Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Linux: Γενική συζήτηση

30 Sep 2013 20:38 #133035 by Πας Παρτού
Φέτος (2013) γίνεται ένας πραγματικός σεισμός στο θέμα τού "gaming" στο λίνουξ και οι εξελίξεις είναι τόσο σημαντικές που πλέον δεν αγγίζουν μόνο τούς «λινουξάκιδες» (με ανάλογο τρόπο που το android δεν αγγίζει μόνο τούς λινουξάκιδες, για τόσο σημαντικές εξελίξεις μιλάμε)

Το ερώτημά μου είναι, οκ δεν πήρατε χαμπάρι το γεγονός το 2012 αν και οι προθέσεις τής Valve ήταν ήδη έκδηλες. Κοντεύουμε προς το τέλος τού 2013 και έψαξα το φόρουμ και δεν βρήκα αναφορά. Περιμένετε να καταλάβετε τι συμβαίνει το 2014 όταν η Valve θα φέρει στο λίνουξ όλους τούς ΑΑΑ τίτλους όπως έχει δηλώσει και θα αρχίσουν να κυκλοφορούν οι ατμομηχανές (steam machines) κονσόλες ή απλά θα καταλάβετε το 2015 όταν οι εξελίξεις θα είναι γεγονός;

[youtube:2z6rz9w2]
[/youtube:2z6rz9w2]

store.steampowered.com/livingroo ... ontroller/

ψάξτε λίγο το ζήτημα γιατί είναι κρίμα να μην βλέπετε τι πρόκειται να γίνει στον χώρο σας και μιλάμε για το κοντινό μέλλον.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Sep 2013 20:51 #133036 by Φίλιππος Δαουκόπουλος
Μια χαρά το έχουμε πάρει χαμπάρι και αν ασχολήθηκες έστω και ελάχιστα με το site θα είχες βρει ένα σωρό αναφορές, και απο εμένα, απο ειδήσεις όσο και αντίστοιχα θέματα στο Forum!

Δεν είναι κάτι νέο και σαφώς δεν φταίει η Valve ή το Steam που υπάρχουν χρόνια.

Θα διαφωτίσω λίγο όσον αφορά το θέμα...
Η έκρηξη οφείλεται στην δημοτικότητα των mobile συσκευών ειδικά των iphone, ipad αλλά φυσικά και τον android κινητών και tablet.
Πλέον, το κομμάτι του mobile gaming έχει ξεπεράσει τις αντίστοιχες κονσόλες (PSP, 3DS κλπ) και αυτό ήταν κάτι που έδωσε έναυσμα στις εταιρίες να το "ψάξουν" περισσότερα.

Σημαντικό ποσοστό σε αυτήν την μόδα έχει και το νέο hw των tablet και κινητών (τετραπύρηνη κάρτα γραφικών πχ στο ipad) με αποτέλεσμα να βλέπουμε εντυπωσιακά γραφικά!

Το porting των παιχνιδιών του steam στην κονσόλα δεν είναι στανταρ μια και τα δικαιώματα παραμένουν στις εταιρίες κατασκευής και διανομής. Δηλαδή, μην περιμένεις να δεις port όλων των παιχνιδιών στην κονσόλα της Valve.
Σαφώς και θα υπάρξουν συνεργασίες και ισχυρά πορτ αλλά χωρίς το αντίστοιχο hw μην νομίζεις ότι μπορούν να κάνουν και πολλά.

Για τα αντίστοιχα android μηχανάκια στυλ OYA (ή όπως αλλιώς λέγετε) κρατάμε μικρό καλάθι γιατί κακά τα ψέματα... Όταν οι περισσότεροι έχουν tablet και κινητά Ποιος θα πληρώσει μια κονσόλα για να τα παίζει σπίτι του; Με το S3 ήδη μπορώ να παίζω στην μεγάλη τηλεόραση το Asphalt!

Εχει ψωμί η υπόθεση αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα, ειδικά με την επέλαση των νέων κονσολών και τους αποκλειστικούς τίτλους.
Και σίγουρα χρειάζονται τίτλοι όπως το Bf4 και CoD για να γίνει κάτι πετυχημένο αλλά μην περιμένεις να τα δεις (ακόμα) στα android...

Τέλος όση σχέση έχει το android με το linux (με dalvik και JVM) άλλη τόση έχει και το iOs το Firefox, Tizen klp

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Sep 2013 20:59 #133037 by Πας Παρτού
Σημαντική λεπτομέρεια: Δεν μιλώ για android κονσόλες!!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Sep 2013 21:37 #133042 by Φίλιππος Δαουκόπουλος
Σημαντική λεπτομέρεια... Έχουν απόλυτη σχέση...
Please ξαναδιάβασε τι έγραψα.
Δεν μίλησα μόνο για android αν και το αναφέρεις ρητά όσον αφορά την σχέση του με το linux.
Ρίξε και μια ματιά στο υπόλοιπο φόρουμ αλλά και στις ειδήσεις και θα βρεις διάφορες απόψεις.

Τέλος, εκτός από το βίντεο πες μας σε παρακαλώ πέρα από τις δηλώσεις τι ήταν αυτό που σε έκανε να πιστεύεις ότι το 2012 αλλά και το 2013 ήταν "τρελά ιστορικό" όσον αφορά τις "Λινουξάδικες κονσόλες"; Δεν κυκλοφόρησε και τίποτα!! Το ενδιαφέρον το μονοπώλησαν οι δύο νέες κονσόλες PS4 και Xbox One, ενώ έχουν και πάρα πολλά αποκλειστικά παιχνίδια που δεν θα δούμε ούτε στο PC :(

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Sep 2013 23:06 #133051 by Παναγιώτης Σεντουκάς
Εγώ απλά ξέρω οτι η Valve δεν συμπαθει ιδιαίτερα τα windows 8 και το που το πάει η Microsoft. Tα βρείσκει πολύ περιοριστικά και κλειδωμένα. Απο όταν είχαν πρωτοέρθει στο φώς στοιχεία για τα 8 είχαν δείξει αυτή την συμπάθεια και κλίση πρός τα Linux.

Μην περιμένεις κάποια διαφορά, απλά προσπαθούν να φύγουν και να πάρουν μαζί και το κοινό τους προς μία πιό ανοιχτή πλατφόρμα (Φέρνοντάς και μερικούς Console users με τα steambox)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Sep 2013 23:16 #133053 by Πας Παρτού
Στο φόρουμ είμαι βεβαίως καινούργιος, έψαξα, αν μού διέφυγε κάτι σχετικό (δεν το αποκλείω) δείξε μου. Στις ειδήσεις βρήκα ξερές τις ανακοινώσεις για το SteamOS και το χειριστήριο. Χρειάστηκε να φτάσω ως τον Ιούλιο για να βρω μια απλή ανακοίνωση ότι το Dota2 παίζει και σε Mac και Linux.

Σημείωση: τα περισσότερα παιχνίδια, πχ Dota2, αναφέρουν σαν απαίτηση ubuntu. Ανακριβές. Παίζουν σε όλες τις διανομές. Εγώ παίζω στο manjaro.

Οι κονσόλες δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα, ΘΑ κυκλοφορήσουν (το 2014 με το καλό) και δεν βλέπω να έχουν σχέση με Android (εκτός φυσικά από τον πυρήνα). Το Android το ανέφερα ως αναλογική σύγκριση. Πχ το Android έχει ξεπεράσει πλέον σε ενεργοποιήσεις το iOS για να δώσω ένα μέτρο σύγκρισης. Αλλά δεν μιλάμε για Android.

Ακόμα βεβαίως δεν έχουν γίνει οι τεχνικές ανακοινώσεις. Ίσως χρειαστεί υπομονή κάποιον μηνών για αυτό αλλά νομίζω μπορούμε εύκολα να προβλέψουμε τι πάει να κάνει η Valve (εξάλλου δεύτερη ανακοίνωση ήταν αρκετά αποκαλυπτική) store.steampowered.com/livingroom/SteamMachines/

Οπότε τι βλέπω εγώ. Η κονσόλα σαν αρχιτεκτονική θα είναι κανονικότατο πισί. Σαφέστατα για παράδειγμα θα μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει και άλλα λειτουργικά όπως ακριβώς κάνει και στα PC του.

Το Android είναι στην πραγματικότητα μια ανάπηρη διανομή λίνουξ. Δεν είναι κατάλληλο για «σοβαρά» παιχνίδια. Αυτό που προβλέπω είναι μια πιο «κανονική» διανομή από πλευρά τουλάχιστον εσωτερικής δομής (γιατί επιφανειακά θα είναι το Big Picture). Δηλαδή προβλέπω περισσότερο αναλογία με το ChromeOS. (όχι με την έννοια ότι θα μοιάζει με το ChromeOS αλλά με την έννοια ότι όπως το ChromeOS επιχειρεί να βελτιστοποιήσει το σερφάρισμα, το SteamOS θα επιχειρεί να βελτιστοποιήσει το παιχνίδι. Θα έχει όμως όλο το οπλοστάσιο τού λίνουξ στην διάθεσή του σε αυτόν τον σκοπό. Όχι όπως το ανάπηρο Android. (ανάπηρο σε σχέση με τις πραγματικές δυνατότητες τού λίνουξ)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Sep 2013 23:36 #133057 by Φίλιππος Δαουκόπουλος
Τώρα τα έγραψες ωραία. Και κατέληξες εκεί που καταλήξαμε και εμείς (δες τα ποστ μου απο το προφίλ) όσον αφορά τα games. Εγώ χρησιμοποιώ τώρα Cylon...

Δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο, με κάλυψες με το τελευταίο σου ποστ.
Σαφώς και θα ήθελα και εγώ να δω το steam να μεγαλουργεί αλλά δυστυχώς με την κονσόλα τους δεν στοχεύουν στο λινουξ αλλά σε μια πιο κλειστή αγορά στο στυλ των κονσολών. Γιατί όπως και να λέγεται και ότι και να χρησιμοποιεί μια κονσόλα είναι ένα κλειστό σύστημα με δικό της δίκτυο διανομής. Και αυτό συμβαίνει είτε τρέχει Android, είτε linux είτε το οτιδήποτε (κάτι πήρε το μάτι μου ότι το OS του PS4 είναι linux).

Please Log in or Create an account to join the conversation.

01 Oct 2013 00:58 #133068 by Πας Παρτού

aliengoa wrote: Εγώ χρησιμοποιώ τώρα Cylon...

Ακουστά την έχω την διανομή. Πού στέκεται λες;

Σαφώς και θα ήθελα και εγώ να δω το steam να μεγαλουργεί αλλά δυστυχώς με την κονσόλα τους δεν στοχεύουν στο λινουξ αλλά σε μια πιο κλειστή αγορά στο στυλ των κονσολών.

Τα δεδομένα που έχουμε δεν δείχνουν αυτό. Η steam φαίνεται θα είναι πολύ πιο ανοικτή πλατφόρμα όχι μόνο από τις θεόκλειστες κονσόλες αλλά και από τα windows. Βεβαίως τα ίδια τα παιχνίδια παραμένουν κλειστό λογισμικό. Για αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι και προσωπικά θεωρώ τα παιχνίδια τελευταία προτεραιότητα για το ανοικτό λογισμικό. Ή ακριβέστερα η θέση μου είναι ότι η χρήση κατώτερων εργαλείων κλειστού λογισμικού (πχ DirectX αντί για OpenGL) είναι έγκλημα κατά τής ανθρωπότητας. Το μεσαίο επίπεδο (game engines) δεν είναι έγκλημα κατά τής ανθρωπότητας αλλά θα το θεωρούσα πολύ σημαντικό για το ανοικτό λογισμικό να προχωρήσει. Τα ίδια τα παιχνίδια δεν το θεωρώ σημαντικό να είναι ανοικτά. Δεν θα αποθάρρυνα βεβαίως αυτούς που το παλεύουν (πχ 0ad) αλλά αυτό που ενδιαφέρει τον περισσότερο κόσμο είναι το modding και σε αυτό μια πολιτική τύπου Valve μπορεί να είναι αρκετή χωρίς να χρειαστεί να «ελευθερωθεί» το παιχνίδι σαν σύνολο. Γενικά έχω αρκετή ευαισθησία εναντίον τού DRM, (ο κόσμος θα πρέπει να καταλάβει ότι το DRM δεν είναι «κλείδωμα» αλλά «παρακολούθηση») αλλά η steam θα έλεγα ότι είναι η πλέον ευχάριστη εμπειρία DRM που είχα ποτέ. (οι παλιότερες εμπειρίες ήταν τέτοιες που κατέληξα να ψάξω να βρω πειρατικά, παιχνίδια που είχα γνήσια μόνο και μόνο για να ξεφορτωθώ το DRM. Και την πειρατεία δεν την θεωρώ βεβαίως έγκλημα ούτε κατά διάνοια. (sharing is caring)

Γιατί όπως και να λέγεται και ότι και να χρησιμοποιεί μια κονσόλα είναι ένα κλειστό σύστημα με δικό της δίκτυο διανομής. Και αυτό συμβαίνει είτε τρέχει Android, είτε linux είτε το οτιδήποτε (κάτι πήρε το μάτι μου ότι το OS του PS4 είναι linux).

Για τούς παραπάνω λόγους διαφωνώ ότι είναι το ίδιο να έχεις ένα ανοικτό λειτουργικό και να λαμβάνεις κλειστές υπηρεσίες από την steam (που σημαίνει ότι θεωρητικά τουλάχιστον θα μπορούσε κάποιος να ανταγωνιστεί αν κάνει τις ανάλογες επενδύσεις) και το να είσαι σε μια κλειστή πλατφόρμα κλειδωμένος και εξαρτημένος χωρίς καν την θεωρητική δυνατότητα ανταγωνισμού. Χωρίς ελεύθερο λογισμικό (που μπορεί και επιβιώνει σε συνθήκες που το κλειστό απλά θα έπεφτε έξω) δεν θα υπήρχε καμμία ελπίδα να απαλλαγούμε από το μονοπώλιο. Αν για παράδειγμα το MacOS X δεν πατούσε στο ελεύθερο λογισμικό (BSD) θα μάς είχε αφήσει χρόνους. Αν δεν είχαμε πάνω στην ώρα τον Mozilla το διαδίκτυο θα ήταν σε μια ανελεύθερη κατάσταση και θα ελεγχόταν από την microsoft λόγω IE. Η microsoft απλά θα αλλοίωνε τα ανοικτά στάνταρ και δεν θα μπορούσαν έτσι να την ανταγωνιστούν άλλες εταιρείες. Το πρόβλημα αυτό δεν λύνεται με νόμους. (οι αντιμονοπωλιακοί νόμοι συνήθως αντικαθιστούν ένα μονοπώλιο από ένα τραστ). Εδώ και 30 χρόνια (από την δεκαετία τού 80) έχει αποδειχθεί ότι το κλειστό λογισμικό οδηγεί σε μονοπώλια και το ανοικτό είναι η μόνη βιώσιμη απάντηση.

Devilhunter_PS wrote: Εγώ απλά ξέρω οτι η Valve δεν συμπαθει ιδιαίτερα τα windows 8 και το που το πάει η Microsoft. Tα βρείσκει πολύ περιοριστικά και κλειδωμένα. Απο όταν είχαν πρωτοέρθει στο φώς στοιχεία για τα 8 είχαν δείξει αυτή την συμπάθεια και κλίση πρός τα Linux.

Μην περιμένεις κάποια διαφορά, απλά προσπαθούν να φύγουν και να πάρουν μαζί και το κοινό τους προς μία πιό ανοιχτή πλατφόρμα (Φέρνοντάς και μερικούς Console users με τα steambox)


Αν η Valve απλά αρκεστεί στην καλή της τωρινή κατάσταση και μείνει εξαρτημένη στην microsoft θεωρώ ότι μακροπρόθεσμα η microsoft θα την εξαναγκάσει σε καταστροφή. Σκέψου τι ζημιά θα είναι να βγαίνουν τα παιχνίδια δεμένα με τα windows. Η μεταφορά τους σε άλλες πλατφόρμες θα είναι εξαιρετικά δύσκολη υπόθεση. Μακροπρόθεσμα η απαγκίστρωση είναι θέμα επιβίωσης για την Valve. Και δυστυχώς η microsoft έχει το κοκκαλάκι τής νυχτερίδας εδώ και 40 χρόνια. (τελευταίο κατόρθωμα ήταν που εξαγόρασε σε γελοιωδώς χαμηλή τιμή την Νόκια).

Please Log in or Create an account to join the conversation.

01 Oct 2013 01:13 #133069 by Πας Παρτού

aliengoa wrote: (κάτι πήρε το μάτι μου ότι το OS του PS4 είναι linux).


όχι το os τού PS4 «γενετικά» συγγενεύει με το BSD (έτσι μπορεί και αναδιανέμεται σαν κλειστό λογισμικό). όμως φεύγει κάπως από κάποια χαρακτηριστικά τού BSD και μιμείται κάποιες καινοτομίες linux. (το linux τεχνολογικά είναι πολύ πιο μπροστά και πολύ πιο κατάλληλο για παιχνιδομηχανή από τα παράγωγα τού BSD)

επίσης κάπου πήρε το μάτι μου να λες το solaris ότι είναι linux. Το solaris προέρχεται από το UNIX System V.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

01 Oct 2013 12:42 #133079 by Φίλιππος Δαουκόπουλος

lucinos wrote: επίσης κάπου πήρε το μάτι μου να λες το solaris ότι είναι linux. Το solaris προέρχεται από το UNIX System V.


που το βρήκες αυτό να το διορθώσω αμέσως! Πιωμένος θα ήμουνα :oops:

Ωραία τα έγραψες για το κλειστό λογισμικό. Για το OpenGL νομίζω έγινε σκόπιμα από την MS με την έννοια της υποστήριξης από τα Windows γενικά.

Η διανομή Cylon βασίζεται στο ubuntu αλλά κατάργησαν το μισητό Unity και έχουν προσθέσει ένα σωρό εφέ. Προς το παρόν έχω θέμα με την γλώσσα(!!) ενώ φαίνεται πως έχει πολύ bloatware (πχ 5 browsers)! Απλά επειδή χρησιμοποιούσα το Monomaxos 6 με την μπάρα και όλα στα ελληνικά ψάχνω κάτι παρόμοιο.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification