Review Detail

8.8 2 10 0.5
Overwatch
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
 
8.5
Την πρώτη φορά που είδα video από το συγκεκριμένο παιχνίδι, στην beta, δεν με είχε εντυπωσιάσει. Μου είχε φανεί βαρετό και το γεγονός ότι είναι μόνο Online, δεν βοήθησε την κατάσταση (για όσους δεν ξέρουν, βαριέμαι και παρατάω εύκολα τα online παιχνίδια). Σιγά σιγά όμως αυτό που έβλεπα άρχισε να μου αρέσει. Μου έφερνε στο μυαλό το Team Fortress 2, που λάτρεψα, με περισσότερους μοναδικούς χαρακτήρες. Οπότε μπήκα στο τρυπάκι να το πάρω.

Μετά από σχεδόν 20 ώρες ενασχόλησης πλέον, έχω να πω ότι μου αρέσει πάρα πολύ. Είναι αυτό που περίμενα, ένα πιο καλοπισμένο και με περιεχόμενο Team Fortress 2. Όμως δεν ξεφεύγει από κάποια προβλήματα.

Αναλυτικότερα, το cast είναι λατρεία. Έφτιαξαν ένα σύμπαν από το οποίο βγαίνουν με φυσικό τρόπο διαφορετικοί και μοναδικοί χαρακτήρες. Αυτά τα δυο στοιχεία δεν μένουν μόνο στην εμφάνιση, αλλά έχουν και άμεσο αντίκτυπο στο gameplay. Αυτό έρχεται μέσω τόσο των όπλων που έχει ο κάθε χαρακτήρας (κάποιοι έχουν μόνο ένα main, κάποιοι έχουν ένα main και ένα secondary όπλο, κάποιοι έχουν ένα όπλο, αλλά με δυο modes), όσο και των μοναδικών ικανοτήτων τους. Π.χ. η Mercy αν βλέπει έναν συμπαίκτη της, μπορεί να "πετάξει" προς αυτόν ή η Phara έχει jet pack. Ωραία στοιχεία είναι και οι μοναδικές ατάκες, stances κλπ του κάθε χαρακτήρα, που προσδίσει στο character development. Τέλος, στην αρχή του ματς, μπορεί ο παίκτης να ακούσει μικρές συζητήσεις μεταξύ χαρακτήρων, που teaseάρουν την πλοκή που είδαμε κυρίως στα animated shorts.

Το gameplay του είναι το κλασικό που έχει δει όποιος έχει παίξει Team Fortress 2. First-Person Shooter σε μεγάλες πίστες με κρυφά μονοπάτια και καταιγιστική δράση. Εδώ, όμως, κάνουν τη μεγάλη διαφορά τα active skills κάθε χαρακτήρα, όπως και οι ulti, που μπορούν να αλλάξουν με χρήση τη σωστή στιγμή τη ροή ενός παιχνιδιού.

Οι χάρτες είναι αναλυτικοί και λεπτομερείς. Ο καθένας είναι στημένος για ένα από τα τρία διαφορετικά modes, είτε capture point, είτε μεταφορά του payload είτε συνδυασμός τους. Το μόνο "κακό" που βρήκα σε αυτό τον τομέα είναι ότι οι χάρτες είναι σχετικά λίγοι και τα modes ακόμα λιγότερα. Θα ήθελε μια μεγαλύτερη ποικιλία που ευελπιστώ να μπει με updates.

Σαν μενού, πλέον περιλαμβάνει quick game, game vs ai, ranked και ένα mode που αλλάζει κάθε βδομάδα και έχει special όρους ανά βδομάδα. Το δεύτερο και το τρίτο δεν τα έχω ακουμπήσει, και δεν παίζει κιόλας. Αφενώς δεν μου αρέσει να παίζω με mobs, αφετέρου στο ranked παίζουν κυρίως ή οι πολλοί καλοί ή οι trolls. Στα "normal" είναι πιο χαλαρός κόσμος για τα ματσάκια που θέλω να παίξω μέσα στη μέρα.

Τέλος, το σύστημα με τα cosmetics κλπ είναι αρκετά ωραίο. Περιμένω πως και πως να παίρνω level για να ξεκλειδώσω το επόμενο κουτί και να δω τι έχει μέσα. Δυστυχώς, τα spray πέφτουν άφθονα και καταλήγει λίγο χαζό από μια φάση και μετά. Ξέρω, είναι cosmetics, αλλά πιστεύω θα μπορούσε να είχε φτιαχτεί κάπως καλύτερα. Άλλα στοιχεία που λείπουν είναι ένα match history.

Σε γενικές γραμμές είναι ένα πολύ εθιστικό παιχνίδι το οποίο είναι αρκετά τίμιο γι'αυτό που δίνει. Δεν ξέρω κατά πόσο θα άξιζε σε full price βέβαια.

Θετικά:
- Πολλοί χαρακτήρες
- Εθιστικό gameplay και μηχανισμοί
- Καλοδουλεμένες πίστες
- Η αίσθηση του να ανοίγεις loot box
- Δωρεάν υλικό που θα έρθει μέσω updates
- Το level δεν επηρεάζει άμεσα το παιχνίδι

Αρνητικά:
- Λίγα mods
- Σχετικά λίγες πίστες
- Το σύστημα με τα Loot boxes μπορούσε να ήταν καλύτερο
- Έλλειψη διάφορων στοιχείων (π.χ. match history)
Report this review Was this review helpful? 0 0

Comments

96 results - showing 31 - 40
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Ordering
Already have an account?
May 03, 2017
01/01/1967
K
kikgksss
May 03, 2017
01/01/1967
K
kikgksss
May 03, 2017
01/01/1967
K
kikgksss
May 03, 2017
01/01/1967
K
kikgksss
May 03, 2017
01/01/1967
K
kikgksss
May 03, 2017
01/01/1967
K
kikgksss
May 03, 2017
01/01/1967
6
6GL73QUM
May 03, 2017
01/01/1967
KA
kikgksss' AND 2+1-1-1=0+0+0+1 AND 'uXiZ'='uXiZ
May 03, 2017
01/01/1967
KA
kikgksss" AND 2+1-1-1=0+0+0+1 AND "ppUH"="ppUH
May 03, 2017
01/01/1967
KA
kikgksss%' AND 2+1-1-1=0+0+0+1 AND 'xGWn'!='xGWn%
96 results - showing 31 - 40
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Score
0 User Score
(0 vote )
User Reviews 0
Genre:
Developer:
Publisher:
Διάθεση:
Players:
Release Date:
Χρήστες που το θέλουν.
Κανένας
Χρήστες που το έχουν.
Κανένας
Χρήστες που το είχαν.
Κανένας
Χρήστες που το έχουν στα αγαπημένα
Κανένας
RELATED GAMES
Κανένα
VIDEOS

Top reviews (τρέχον έτος)

Top Reviews (by user score)

Latest User Reviews

2.
Diablo IV   (8.5)
3.
Final Fantasy XVI   (8.5)
6.
7.
Hogwarts Legacy   (0.5)
8.
eFootball 2023   (5.0)
9.