Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Oculus Rift

20 Nov 2014 19:42 #152483 by Μάνος Γρυπάρης
Take-Two: "Το gaming δεν είναι για Virtual Reality"
O διευθύνων σύμβουλος της Take-Two, Strauss Zelnick, δήλωσε πως δεν πιστεύει ότι το Virtual Reality gaming μπορεί αυτή τη στιγμή να έχει απήχηση.

"Θα πρέπει να δούμε καταρχήν την απήχηση των headset και πως θα καταφέρουμε να τους μεταφέρουμε μια καλή εμπειρία. Έχουμε τις ανησυχίες μας. Δεν θέλουμε οι gamers να νιώθουν ναυτίες. Κι επειδή έζησα αυτή την εμπειρία, δεν ξέρω για πόσο διάστημα μπορείς ως gamer να φοράς ένα headset στο κεφάλι σου".

Παρόλα αυτά ο Zelnick τόνισε ότι αν θελήσουν οι gamers να στραφούν προς τα headset τότε θα φροντίσει ως Take-Two να λανσάρει τα ανάλογα games. Προς το παρόν δήλωσε πως η Take-Two "δεν βλέπει κανένα νόημα στο να μπει σε μια τέτοια αγορά".

Η αλήθεια είναι πως κάθε απόπειρα δημιουργίας Virtual Reality headset έχει αποτύχει μέχρι σήμερα. Τόσο το Virtual Boy της Nintendo, όσο και το Oculus Rift, δεν έχουν πείσει από πλευράς πωλήσεων. Το Oculus Rift ωστόσο, παρότι πωλείται μέσω του site του (στα 350 δολάρια), έχει λανσάρει δύο development kits, δεν έχει δώσει στα game sites επίσημα κάποια headset και τα οποιαδήποτε tests προκύπτουν συνήθως από αγορά ή μέσω διαγωνισμών που διοργανώνονται σε ορισμένα communities.

Το Oculus Rift αναμένεται να κυκλοφορήσει το 2015 και η εταιρεία κατασκευής του έχει αγοράσει την αντίστοιχη κατασκευάστρια εταιρεία του Xbox 360 controller. Tο Project Moprheus της Sony δεν έχει ακόμη ημερομηνία κυκλοφορίας.

Σχόλιο: Η Take-Two έχει την Rockstar κι αρκετές ακόμη εταιρείες. Μένει να δούμε ποια θα είναι η απόφαση αρκετών ακόμη publishers. Για τα θέματα ναυτίας ή κούρασης/πονοκεφάλου, κάθε χρήστης αναφέρει τα δικά του.

Άραγε θα καταφέρει το Oculus Rift να πετύχει σε πωλήσεις και να αντικαταστήσει με επιτυχία τις οθόνες μας? Είναι κάτι που θα το δούμε. Προσωπικά πάντως δεν πιστεύω στις πωλήσεις οποιουδήποτε VR headset.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Nov 2014 12:01 #152501 by Christos Soudis
Replied by Christos Soudis on topic Oculus Rift
Εγω πιστευω ειναι ανομια πραγματα, το καθενα εξυπηρετει διαφορετικους σκοπους. Για παραδειγμα σε ενα First Person Game θα ηταν καλο ή σε ενα Racing αλλα σε αλλου ειδους παιχνιδια τα monitor προσφερουν περισσοτερα !

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Dec 2014 17:53 #153843 by Μάνος Γρυπάρης
Παρουσίαση Oculus Rift από το GameWorld.gr !
Σας δείχνουμε τα τεχνικά χαρακτηριστικά του, τα 5 launch games του και πολλές ακόμη λεπτομέρειες.
Σε καποια φαση παραλιγο να πεταξω...ρουκετες απο την ναυτια, αλλα εφταιγαν τα χαμηλα frames καθοτι καναμε capture. Χωρις capture θα αντεχα max 1 ωρα και παλι αναλογα με το παιχνιδι.



Special thanks στον KAngelos που μας κάλεσε. ;)

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Dec 2014 20:55 #153854 by Στέφανος Αμπαδιωτάκης
όπως και να το κάνουμε είναι από τις πρώτες προσπάθειες στη κατηγορία του ( που θα διοχετευθεί και στο κοινό ), και άρα να περιμένουμε υπερβολικά πράγματα δεν μπορούμε ακόμα, αλλά σαφώς μια αξιέπαινη προσπάθεια.
Πιστεύω και οι ζαλάδες που δημιουργεί μας γνωστοποιεί ότι δεν είναι ακόμα η ώρα για τον μέσο καταναλωτή να το αποκτήσει και χρειάζεται πολύ δουλειά ακόμα για να τελειοποιηθεί

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Jan 2015 18:22 - 21 Jan 2015 18:56 #155749 by Γιώργος Γιαννούλης


Πρωτα απολα ενα μεγαλο like για το βιντεο σας.τωρα το ειδα ολοκληρο.

Βρηκα αυτο σημερα στο youtube απο το γνωστο REACT channel.Εβαλαν νεους να παιξουν Oculus Rift .Το Affected.Πραγματικα χεστηκαν απο τον φοβο τους!! Δειτε αντιδρασεις:

Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

18 Mar 2015 11:51 #158139 by Μάνος Γρυπάρης

Digital CyberCherries

Όχι, δεν είναι φρουτάκια! Είναι ένα Virtual Reality περιβάλλον με arcade μηχανήματα, ειδικά για όσους έχουν Oculus Rift! Μπορείτε να πλοηγηθείτε σε αυτό και να παίξετε arcade games.

Περισσότερα στο www.digitalcybercherries.com/

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Apr 2015 20:21 - 25 Apr 2015 20:27 #159820 by Παναγιώτης Σεντουκάς
ξέρει κανείς τι γίνεται με αυτό ?




Oculus στο πλαίσιο
θέλω να το δοκιμάσω αλλά δεν ξέρω αν και πού το έχουν φέρει.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Apr 2015 20:46 #159832 by Τάσος Μαραγκός
εγω το βλεπω στα site και το πουλανε τυπαδες...
τωρα δν ξερω αν δινουν το 720 ή το 1080...παντως ειναι κατι οπου πρεπει να το δοκιμασουν ολοι εστω μια φορα.
Τωρα οτι αφορα το Πλαισιο ιδεα δεν εχω...λεει για το 1080 αλλα και εγω δεν εχω μαθει κατι νεοτερο.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 May 2015 18:28 - 14 Jun 2015 21:05 #161264 by Γιώργος Καπινιάρης
Oculus rift! Οτι πιο ωραιο υπαρχει τώρα.

Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 May 2015 10:43 - 21 May 2015 02:30 #161293 by Thomas
Replied by Thomas on topic Oculus Rift
Παιδιά αξίζει το Oculus Rift ή υπάρχει κάπου για να το δοκιμάσεις?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification