Experience: 2794 (386 points to next level)

600
Γιάννης Ζαφειρίου replied to the topic 'ΑΕΚ 2017-2018' in the forum. 13 hours ago

ΑΕΚ - ΑΕΛ 1-0
«Λάζος» ο δικός της... Κριστιάνο! Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ παγκόσμιας κλάσης ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος έδωσε στην ΑΕΚ τη νίκη-πρόκριση (1-0 την ΑΕΛ) για τον τελικό της 12ης Μαϊου κόντρα στον ΠΑΟΚ!

Απίστευτο, μοναδικό, υπέροχο. Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα σπουδαίο δεύτερο μέρος και συνολικά ένα τρομερό ζευγάρι ημιτελικών. Ένα ζευγάρι που ξεκίνησε με γκολ στο 93’ στην Λάρισα με τον Γκριζμάν να βάζει όλη την… Λάρισα στο γήπεδο και που τελείωσε μ’ ένα γκολ στο 94’ στο ΟΑΚΑ από τον Λάζαρο που έβαλε όλη την ΑΕΚ στο γήπεδο!

Σ’ ένα ματς θρίλερ η ΑΕΚ βρήκε γκολ στο… παρά ένα και πρόκριση στον τελικό. Και τι γκολ! Ο Λάζαρος μ’ ένα γυριστό ανάποδο βολέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το μοναδικό γκολ του αγώνα…

Ιδιο σύστημα, άλλο πλάνο
Ο Μανόλο Χιμένεθ επέστρεψε στο αγαπημένο του 3-5-2 για την ρεβάνς, σύστημα που επέλεξε για τρίτο σερί ματς και ο Σωτήρης Αντωνίου. Βεβαίως το πλάνο της ΑΕΚ ήταν ξεκάθαρο. Κατοχή μπάλας, πίεση ψηλά και προσπάθεια για ένα γρήγορο γκολ την ίδια ώρα που η ΑΕΛ έπαιζε με τον χρόνο από το πρώτο λεπτό και με κλειστή άμυνα. Πλάνο που δικαίωσε την θεσσαλική ομάδα. Γιατί στα πρώτα 45 λεπτά μπορεί το κοντέρ της κατοχής να έφτασε μέχρι και το 86% (στο 21’) αλλά η ΑΕΚ έκλεισε ένα ολόκληρο ημίχρονο χωρίς τελική προσπάθεια στο τέρμα!

Ένα φάουλ του Μπακασέτα που πέρασε λίγο άουτ και τίποτα άλλο για την Ενωση η οποία είχε την μπάλα στα πόδια της αλλά δεν μπορούσε με τίποτα ν’ απειλήσει την εστία του Μπόζοβιτς. Η ΑΕΛ κέρδιζε χρόνο σε κάθε στιγμή που έβρισκε την ευκαιρία και το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου ήρθε απόλυτα φυσιολογικά.

Η ΑΕΛ είχε τις σπουδαίες φάσεις
Κι όμως. Αν περίμενε κανείς πως η ΑΕΚ θα έμπαινε ακόμα πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο διαψεύστηκαν. Η Λάρισα πήγε να πιάσει στον ύπνο την Ενωση και το κατάφερε χωρίς όμως να την τιμωρήσει. Στο 48’ ο Γκριζμάν πέρασε και τον Μπάρκα αλλά αποφάσισε να μην τελειώσει την φάση επειδή ήταν αρκετά πλάγια (έδιωξε ο γκολκίπερ της ΑΕΚ) και στο 57’ ο Ντέλετιτς πλάσαρε αλλά ο Ελληνας τερματοφύλακας έκανε μια σπουδαία επέμβαση και έδιωξε σε κόρνερ.

Το πάλεψε ο Χιμένεθ και φουλ επίθεση
Η ΑΕΛ έκανε το τέλειο αμυντικό ματς και ο Μανόλο Χιμένεθ έψαχνε τρόπο να απαντήσει. Πρώτη κίνηση ο Λάζαρος (και 4-2-3-1), δεύτερο κίνηση ο Μασούντ αντί του Κονέ και τρίτη κίνηση ο Γιακουμάκης (αντί του Γκάλου) με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να τελειώσει το παιχνίδι με 4-2-4!

Και από την είσοδο του Λάζαρου η ΑΕΚ όχι μόνο έγινε πιο επιθετική αλλά και απειλητική. Από το 76’ μέχρι το 86’ η ΑΕΚ έχει πέντε καλές φάσεις για να σκοράρει αλλά είτε απομάκρυναν οι αμυντικοί της ΑΕΛ είτε οι επιθετικοί της Ενωσης ήταν άστοχοι.

Η γκολάρα στο 94’
Και φτάσαμε στις καθυστερήσεις του αγώνα. Με τον Παπαπέτρου να δείχνει πέντε λεπτά (απολύτως δικαιολογημένα) η ΑΕΚ κέρδιζε συνεχόμενα κόρνερ με αποτέλεσμα να ανέβει και ο Μπάρκας. Στο τελευταίο κόρνερ και με τον χρόνο να τρέχει ο Αραούχο (!) το εκτέλεσε ο Μπάρκας πήγε στην πορεία της μπάλας η οποία κατέληξε στον Λάζαρο ο οποίος μ’ ένα σπουδαίο γκολ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και την πρόκριση στην ΑΕΚ για τον τελικό της 12ης Μαΐου.

Read More...

Γιάννης Ζαφειρίου replied to the topic 'ΑΕΚ 2017-2018' in the forum. 18 hours 5 minutes ago

Η εντεκάδα της AEK με αντίπαλο την ΑΕΛ για την ρεβάνς του Κυπέλλου Ελλάδας!

Γιάννης Ζαφειρίου replied to the topic 'Μπάσκετ: Γενική Συζήτηση' in the forum. 19 hours 55 minutes ago

Παναθηναικός 95-67 Ρεάλ Μαδρίτης

EuroLeague playoffs; Μήπως... μπερδεύτηκαν οι «πράσινοι» με τα NBA playoffs;

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε την ΑΠΟΛΥΤΗ εμφάνιση στο πρώτο παιχνίδι των playoffs κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης και έστειλε ηχηρό μήνυμα στο... Βελιγράδι για την μετακόμισή του στην σερβική πρωτεύουσα στα τέλη του επόμενου μήνα.

Ναι. Είναι πρώιμο να το πει κάποιος, αλλά λαμβάνοντας υπόψιν του την ματσάρα που έκανε η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, έχει κάθε λόγο να το βάλει στο πίσω μέρος του μυαλού του. Έναν χρόνο μετά το «πατατράκ» από τη Φενέρ, ο Παναθηναϊκός δεν έπεσε στην ίδια παγίδα και φρόντισε να δείξει ποιος (θα) είναι το αφεντικό στη σειρά.

Το εκκωφαντικό 95-67 του πρώτου προημιτελικού αποτυπώνει όλα όσα συνέβησαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με τους «πράσινους» να... ανοίγουν το σκορ (1-0) και να κάνουν το πρώτο βήμα (από τα τρία που χρειάζονται) για το εισιτήριο του φετινού Final 4! Παράλληλα έβαλαν τέλος σε ένα... αρνητικό ρεκόρ που είχε δημιουργηθεί στα playoffs καθώς αυτή ήταν η πρώτη τους νίκη ύστερα από 1.094 μέρες και επτά σερί ήττες!

Ο Νικ Καλάθης ήταν και πάλι... απολαυστικός σημειώνοντας ρεκόρ καριέρας και playoffs με τις 16 ασίστ που μοίρασε. Ο Μάικ Τζέιμς ήταν «σταθερή αξία» με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έκανε τα πάντα, ειδικά στην άμυνα!

Το ματς

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ήταν βγαλμένο από τα πιο... τρελά όνειρα των φίλων της ομάδας τους! Με άμυνα που τσάκιζε κόκαλα και τον Θανάση Αντετοκούνμπο να «χαλάει» τελείως το... μυαλό του Λούκα Ντόντσιτς από τη στιγμή που του είχε γίνει σκιά του, οι «πράσινοι» κατάφεραν να πραγματοποιήσουν ένα εντυπωσιακό 20-0 στο πρώτο πεντάλεπτο παίζοντας, όχι μόνο θεαματικό, αλλά... διαστημικό μπάσκετ!

Βέβαια τα πάντα ξεκινούσαν από την φοβερή άμυνα, με τους παίκτες της Ρεάλ να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο και να μην προλαβαίνουν να πάρουν περισσότερα από τρία σουτ (0/3) σε αυτό το διάστημα! Ο Μάικ Τζέιμς ήταν εξαιρετικός, ενώ ο Καλάθης έκανε τα πάντα και παντού! Ο ηγέτης του Παναθηναϊκού ήταν «όλα τα λεφτά» αφού βρισκόταν σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ! Μετά το 20-0 του πενταλέπτου, ο Λάσο άλλαξε τα 4/5 της πεντάδας (σ.σ. μόνο ο Ντόντσιτς έμεινε στο ματς) και μπόρεσε να αλλάξει εν μέρει την εικόνα του αγώνα.

Οι Μαδριλένοι άρχισαν να μπαίνουν σταδιακά στο ματς με αποτέλεσμα να «ροκανίσουν» την διαφορά στους 10 πόντους (23-13) χάρη σε ένα επιμέρους 3-13. Ήταν το διάστημα που είχε επέλθει η χαλάρωση η οποία ωστόσο δεν αποδείχθηκε... καταστροφική. Μετά το 29-21 ύστερα από καλάθι του Κάρολ, ο Παναθηναϊκός πάτησε εκ νέου το πόδι στο γκάζι και βρέθηκε στο +17 (40-23) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (46-30). Ο Μάρκους Ντένμον είχε πάρει τα ηνία στην επίθεση με διαδοχικά τρίποντα και ήταν εκείνος που κράτησε το «πράσινο» προβάδισμα.

Στο πρώτο μισό του αγώνα, ο Παναθηναϊκός είχε 12/22 δίποντα, 7/10 τρίποντα (!), 1/5 βολές, 4 ριμπάουντ περισσότερα (14-10), 4 ασίστ περισσότερες (12-8) ενώ η Ρεάλ είχε 10 λάθη και μόλις 10/26 εντός παιδιάς (εκ των οποίων 2/10 τρίποντα) και 8/8 βολές!

Στο τρίτο δεκάλεπτο όχι μόνο δεν άφησε ο Παναθηναϊκός τη Ρεάλ να επιστρέψει στο ματς, αλλά συνέχισε με... σπασμένα τα φρένα με αποτέλεσμα να εκτοξεύσει την διαφορά στους 32 πόντους (75-43 στο 29') κάνοντας πραγματική επίδειξη δύναμης. Δύσκολα μπορεί να πει κάποιος ότι υπήρχε παίκτης που να υστέρησε με την απόδοσή του. Η τελευταία περίοδος απλά ήταν μια... τυπική διαδικασία για τον Παναθηναϊκό με το +35 (79-44) να αποτελεί την μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς.

Γιάννης Ζαφειρίου replied to the topic 'Πανιώνιος 2017-2018' in the forum. yesterday

ΠΑΟΚ 3-1 Πανιώνιος

Μετά το 3-1 στη Νέα Σμύρνη, ο ΠΑΟΚ νίκησε με το ίδιο σκορ και στον δεύτερο ημιτελικό τον Πανιώνιο, αυτή τη φορά στην Τούμπα, και περιμένει ΑΕΚ ή ΑΕΛ στον τελικό του Ολυμπιακού Σταδίου.

Τι και αν αγωνίστηκε χωρίς τον κόσμο του στην Τούμπα; Ο ΠΑΟΚ έχει συνηθίσει τη φετινή σεζόν τα... κεκλεισμένων των θυρών (άλλωστε στο πρωτάθλημα έκανε μόνο νίκες) και το έδειξε και το απόγευμα της Τρίτης όπου σφράγισε με πανηγυρικό τρόπο το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας με το 3-1 επί του Πανιωνίου.

Με το ίδιο σκορ είχε επιβληθεί και στη Νέα Σμύρνη στον πρώτο ημιτελικό και ουσιαστικά χάρη σε εκείνο το ματς είχε την πρόκριση στο... τσεπάκι του, με τις δύο ομάδες να έχουν αποδεχτεί αυτή την πραγματικότητα και να παίζουν ανοιχτά στο γήπεδο της Τούμπας προσφέροντας γκολ και θέαμα.

Το ευχάριστο για τον Λουτσέσκου είναι πως είδε την ομάδα του να έχει φρεσκάδα και να βγάζει αρκετούς αυτοματισμούς (χαρακτηριστική η φάση του δεύτερου γκολ), με τον Πανιώνιο να καταφέρνει να συνέρχεται μετά το πρώτο 20λεπτο όπου το γήπεδο ήταν... κατηφορικό και να πηγαίνει ισόπαλος στα αποδυτήρια

Το δεύτερο μέρος ωστόσο βρήκε τους Θεσσαλονικείς να επιβάλουν πλήρως το ρυθμό τους και να "καθαρίζουν" τη νίκη με τους Πέλκα και Πρίγιοβιτς (μπήκε αλλαγή, ευστόχησε σε πέναλτι), με τον Πανιώνιο να μένει με 10 παίκτες από το 70' και να αδυνατεί να διεκδικήσει έστω την ισοπαλία.

Η διαφορά των δύο ομάδων στο 90λεπτο αποτυπώθηκε και στους αριθμούς, με τον ΠΑΟΚ να έχει 17 τελικές (10 εντός εστίας) έναντι μόλις 4 του Πανιωνίου (3 εντός εστίας), με τους "ασπρόμαυρους" να παίρνουν έτσι το εισιτήριο για τον τελικό, όπου θα διεκδικήσουν το δεύτερο σερί τους τρόπαιο στο θεσμό.

Γιάννης Ζαφειρίου replied to the topic 'ΠΑΟΚ 2017-2018' in the forum. yesterday

ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 3-1
Με την πρόκριση να έχει κριθεί από το πρώτο ματς, ο ΠΑΟΚ «τσέκαρε» με δεύτερη εύκολη νίκη (ξανά 3-1 τον Πανιώνιο) το εισιτήριο του τελικού και πλέον περιμένει να μάθει κόντρα σε ποια ομάδα (ΑΕΚ ή ΑΕΛ) θα υπερασπιστεί το στέμμα του!

Αήττητος με εννιά στις εννιά νίκες (!) ο φουριόζος ΠΑΟΚ θα υπερασπιστεί τον τίτλο του στον φετινό τελικό του κυπέλλου, μετά το νέο 3-1 (το τρίτο στη σειρά) επί του Πανιωνίου.

Με νέα πρόσωπα

Με αλλαγές ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες τον αποψινό δεύτερο ημιτελικό στην άδεια Τούμπα. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου, όπως αναμενόταν, έδωσε ανάσες σε αρκετούς βασικούς (Βιεϊρίνια, Πρίγιοβιτς, Κάμπος, Μακ, Κάνιας, αλλά και Ελ Καντουρί) δίνοντας φανέλα βασικού στον Αζεβέδο, στον Λημνιό, στον Κουλούρη, ενώ επέστρεψαν στο αρχικό σχήμα οι Πέλκας, Μαουρίσιο και Μπίσεσβαρ.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου είχε και πάλι ουκ ολίγες απουσίες, ενώ σε σχέση με τον αγώνα πρωταθλήματος το Σάββατο ξεκίνησε στην ενδεκάδα με τους νεαρούς Οικονομίδη και Μακρύλλο, ενώ βασικοί ήταν αυτή τη φορά οι Μπραχίμι και Γεσίλ.

Καλός ρυθμός από το ξεκίνημα

Οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη και διάθεση να παίξουν στον αγωνιστικό χώρο, το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στα πρώτα είκοσι λεπτά του, με τον ΠΑΟΚ να αγγίξει το γκολ στο 14’, όταν από την ωραία ενέργεια του Λημνιού, το μονοκόμματο σουτ του Κουλούρη έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πέλκας, από την πάσα του Σάχοφ, βρέθηκε τετ α τετ, αλλά νικήθηκε από τον Κότνικ.

Στο 21ο λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Από την εκτέλεση κόρνερ του Πέλκα, ο Κουλούρης πήδηξε ψηλότερα απ' όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Πανιώνιος δεν κλείστηκε και αναζήτησε ένα γκολ, στο 28’ είχε την πρώτη τελική με το δυνατό σουτ του Μακρύλλου, με τους γηπεδούχους να απαντούν στις ευκαιρίες με τη βολίδα του Μαουρίσιο, που απέκρουσε εντυπωσιακά στη γωνία του ο Κότνικ, ενώ ο Μασούρας στο 35’ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη. Πάντως, ο Μασούρας, μετά το δοκάρι, κατάφερε και βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, ισοφαρίζοντας με δυνατό σουτ σε 1-1. Μια φάση που ξεκίνησε από ένα τραβηγμένο φάουλ, που υπέδειξε ο Σέζος πάνω στον Λημνιό.

«Καθάρισε» στο β’ μέρος

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να αναπτύσσεται ορθολογικά και βάσει πλάνου γήπεδο, δημιουργώντας από τη δεξιά πλευρά δύο φάσεις (η πρώτη με το Λημνιό, η δεύτερη με τον Πέλκα) στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Στην τελευταία φάση και πριν γίνει αλλαγή με τον Πρίγιοβιτς, ο Κουλούρης (62’) άγγιξε το γκολ, το οποίο βρήκε ο Πρίγιοβιτς (με τον Σέζο κακώς να το ακυρώνει για φάουλ) και ο Πέλκας (68’) με εκπληκτικό σουτ, μετά από εντυπωσιακή ενέργεια του Κάμπος.

Με το σκορ στο 2-1 όλα είχαν τελειώσει, σ’ ότι αφορά την υπόθεση πρόκριση, ο Πανιώνιος έμεινε με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Μακρύλλου (με δεύτερη κίτρινη) στο 70’, ενώ στο 80’ ο Μάτος κέρδισε (από τον Μπανανά) το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ (το 23ο τη φετινή σεζόν) ο Πρίγιοβιτς).

Γιάννης Ζαφειρίου replied to the topic 'Superleague 2017-2018' in the forum. yesterday

Η βαθμολογία της Superleague μετά από 27 αγωνιστικές!

Η εντεκάδα του ΠΑΟΚ ενάντια στον Πανιώνιο για την ρεβάνς του Κυπέλλου Ελλάδος!

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Αζεβέδο, Σάκχοφ, Μαουρίτσιο, Λημνιός, Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Κουλούρης

Η εντεκάδα του Πανιωνίου ενάντια στον ΠΑΟΚ για την ρεβάνς του Κυπέλλου Ελλάδος!

Η ενδεκάδα του Πανιώνιου: Κότνικ, Παπαγεωργίου, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Οικονομίδης, Μακρύλλος, Μασούρας, Μπραχίμι, Γεσίλ

Γιάννης Ζαφειρίου replied to the topic 'Ολυμπιακός 2017-2018' in the forum. 2 days ago

Oλυμπιακός - Κέρκυρα 5-1
Το γκολ της (προσωρινής) ισοφάρισης από τον Επστάιν λειτούργησε ως... ξυπνητήρι για τους παίκτες του Ολυμπιακού που στη συνέχεια έφτασαν στο εύκολο 5-1 κόντρα στην Κέρκυρα! Γκολάρα από Μιραλάς, σκόραραν και οι Ανσαριφάρντ, Φορτούνης, Ένγκελς, Βρουσάι.

Ο Ολυμπιακός παίζοντας για πρώτη φορά με τον κόσμο του στο πρωτάθλημα μετά τις 4 Φλεβάρη 'ξέσπασε' πάνω στην Κέρκυρα με το εμφατικό 5-1. Γκολάρα ο Μιραλάς - που αποθεώθηκε - και ματσάρα ο Ανσαριφάρντ αλλά και πρώτη συμμετοχή στο πρωτάθλημα με γκολ ο μικρός Βρουσάϊ. Ορεξάτος και με καλό πρόσημο και ο Φορτούνης.

ΚΑΜΙΑ ΕΚΠΛΗΞΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΝΤΗ, ΜΕ ΒΑΣΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΚΑΙ ΤΑΧΤΣΙΔΗ

Ο Κόντης δεν είχε εκπλήξεις για το αρχικό σχήμα του Ολυμπιακού: Κίπερ ο Προτό, τετράδα άμυνας με τον Βέλγο Ένγκελς, τον Νικολάου, τον Κούτρη και τον Ομάρ, εξάρι ο Ρομαό, μπροστά του ο Ταχτσίδης και επιτελικός ο Φορτούνης, εξτρέμ οι Μάριν και Μιραλάς και φορ ο Ιρανός Ανσαριφάρντ.

ΣΕ 4-2-3-1 ΚΑΙ Η ΚΕΡΚΥΡΑ

Η Κέρκυρα του πρώην ερυθρόλευκου τεχνικού Γιάννη Μαντζουράκη κατέβασε και εκείνη σχήμα σε 4-2-3-1: Γιαννακόπουλος ο κίπερ, στην άμυνα οι Αντέτζο, Λέκοβιτς, Σπίνουλας και Γρομητσάρης και άξονας με Σιόντη και Μπαλάφα και τριάδα με Ρόλε, Γεωργίου και Επστάιν πίσω από τον φορ Μυτίδη.

ΠΙΕΣΗ ΑΠΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΟ ΣΟΥΤ Η ΚΕΡΚΥΡΑ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με πρέσινγκ το ματς αλλά το πρώτο σουτ του αγώνα ήταν της Κέρκυρας άουτ με τον Μυτίδη. Στο 4ο λεπτό είχε και ο Επστάιν φάση με σουτ άουτ. Στο 5' ο Γιαννακόπουλος ήταν που πρόλαβε τον Ανσαριφάρντ ο οποίος έβγαινε μόνος του για σουτ. Το ίδιο έγινε με τον Φορτούνη λίγο μετά. Στο 9ο λεπτό ο Ανσαριφάρντ είχε μία κεφαλιά που πέρασε λίγο έξω.

Ο ΣΥΝΗΘΗΣ... ΥΠΟΠΤΟΣ ΑΝΣΑΡΙΦΑΡΝΤ ΤΟ 1-0

Στο 12ο λεπτό ο Φορτούνης έβγαλε ωραία κάθετη για τον Ανσαριφάρντ που με εξαιρετικό τελείωμα έγραψε το 1-0 και έφτασε έτσι τα 15 γκολ. Στο 18ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Ιρανού για οφσάιντ σε μία φάση όπου φάνηκε ότι ήταν εκτεθειμένος.

ΛΑΘΟΣ Ο ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΚΑΙ 1-1 Η ΚΕΡΚΥΡΑ

Στο 28ο λεπτό η Κέρκυρα έφερε το ματς στα ίσα. Μετά από λάθος του Νικολάου η μπάλα βγήκε στον Επστάιν ο οποίος 'νίκησε' Ένγκελς και Προτό για το 1-1. Ο Γερμανός πρώην παίκτης του Ολυμπιακού έστειλε με ωραίο τρόπο την μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Βέλγου κίπερ να αποκρούσει και ενώ βρήκε και στο σώμα του η μπάλα. Ο Ρόλε ήταν ο παίκτης που έκλεψε την μπάλα και την έβγαλε στον Επστάιν. Στην φάση έχουν ευθύνη πάντως εκτός από τον Νικολάου και οι Ένγκελς - Προτό. Στο 38ο λεπτό ο Ανσαριφάρντ έκανε ωραία ατομική ενέργεια αλλά κόπηκε στο... τσακ προτού κάνει την τελική προς την εστία για το 2-1. Στο 41' ο Μιραλάς είχε χαμένο τετ α τετ μετά από συνεργασία με τον Ανσαριφάρντ. Στο 44' ένα σουτ από τον Μάριν πέρασε έξω.

ΜΕΓΑΛΗ ΦΑΣΗ Ο ΜΑΡΙΝ ΓΙΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 2-1 ΑΛΛΑ...

Στις καθυστερήσεις ο Μάριν κατάφερε να περάσει τον Γιαννακόπουλο και έκανε ένα σουτ μπροστά σε πολλά σώματα για να κοπεί σε κόρνερ. Ο Γερμανός έφτασε κοντά στο 2-1 αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο ΜΙΡΑΛΑΣ ΤΟ ΠΗΡΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΜΕ ΓΚΟΛΑΡΑ ΚΑΙ ΕΔΩΣΕ ΛΥΣΗ

Στις καθυστερήσεις του α' μέρους ο Μιραλάς με μία προσωπική και εξαιρετική ενέργεια πέρασε δύο αντιπάλους του και με ένα σούπερ σουτ έστειλε την μπάλα στην γωνία του Γιαννακόπουλου για το 2-1 και το 2ο του τέρμα φέτος στο πρωτάθλημα. Τρομερή φάση από τον Βέλγο στην πρώτη μεγάλη έμπνευσή του από τότε που επέστρεψε στο Λιμάνι.

ΜΕΓΑΛΗ ΦΑΣΗ Ο ΜΑΡΙΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΜΥΤΙΔΗΣ

Στο 48' ο Μάριν βρήκε τον τρόπο να μπει στην περιοχή για να κάνει μία μεγάλη επέμβαση ο Γιαννακόπουλος. Στο 50' και ο Μυτίδης είχε πολύ καλή στιγμή για γκολ με τον Προτό να του λέει 'όχι' σε κεφαλιά του.

ΚΑΡΙΜ ΚΑΙ ΦΟΡΤΟΥΝΗΣ... ΜΑΖΙ ΤΟ 3-1

Στο 51ο λεπτό ο Ανσαριφάρντ συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Φορτούνη για το 3-1. Ο Ιρανός γύρισε πολύ ωραία την μπάλα στον 'Φόρτου' που ερχόμενος από πίσω με πολύ καλό τελείωμα σκόραρε. Η φάση ξεκίνησε από προσπάθεια του Μιραλάς που έσωσε μία 'σκοτωμένη' μπαλιά κοντά στο πλάγιο και απέφυγε έναν αντίπαλο για να τροφοδοτήσει τον Ιρανό φορ. Ο Ταχτσίδης ήταν εκείνος πάντως που ξεκίνησε την όλη επίθεση.

Στο 55' ο Φορτούνης είχε ένα σουτ άουτ. Στην συνέχεια η Κέρκυρα έκανε κάποιες ακόμα επιθετικές ενέργειες αλλά δίχως αντίκρισμα. Στο 69' ο Μιραλάς έκανε ξανά μία ενέργεια ανάλογη του γκολ αλλά με σουτ που μπλόκαρε ο Γιαννακόπουλος.

ΤΟ... ΣΥΣΤΗΜΕΝΟ ΤΟΥ ΦΟΡΤΟΥΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΕΝΓΚΕΛΣ

Στο 71ο λεπτό από λάθος διώξιμο πάνω στον Φορτούνη ο Έλληνας διεθνής 'τιμώρησε' την άμυνα της Κέρκυρας. Με ωραία σκαφτή μπαλιά βρήκε τον Ένγκελς που έκανε με κεφαλιά το σκορ 4-1.

ΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΟΜΑΡ ΚΑΙ ΑΝΔΡΟΥΤΣΟ ΚΑΙ ΔΕΞΙ ΜΠΑΚ Ο ΜΙΚΡΟΣ

Ο νεαρός Ανδρούτσος ήταν μία εκ των αλλαγών του Κόντη λίγο μετά το 70'. Ο μικρός που έχει δοκιμαστεί σε αρκετές θέσεις αυτήν την φορά πήγε ως δεξί μπακ αντί του Ομάρ.

ΠΡΩΤΟ ΜΑΤΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΙΑ ΒΡΟΥΣΑΪ

Στο 77' ο Κόντης έριξε και τον νεαρό Βρουσάϊ στο παιχνίδι. Ο πιτσιρικάς και διεθνής με την Ελλάδα U21 αντικατέστησε τον Μιραλάς, με τον Βέλγο αλλά και τον μικρό να αποθεώνονται. Ήταν το πρώτο φετινό παιχνίδι του Βρουσάϊ στο πρωτάθλημα. Στο 83' ο Νικολάου έβγαλε ένα πολύ δύσκολο σουτ προς την εστία του Προτό με υπερπροσπάθεια. Ήταν ένα σουτ από τον Τουράμ.

ΣΚΟΡΕΡ ΚΑΙ Ο ΒΡΟΥΣΑΪ ΚΑΙ 5-1!

Στο 87' ο Ανσαριφάρντ έβγαλε ξανά ασίστ για να σκοράρει με ωραίο πλασέ ο μικρός Βρουσάϊ. Ήταν και το παρθενικό του τέρμα στο πρωτάθλημα και ενώ είχε μία ασίστ στο Κύπελλο. Το ματς τελείωσε έτσι στο 5-1.

Η εντεκάδα του Ολυμπιακού με αντίπαλο την Κέρκυρα για την 27η αγωνιστική της Superleague

Γιάννης Ζαφειρίου replied to the topic 'Παναθηναϊκός 2017-2018' in the forum. 2 days ago

Αφαίρεση 9 βαθμών στον Παναθηναικό!
[/b]Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός με ανακοίνωσή της ενημερώνει πως θα εξοφλήσει άμεσα τους Εσιέν, Λέτο, Τοτσέ προκειμένου να αποφύγει την αφαίρεση 9 βαθμών και φυσικά τον απευθείας υποβιβασμό.

Παναθηναϊκός: «Θα εξοφλήσουμε άμεσα και τους τρεις ποδοσφαιριστές»
Θέση για την ποινή αφαίρεσης 9 βαθμών για τις υποθέσεις των Εσιέν, Λέτο και Τοτσέ πήρε η ΠΑΕ Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι», εξέδωσαν ανακοίνωση με την οποία διαβεβαιώνουν πως θα εξοφληθούν άμεσα οι τρεις ποδοσφαιριστές ώστε να αποφευχθεί ο κίνδυνος υποβιβασμού για την ομάδα.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός ενημερώθηκε για τις αποφάσεις του διαιτητικού δικαστηρίου της ΕΠΟ για τις οφειλές που αντιστοιχούν σε δόσεις βάση των διακανονισμών που έχουν γίνει με Λέτο και Εσιέν και εξόφληση του Τοτσέ. Άμεσα προχωρά σε εξόφληση των δόσεων τους προκειμένου να γίνει άρση της ποινής»