Αntivirus: Γενική συζήτηση/Προτάσεις

17 May 2015 12:56 - 17 May 2015 13:03 #161032 by Γιάννης Νικολάκης
θα έλεγα οτι το πιο αξιόπιστο και εύκολο στη χρήση είναι το panda

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 May 2015 13:00 #161033 by Τάσος Μαραγκός
μονο Avast εχω βαλει εγω.Αλλα χθες περασα το Kaspersky που το εχω δωρεαν για 1 χρονο να δω τι και πως...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Jul 2015 23:29 #166674 by Στέφανος Λέγος
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την προσωπική μου άποψη περί antivirus. (η antivirii)
Έχω δοκιμάσει κατά καιρούς διάφορα όπως Avast, AVG, Eset, Panda, Kaspersky αλλά και διάφορα antimalware όπως MalwareBytes, Spybot κτλ.
Η γνώμη μου είναι ότι εφόσον είστε ένας casual χρήστης, μπορείτε να "την βγάλετε" με μια free έκδοση των παραπάνω. Η θεωρία επ'αυτών, είναι ότι τα antivirus εν τέλει αυτοπρομοτάρονται , μέσω του τρικ "όσο πιο πολλά positive βρίσκω, τόσο πιο καλό είμαι." και ας είναι τα 8 στα 10 false positives.
Βασικότατο ρόλο παίζει να έχετε εμπειρία στο web browsing, να γνωρίζετε που μπαίνετε, τι κατεβάζετε και κυρίως τις επεκτάσεις των αρχείων που κατεβάζετε. Πχ όταν ένα αρχείο που περιέχει φωτογραφίες, βίντεο, κτλ έχει επέκταση .exe, τότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά (εξαιρούνται τα self-extracting των winrar που έχουν όντως επέκταση .exe). Επίσης σε μία σελίδα όσο πιο λαμπερό και εξώφθαλμο είναι το κουμπί που γράφει πχ "Download Here", τόσο πιο επικίνδυνο είναι.
Προσωπικά εδώ και 4 χρόνια χρησιμοποιώ μόνο το AVG free, και πλην ενός-δύο συνειδητών ρίσκων που πήρα και την πάτησα, δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Και πιστέψτε με, ασχολούμαι πάρα πολύ με browsing κτλ.
Και εάν τύχει και την πατήσετε το google σχεδόν πάντα θα σας βρει τη λύση. Λίγη υπομονή χρειάζεται.
Εν κατακλείδι, γλιτώστε χρήματα και πόρους από το pc σας, απλά με λίγη παραπάνω καχυποψία και εμπειρία στο web browsing.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

01 Aug 2015 00:57 #166685 by Λευτέρης Νταβερνιάρης
Συμφωνώ και επαυξάνω, και γω είμαι χρόνια με το Avst, αλλά δε βασίζομαι σ'αυτό. Αν προσέχεις δε θα πάθεις τίποτα.

"The right man in the wrong place can make all the difference in the world" - G-Man

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Mar 2016 17:05 #178976 by Αρίστος Αθανασιάδης
1) NOD32
2)Kaspersky

B)
Για μένα τα καλύτερα είναι αυτά :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Mar 2016 17:45 - 31 Mar 2016 12:17 #178978 by A
Βάλτε spybot search & destroy. Αυτό εχω χρόνια τώρα. Εργαλείο. Δωρεάν θα το βρείτε.
Τώρα όποιος θέλει να πληρώσει για να νιώσει ασφάλεια μια είναι η λύση και ξεχάστε τους εμπορικούς τίτλους εφαρμογών. Πάρτε trend micro.

"Well, we're not here to sell cookies"
Marcus Fenix, Gears of War.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Apr 2016 15:06 - 22 Apr 2016 16:26 #180422 by trioborgsector
Θέλω να αγοράσω ένα πρόγραμμα για malware έχω το Bitdefender Internet Security 2016 αλλά θέλω να το συνδυάσω με ένα πρόγραμμα γι'αυτό θέλω να αγοράσω ένα πρόγραμμα για malware κ.λ.π

Ποιο μου προτείνετε να πάρω ;;

Εχω ακούσει θετικά σχόλια για το MalwareBytes Anti Malware Premium..εσείς μου προτείνετε κάτι άλλο ;;

Ποια είναι τα καλύτερα προγράμματα για malware κ.λ.π ;;; Σαν κύριο πρόγραμμα έχω το Bitdefender Internet Security 2016 αλλά θέλω να το συνδυάσω με ένα πρόγραμμα για malware και spyware όπως σας είπα..

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Apr 2016 21:09 #180473 by Μάνος Γρυπάρης
Ενα ειναι αυτο και 2ο το Spybot Search and Destroy.
Υπάρχει επίσης το Ad- Aware Free Antivirus+

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Apr 2016 22:08 - 23 Apr 2016 22:12 #180475 by Vasilis96
Εχεις δοκιμασει το Spybot?Εγω δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια για την τωρινη version.Το MalwareBytes ξερω οτι δεν πιανει εντελως τα παντα και συνηθως χρησιμοποειται για να πιασει αυτα που δεν πιανουν τα υπολοιπα.Εγω ειχα το Emsisoft αλλα δεν ξερω αν ηταν καλο.

Γενικως ειναι tricky αυτη η αγορα.Τιποτα δεν θα σε κρατησει 100% ασφαλη και τιποτα δεν σβηνει τα παντα.Το καθε προγραμμα εχει τις ιδιαιτεροτητες του.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

24 Apr 2016 03:08 - 24 Apr 2016 03:13 #180481 by Blood Prince
Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες,όσον αφορά το spybot:search and destroy είναι πραγματικά ένα καλό antispyware και το χρησιμοποιώ και εγώ ο ίδιος.Με την ευκαιρία να αναφέρω και το AVG το οποίο χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με το Spybot είναι ένα αρκετά αποτελεσματικό πρόγραμμα προστασίας του υπολογιστή και είναι διαθέσιμο σε free έκδοση αν και για όποιον ενδιαφέρεται διατίθεται και σε premium αλλά η free έκδοση είναι αρκετά αποτελεσματική.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification