Σχέσεις

27 Aug 2016 14:07 #186837 by 001
Replied by 001 on topic Σχέσεις
INITIATION 101

Από προσωπική εμπειρία, όσο πιο εμφανίσιμος/-η είσαι ή/και όσο περισσότερο πλασάρεσαι ως εμφανίσιμος (δηλ. γυμνασμένο σώμα, κούρεμα/ξύρισμα, προφανώς αυτοπεποίθηση κ.ο.κ.) τόσο μεγαλύτερες είναι οι πιθανότητες να βρεις να πηδήξεις (συνήθως έτσι ξεκινάνε οι σχέσεις πλέον). Υπόψην η άθληση βελτιώνει την αυτοπεποίθηση (και παράλληλα και τη διάθεση, science bitch).

Γενικότερα, πρέπει να βλέπεις τον εαυτό σου ως προϊόν. Όσο το βελτιώνεις, τόσο περισσότερο θέλει ο κόσμος να το αγοράσει και τόσο καλύτερα νιώθεις εσύ επειδή το έχεις (και δεν το έχουν οι άλλοι).

Αυτό πάει και για τα δύο φύλα.
Για όσους/όσες ενδιαφέρονται και γι' αυτό: en.wikipedia.org/wiki/Physical_attractiveness

"Every human being not going to the extreme limit is the servant or the enemy of man"
(Georges Bataille)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

27 Aug 2016 19:04 #186854 by Γιώργος Λόλας
Καταπληκτικό θέμα όντως αυτό που ανοίξατε.

Αυτό που έχω να πω είναι ότι η αυτοπεποίθηση είναι το παν. Ταυτόχρονα, πρέπει να είσαι ο εαυτός σου, μην προσπαθείτε να εντυπωσιάσετε, αν της αρέσει ο πραγματικός σας εαυτός, είναι ότι καλύτερο. Η πρώτη εντύπωση μπορεί να είναι σημαντική, αλλά αυτή δεν αφορά αποκλειστικά την εξωτερική σας εμφάνιση, αλλά το vibe που εκπέμπετε είναι περισσότερο σημαντικό. Επίσης, λίγο χιουμοράκι είναι στα plus, μην το παρακάνετε μόνο ;)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2016 00:44 #188514 by Μπάμπης Χαραλάμπους
Ωραιο το τοπικ σας. Το μονο που εχω να προσθεσω ειναι να μην ελπίζετε σε badoo tinder και άλλα τετοια.

TheReaper
Νταξ, είχαμε ανοίξει κάποτε ένα τρολοθέμα με παρόμοιο περιεχόμενο, το οποίο κατέληξε σε σαπουνόπερα. Κάποιοι παλιοί το θυμούνται (Boss, Zaratoth, Thunderhawk εσάς κοιτάζω). Πάντως καλά είστε εδώ, συνεχίστε να τα λέτε όπως τα νιώθετε.


Αυτο εδώ λεει ο Reaper

I am you and you are me. Carry that with you wherever you go. Thank you, my friend. From here on out, you're Big Boss.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2016 02:55 #188517 by Νικολής Ασημάκης

BigBoss wrote: Ωραιο το τοπικ σας. Το μονο που εχω να προσθεσω ειναι να μην ελπίζετε σε badoo tinder και άλλα τετοια.

TheReaper
Νταξ, είχαμε ανοίξει κάποτε ένα τρολοθέμα με παρόμοιο περιεχόμενο, το οποίο κατέληξε σε σαπουνόπερα. Κάποιοι παλιοί το θυμούνται (Boss, Zaratoth, Thunderhawk εσάς κοιτάζω). Πάντως καλά είστε εδώ, συνεχίστε να τα λέτε όπως τα νιώθετε.


Αυτο εδώ λεει ο Reaper


A long time ago, in a forum far far away

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Mar 2017 11:32 #196329 by Βανέσα
Replied by Βανέσα on topic Σχέσεις
Ωραίες τοποθετήσεις. Αλλα εγω συμφωνώ με αυτόν τον Μαρκήσιο. Για μένα οι σχέσεις είναι υπερεκτιμημένες. Oι σημερινές τουλάχιστον. Καταρχήν οι άνθρωποι, η πλειοψηφία αν όχι όλοι είναι υλιστές σήμερα. Δεν δίνουν αξία και σημασία σε συναισθήματα συμπεριλαμβανομένης και της αγάπης, αλλά στο συμφέρον. Δεν θα ρίξω το φταίξιμο του να θέλει κανείς να μείνει μόνος, στα ψυχολογικά προβλήματα εξολοκλήρου, αν και αυτά παίζουν ρόλο φυσικά.

Η σχέση απαιτεί θυσίες που μπορεί να μη θέλουμε να κάνουμε και αν τις κάνουμε να είναι εξαναγκαστικά. Επίσης απο τις σχέσεις, σήμερα, απαιτούνται πολλά περισσότερα πράγματα, όπως να έιναι ο άλλος άψογος σωματικά, στο κρεβάτι και στα θελήματα του άλλου. Δεν είναι τίποτα ρόδινο και τίποτα ελεύθερο. Αν θέλει κανείς να δεί τα πράγματα ρεαλιστικά.

Το μεγαλύτερο ποσοστό σχέσεων γίνεται γιατί η κοινωνία σε πιέζει απίστευτα να παντρευτείς/κάνεις οικογένεια/διαιωνίσεις το είδος. Επομένως γίνεται υπό πίεση.

Για να μη μιλήσω για γάμους και οικογένειες και γέννηση παιδιών χωρίς να το θες αλλά επειδή πρέπει. Αυτό ειναι ontopic γιατί η σχέση αν κρατήσει, δεν μένει ποτέ σαν "σχέση" μόνο. Και πολλοί δεν συνειδητοποιούν οτι το να είσαι σε σχέση δεν είναι μόνο φιλιά κρεβάτι γλυκόλογα και ιστορίες.

Μεγάλο θέμα και δύσκολο.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Mar 2017 17:41 #196356 by Aνέστης Αδαμίδης
Αυτό το πράγμα με την κοινωνική πίεση το ακούω βερεσέ. Μου θυμίζει την εξής έκφραση:



Είναι μεν για τα πανηγύρια , αλλά ισχύει ότι είναι ένα πρόβλημα η κοινωνική πίεση και μάλιστα μεγάλο. Αλλά δεν το πολυχάφτω. Απλά τσακώνομαι με όποιον προσπαθεί να μου τη "μπει" γι' αυτό το θέμα, πρώτον γιατί δεν τον αφορά και δεύτερον γιατί νευριάζω εύκολα.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Mar 2017 23:55 #196385 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
Δεν υπάρχει πιο σπαστικό πράγμα από το να σε πιέζουν, του στυλ "πότε θα παντρευτείς;" "έχεις καμιά κοπέλα" κλπ

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Oct 2017 09:38 #206620 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
Θέλω να διαβάσω γνώμες για το θέμα "ποιος πληρώνει" σε ένα ραντεβού και μια σχέση. Τι θεωρείται πρέπον τόσο στις πρώτες συναντήσεις αλλά και σε μια σχέση. Από ότι βλέπω στο FB πολλοί θεωρούν ότι ο άντρας πρέπει να πληρώνει σχεδόν πάντα. Εγώ θυμάμαι κάτι που μου είχε πει παλιά μια γνωστή μου: " Αν έπρεπε να πληρώνετε πάντα εσείς, θα είχατε φαλιρίσει!"

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Oct 2017 10:15 #206622 by Γιώργος Λόλας
Καλημέρα. Στο θέμα του ποιος πληρώνει, πιστεύω ότι αρχικά είναι ωραία κίνηση να πληρώνει ο άντρας, τουλάχιστον στα πρώτα ραντεβού. Από εκεί και πέρα, αυτή η κίνηση δεν πρέπει να την εκμεταλλεύονται οι γυναίκες και να περιμένουν να πληρώνεις πάντα. Τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση, θέλω να πληρώνω σχεδόν πάντα, αρκεί να κάνει και η γυναίκα την κίνηση να πληρώσει, άσχετα εάν θα της ζητήσω να πληρώσω εγώ τελικά.

Ξέρω δύο ζευγάρια που βρίσκονται στα δύο άκρα. Στο πρώτο, η γυναίκα δεν παίρνει καν λεφτά μαζί της και ο σύντροφός της της πληρώνει μέχρι και τα τσιγάρα. Στο δεύτερο ζευγάρι, πληρώνουν από κοινού και αυτός της ζητάει μέχρι και το τελευταίο 10λεπτο. Το σωστό βρίσκεται κάπου στη μέση. Όποτε σε ευχαριστεί, πληρώνεις εσύ τα πάντα, ειδικά εννοείται όταν έχεις προτείνει για παράδειγμα να την βγάλεις για φαγητό σε ένα ωραίο εστιατόριο.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Oct 2017 14:45 #206646 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
Και εγώ δεν έχω θέμα να κερνάω, αλλά προφανώς δε γίνεται να το κάνεις πάντα. Συμφωνώ στο να κάνει κίνηση να πληρώσει, άσχετα από το ότι θα πληρώσεις εσύ. Γενικά πρέπει να υπάρχει μοιρασιά πιστεύω. Πότε ο ένας, πότε ο άλλος, πότε μισα-μισά. Σε αυτό το θέμα δεν νομίζω πως πρέπει να υπάρχουν ντροπές.

Ένας φίλος μου τα είχε με μια τύπισσα που πραγματικά είναι από τα χειρότερα άτομα που έχω γνωρίσει. Δεν πλήρωνε και δεν έκανε καν κίνηση να πληρώσει ποτέ, είχε την απαίτηση να την πηγαινοφέρνει συνέχεια με τη μηχανή κλπ. Το θεωρώ μεγάλη γυφτιά να εκμεταλλεύεσαι την καλοσύνη του άλλου.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification