Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

SNES (Super NES): Γενική συζήτηση

25 Jun 2013 21:08 - 28 Dec 2014 15:27 #126718 by Μάνος Γρυπάρης
Το Super NES (Super Nintendo Entertainment System) ψηφίστηκε από εσάς ως η 2η καλύτερη κονσόλα όλων των εποχών . Βέβαια για μένα θεωρείται 1η όλων των εποχών για πολλούς λόγους.



Καταρχήν ήταν μία γενιά πίσω από το PlayStation (το SNES είναι κονσόλα 16-bit, 4ης γενιάς) οπότε θα την κρίνουμε με τα δεδομένα της εποχής της. Κυκλοφόρησε τον Νοέμβριο του 1990 στην Ιαπωνία αλλά στην Ευρώπη άργησε να έρθει και συγκεκριμένα έφτασε γύρω στο καλοκαίρι του 1992, πάντα για όσους περίμεναν και δεν την αγόρασαν από το εξωτερικό. Εγώ τότε ήμουν 9 χρονών οπότε ήμουν από αυτούς που περίμεναν.

Οι λόγοι που θεωρώ το SNES κορυφαίο:
1)Ήταν η πρώτη κονσόλα στην οποία η Nintendo καινοτόμισε στο controller και εισήγαγε τα 4 κουμπιά σε σχήμα σταυρού.



2)To Street Fighter 2 θεωρείται από πολλούς ως το καλύτερο video game όλων των εποχών (για μένα είναι καθώς για τα δεδομένα του '92 έπαιρνε άριστα παντού). Πέρα από την arcade έκδοση, η αμέσως επόμενη επιλογή όλων των φανατικών του Street Fighter 2 ήταν το SNES.



3)Μερικοί ακόμα λόγοι:
- Super Mario Kart: Η πρώτη έκδοση του δημοφιλούς combat racing. Απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ για την εποχή του.
- Super Castlevania IV: Πραγματικά τέτοιο platform δύσκολα βρίσκεις. Αριστούργημα.
- Donkey Kong Country: Από τα καλύτερα 2D platform γραφικά ever.



- Συν τα όποια Mario, Zelda κτλ.

Αναμένω εντυπώσεις, εμπειρίες κτλ. Όσοι θέλετε emulators για να παίξετε SNES στο PC σας μπείτε στο Planetemu.net. Προσωπικά προτιμώ να παίζω στην ίδια την κονσόλα μου παρά με emulator. :D

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

26 Jun 2013 03:16 #126738 by Φίλιππος Δαουκόπουλος
Τα αγαπημένα μου παιχνίδια (δεν είχαμε και πολλά τότε) Super Return of the Jedi και Killer Instinct!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

26 Jun 2013 11:26 #126767 by Νικόλας Μαρκόγλου
Σοκ όταν είχα πρωτοδεί το Donkey Kong. Απίστευτο κόλλημα! Στο snes έχω και ένα από τα σημαντικότερα επιτεύγματά μου στο gaming... το ότι κατάφερα και τερμάτισα το Battletoads in Battlemaniacs (μετά από πάρα πολύ ιδρώτα) ένα από τα πιο δύσκολα παιχνίδια που γνωρίζω. Όσοι είχαν ασχοληθεί με αυτό μπορούν να με καταλάβουν...

Από εκεί και πέρα τι να πω... ατελείωτες ώρες με το Rock 'n Roll Racing σε co-op, εκατοντάδες ματς στο NBA Jam και χαβαλέ με το Looney Tunes μεταξύ άλλων. Πολύ καλές αναμνήσεις σε μία από τις αγαπημένες μου κονσόλες!.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Jun 2013 05:35 #127026 by Μάνος Γρυπάρης
Όσοι θέλετε καλύτερη ποιότητα εικόνας στο SNES τότε σας προτείνω να αγοράσετε ένα AV Cable (Multi Out). Επειδή κάποιοι ίσως δυσκολευτείτε να το βρείτε σε κοινό κατάστημα ηλεκτρονικών δείτε εδώ.



Ο τύπος πουλάει καλώδιο με 4,5 δολάρια μαζί με τα μεταφορικά .


Τιμημένο Ebay!

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Jul 2015 18:47 #163809 by Μάνος Γρυπάρης
Sony PlayStation SNES!!

Για τους μη γνώστες, το πρώτο PlayStation δημιουργήθηκε μετά από αποτυχημένες διαπραγματεύσεις μεταξύ Nintendo και Sony, όταν η πρώτη απέρριψε πρόταση της δεύτερης για εισαγωγή CD-Rom στο SuperNES!

Έτσι η Sony -η οποία επιθυμούσε δικαιώματα από τις πωλήσεις από πλευράς Nintendo- δημιούργησε την πρώτη της κονσόλα, το γνωστό σε όλους μας PlayStation και η Nintendo συνεργάστηκε με την Phillips. Πως θα ήταν όμως η κονσόλα που θα ετοίμαζαν οι δύο εταιρείες;

Ένα από τα πρωτότυπα Sony PlayStation SNES ανακαλύφθηκε πριν από λίγες ημέρες. Μόνο 100 έχουν δημιουργηθεί στον κόσμο κι ένας τυχερός gamer βρήκε την κονσόλα! Όπως ο ίδιος ομολογεί, έλαβε μια κούτα με games και διάφορα retro αντικείμενα από...φίλο του πατέρα του. Που να φανταζόταν ότι ο φίλος του πατέρα του δούλευε τότε στην Nintendo, τον καιρό που η συμφωνία ήταν ακόμη υπό συζήτηση!

Όπως βλέπετε, πρόκειται για ένα SNES που θυμίζει το Mega Drive με επέκταση CD-Rom. Τα χειριστήριά του είναι ολόιδια με αυτά του SuperNES, με τη διαφορά ότι φέρουν το λογότυπο "Sony PlayStation".


Μπορεί να έχει κιτρινίλες αλλά αν το είχα θα το αγαπούσα! :)













File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Jul 2015 02:40 #164622 by Νικόλαος Ζαρκαδας
WOW!!!!!Playstation Snes...πρωτη φορα το ακουω.αυτο και αν θα ηταν κορυφη κονσολα...Παντως απο snes κορυφη ηταν ever ολα τα donkey Kong,Ιδιατερα το πρωτο οταν βγηκε τα γραφικα του ηταν τα καλυτερα .Στην κυριολεξια εκανε χρηση του 100% του snes.Μην πω οτι τα γραφικα ηταν καλυτερα απο παιχνιδια του ps .απο τα πρωτα τουλ.Θυμαμαι ακομα μια εκπομπη που ειχε εδω θεσσαλονικη στην τηλεοραση με games (την παρουσιαζε υπαλληλος των μαγαζιων Κουκου) ωρες αγωνιας που περασα μεχρι να δω τα πρωτα λεπτα απο το νεο donkey kong..

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Jul 2015 03:21 #164628 by Αλεξάνδρα Χατζοπούλου
Ηταν η πρωτη κονσολα που επαιξα στα τελη δεκαετιας 90 το snes.Βεβαια το συγκεκριμενο πρωτη φορα το βλεπω κι εγω.Ειχα ακουσει για την ιστορια περι Sony-Nintendo αλλα νομιζα οτι ηταν φημες.Τελικα καταφεραν και οι 2 εταιρειες να την κρυψουν καλα μαλλον.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 May 2017 20:46 #197992 by Νικηφόρος Μητράκος
Πρόκειται για μια κονσόλα η οποία αναπτύχθηκε κατά τη διάρκεια της συνεργασίας των εταιρειών Sony και Nintendo τη δεκαετία του '90. Θα αποτελούσε την είσοδο της Sony στην αγορά hardware, αλλά η Nintendo εγκατέλειψε τη συνεργασιά, αναγκάζοντας τη Sony να συνεχίσει την ανάπτυξη της μόνη της. Το αποτέλεσμα ήταν το PS1, το οποίο διέφερε αρκετά από το συγκεκριμένο πρωτότυπο.

Από το 2015, ο γνωστός modder κονσολών Ben Heckendorn προσπαθούσε να την επιδιορθώσει και να αποκαταστήσει τις λειτουργίες της και επιτέλους το κατάφερε. Δείτε το σχετικό βίντεο.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 May 2017 19:34 #198409 by Μάνος Γρυπάρης
Το SuperNES κυκλοφόρησε το 1990 και παρότι πέρασαν 27 χρόνια απ' την κυκλοφορία του και 20 χρόνια από την διακοπή παραγωγής του, ένα νέο video game ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει για την κονσόλα στην Ιαπωνία, άρα κατ' επέκταση για το Super Famicom (όπως ονομάζεται η Ιαπωνική έκδοση της κονσόλας).

Θα ονομάζεται Kaizou Choujin Shubibinman Zero και είναι scrolling Beat 'Em Up. Δεν αποτελεί ακριβώς ολοκαίνουργιο παιχνίδι, με την έννοια του ότι είχε κυκλοφορήσει για το περιφερειακό Satellaview το 1997. Το Satellaview ήταν το modem που είχε κυκλοφορήσει για το Super Famicom και που γνωρίσατε στο Game Maniacs, στο επεισόδιο με τον Άγγελο Μακρή. Σας επέτρεπε να συνδεθείτε και να κατεβάσετε ψηφιακά games, περιοδικά κ.α. κάτι πρωτοποριακό για την εποχή εκείνη, την στιγμή που αυτό το προνόμιο το είχαν μέχρι τότε μόνο οι PC/Amiga/Mac gamers με τις BBS.

Πλέον θα μπορείτε να αγοράσετε το παιχνίδι και ως ξεχωριστό retail αντίτυπο. Το cartridge κυκλοφόρησε στα καταστήματα για να τιμήσει την επέτειο 20 ετών από την κυκλοφορία του παιχνιδιού


File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Jun 2017 13:09 #200685 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
SNES mouse


Με retro αισθητική.

Η εταιρεία Hyperkin δημιούργησε ένα mouse για το SNES.

Το SNES είχε όντως mouse και συγκεκριμένα στο πακέτο του παιχνιδιού Mario Paint που κυκλοφόρησε το 1992. Το ποντίκι ήταν παράλληλα συμβατό με games όπως το Doom και το Wolfenstein 3D!

Κάλλιο αργά παρά ποτέ λοιπόν, καθώς τώρα που η κονσόλα επανήλθε στη μόδα με το SNES Classic Mini, η εταιρεία Hyperkin δημιούργησε το δικό της custom mouse το οποίο μπορείτε να αγοράσετε ξεχωριστά. Έχει retro στυλ και φυσικά συνδέεται στο SuperNES με καλώδιο.

Κάντε κλικ εδώ για να το αγοράσετε.

Σε αντίθεση με το αρχικό mouse της Nintendo, το ποντίκι της Hyperkin είναι optical mouse με κέρσορα που ανταποκρίνεται άριστα στις εντολές σας. Οι προπαραγγελίες ξεκινούν στις 6 Ιουλίου και το κόστος του ανέρχεται στα 20 δολάρια (18 ευρώ). Δυστυχώς το mouse δεν είναι συμβατό με το SNES Classic Mini.
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.