Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Adobe Photoshop και Adobe Ιllustrator

08 Oct 2013 00:04 #133476 by Νίκος Τριανταφύλλης
Mηπως υπαρχουν ελληνικα tutorial για photoshop αλλα για πιο προχωρημενα πραγματα η για ιllustrator για αρχαριους κ επειτα γιατι ενδιαφερομαι να ξεκινησω επισης αν δν υπαρχουν ελληνικα υπαρχει καμια προτιμιση σε καλα ξενα tutorial?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2013 00:14 #133479 by Βασίλης Καμακάρης
Για ελληνικά ένα ψάξιμο στο google θα βρεις πιστεύω.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2013 00:18 #133480 by Νίκος Τριανταφύλλης
ειχα βρει κατι ψιλα αλλα ηταν μονο τα βασικα !!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2013 00:39 #133485 by Πας Παρτού
Δεν έχω να σού προτείνω κάτι αλλά έχω την γνώμη ότι όποιος
χρησιμοποιεί photoshop θα πρέπει να έχει μια εικόνα και για το τι προσφέρει το gimp.

μια ιδιαιτέρως δίκαιη σύγκριση (που δεν έχει σκοπό να αναδείξει νικητή απλά να συγκρίνει χαρακτηριστικά):
dl.meetthegimp.org/GIMP_vs_PS_r2.pdf

το περιοδικό τού gimp
gimpmagazine.org/

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2013 01:19 #133489 by Νίκος Τριανταφύλλης
Το ξερω το gimp δν εχω μπει ποτε στο πειρασμο να το δοκιμασω γιατι εχω βολευτει με το photoshop ωστοσο πολυ ενδιαφερον ηταν η συγκριση !!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2013 02:15 #133490 by Γρηγόρης Βούλγαρης
επειδη ασχολουμαι και εγω, υπάρχουν απειρα tutorials (στα αγγλικά βέβαια), αν θες πιο προχωρημένα πράγματα εγώ κάνω το εξής: ψάχνω στο youtube ακριβως τι θέλω να δω πως γίνεται πχ. how to draw a *κατι* in photoshop (κλαιν παράδειγμα αλλά κατάλαβες) και το ψάχνω έτσι. Πιο συγκεκριμένα δηλαδή παρά να βλέπω γενικά videos τύπου μαθήματα της 1 ώρας και τέτοια....

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2013 02:55 #133492 by Νίκος Τριανταφύλλης
Εχεις να προτινεις κανα συγκεκριμενο ισως καναλι στο youtube που να κανει καλη δουλεια να μην κουραστικα κ ετσι!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2013 03:07 - 08 Oct 2013 03:20 #133493 by Argiris Papaioannoy
Επισης προσωπικη μου αποψη ειναι πως οτι tutorial και να ακολουθησεις, προκειμενου να καταλαβεις τι και πως, ΜΗΝ προσπαθεις να βγαζεις το αποτελεσμα που δειχνει το tutorial. Αν σου λεει πχ αντε στα blending options και κανε αυτο και αυτο προκειμενου να φτιαξεις κατι εσυ παιξε με τα values και τις επιλογες που εχεις και βγαλε κατι δικο σου!

Θυμαμαι καποτε εβλεπα ενα tutorial που ελεγε πως να βγαλεις μια εικονα με νεκρα χρωματα και εγω εκανα το αντιθετο συνδιαζοντας και ενα αλλο tutorial για το πως να δημιουργεις αιμα.

Αυτο ηταν το αποτελεσμα του tutorial:




Αυτο ηταν το δικο μου:



χρησιμοποιοντας σαν μοντελο την Emilie Autumn:




Ετσι ειχα αρχισει και αυτη ηταν η πρωτη μου προσπαθεια να ασχοληθω! Απλα θελει μερακι και ωρες ασχολιας. Καλυτερα να προσπαθησεις να "παιξεις" με τις επιλογες που εχεις και να βγει λιγο ατσουμπαλο παρα να βγαζεις τελεια αντιτυπα ενος tutorial. Και τελος να εχεις παντα στο μυαλο σου την πλευρα φωτισμου.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2013 03:16 #133494 by Νίκος Τριανταφύλλης
προσπαθουσα παντα να βγαλω το αποτελεσμα οπως στο τutorial κ ποτε σχεδον δν μ γινοταν κ μ εσπαγε τα νευρα !!Μετα αυτο εκανα αλλα συνηθως εβγαινε λιγο πιο ατσουμπαλα !!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2013 15:06 #133497 by Πας Παρτού

Nicko wrote: Το ξερω το gimp δν εχω μπει ποτε στο πειρασμο να το δοκιμασω γιατι εχω βολευτει με το photoshop ωστοσο πολυ ενδιαφερον ηταν η συγκριση !!!


Υπάρχει κάτι πολύ σημαντικό το οποίο πρέπει όλοι να λάβουν υπόψιν. Το gimp δεν είναι απλώς δωρεάν. Είναι ελεύθερο λογισμικό. Αυτό έχει τεράστια σημασία. Εγώ δεν έχω την ακραία θέση τού Στώλλμαν ότι δεν πρέπει καθόλου ποτέ να χρησιμοποιούμε λογισμικό που μάς κάνει δούλους (όπως το photoshop). Έχω την άποψη ότι σαν προσωρινή λύση και μέχρι το ελεύθερο λογισμικό να καλύπτει τις ανάγκες του είναι λογικό να χρησιμοποιεί κάποιος μη ελεύθερο λογισμικό.

Όμως στο ενδιάμεσο το ελεύθερο λογισμικό πρέπει να χρησιμοποιείται. Το σημαντικότερο πλεονέκτημα τού photoshop είναι η μεγαλύτερη κοινότητα ιδιαιτέρως ανάμεσα στούς καλλιτέχνες. Αυτό πρέπει να αλλάξει. Το «έχω βολευτεί» (και δεν με ενδιαφέρει η ελευθερία) δεν είναι δικαιολογία (για να το πω ευγενικά)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification