Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Steam: Γενική Συζήτηση/Απορίες

19 May 2010 22:48 #72379 by Μάνος Γρυπάρης


Η διάσημη πλατφόρμα παιχνιδιών τώρα και στα Macintosh.

Τα Macintosh καλωσορίζουν την πλατφόρμα παιχνιδιών Steam. Με την έκδοση 10.6.3 του Mac OS X, το Steam κάνει το ντεμπούτο του και στους υπολογιστές της Apple. Η πρώτη του έκδοση θα υποστηρίζει 63 games, ενώ όλα τα υπόλοιπα games της Valve θα είναι κι αυτά με τη σειρά τους διαθέσιμα μέχρι το τέλος της χρονιάς.

Όσοι έχετε Appla, επισκεφθείτε το site του Steam και κατεβάστε την εφαρμογή για τον υπολογιστή σας στο link που υπάρχει κάτω δεξιά. Μέχρι τις 24 Μαϊου, η Valve θα παρέχει δωρεάν στους χρήστες των Macintosh το puzzle game "Portal". Για να γίνει η εγκατάστασή του, θα απαιτείται και η αναβάθμιση του Mac OS X στην έκδοση 10.6.3.

Τα πρώτα διαθέσιμα games
Στα πρώτα 63 games της σχετικής λίστας, υπάρχουν κυρίως puzzle, arcade και classic games. Παρόλα αυτά, έχουμε το MMORPG City of Heroes (Architect Edition) και το Civilization IV: The Complete Edition. Από τα υπόλοιπα games, θετική απήχηση έχουν τα Peggle Deluxe, Sam & Max: The Devil's Playhouse 1, Zuma Deluxe, World of Goo και Tales of Monkey Island Season 1.
eft 4 Dead 2, Team Fortress 2 και Counter-Strike δεν είναι ακόμα διαθέσιμοι στα Macintosh, αλλά σύμφωνα με τις δεσμέυσεις της Valve αυτό θα γίνει μέσα στους επόμενους μήνες. Επιπλέον, αρχής γενομένης από το Portal 2, την δεύτερη έκδοση του puzzle game που προαναφέραμε, όλα τα games του Steam θα κυκλοφορούν ταυτόχρονα σε PC, Macintosh και Xbox 360, ώστε να μην μένει...κανείς παραπονεμένος!

Συμβατότητες
Η Valve έχει δουλέψει αρκετά στην συμβατότητα του Steam, ώστε όταν κατεβάζετε ένα παιχνίδι, αυτό να τρέχει στο ανάλογο σύστημα που έχετε (PC ή Mac). Το θετικό επίσης είναι ότι αφότου κατεβάσετε ένα παιχνίδι στο Macintosh, θα μπορείτε να το κατεβάσετε και στο PC χωρίς καμία χρέωση (και αντίστροφα). Ακόμη, τα updates σε PC και Mac θα γίνονται ταυτόχρονα, ενώ είναι άκρως θετικό το ότι θα μπορείτε να παίξετε online αγώνες, είτε ο αντίπαλος παίκτης έχει PC, είτε έχει Macintosh.

Nα λοιπόν που η Apple κάνει ένα σημαντικό βήμα στον χώρο του gaming, φέρνοντας τα Macintosh στο προσκήνιο. Ήδη υπάρχουν σειρές παιχνιδιών που στηρίζουν τα Mac εδώ και χρόνια, όπως το Football Manager της Sega και το The Sims της Electronic Arts, όμως η κίνηση αυτή της Valve ανοίγει την αγορά, ώστε η στήριξη αυτή να διευρυνθεί ακόμη περισσότερο.


@TheReaper, όταν πατάς repply, κάνε κλικ και στο κουτάκι "Notify me when a reply is posted" για να σου έρχεται e-mail όποτε απαντάει κάποιος

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 May 2010 18:06 #72425 by Aνέστης Αδαμίδης
Καιρός ήταν να βγει και για Mac γιατί ήθελα να πάρω ένα PC με τέτοιο λογισμικό.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Jul 2010 19:56 #74821 by lavezzi7
Μετά το update του τρίτου patch έχω ένα πρόβλημα με το Steam το οποίο από ότι έψαξα πρέπει να έχει σχέση με τα vista.

Πλέον δεν μπορώ να δω την γραμματοσειρά όταν πατάω δεξί κλικ στο εικονίδιο του steam κάτω δεξιά.Μου βγάζει μόνο ένα γκρι παράθυρο αλλά τα γράμματα δεν φαίνονται.

Καμιά solution? :-k

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Jul 2010 23:36 #74830 by Frank
διαγραφη και ξαναεγκατασταση ισως :wink:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Jul 2010 18:29 #74846 by lavezzi7
Πήγα λοιπόν και κάνω uninstall μόνο το steam με την ελπίδα με την νέα εγκατάσταση να φτιάξει...μάταια όμως.

Το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει και πλέον δημιουργήθηκε ένα ακόμα μεγαλύτερο!Δεν μπορώ να παίξω FM...

Κοιτάχτε τι μου βγάζει...

File Attachment:


Uploaded with ImageShack.us

Πατάω στο πάνω το username μου και από κάτω το password μου αλλά τίποτα...πρέπει να φτιάξω νέο account για το steam και αν ναι πως?Αφού η γραμματοσειρά δεν φαίνεται...

Όποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jul 2010 01:11 #74875 by lavezzi7

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jul 2010 01:40 #74878 by Μάνος Γρυπάρης
Δεξί κλικ Properties και μετά Compatibility mode για Windows XP ίσως?

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jul 2010 01:55 #74879 by lavezzi7

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jul 2010 17:09 #74894 by Μάνος Γρυπάρης
Στείλε e-mail στο support του Steam
support.steampowered.com

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jul 2010 20:12 #74899 by lavezzi7
Έστειλα... :cool:

Για να δούμε τι θα μου απαντήσουν... :idea:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification