Έλληνες ποδοσφαιριστές του εξωτερικού

21 Aug 2009 18:23 #58614 by Frank
Με σκόρερ Παπαδόπουλο & Μπίστσαν

Δημήτρης Παπαδόπουλος και Ίγκορ Μπίστσαν σκόραραν αμφότεροι στην νίκη με 4-0 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ επί της Χαρτς στην Κροατία.

[youtube:bkzukhc5]
[/youtube:bkzukhc5]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Aug 2009 13:48 #58695 by Frank
Nτεμπούτο Πλιάτσικα

''Να σημειωθεί πως ο Βασίλης Πλιάτσικας, ο οποίος μεταγράφηκε αυτό το καλοκαίρι από τη ΑΕΚ στη Σάλκε, πήρε το "βάπτισμα του πυρός" σε επίσημο αγώνα για την ομάδα της κοιλάδας του Ρουρ, με τον Έλληνα μέσο να είναι στο αρχικό σχήμα, να δέχεται κίτρινη κάρτα στο 17', και να γίνεται αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου μέρους από τον Κενία.''

Διαβαστε εδω για το: Χόφενχαϊμ - Σάλκε

[right:640th9zb]sport24.gr[/right:640th9zb]

Υπέγραψε στη Λίβερπουλ ο Σωτήρης Κυργιάκος

Διαβαστε την ειδηση απ το τοπικ της Εθνικης
Διαβαστε την ειδηση απ το τοπικ της ΑΕΚ
Διαβαστε εδω τις δηλωσεις του Μπενίτεθ
Πηρε το νούμερο 16
Φωτογραφιες με την φανελα της liverpool

αλλος ενας ''ελληνας του εξωτερικου'' και μια σπουδαια μεταγραφη !

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Aug 2009 11:07 #58797 by Frank
Πάγκο ο Σαμαράς, 5 γκολ η Σέλτικ

Η Σέλτικ πέτυχε την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα Σκωτίας, επικρατώντας με 5-2 της Σεντ Τζόνστοουν στο "Σέλτικ Παρκ".

Ο Γιώργος Σαμαράς έμεινε στο πάγκο, από δύο γκολ πέτυχαν οι Μαρκ-Αντουάν Φορτσιούν και Σον Μαλόνεϊ για τους νικητές, ενώ το πέμπτο ήρθε από τον Σκοτ ΜακΝτόναλντ.

ΣΕΛΤΙΚ: Μπόρουτς, Χίνκελ, Κάλντγουελ, Φοξ, Λούβενς (69' Ο΄Ντι), Μπράουν, Ντονάτι (57' Κρόσας), ΜακΓκίτι, ΜακΝτόναλντ, Φορτσιούν (70' Κίλεν), Μαλόνεϊ.
ΣΕΝΤ ΤΖΟΝΣΤΟΟΥΝ: Μέιν, Ίρβαϊν (58' Χάρντι), Γκρέινερ, ΜακΚάφρι, ΜακΚέι, Γκάρτλαντ, Μόρις, Μιγιάρ (88' Σέριν), Ντάβιντσον, Μοράις (72' Σόνκι), Σάμουελ.

[right:232qgd7q]sport24.gr[/right:232qgd7q]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Aug 2009 12:42 #58804 by Stathis Yannacopoulos
Πιστεύω οτι ο Σαμαράς θα ήταν τρομερή προσθήκη για τον Ολυμπιακό που θέλει ενα δυνατό φορ.. Και πιστεύω οτι με ενα λογικό ποσό θα μπορούσε να τον πάρει.. Αλλα δυστυχώς κοιμούνται

Please Log in or Create an account to join the conversation.

24 Aug 2009 18:44 #58995 by Frank
"Λύμπε": Η ΑΕΚ ξέρει που να με βρει
Ο Έλληνας επιθετικός δεν έκλεισε την πόρτα της επιστροφής στην Ένωση και περιμένει προσέγγιση

"Ανοιχτός" στο ενδεχόμενο επιστροφής του στην ΑΕΚ και το ελληνικό πρωτάθλημα, φάνηκε ο Νίκος Λυμπερόπουλος, σε δηλώσεις του στον "Sentra FM" 103,3. Ο Έλληνας επιθετικός, σε ερώτηση για το φημολογούμενο ενδιαφέρον την Ένωσης, ξεκαθάρισε ότι αν θέλουν πραγματικά οι άνθρωποι του "δικεφάλου" να τον βρουν, ξέρουν που να απευθυνθούν.

Παράλληλα, σε καμία περίπτωση δεν απέκλεισε το σενάριο της επιστροφής του και μάλιστα, δήλωσε ότι παρόλο που έχει πει αρκετές φορές πως θέλει να κλείσει την καριέρα του στο εξωτερικό, όλα μπορούν να αλλάξουν σε μία στιγμή.

"Είναι όλα πολύ καλά εδώ, τα ξέρετε, οι φίλαθλοι και οι εγκαταστάσεις είναι εκπληκτικές, Πάντα έλεγα ότι ήθελα να κλείσω την καριέρα μου στο εξωτερικό, όμως όσο μεγαλώνει κανείς και ωριμάζει καταλαβαίνει ότι όλα μπορούν ν' αλλάξουν από τη μια στιγμή στην άλλη. Με την ΑΕΚ είχα μια πολύ καλή συνεργασία για πέντε χρόνια και έκανα μόνο φίλους. Με τον προηγούμενο πρόεδρο πήραμε ένα φιλικό "διαζύγιο", έπειτα από γόνιμη συζήτηση", σχολίασε αρχικά ο "Λύμπε" και πρόσθεσε:

"Η ΑΕΚ διατηρεί πολύ καλές σχέσεις με τον μάνατζέρ μου, τον κ. Κουτσολιάκο, μετά τη μεταγραφή του Πλιάτσικα στη Γερμανία, οπότε γνωρίζει πως και πότε να τον βρει για να συζητήσουν αν θέλουν για μένα. Ολα είναι πολύ θεωρητικά μέχρι τώρα και δεν μπορώ να πάρω θέση για το τι στάση θα κρατήσει η Αϊντραχτ. Αν γίνει η προσέγγιση, θα δούμε".

Αναφερόμενος σε ακόμη πιο συγκεκριμένα θέματα, ο 34χρονος φορ μίλησε για τον Ντούσαν Μπάγεβιτς και την συνεργασία που είχαν για μικρό χρονικό διάστημα στο παρελθόν:

"Με τον κ. Μπάγεβιτς έχω συνεργαστεί και στο παρελθόν για να μικρό διάστημα και τον εκτιμώ. Είχαμε μια πολύ καλή συνεργασία. Συζητά με τους ποδοσφαιριστές και είναι ειλικρινής, ενώ τότε -στην πρώτη του επιστροφή στην Ενωση- η θέση του ήταν πολύ πιο δύσκολη απ' ό,τι είναι τώρα".

Aναλυτικα:

Για τις πρόσφατες πυρκαγιές:

Θα μπορούσαμε να είμαστε η καλύτερη χώρα του κόσμου, αλλά βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας. Δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα άλλο να καεί. Τώρα δεν εφαρμόζεται κανένας νόμος, δεν υπάρχει κανένας κανόνας και βλέπουμε τα αποτελέσματα. Πρέπει να έρθει η ώρα να μπουν κάποια πράγματα στη θέση τους. Είναι κρίμα. Ο κόσμος είναι εξοργισμένος.

Για τις φημολογούμενες επαφές του με την Α.Ε.Κ.:

Δεν υπάρχει καμία επαφή. Δεν ξέρω από που βγαίνουν οι φήμες, καθώς ούτε ο μάνατζερ μου είχε την παραμικρή ενόχληση από την Α.Ε.Κ. ’λλο το να θέλεις κάτι κι άλλο να είναι κάτι οριστικό, όπως το παρουσιάζουν.

Για το αν θα σκεφτόταν να ξαναγυρίσει στην Α.Ε.Κ.:
Είχα δηλώσει ότι θα ήθελα να κλείσω την καριέρα μου στο εξωτερικό. Όσο ωριμάζεις καταλαβαίνεις ότι δεν μπορείς να κάνεις σχέδια για το μέλλον. Όλοι ξέρουν τα αισθήματα μου για την Α.Ε.Κ., δέθηκα με την ομάδα και τον κόσμο στα πέντε χρόνια που αγωνίστηκα εκεί, γι' αυτό δεν θα πω όχι. Μπορώ να συζητήσω οτιδήποτε. Προς το παρόν, είμαι ευχαριστημένος στην Γερμανία απολαμβάνω το γερμανικό ποδόσφαιρο και μένω εδώ.

Για την αποχώρηση του από την Α.Ε.Κ.:
Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν είχα κάνει το συμβόλαιο που μου είχαν υποσχεθεί θα ήμουν ακόμη στην ομάδα. Δεν αισθάνομαι πίκρα. Έλυσα το συμβόλαιο μου μέσα σε πολύ καλό κλίμα και δεν υπήρξε ούτε κόντρα ούτε διαφορά με τον τέως πρόεδρο.

Για τον Ντούσαν Μπάγεβιτς και το ενδεχόμενο συνεργασίας τους:
Εχω ξανασυνεργαστεί για έξι μήνες με τον κ. Μπάγεβιτς. Νομίζω ότι τα πράγματα τότε ήταν πιο δύσκολα γι' αυτόν. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με κάποιον προπονητή, αν και στο παρελθόν είχαν βγει κάποιες φήμες που από ότι αποδείχθηκε δεν ίσχυαν. Είμαι ειλικρινής και μου αρέσει ο διάλογος. Νομίζω ότι ο κ. Κουτσολιάκος έχει καλές σχέσεις με την Α.Ε.Κ., από την μεταγραφή του Βασίλη Πλιάτσικα αλλά και από άλλες, κι αν θέλουν, μπορούν να έρθουν σε επαφή μαζί του ή και με εμένα.

Για την ’ιντραχτ Φρανκφούρτης:
Δεν ξέρω αν θα με παραχωρούσε η Αϊντραχτ. Εγώ φέτος, δεν ξεκίνησα καλά. Είναι ακόμα αρχή, έχω υπομονή και πιστεύω σε μένα. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ομάδα και τον κόσμο. Γενικά μπορώ να πάω παντού, εφόσον έχω μαζί μου την οικογένεια μου.

Για το ελληνικό πρωτάθλημα:
Θα γίνει ένα πολύ καλό πρωτάθλημα φέτος, διότι εκτός από τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό και ο Π.Α.Ο.Κ., ο Αρης και ο Ηρακλής είναι πολύ δυνατοί. Αυτό που λείπει από το ελληνικό πρωτάθλημα είναι η συμπαράσταση των δημοσιογράφων προς το προϊόν. Σίγουρα μπορεί να μην είναι από τα κορυφαία πρωταθλήματα, αλλά όλοι πρέπει να κάνουμε προσπάθειες. Ειδικά στη Γερμανία προωθούν πάρα πολύ το πρωτάθλημα τους.
Εχουν τους ομοεθνείς τους σε υψηλή εκτίμηση. Το θεωρούν υψηλού επιπέδου. Ωστόσο, στην Ελλάδα οι εγκαταστάσεις και τα γήπεδα δεν είναι ό,τι το καλύτερο. Πολλοί πιστεύουν ότι ο Ολυμπιακός είναι το απόλυτο φαβορί για το πρωτάθλημα, όμως και ο Παναθηναϊκός έχει μια νέα και ανταγωνιστική ομάδα.
Οπως βέβαια και η Α.Ε.Κ. είναι δυνατή, παρότι έχασε μια σημαντική μονάδα όπως είναι ο Κυργιάκος, ενώ και ο Π.Α.Ο.Κ. θα είναι πολύ δυνατός, διότι έχει έναν προπονητή που δουλεύει στο 200% και ο κόσμος του τον στηρίζει συνεχώς.

Για τους ξένους στο ελληνικό πρωτάθλημα:
Δεν είμαι κατά των ξένων και δεν μπορώ να αμφισβητήσω κάποιους παίκτες, όπως τον Γκαλέτι, τον Ντουντού, τον Ντιόγκο, τον Ζιλμπέρτο Σίλβα και τον Σισέ. Πάντως στην Γερμανία είναι διαφορετική η αντιμετώπιση των Γερμανών προς τους ξένους.

Για την Εθνική:
Η ομάδα πρέπει να δείξει 100% αυτοθυσία, να βγάλει τα στοιχεία που την έχουμε συνηθίσει στο γήπεδο. Δηλαδή δεν είμαστε ομάδα που θα παίξει θεαματικά και θα επιτίθεται συνεχώς. Είμαστε πολύ δεμένοι σαν σύνολο, πολύ συμπαγείς, οι γραμμές είναι πολύ κοντά, και πρέπει να υπάρχει στήριξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών.
Αν τα βγάλουμε αυτά στο γήπεδο, θα είναι πολύ δύσκολο να μας κερδίσει η Ελβετία. Αν είμαστε, όμως, όπως στο παιχνίδι με την Πολωνία θα είναι δύσκολο ακόμα και με την Μολδαβία.

[right:xg6ts5ex]balla.gr[/right:xg6ts5ex]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

26 Aug 2009 12:06 #59153 by Frank
Στην τρίτη κατηγορία της Ιταλίας ο Χούτος!

Στην τρίτη κατηγορία της Ιταλίας διάλεξε να συνεχίσει την καριέρα του ο Λάμπρος Χούτος ώστε να μπορέσει να αναγεννηθεί. Ο Έλληνας επιθετικός επέλεξε να αγωνιστεί στη νεοσύστατη Βάλε ντελ Τζιοβένκο, ομάδα της Πεσίνα που ιδρύθηκε μόλις το 2005. Ο 30χρονος...

διεθνής είναι γνωστός στο νέο του εργασιακό περιβάλλον αφού έχει αγωνισθεί στην Ρόμα, την Ίντερ, την Αταλάντα και τη Ρετζίνα.

Ο ίδιος δήλωσε ικανοποιημένος από την απόφασή του να ξαναπαίξει στην Ιταλία, ενώ τόνισε πως θα βοηθήσει όσο μπορεί προκειμένου να πετύχει ο σύλλογος τις φιλοδοξίες του.

«Είμαι χαρούμενος γιατί εδώ βρήκα οικογενειακό κλίμα και είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά. Έχω περάσει πολλές περιπέτειες με τραυματισμούς, αλλά επιτέλους βγαίνω από το τούνελ και έχω κίνητρο για να παίξω ποδόσφαιρο. Ο σύλλογος έχει φιλοδοξίες και γι αυτό άλλωστε πείστηκα να συνεχίσω εδώ. Ελπίζω να βοηθήσω την ομάδα να ανέβει κατηγορία».
[right:1xqgnf9c]postgame.gr[/right:1xqgnf9c]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Aug 2009 21:41 #59392 by Frank
11άδα ο Sotis

ντεμπούτο έκανε ο Κυργιάκος με την Λίβερπουλ να κερδίζει 3-2 την Μπόλτον.

Μπόλτον - Λίβερπουλ 2-3


Ο Σωτήρης Κυργιάκος έκανε ντεμπούτο με την φανέλα της Λίβερπουλ ως βασικός και οι "κόκκινοι" πέτυχαν σπουδαία νίκη με 3-2 στο "Ρίμποκ" επί της Μπόλτον.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές, στο 33' με τον Κέβιν Ντέιβις και στο 47' με τον Κοέν, όμως η Λίβερπουλ ισοφάρισε ισάριθμες στο 41' με τον Γκλεν Τζόνσον και στο 56' με τον Τόρες, ενώ ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 83' ο Τζέραρντ.

Οι γηπεδούχοι πάντως από το 54' έπαιζαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής το Σον Ντέιβις, ενώ εξακολουθούν να μην έχουν βαθμο στο πρωτάθλημα.

ΜΠΟΛΤΟΝ: Γιαασκελάινεν, Σάμουελ, Κάχιλ, Νάιτ, Ρίκετς, Μουάμπα (90' Ρίγκα), Τέιλορ, Κοέν (78' Στέινσον), Σον Ντέιβις, Ελμάντερ (59' Μπάσαμ), Κέβιν Ντέιβις.
ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Ρέινα, Τζόνσον, Κυργιάκος, Κάραχερ, Ινσούα, Μασεράνο (74' Βορονίν), Λούκας, Τζέραρντ, Ριέρα (63' Μπεναγιούν), Κάιτ (89' Ντοσένα), Τόρες.

βιντεο 1
βιντεο 2
βιντεο 3
βιντεο 4
βιντεο 5
[right:3ih553rk]sport24.gr[/right:3ih553rk]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Aug 2009 22:35 #59397 by Νικολής Ασημάκης
Ο Κυργιάκος που ήταν λίγος για ΠΑΟ είναι βασικός για Liverpool? Και θα παίξει και CL? Γαμάτο! :mrgreen:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Aug 2009 22:51 #59401 by SmartKiLL

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Aug 2009 00:59 #59402 by Frank
Μπενίτεθ: "Ήταν πραγματικα καλός ο Κυργιάκος"

Μετά το σοκ της εντός έδρας ήττας από την Άστον Βίλα με 3-1 την περασμένη Δευτέρα, η Λίβερπουλ κατάφερε να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα με το 3-2 στο "Ρίμποκ", και όπως ήταν λογικό η ικανοποίηση ήταν έκδηλη στο στρατόπεδο της ομάδας του Μέρσεϊσαϊντ.

Η επιτυχία των "κόκκινων" αποκτά μεγαλύτερες διαστάσεις αν αναλογιστεί κανείς ότι βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ (1-0 και 2-1), με τον Ράφα Μπενίτεθ να εκφράζει μάλιστα την ικανοποίησή του για την αντίδραση που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές του όταν ήταν με την "πλάτη στον τοίχο".

"Σήμερα όλοι οι παίκτες ήθελαν να εντυπωσιάσουν και να τα πάνε καλά, ήξεραν ότι χρειαζόταν να βελτιωθούμε. Από το πρώτο λεπτό οι παίκτες έπαιζαν με μεγάλη αποφασιστικότητα για τη νίκη, και είναι σημαντικό να έχουμε αυτή τη νοοτροπία.

Είμαι πραγματικά χαρούμενος με την αντίδραση των παικτών μου. Νομίζω ότι σήμερα δείξαμε πως έχουμε ποιότητα και όταν παίζουμε στα επίπεδά μας, μπορούμε να νικήσουμε τον οποιονδήποτε.

Είχαμε ένα πλάνο και θέλαμε να κρατήσουμε τη μπάλα και να έχουμε πολλή κατοχή. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και έπρεπε να επιστρέψουμε δύο φορές στο παιχνίδι, όμως νομίζω ότι δείξαμε χαρακτήρα.

Θα πρέπει να βελτιωθούμε σε κάποια άλλα πράγματα, όμως τουλάχιστον κερδίσαμε και μπορούμε να προετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι μας λίγο πιο ήρεμοι"
, τόνισε ο Ισπανός τεχνικός, ο οποίος μίλησε και για τη φάση του 55ου λεπτού, όπου οι "τρότερς" έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Σον Ντέιβις.

"Είχαμε μεγάλη κατοχή μπάλας παίζοντας 11 κόντρα σε 11. Απέναντι σε δέκα παίκτες, ήταν ευκολότερο να έχουμε τον έλεγχο της μπάλας, όμως μερικές φορές μπορεί να είναι δυσκολότερο να παίζεις κόντρα σε δέκα παίκτες γιατί ο καθένας από αυτούς δουλεύει πιο σκληρά.

Παραμείναμε ψύχραιμοι και είχαμε κίνηση και κυκλοφορία της μπάλας. Πέρυσι κάναμε το ίδιο και κερδίσαμε μερικά τέτοια παιχνίδια, και αυτό είναι σημαντικό για την αυτοπεποίθηση των παικτών".


Όσον αφορά στο ντεμπούτο του Σωτήρη Κυργιάκου με τη φανέλα της Λίβερπουλ (έπαιξε σε όλο το ματς ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός), ο Μπενίτεθ εξέφρασε την ικανοποίησή του για την εμφάνιση του "Sotis".

"Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για τον Κυργιάκο, όμως είμαι πραγματικά ευχαριστημένος επειδή κυριάρχησε στον αέρα με αντίπαλο τον Κέβιν Ντέιβις, κάτι που δεν είναι εύκολο, αλλά και με τον Γιόχαν Ελμάντερ. Νομίζω πως για το πρώτο παιχνίδι του στην Αγγλία ήταν πραγματικά καλός".

[right:2v6y40by]sport24.gr[/right:2v6y40by]

Please Log in or Create an account to join the conversation.