σχόλιο με την άποψή μου.

Ubisoft press conference: Just Dance 2017; Ούτε καν. Ενδιαφέρον το Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands, περιμένουμε περισσότερα. Έκλαψα με το South Park: Fractured But Whole! Πολύ ωραίο το Survival DLC του The Division! Δεν με ενθουσίασε και τόσο το Star Trek: Bridge Crew, μιας και δεν είμαι μεγάλος φαν του franchise. ΛΑΤΡΕΨΑ ΤΟ FOR HONOR, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ! Ωραία τα Trials of the Blood Dragon και Grow Up. Ωραιότατο το Watch Dogs 2, νομίζω πως θα είναι καλύτερο από τον πρόγονό του. Το Steep φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον και πρωτότυπο, περιμένω gameplay video με περισσότερες λεπτομέρειες!

Sony press conference:



H Sony ξεκίνησε με το πιο δυνατό της χαρτί: God of War. Απολαυστικότατο το gameplay trailer! Days Gone, The Last Guardian και Horizon: Hero Dawn αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδια. Detroit: Become Human και Resident Evil: Biohazard εξίσου ενδιαφέρον. Το Farpoint φαίνεται πάρα πολύ ωραίο, πολύ καλό VR παιχνίδι! Δεν με ενθουσίασε το Final Fantasy XV, μιας και δεν έχω παίξει κανένα από τη σειρά. Ωραιότατο το trailer του Call of Duty: Modern Warfare Remastered, όπως και η είδηση για τα remaster των Crash Bandicoot. Ενδιαφέρον το νέο παιχνίδι του Kojima με τον Reedus, αν και λιγάκι περίεργο το trailer. :P

"Once you've accepted your flaws, no one can use them against you."
"Never forget what you are, the rest of the world will not. Wear it like armor and it can never be used to hurt you."
"Death is so final, whereas life is full of possibilities."
"Most men would rather deny a hard truth than face it."
- Tyrion Lannister

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Jun 2016 16:36 #182631 by Παντελής Δασκαλέλος
Sony Press Conference
Η καλύτερη press conference της Sony νομίζω από το 2013 και μετά. Σύντομη (75 λεπτά νομίζω κράτησε) και σε αυτό το διάστημα είδαμε ένα σφυροκόπημα από games. To reboot του God of War κέρδισε τις εντυπώσεις νομίζω, αν και ακόμη κρατώ κάποιες επιφυλάξεις για το τελικό προιόν. Γιατί το λέω αυτό; Γιατί απλά είδαμε μάχη και δεν ξέρω αν θα υπάρχουν τα puzzle στοιχεία και γενικώς η ανάγκη για εξερεύνηση του περιβάλλοντος όπως είχαμε δει στα προηγούμενα κεφάλαια της σειράς. Για τον Kojima δεν μπορώ παρά να μην σχολιάσω πόσο ψώνιο σε σημείο που καταντά γραφικός. Πάσχει φανερά από το σύνδρομο Zlatan Ibrahimovic. Αυτό που είδαμε για το Death Stranding δεν ήταν καν gameplay βίντεο, οκ θα είναι ένα game με το Norman Reedus και; Αμέσως το βαφτίσαμε αριστούργημα επειδή θα το κάνει ο Kojima. Λες και ο Kojima δεν έχει κάνει το Zone of the Enders και έχει στο βιογραφικό του μόνο παιχνιδάρες...

Για το VR δεν έχω ακόμη άποψη, αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι τα Star Wars και Batman VR με ιντριγκάρουν και σίγουρα θα ήθελα να τα δοκιμάσω. Το Days Gone φαίνεται ενδιαφέρον, αλλά δεν βλέπω να έχει να προσφέρει κάτι διαφορετικό στην κατηγορία του. Γιατί να παίξω αυτό πχ και να μην παίξω Dead Rising; Στο pre-show είδα κάποια indie games που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον και θεωρώ ότι η Sony θα έπρεπε να αφιερώσει 2 λεπτά από την press conference για να μας τα δείξει αναλυτικότερα.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Jun 2016 00:05 - 15 Jun 2016 01:27 #182650 by ΣΤ
Replied by ΣΤ on topic E3 2016
Λοιπόν ας τα πάρουμε με την σειρά

EA:
Εξαιρώντας το event στο τέλος με το ματσάκι του Battlefield 1 το οποίο ήταν κομπλέ, παίζει να ήταν η παρουσίαση με το λιγότερο συνολικό gameplay. Όλο cinematics, dev diaries κτλπ. Επιπλέον θεωρώ πως αφιέρωσαν υπερβολικά πολύ χρόνο στα sports games. Ναι ξέρω πως μοσχοπουλάνε απλά δεν νομίζω πως χρειαζόταν να παρουσιαστούν στην Ε3 τόσο εκτενώς.
Από αυτά που είδαμε περιμένω προφανώς το Battlefield 1 αλλά και το Titanfall 2 και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αφιέρωσαν τόσο λίγο χρόνο στο Titanfall 2 ενώ κυκλοφορούν σχεδόν μαζί. Φαντάζομαι πως οι περισσότεροι θα προτιμούσαμε να δούμε λίγο παραπάνω gameplay του Titanfall παρά το 3ο στη σειρά βίντεο για το Fifa.
Για τα Star Wars games δεν έχω και πολλά να πω γιατί δεν είδαμε και πολλά. Αυτό που περιμένω περισσότερο μάλλον είναι της Visceral αφενός λόγω Amy Hennig και αφετέρου γιατί θεωρώ πως σαν στούντιο έχει πολλές δυνατότητες.
Όσο για το Mass Effect είναι η 2η (ή 3η;) φορά που παρουσιάζεται σε Ε3 και ακόμα δεν ξέρουμε τίποτα ουσιώδες, τίποτα απολύτως όμως. Πρέπει κάποια στιγμή στην βιομηχανία να πάρουν απόφαση πως δεν αποσκοπεί πουθενά το να παρουσιάζεται ένα παιχνίδι που αργεί ακόμα πολύ.

Bethesda:
Το Quake Champions με ενθουσίασε αλλά θα το προτιμούσα να ήταν straight-up old school arena shooter και όχι character based FPS του στυλ Overwatch, παρόλα αυτά θα δείξει και έχω αρκετά υψηλές προσδοκίες για αυτό εφόσον φέρει το όνομα Quake.
Το Prey μου κίνησε το ενδιαφέρον αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί το έχουν ονομάσει έτσι, πέραν του ότι δεν φαίνεται να έχει κάποια σχέση με το πρωτότυπο Prey δεν πρόκειται για reboot σειράς μιας και δεν μιλάμε καν για σειρά. Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Σε κάθε περίπτωση έχω εμπιστοσύνη στην Arkane Studios και η όλη ιδέα φαίνεται αρκετά πρωτότυπη και ελκυστική.
Το gameplay του Dishonored 2 για εμένα έκλεψε τις εντυπώσεις όντας τεράστιος φαν του προκατόχου του. Ελπίζω και αναμένω να είναι αριστουργηματικό. Άλλωστε όπως προείπα έχω εμπιστοσύνη στην Arkane Studios.
Αν και τα τρία αυτά -Quake, Prey, Dishonored 2- ήταν εντυπωσιακά γενικά περίμενα περισσότερα από την Bethesda μιας και όλα τα υπόλοιπα που ανακοίνωσαν ήταν...meh. Fallout 4 DLC, Remastered Skyrim και Gwent δεν είναι και τίποτα το φοβερό -ίσως το Gwent να είναι αλλά ανήκει σε είδος που δεν με αφορά και ιδιαίτερα.

Microsoft:
Δεν ξέρω που το πάει η Microsoft πλέον. Ξεκινάει με το Xbox One S και την μείωση της τιμής του Xbox One, ανακοινώσεις οι οποίες αποσκοπούν στο να δημιουργήσουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον για την αγορά κονσόλας Xbox. Στη συνέχεια ανακοινώνουν πως από εδώ και πέρα όλα τα exclusives θα είναι διαθέσιμα και στο PC το οποίο είναι μεν τέλειο για εμάς τους πισάδες αλλά αποτελεί ταυτόχρονα και λόγο για να μην αγοράσει κάποιος Xbox. Τέλος ανακοινώνουν το Scorpio το οποίο φαίνεται τούμπανο όσον αφορά την ισχύ αλλά δεν ξέρουμε ακόμα πως θα λειτουργεί και πως θα αλληλεπιδράσει με το απλό Xbox One γεγονός που και αυτό πιθανώς να αποτρέψει κάποιον από το να πάρει Xbox αυτή την στιγμή.
Σε γενικές γραμμές μετά το πέρας αυτής της παρουσίασης ξέρω πως έχοντας PC αν θελήσω να πάρω κονσόλα τότε το PS4 είναι η ιδανική επιλογή. That said οι εκδόσεις των exclusives για PC θα είναι διαθέσιμες μόνο στο Windows Store το οποίο θέλει ακόμα πολύ δουλειά σε πολλούς τομείς για να βρεθεί στα ίδια ποιοτικά στάνταρ με το Steam.
Σε κάθε περίπτωση με χαροποιεί πολύ που πλέον η Microsoft υποστηρίζει και τα Windows. Πιθανώς μακροπρόθεσμα να καταφέρει να κερδίσει έδαφος στην μάχη των κονσολών λόγω αυτή της κίνησης.
Από games μου ξανακίνησαν το ενδιαφέρον το We Happy Few και το Recore -τίποτα καινούριο δηλαδή. Πιθανώς να ενδιαφερόμουν και για το Sea of Thieves αν δεν είχαν αποφασίσει να το παρουσιάσουν με τον τρόπο που το παρουσίασαν.

Sony:
Αρκετά διαφορετική προσέγγιση η Sony από την Microsoft.
Εκεί που η Microsoft μας έδειξε όχι μία αλλά δύο καινούριες κονσόλες η sony κράτησε τα χαρτιά της κρυφά και μας έδειξε μόνο games. Δυστυχώς δεν με εντυπωσίασε κάτι ιδιαίτερα πέραν του Detroit Become Human αλλά δυστυχώς δεν είμαι και ο μεγαλύτερος φαν της Quantic Dream οπότε ο χρόνος θα δείξει για αυτό. Το Days Gone φάνηκε αρκετά εντυπωσιακό πάλι με τις ορδές των ζόμπι να ορμάνε τρέχοντας αλλά παραμένει zombie game και έχω σταματήσει να ενθουσιάζομαι με αυτά εδώ και χρόνια. Το νέο Spiderman ελπίζω να βγεί καλό και το γεγονός πως το έχει αναλάβει η Insomniac μου δίνει ελπίδες πως ο Spidey θα κάνει στροφή ποιότητας στο gaming. Ο Kojima δεν μας έδειξε ένα τεράστιο τίποτα οπότε δεν εκφέρω γνώμη. Το God of War μου κίνησε το ενδιαφέρον αλλά θέλω να δω περισσότερα για να μπορώ να εκφέρω κάποια άποψη. Χαίρομαι για την επιστροφή του The Last Guardian μετά από τόσα χρόνια που έμεινε ξεχασμένο.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Jun 2016 15:36 #182661 by Γιώργος Λόλας
Replied by Γιώργος Λόλας on topic E3 2016
Στην EA δεν θα αναφερθώ, ξέραμε τι θα δούμε, το είδαμε, τέλος. Από Bethesda με εντυπωσίασε το Dishonored 2.

Microsoft:
Έδειξε να ξέρει τι κάνει. Πολύ βασικό το ότι όλα όσα έδειξε (εκτός λιγοστών εξαιρέσεων) θα κυκλοφορήσουν μέσα στο 2016. Τα indie games είχαν τρομερό ενδιαφέρον και ανυπομονώ να τα πιάσω στα χέρια μου, τουλάχιστον τα περισσότερα από αυτά. Το We Happy Few μου κέντρισε το ενδιαφέρον, ενώ το Inside έχει πολύ ωραίο και ατμοσφαιρικό art direction, όπως και το Limbo εξάλλου. Από εκεί και πέρα είδαμε State of Decay 2 που το περιμένω πως και πως, Sea of Thieves που φαίνεται πολύ διασκεδαστικό και πήραμε μια μικρή γεύση από το ReCore που δείχνει ολοένα και πιο ενδιαφέρον.

Το Forza Horizon 3 ήταν από τα δυνατά games της E3 γενικότερα, όπως και το Dead Rising 4. Το Tekken 7 δε μου άρεσε καθόλου. Καθόλου όμως, δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος που το σιχάθηκα. Από εκεί και πέρα, οι βελτιώσεις/προσθήκες στο Xbox Live με ενθουσίασαν. Για το Xbox Play Anywhere δεν ξέρω πώς να αισθανθώ. Από την μια είναι μια τρομερή κίνηση μιας και θα μπορέσουμε να παίξουμε και στα PC σημαντικά games που έως τώρα ήταν Xbox One exclusives, από την άλλη όμως δε ξέρω πώς θα της βγει της Microsoft αυτή η κίνηση όσον αφορά τις πωλήσεις της κονσόλας. Σημαντικά ωφέλιμο πάντως το γεγονός ότι θα αγοράζεις μια φορά το game και θα το αποκτάς και για PC και για Xbox One. Το cross-play είναι ένα από τα highlights επίσης. Α και το Xbox One S είναι πανέμορφο.

Sony:
Έπαιξε δυνατά από την αρχή με God of War, το οποίο εμένα πάντως δε μου προκάλεσε τον ενθουσιασμό που θα περίμενα. Περισσότερο με τράβηξαν τα Days Gone και το νέο Spider-man game. Το δυνατότερο χαρτί της Sony ήταν για άλλη μια φορά (κατά την γνώμη μου) το Horizon: Zero Dawn. Αυτό που με παραξένεψε είναι το γεγονός ότι (σε αντίθεση με την Microsoft) η Sony έδωσε βάρος σε Action και Adventure games. Μονοτονία. Δεν είδαμε έστω ένα τρέιλερ από Gran Turismo 7 (το βλέπω να βγαίνει κατά το 2019) και το GT Sport δεν με έχει κερδίσει ακόμα. Δεν θα σταθώ στο Death Stranding. Πολύ hype χωρίς να έχουμε δει απολύτως τίποτα ρε παιδί μου. Θα συμφωνήσω με τον Παντέλαρο. Εξάλλου, είναι timed-exclusive για το PS4 μιας και θα βγει και για PC κάποια στιγμή.

Οπότε δε καταλαβαίνω γιατί κάνανε τόσο ντόρο στην press conference της Sony και το παρουσίασαν ως αποκλειστικότητα. Μπουρδίτσες. Από εκεί και πέρα, το 99% από όσα είδαμε, είτε θα έρθουν το 2017, είτε δεν έχει ανακοινωθεί καν η ημερομηνία κυκλοφορίας. Για το 2016 τι έχουμε; Το Last Guardian δε μου γεμίζει το μάτι. Αν κάνει επιτυχία, θα είναι περισσότερο για το hype που έχει δημιουργήσει. Το Detroit: Become Human... τρομερό setting και story αλλά γιατί να το καταστρέφουν έτσι ρε παιδί μου. Αυτή η Quantic Dream έχει κολλήσει στα wannabe-movies games. Έλεος πια, τόσο όμορφη ιδέα για ένα ωραιότατο Action Adventure και πας και μου το κάνεις πάλι σε στυλ Heavy Rain; Απογοήτευση.

Και μετά έχουμε το The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Απλά πα-νέ-μορ-φο! Α ρε Nintendo, είσαι η ίδια που ξέρουμε και αγαπάμε. Το άργησες το παιχνιδάκι, αλλά φαίνεται ότι θα είναι masterpiece και άξιο μέλος αυτής της αγαπημένης σειράς. I'm hyped! Από εκεί και πέρα, το Resi 7 φαίνεται να επιστρέφει δυνατό.

TL;DR:
Microsoft: Games που περιμέναμε ήδη να δούμε, αλλά θα παίζουν δυνατά στην πρώτη γραμμή. Games για όλα τα γούστα. Τα περισσότερα κυκλοφορούν μέσα στο 2016. Xbox Play Anywhere, Xbox Live προσθήκες, νέες κονσόλες. Αγάπη: State of Decay 2, We Happy Few, Sea of Thieves, ReCore, Forza Horizon 3.

Sony: Μονοτονία από Action Adventures, ξεχάσανε και τα indie games. Δημιουργία hype. Άδειο 2016, πάμε για 2017 and beyond. Αγάπη: Days Gone (ναι είμαι τρελός zombie fan χαχαχα!), Horizon: Zero Dawn, Spider-Man. Απογοήτευση: Detroit: Become Human. Quantic Dream νυσάφι πια, φτιάξε και κάνα game και άσε τις ταινίες.

Nintendo: Hi guys, here is The Legend of Zelda: Breath of the Wild. You are welcome.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Jun 2016 06:20 - 24 Jun 2016 01:22 #182696 by Μάνος Γρυπάρης
Replied by Μάνος Γρυπάρης on topic E3 2016
Bethesda press conference
Περίμενα το κάτι παραπάνω από την Bethesda, η οποία πέρυσι με "ναυαρχίδα" το Fallout 4 μας είχε εκπλήξει. Φέτος αναλώθηκε στο να αφιερώσει ένα μεγάλο χρονικό διάστημα της συνέντευξης τύπου στο Dishonored 2. Το πρώτο ήταν πολύ καλό -δεν αντιλέγω- απλά προσωπικά τα Stealth games τέτοιου είδους δεν είναι και τόσο του στυλ μου. Θα ήθελα πάντως πολύ να δω έστω ένα τρέιλερ του Elder Scrolls VI για να hype-αριστούμε για τα καλά! Απλά πλέον μετά τα περυσινά όταν και ανακοινώθηκε το Fallout 4 λίγους μήνες πριν, έχουμε μάθει πλέον την Bethesda να κρατάει κλειστά τα χαρτιά της.

Nintendo Treehouse Live



Το νέο The Legend of Zelda είναι το πιο πολυσυζητημένο παιχνίδι της E3. Τα έχει όλα. Ο Miyamoto έπαιξε τα ρέστα του. Αλλά μέχρι εκεί. Ότι ήταν να δώσει η Nintendo από exclusives για το Wii U το έδωσε. Τώρα με το NX (σ.σ. το Zelda θα βγει τοσο σε NX, όσο και στο Wii U) ο χρόνος θα δείξει. Κάτι Pokemon Sun και Pokemon Moon στο 3DS, το Pokemon Go.

Ubisoft press conference
Οι δύο ώρες που κράτησε φάνηκαν πολλές. Η Ubisoft γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα τριακοστά της γενέθλια, παρουσιάζοντάς μας gameplay videos από τα νέα της games. Σε αντίθεση με τις περισσότερες συνεντεύξεις τύπου κάθε έκθεσης, η Γαλλική εταιρεία επιμένει να είναι η μόνη που θέλει για κάθε νέο της παιχνίδι να παρουσιάζει βίντεο με το gameplay του και να αναλύει τους gameplay μηχανισμούς του. Αυτό αν μη τι άλλο της το αναγνωρίζουμε.

Το Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands άφησε θετικές εντυπώσεις με τις αποστολές του, το σενάριό του (έμπορος κοκαϊνης) και το άγριο πιστολίδι του. Ακολούθησε το νέο South Park και ορισμένα VR Games που πέρασαν στα ψιλά γράμματα. Το πρώτο gameplay video του For Honor μας άφησε θετικές εντυπώσεις με τις άφθονες δόσεις splatterιάς και το real-time σύστημα μάχης του.

Όσο για τα AAA games, το Steep δεν ήταν ίσως αυτό που περιμέναμε, καθώς η Ubisoft προσπαθεί να πρωτοτυπήσει στα MMO αλλά οδεύει προς ένα συγκεκριμένο και περιορισμένο target group. Το Watch Dogs 2 θα πιάσει σίγουρα το κοινό που ενθουσιάστηκε με το πρώτο μέρος, ενώ για το Assassin's Creed που θα μας έρθει το 2017 δεν παρουσιάστηκε κάτι, παρά μόνο απλά τρέιλερ της πρώτης AC ταινίας που έρχεται τον Δεκέμβριο. Το Grow Up, sequel του Grow Home, δεν αποκαλύφθηκε πλήρως, πάντως αναμένεται με ενδιαφέρον. Προσωπικά περίμενα το κάτι παραπάνω από την Ubisoft, η οποία οφείλει να πρωτοτυπήσει περισσότερο στα games της. Απ' την άλλη, όλα τους δείχνουν προσεγμένες προσπάθειες.

PC Gaming Show



Ολίγον τι αδιάφορο και σε λάθος ώρα αφού συνέπεσε με την Ubisoft. Φουλ χορηγούμενο από την AMD. Το PC Gamer δυστυχώς δεν διδάχθηκε από τα περυσινά λάθη.

Microsoft press conference
Άφησε πολύ καλές εντυπώσεις καθώς ανακοίνωσε δύο κονσόλες. Το Xbox One S για όσους δεν έχουν αποκτήσει ήδη Xbox One είναι μεγάλο δέλαρ. 40% μικρότερο και δεν υπάρχει πλέον Power brick καθώς η τροφοδοσία ενσωματώνεται μέσα στην κονσόλα. Το δε project Scorpio δείχνει να είναι η κονσόλα του μέλλοντος καθώς η Microsoft δεν θέλει να κάνει συμβιβασμόυς στην υπολογιστική ισχύ. Οι απαιτητικοί console gamers θα την προτιμήσουν. Και λέω "οι απαιτητικοί" αφού ακόμα η όγδοη γενιά υποτίθεται ότι έχει αρκετά να δώσει.

To "Xbox One and Windows 10 exclusive" ακούστηκε πολλές φορές στην press conference. Η Microsoft είναι εμφανές ότι θυσιάζει πωλήσεις Xbox One για να υποστηρίξει τους PC gamers. Τα νέα games όχι μόνο κυκλοφορούν και στα δύο format, αλλά με τις υπηρεσίες cross-buy και cross-platform play, η Αμερικάνικη εταιρεία παραμένει ανοιχτή και στα δύο format. Στο Xbox One πάντως, το Xbox Live Arena μέσω του οποίου θα διοργανώνονται τουρνουά, αποτελεί μία σημαντική ανακοίνωση. Θα προστεθούν επίσης και τα Clubs, αντίστοιχα με τα Communities του PS4, ενώ όσοι αγαπάτε τις...customιές, θα μπορέσετε να παραγγείλετε το δικό σας Xbox One χειριστήριο ορίζοντας χρώματα και τις λέξεις που θα φέρει πάνω του.

Στα νέα games που είδαμε, μας αποζημίωσαν και με το παραπάνω τα gameplay βίντεο των Gears of War 4 και Forza Horizon 3, ενώ το επικό boss fight του Scalebound ήταν χάρμα οφθαλμών! Σημαντικά επίσης exclusives είναι το State of Decay 2, Sea of Thieves, Dead Rising 4 και Halo Wars 2. Γενικά η Microsoft δίνει τεράστιο κίνητρο στους χρήστες με την μείωση τιμής του Xbox One στα 299 ευρώ, να προτιμήσουν την αγορά κονσόλες για να έχουν να παίξουν μια ευρεία γκάμα από exclusives, παρά να αναβαθμίσουν το PC τους. Αν ωστόσο έχουν τα χρήματα και προτιμήσουν την αναβάθμιση, τότε θα έχουν να αποκτήσουν την ίδια γκάμα από games στα Windows 10.

Σχετικά με το Project Scorpio, η νέα αυτή κονσόλα της Microsoft θα μας έρθει τα Χριστούγεννα του 2017 και θα αποτελέσει την ισχυρότερη κονσόλα της αγοράς. Θα έχουμε να μάθουμε πολύ περισσότερα στο μέλλον μέχρι την κυκλοφορία της και έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον να δούμε τι αντιδράσεις θα υπάρξουν από πλευράς Sony, η οποία υπενθυμίζουμε ότι έχει δηλώσει πως δεν θα παρουσιάσει το PlayStation Neo. Άραγε στις ώρες που απομένουν (μέχρι τις 4 τα ξημερώματα ώρα Ελλάδας) μήπως θα αναθεωρήσει το πλάνο της για την E3;

Για μένα πάντως επιμένω ότι είναι τεράστιο λάθος της Microsoft να μην έχει "καθαρά" exclusives. Δεν δίνει κίνητρο στον gamer που αναβάθμισε το PC του να αγοράσει Xbox One. Απλά μετά την αναβάθμιση θα βάλει ένα gamepad στο PC και θα τρέχει τα πάντα σε καλύτερα settings.

Sony press conference


Αριθμητικά η Sony έχει στη φετινή E3 τα περισσότερα exclusives. Συγκεκριμένα η συνέντευξη τύπου ξεκίνησε με το νέο εντυπωσιακό God of War, στο οποίο ο Kratos δίνει...πόνο στους βίκινγκς επιβεβαιώνοντας τις φήμες. Το Days Gone της Sony Bend Studio θα καλύψει πλήρως τις ανάγκες των οπαδών του The Last of Us. Παράλληλα, τα Horizon: Zero Dawn, Detroid: Become Human και The Last Guardian πλησιάζουν στην κυκλοφορία τους. Από τα συγκεκριμένα τρία games, τα πρώτα δύο άφησαν άριστες εντυπώσεις με τα gameplay βίντεό τους, ενώ για το The Last Guardian δημοσιεύθηκε μόνο ένα τρέιλερ.

Ο Hideo Kojima έκανε την εμφάνισή του για να παρουσιάσει κι αυτός με τη σειρά του το PS4 exclusive που αναπτύσσει σε συνεργασία με την Sony. Ο ηθοποιός Norman Reedus μπορεί να μην συμμετείχε στο P.T. ωστόσο θα συμμετάσχει στη νέα του αυτή προσπάθεια με την ονομασία Death Stranding. Δυστυχώς, τόσο μετά τον χαμό του P.T., όσο και με την απώλεια του Allison Road ("πνευματικού διαδόχου" του) δεν θα καταφέρουμε να έχουμε ένα Survival Horror αντάξιο των προσδοκιών μας και θα παραμείνουμε για πάντα με το demo εντός του PS4. Εκτός κι αν αλλάξει κάτι συνταρακτικά στο μέλλον. Παρουσιάστηκε επίσης το Resident Evil: Biohazard. Άκρως ατμοσφαιρικό, το νέο παιχνίδι της Capcom πιθανότατα θα είναι multiplatform.

Τέλος, η Insomniac Games αναπτύσσει ένα νέο Spider-Man για το PS4 και μένει να δούμε τι έχει να μας προσφέρει καθώς για αρχή το μόνο που προβλήθηκε ήταν ένα τρέιλερ. Πέραν όλων αυτών, αξίζει να τονίσουμε ότι η Sony έχει από πίσω ορισμένα ακόμη exclusives, όπως το Gran Turismo Sport για το οποίο προβλήθηκε απλά ένα τρέιλερ, αλλά κι ορισμένα indie games. Λογικά κάποια από τα games της ίσως κρατηθούν για την Gamescom ή την Paris Games Week ώστε να υπάρχει υλικό για παρουσίαση.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

16 Jun 2016 11:21 - 16 Jun 2016 11:24 #182700 by Τάσος Νικολακόπουλος
Εγώ θα σταθώ στα events των Microsoft και Sony, εκεί δηλαδή που αναμένει κανείς την άτυπη σύγκρουση των κονσολών με τα exclusives τους. Πολλοί θεωρούν ότι η Sony βγήκε ο μεγάλος νικητής από την E3 2016. Η αλήθεια είναι πως παορυσίασε games που όλοι θέλουν να δούν και να παίξουν. Το θέμα είναι όμως σε τι στάδιο ανάπτυξης βρίσκονται. Όταν λοιπόν η πλειοψηφία των ανακοινώσεων της Sony είναι games που βρίσκονται ακόμα υπο ανάπτυξη και θα κυκλοφορήσουν το 2017, ποιός ο λόγος να ανακοινωθούν τώρα και να μην ανακοινωθούν του χρόνου (!). Λογικό να μιλήσουν ή να παρουσιάσουν ένα παιχνίδι που θα κυκλοφορήσει στις αρχές του επόμενου έτους (πχ. Horizon: Zero Dawn), αλλά όχι να δημιουργούν hype για έναν τίτλο που είναι τουλάχιστον έναν χρόνο μακριά.

Αναφορικά με το event της Microsoft, οι περισσότερες ανακοινώσεις ήταν αναμενόμενες, εκτός κάποιων μικρών εκπλήξεων (πχ. Xbox Design Lab). Τα βλέμματα συγκέντρωσε το Project Scorpio, το οποίο δυστυχώς αναμένεται να γίνει διαθέσιμο στα τέλη του 2017. Αν συγκρίνουμε τα δύο events αποκλειστικά με γνώμονα την εντύπωση που άφησαν, η Sony κερδίζει. Αν το δούμε όμως από το πρίσμα των ουσιαστικών ανακοινώσεων, η Microsoft έχει το πάνω χέρι. Κλείνοντας, θα σταθώ λίγο και στο event της EA που προσωπικά μου φάνηκε ενδιαφέρον. Δεν χρειάστηκαν πολλά, μόνο ένα παιχνίδι και το όνομα αυτού είναι Battlefield 1. Η εταιρεία έκανε σωστή διαχείρηση των όσων είχε να παρουσιάσει, εστίασε στο νέο FPS της και στάθηκε αντάξια στο... ύψος των περιστάσεων.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Jun 2016 06:46 - 23 Jun 2016 06:54 #182949 by Μάνος Γρυπάρης
Replied by Μάνος Γρυπάρης on topic E3 2016
Τα games τα οποία συζητήθηκαν περισσότερο στην E3 και αυτά που έλαβαν τα περισσότερα tweets.



Όπως βλέπετε το The Legend of Zelda ήταν πρώτο.

Το ίδιο όμως ίσχυσε και στα top games σε tweets.



Ασφαλώς δεν γνωρίζουμε αν τα σχόλια ήταν κυρίως θετικά ή αρνητικά. Λογικά τα περισσότερα θα ήταν θετικά. Η Nintendo έχει ιδιαίτερα φανατικό κοινό άλλωστε.


Αστεία σκηνικά στην E3 2016
Η κυρία που...ούρλιαζε στην Bethesda! :lol:




Bethesda press conference: Ο τυπάς με το σάντουιτς στη συζήτηση παρουσιαστών του backstage!


File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Jul 2016 01:54 - 07 Jul 2016 02:00 #183806 by Πιέρρος Φουστέρης
Επιβεβαιώθηκε η φήμη της E3 2016 πως όλα τα παιχνίδια που θα κυκλοφορούν από την ίδια την Microsoft θα είναι διαθέσιμα μέσω της υπηρεσίας Xbox Play Anywhere! Διαβάστε περισσότερα στη σχετική είδηση !

"Once you've accepted your flaws, no one can use them against you."
"Never forget what you are, the rest of the world will not. Wear it like armor and it can never be used to hurt you."
"Death is so final, whereas life is full of possibilities."
"Most men would rather deny a hard truth than face it."
- Tyrion Lannister

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Jul 2016 14:24 #183833 by Μάνος Γρυπάρης
Replied by Μάνος Γρυπάρης on topic E3 2016
E3 2016: Game Critics Awards: Οι νικητές

3 βραβεία το Zelda, 2 το Civilization IV. Αν μη τι άλλο δύο ευχάριστες εκπλήξεις που έκαναν την ανατροπή.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Jul 2016 15:28 #183838 by Tony
Replied by Tony on topic E3 2016
Το injustice 2 δεν είχε βγει το καλύτερο fighting game της Ε3 2016?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification