Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword
Το GameWorld.gr αναζητά Forum Moderators (21 May 2018)

Το GameWorld.gr επιθυμεί να προσλάβει Forum Moderators.

Windows 10

More
07 Nov 2015 23:50 - 07 Nov 2015 23:57 #170779 by Myrmidon
Myrmidon replied the topic: Windows 10

Prince of Persia 30 wrote: Οπότε αρχικά τσεκάρω το bios και βλέπουμε.

p.s Από το eshop το αγόρασα,αλλά δεν μου παρείχε πληροφορίες σχετικά με το activate.

Εχω μια υποψια οτι προσπαθησες να περασεις κλειδι των 8 σε 8.1 η το αναποδο. Τα κλειδια ειναι διαφορετικα. Πρεπει να εχεις το κλειδι των 8 να κανεις εγκατασταση των 8 και στη συνεχεια αναβαθμιση σε 8.1 δωρεαν. Βεβαια δεν μπορεις να περασεις κλειδι 8.1 (που βρηκες με το tool μαλλον) σε εγκαταταση των 8. Το τηλεφωνημα πρεπει να το κανεις.

Upgrade Windows with only a product key
Last Edit: 07 Nov 2015 23:57 by Myrmidon.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
08 Nov 2015 13:26 #170793 by snikefriend
snikefriend replied the topic: Windows 10
Δε ξέρω για Desktop αλλά και λάπτοπ που έχω με 8 έχει ετικέτα. Anyway!

More
08 Nov 2015 15:57 - 08 Nov 2015 16:02 #170797 by Blood Prince
Blood Prince replied the topic: Windows 10

Myrmidon wrote:

Prince of Persia 30 wrote: Οπότε αρχικά τσεκάρω το bios και βλέπουμε.

p.s Από το eshop το αγόρασα,αλλά δεν μου παρείχε πληροφορίες σχετικά με το activate.

Εχω μια υποψια οτι προσπαθησες να περασεις κλειδι των 8 σε 8.1 η το αναποδο. Τα κλειδια ειναι διαφορετικα. Πρεπει να εχεις το κλειδι των 8 να κανεις εγκατασταση των 8 και στη συνεχεια αναβαθμιση σε 8.1 δωρεαν. Βεβαια δεν μπορεις να περασεις κλειδι 8.1 (που βρηκες με το tool μαλλον) σε εγκαταταση των 8. Το τηλεφωνημα πρεπει να το κανεις.

Upgrade Windows with only a product key

Οχι,δεν βρήκα κανένα κλειδί.Τα windows 8.1 είναι προεγκατεστημένα.Απο το eshop πήρα το Laptop Lenovo G50-70.

Εναλλακτικά μπορώ να εγκαταστήσω τα πειρατικά αλλά δεν θέλω να μπω σε αυτή την διαδικασία καθώς έχω αρχεία στο σκληρό δίσκο που δεν θέλω να χάσω.

Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Last Edit: 08 Nov 2015 16:02 by Blood Prince.

More
12 Nov 2015 19:12 #171037 by Myrmidon
Ένα ενδιαφέρον κανάλι στο youtube, με βιντεο για πληροφορίες σχετικά με την πρόοδο των σημαντικών updates στα windows 10, για όσους ενδιαφέρονται να έχουν μια εικόνα συγκεντρωτικά.Aπό τους δημιουργούς του παλιού καλού γνωστού windbeta.org που είναι στο χώρο απο το' 98.

WinBeta.

More
21 Nov 2015 23:45 - 22 Nov 2015 20:52 #171401 by DTse
DTse replied the topic: Windows 10
Αξίζει να δείτε τις φωτογραφίες από τα 30 χρονιά των windows .

Ξυπνούν αναμνήσεις....

Για πείτε τι windows είχε το πρώτο σας PC? Εμένα ήταν windows 95!
Last Edit: 22 Nov 2015 20:52 by DoUzOs.

More
22 Nov 2015 15:09 - 22 Nov 2015 15:31 #171410 by Myrmidon
3.0 για πολύ λιγο μιας και μετα βγηκαν τα 3.1.Θυμαμαι ακόμα εκεινη την ημερα της εγκαταστασης.Ειχα προβληματα με εναν ιο ο οποιος ειχε κολλήσει στο MBR του δίσκου και δεν ελεγε να βγει με τίποτα. Αναγκαστηκα να καλεσω τον ξαδεφο μου (αργοτερα προγραμματιστη στο ΕΚΕΦΕ Δημοκρητος μεχρι σημερα) για να με βοηθισει να βγαλουμε τον ιο., Αναγκαστηκαμε να κανουμε hard disk edit hex με pc tools νομμιζω. Παραγγειλαμε πιτσες γιατι η νυχτα επεσε γρηγορα. Μας πηρε μια ολοκληρη νυχτα και δεν καταλαβαμε ποτε ξημερωσε. Ο ιος δεν εβγαινε με κανενα αντιβιωτικο της εποχης και το βγαλαμε με το χερι, κατακρεουργοντας τον κωδικα σε hex απο τους sectors toy ΜΒR. Εφυγε τα ξημερωματα και το PC μου ηταν καθαρο με ενα θαυμαστο λειτουργικο συστημα κατω απο την περιεργεια μου να εξερευνησω καθε εικονιδιο καθε μενου του. Μια νεα εποχη ειχε ξεκινησει.
Last Edit: 22 Nov 2015 15:31 by Myrmidon.

More
27 Nov 2015 06:16 #171686 by Myrmidon
Φαίνεται ότι αυτό που είπα για "φασιστικό" λειτουργικό δεν είναι και τόσο εκτός πραγματικότητας. Για το τελευταίο μεγάλο update των W10 υπάρχουν αναφορές στο Internet ότι προγράμματα αφαιρέθηκαν αυτόματα μετά την ενημέρωση. Ανάμεσα στα προγράμματα που έχουν αναφερθεί ότι αφαιρέθηκαν, είναι το Speccy, το CPU-Z, το AMD Catalyst Control Center και το CPUID. Προσωπικά παραμένω χωρίς τα W10 στα κύρια συστήματα μου, και από ότι φαίνεται ίσως αναζητήσω λύσεις σε εναλλακτικά λειτουργικά συστήματα στο μέλλον.

More
27 Nov 2015 07:28 #171689 by lucinos
lucinos replied the topic: Windows 10
Όπως έχω αναφέρει αλλού τα κύρια λειτουργικά/υπολογιστές μου ήταν με την σειρά:
ZX Spectrum, sinclair basic (ήμουν πολύ μικρός)
MS-DOS
Windows 95
Windows XP
Linux

More
27 Nov 2015 08:44 #171691 by BoBKiD
BoBKiD replied the topic: Windows 10

Prince of Persia 30 wrote: Εγώ παίδες έχω προεγκατεστειμένο στο Laptop μου το Windows 8.1 αλλά μου ζητάει activate windows (άρα και χωρίς λειτουργικό σύστημα να το αγόραζα ένα από τα ίδια) και δεν ξέρω κωδικό γιατί δεν υπάρχει πουθενά στην συσκευασία οπότε θα τα κάνω format και θα εγκαταστήσω πειρατικά, άρα θα μείνω με τα Windows 8.1 καθώς πειρατικά δεν γίνονται update σε windows 10.

Έστω και καθυστερημένα, βγάλε την μπαταρία του laptop και δες αν υπάρχει εκεί το αυτοκόλλητο με το serial number. Σε ότι dell laptop έχω δουλέψει το key είναι "κρυμμένο" εκεί.

More
28 Nov 2015 13:48 - 28 Nov 2015 13:56 #171750 by Myrmidon
Μετά το τελευταίο update τα W10 μπορεί κανείς να τα κατεβάσει και να τα εγκαταστήσει σε καθαρό μηχάνημα (πχ με formated δίσκο). Η διεύθυνση είναι αυτή . Αποκτήστε τα Windows 10 .Κατεβάζουμε από εκεί το MediaCreationTool το οποίο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σε οποιονδήποτε υπολογιστή άσχετα αν έχουμε κάνει κράτηση για W10 ή όχι.Το μόνο που προσέχουμε στο κατάλληλο βήμα, του MediaCreationTool, είναι να ξε-τσεκάρουμε τη "χρήση των προτεινόμενων επιλογών για αυτό τον υπολογιστή" προκειμένου να κατεβάσουμε Windows σε μια άλλη γλώσσα, έκδοση, ή αρχιτεκτονική. Τέλος, επιλέγουμε αν θέλουμε να γίνει το κατέβασμα Windows 10 απευθείας σε ένα USB ή αν θέλουμε να το κατεβάσουμε τα Windows ως ISO. Απλό.Στο τέλος το MediaCreationTool θα ελέγξει αυτόματα πως το αρχείο έχει κατέβει πλήρως, και χωρίς κάποιο corruption. Φυσικά η ενεργοποίηση μπορεί να γίνει και σαν upgrade αφήνοντας το MediaCreationTool να λειτουργήσει με τις προεπιλεγμένες παραμέτρους στο σύστημα που το τρέχουμε. Έτσι το υπάρχον κλειδί πχ Windows 8/8.1 που μπορεί να μην το έχουμε κάπου πρόχειρα γραμμένο, θα λειτουργήσει σαν κλειδί ενεργοποίησης των W10.
Last Edit: 28 Nov 2015 13:56 by Myrmidon.

Time to create page: 0.895 seconds
Notification