Ειδήσεις Action Resident Evil 2 HD Remake

Resident Evil 2 HD Remake

Sunday, 14 Jan 2018  | in Action | Γράφτηκε από τον Μάνος Γρυπάρης   | (18 σχόλια)
Μάνος Γρυπάρης
New Hot
http://www.gameworld.gr/media/reviews/photos/thumbnail/320x180s/68/52/ee/chronicles-79-1422228334.jpg
 

Resident Evil 2 HD Remake

Επιβεβαιώθηκε και επίσημα. [UPDATE]

[Αρχική δημοσίευση: 26/1/15] Μετά την επιτυχία του Resident Evil HD Remaster, η Capcom σκέφτεται για την δημιουργία ενός Resident Evil 2 HD.

Tην είδηση αλλιεύσαμε απ' το PSU.com, σε πληροφορία που βρήκε μέσω του KDramaStars. Πρόκειται απλά για φήμη χωρίς καμία διευκρίνιση της πηγής απ' την οποία προέρχεται. Στο PetitionBuzz υπάρχουν πάνω από 35.000 υπογραφές για την δημιουργία του remake.

Σύμφωνα με το site της InvaderGames, υπάρχουν πληροφορίες ότι το σενάριο του παιχνιδιού έχει ολοκληρωθεί. Ο κώδικας έχει γραφτεί κατά 60% και το design και ο ήχος από 40%. Η οπτική της κάμερας θα είναι παρόμοια με αυτή των κλασικών Resident Evil. 

Σύμφωνα με φήμες, η περίοδος κυκλοφορίας του remake υπολογίζεται στα τέλη 2016 για PC, PS4 και Xbox One. Η ανάπτυξή του θα ενταθεί μετά την ολοκλήρωση του Resident Evil Revelations 2.

[UPDATE: 12/8/15 - Επιβεβαιώθηκε το Resident Evil 2 HD Remake] Η Capcom ανακοίνωσε και επίσημα το Resident Evil 2 HD Remake επιβεβαιώνοντας τις φήμες.

Ο παραγωγός του παιχνιδιού, Yoshiaki Hirabyashi (γνωστός με το nickname "H") ανακοίνωσε τις λεπτομέρειες στο παρακάτω βίντεο, λέγοντας ότι η Capcom το υλοποιεί μετά από απαίτηση των fans της σειράς. Προς το παρόν το Resident Evil 2 HD Remake βρίσκεται στα πρώτα στάδια ανάπτυξης και θα χρειαστεί καιρός μέχρι να μάθουμε νεότερα.

[UPDATE 2: 14/1/18 - Η Capcom κάνει tease επιστροφή κλασικού Resident Evil] Η Capcom άλλαξε τις εικόνες στις σελίδες της στο Facebook και το Twitter, προσθέτοντας λογότυπο που παραπέμπει στα παλιά Resident Evil.

Στο φόντο βρίσκεται η έπαυλη του Resident Evil 7: Biohazard, αλλά η γραμματοσειρά θυμίζει τις παλιές εκδόσεις της σειράς. Άραγε να περιμένουμε ανακοίνωση κάποιου Resident Evil 2 HD Remake σύντομα; Επίσης, να σημειώσουμε ότι η Resident Evil 2 20th anniversary edition θα κυκλοφορήσει σε μία εβδομάδα στην Αμερική, συνεπώς δεν αποκλείεται να έχουμε σύντομα νεότερα.

Διαβάστε το Resident Evil 2 review. Συζητήστε περισσότερα για το Resident Evil 2 HD σε αυτό το forum topic.

Mόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να γράψουν σχόλια. Παρακαλούμε κάντε πρώτα Login στο site. Αν δεν έχετε λογαριασμό στο GameWorld τότε κάντε Register και στη συνέχεια Login.

Comments  

#1 +1 Asxetoss (Level 19) 26/01/2015 01:41
Από την μια λες καλά το κάνουν και χαιρόμαστε παλιά παιχνίδια θρύλους σε καλύτερα γραφικά ,από την άλλη λες θα καταντήσει συνήθεια και θα βλέπουμε συνέχεια παλιά παιχνίδια σε remakes. πάντως καλύτερα είναι να βγαίνουν remakes από Resident evil 1-2 παρά να βγαίνουν παιχνίδια όπως τα τελευταία Resident evil.
#2 +1 Akis 7 (Level 20) 26/01/2015 09:47
Aυτο μαλιστα!!!!Θα ειναι επος....Leon και Claire ξανα μαζι.
#3 +1 Kiyis (Level 8) 26/01/2015 09:49
Αυτά είναι!! Δώστε στο λαό επικά remakes!
#4 +3 Berserker Predator (Level 8) 26/01/2015 10:17
Προσωπικά θα ήθελα αυτη την καταπληκτική τριλογία σε HD (Resident Evil 1,2,3). Και γιατί όχι και του Silent Hill. Όποιος δεν γουστάρειο τα remake απλά τα προσπερνάει....
#5 Drake77 (Level 10) 26/01/2015 11:46
Ημουν σιγουρος!!!Επισ ης σιγουρος ειμαι και για το 3!!!Αυτο γιατι οταν ατομα απο ολο τον κοσμο ειχαμε μιλησει με την capcom και της ειχαμε ζητησει Remaster HD για το 1,η απαντηση της capcom ηταν πως αυτο ειναι παρα πολυ δυσκολο.Να ομως που ηδη το ενα κυκλοφορησε.Η οικονομικη επιτυχια ηταν σιγουρη γι'αυτο το επος αρα σιγα μην δεν το εκανε και για το resident evil 2.Θα δειτε που θα το κανει και για το 3!!!
#6 albedo90 (Level 10) 26/01/2015 12:23
ειναι στανταρακι απο την στιγμη που ειχε επιτυχια το πρωτο
#7 +4 NoGood! (Level 24) 26/01/2015 19:56
Το θεωρώ το καλύτερο Resident Evil παιχνίδι της σειράς!!!Πολύ good news το ότι θα το ξαναβγάλουν σε remake!! :-) :-)
#8 nickr21 (Level 10) 26/01/2015 22:39
Το πρωτο παιχνιδι μου στο ps1 τοτε και το αγαπημενο μου απο ολα τα Resident evil,αν εβγαινε και το 3 σε hd και κυκλοφορουσε σε τριλογια hd θα τα αγοραζα χθες!
#9 Mystique (Level 23) 26/01/2015 23:01
Αμαν, τετοια να ακουμε καθε μερα. Must have remake. :lol:
#10 MEGADRIVE78 (Level 6) 27/01/2015 14:36
Εγώ είμαι υπέρ να βγούνε και τα άλλα δύο Resident Evil 2, Resident Evil 3 Nemesis, σε Remake, γιατί είναι και τα τρία παιχνιδάρες.
Και μιας και μιλάμε για παιχνίδια της Capcom, εγώ θα ήθελα πάρα πολύ να έβγαζαν και τα πρώτα τρία Onimusha σε Remake.
#11 nwntaras1983 (Level 9) 27/01/2015 15:03
Μακαρι resident evil 2 remake! Δεν θα ψανα βγω απο το σπιτι
#12 Blood King (Level 23) 12/08/2015 21:34
Αυτό είναι ένα remake που το θέλω οπωσδήποτε στην συλλογή μου, ακόμα θυμάμαι τις μεγαλειώδεις στιγμές που πέρασα τερματίζοντας το Resident Evil 2.
#13 Patso (Level 1) 12/08/2015 23:07
Θα έλεγα ότι είναι πιο ακριβές να μιλάμε για Remake και όχι HD Remake πια.
#14 +1 the_prophet1987 (Level 21) 13/08/2015 00:19
Εντάξει το Remake του RESI 1 είχε τεράστια επιτυχία,λογικό είναι να συνχεχίσουν σε αυτόν το δρόμο επειδή πουλάει.Εγώ θα προτιμούσα ένα Remake του πρώτου Dino Crisis αλλά ποιός ξέρει μπορεί και να γίνει κάποια στιγμή.Τώρα που την έχει μάθει τη δουλειά η Capcom θα γίνει του Remake το κάγκελο!
#15 ashbringer (Level 25) 13/08/2015 11:07
Με τα remakes μου δίνεται η δυνατότητα να χαρώ ξανά το resident evil 2 το οποίο είχα λιώσει παλιά.Εκπληκτικ ός τίτλος.
#16 supermario644ever (Level 20) 13/08/2015 11:11
Αυτά είναι χαρούμενα νέα :D
#17 DimutriKs (Level 16) 14/01/2018 15:25
Το να βγαίνει το ίδιο παιχνίδι, απλά με καινούργια textures δεν μου λέει κάτι. Το θέμα είναι τα remasters να βγαίνουν σαν το Crash bandicoot δλδ το ίδιο παιχνίδι σχεδιασμένο από την αρχή με καινούργια γραφικά, σύγχρονα animation και physics και μικρές βελτιώσεις σε κάποια θέματα. Τον απόλυτα σωστό δρόμο έδειξε το ratchet & clank για το ps4.
#18 ashbringer (Level 25) 15/01/2018 13:53
Επιτέλους επισημοποιήθηκε .Θα το τσεκάρω όπωσδήποτε διότι αποτελεί τον δεύτερο καλύτερο τίτλο resident evil.