Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Οθόνες/Monitors για PC και κονσόλες: Προτάσεις

14 Feb 2015 13:22 - 14 Feb 2015 13:23 #156718 by Πας Παρτού

PrMinisterGR wrote: Αν δε σε καίει το 144Hz


ακριβώς αυτό. Γενικά με εξαίρεση κάποιες ιδιαίτερες περιπτώσεις υπερκοστολόγησης ή θεμελιωδώς προβληματικών προϊόντων το ζήτημα πάντα είναι πώς αξιολογούμε τα χαρακτηριστικά. Δηλαδή το «καλύτερο» έτσι αφηρημένα δεν έχει απαραιτήτως νόημα.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Feb 2015 15:23 #156720 by Αντώνης Δαγκαλίδης

lucinos wrote:

PrMinisterGR wrote: Αν δε σε καίει το 144Hz


ακριβώς αυτό. Γενικά με εξαίρεση κάποιες ιδιαίτερες περιπτώσεις υπερκοστολόγησης ή θεμελιωδώς προβληματικών προϊόντων το ζήτημα πάντα είναι πώς αξιολογούμε τα χαρακτηριστικά. Δηλαδή το «καλύτερο» έτσι αφηρημένα δεν έχει απαραιτήτως νόημα.


το θέμα είναι πως κατά κάποιο τρόπο με καίει γιατί ναι μεν gtx 980 δεν έχω αλλα έχω gtx 970 που πίανει και πάλι αρκετά frames στα τελευταία games. και που μη τα χρειαζόμουν η οθόνη που πρότεινε ο minister είναι 100 ευρώ πάνω με 6 ms παραπάνω χρόνο απόκρισης που μπορεί να μην ακούγεται μεγάλη η διαφορά αλλα έστω και λίγο είναι αισθητή. γι αυτό και ρωτάω αν με τα ίδια λεφτά μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο. πχ μια 24άρα οθόνη με gsync πιο πολλά χρώματα κλπ παρεπιπτώντος ευχαριστώ minister για την άμεση απάντηση :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Feb 2015 15:42 #156721 by Μιχαήλ Τσοπέης
Σε ότι έχει να κάνει με οθόνες, θα έλεγα πως είμαι παλιάς κοπής. Πάρε μια καλή οθόνη με σωστά (όχι εντυπωσιακά) χρώματα και φωτεινότητα, με σωστό backlight χωρίς flickering. Με μία 970 δεν υπάρχει καμμία πιθανότητα να πιάσεις τα 144Hz ούτε για Pacman. Όσον αφορά τους χρόνους απόκρισης, τα περισσότερα "gaming" μόνιτορ δίνουν μόνο την απόκριση από γκρι σε γκρι, και όχι για όλο το εύρος όπως δίνουν τα ημι-επαγγελματικά μόνιτορ σαν και αυτό που σου λινκάρω.
Επίσης ότι κι αν κάνεις σιγουρέψου ότι το πάνελ είναι IPS.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Feb 2015 16:13 - 14 Feb 2015 16:13 #156729 by Πας Παρτού

PrMinisterGR wrote: Με μία 970 δεν υπάρχει καμμία πιθανότητα να πιάσεις τα 144Hz ούτε για Pacman

το «ούτε pacman» είναι υπερβολή (θυμάμαι benchmarks με κατώτερες κάρτες γραφικών που δίνανε πάνω από 200fps σε παιχνίδια αλλά όχι απαιτητικές καταστάσεις). Επίσης high settings, full hd δεν νομίζω να περνάει κανείς τα 100fps ούτε με την 980.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Feb 2015 16:19 #156731 by Μιχαήλ Τσοπέης
Εξ ου και το σχόλιο για τουλάχιστον μια 980 παραπάνω ;)

Υπερβάλλω λίγο, αλλά δεν υπάρχει πιθανότητα για constant 144fps σε όλα τα games ούτε σε αυτή, ούτε και στην επόμενη γενιά καρτών, μέχρι να περάσουν οι κατασκευαστές στα 16-20nm.

Γενικά τα προϊόντα με τον τίτλο ή υπότιτλο "gaming" είναι ψιλοΰποπτα.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Feb 2015 17:09 #156735 by Αντώνης Δαγκαλίδης
'εγινε παιδιά. ευχαριστώ πολύ. πάντως τα 144 hz το ξέρω πως δε θα τα πιάσω αλλα ακόμα και με 80 fps πιστέυω πως η εικόνα θα είναι πιο ομαλή σε μια οθόνη με 144hz σε σχεση με μια που έχει 60hz.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Feb 2015 18:09 #156742 by Μιχαήλ Τσοπέης
Θα έχεις κοψίματα λόγω έλλειψης vsync ή stuttering λόγω ύπαρξης vsync. Για εμένα το χρυσό στανταρντ είναι τα 60, και στα περισσότερα παιχνίδια ακόμα και αυτά είναι άπιαστα με όλα τα γραφικά στο τέρμα και antialiasing. Από εκεί και πέρα γούστα :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Mar 2015 11:46 #157748 by Telis
Καλησπερα ειμαι καινουργιος στο site σας και το βρηκα μεσω των παιδιων στο SPORT24 RADIO!
ηθελα να μαθω για οθονες τι πρεπει να προσεξω πριν αγορασω καποια ή ποια εταιρεια να προτιμησω!
Μου είπαν οτι η LG ειναι καλυτερη της Samsung αλλά οι οθονες της Samsung ειναι πιο φωτινες.
Γενικοτερα ψαχνομαι αλλα δεν ξερω τι να προτιμησω γτ εχω μπερδευτει!
ΥΓ να πω οτι ειχα την LGFLATRON L1900r 7-8 χρονια περιπου και μου ειχε χαλασει 2-3 φορες ο μετασχηματιστης

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Aug 2015 14:18 #168203 by Στέφανος Λέγος
Επειδή πήρα οθόνη πριν 1 χρόνο (LG 24'') θα σου πω τα εξής:
1. Γενικά ότι δίνεις παίρνεις.
2. Κοίτα χρόνους απόκρισης (response times). Συνήθως κυμαίνονται από 2ms και φτάνουν ως 8+ ms. Πρόσεξε όμως. Είναι θεωρητικά νούμερα, και καλύτερο να ψάξεις reviews και εμπειρίες χρηστών. Γενικά η samsung προμοτάρει 2 ms response times, όμως με μια LG με 5ms δεν είδα τρομερή διαφορά. Οι παλιές οθόνες CRT είχαν 0 ms response time, και η κίνηση ήταν απολύτως ομαλή και καθαρή.
Πάντως το μάτι συνηθίζει. Έκανα μετάβαση από οθόνη με Twisted Nematic (πιο παλιό πάνελ με χειρότερα χρώματα αλλά πιο γρήγορο σε αποκριση) σε οθόνη με IPS πάνελ (σαφώς καλύτερα χρώματα, άλλα πιο αργό), και στην αρχή ζαλιζόμουν από τη θολούρα. Τώρα πλέον δε με ενοχλει. Υπάρχουν και κάποιες πολύ ακριβές gaming οθόνες με 1ms response time, αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει.
3. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να την δεις σε κάποιο κατάστημα live, και μαλιστα να ζητήσεις αν υπάρχει κανένα game εγκατεστημένο.
4. Τα πολλά HZ αφορούν κυρίως First person παιχνίδια, και προϋποθέτουν δυνατό μηχάνημα ώστε να συγχρονίζει τα frames per second με τα HZ. Το στάνταρ των 60 HZ είναι ικανοποιητικοτατο για το 99% των games.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Aug 2015 17:26 - 29 Aug 2015 18:37 #168218 by George
Αν η οθόνη προορίζεται κυρίως για games καλό θα ήταν οι χρόνοι απόκρισης να είναι κάτω απο 5ms.
Τα πάνελς της LG και της Samsung είναι τεχνολογίας IPS και PLS και εξασφαλίζουν μεγάλες γωνίες θέασης και ζωντανά χρώματα.
Μπορείς να τσεκάρεις και την Dell UltraSharp που είναι βέβαια λίγο τσιμπημένη.
Μέχρι πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις;

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification