Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Ποια κατασκευάστρια εταιρεία κινητών προτιμάτε?

Poll: Ποια εταιρεία κινητών τηλεφώνων προτιμάτε? (was ended 0000-00-00 00:00:00)

28 Mar 2012 12:58 #106236 by Chris Kasta
Νομίζω πως η πλειοψηφια των μελών είχε αποκτήσει κάποτε ενα νοκια κινητο, είτε το 3330, 3310 κτλπ οποτε έχετε πολλές αναμνήσεις απο sms και τηλεφωνα σε φίλους-ες και γνωστους-ες αλλά κ έχετε αφιερώσει ατελειωτες ώρες παίζοντας το κλασσικό φιδάκι. Επίσης ως Φινλανδική εταιρεία γουστάρω που προσπαθεί να μπει σφήνα στους γίγαντες της τεχνολογίας SONY, LG, APPLE (ειδικά την apple την αντιπαθώ διότι αποτελεί την πιο "κλειστή" και εμπορική εταιρεια - δωστε κ κατι τζαμπα βρε παιδια - out of apple apps !!!)

ckin2u

Please Log in or Create an account to join the conversation.

27 Jul 2012 19:14 #110757 by Ανδρέας Γρυπάρης
Ψήφισα Motorola γιατί:
Είναι η μόνη σοβαρή εταιρία, που υπάρχει στην αγορά. Καθώς:
1.Τη τεχνολογία της, δεν την έχει άλλη εταιρία, οι υπόλοιποι κατασκευαστές ενοικιάζουν πατέντες της για να δουλέψουν. Πέραν αυτού, δεν υπήρξε άλλη εταιρία, που να έχει ίδιας και καλύτερης ποιότητας πομποδέκτη στην ομιλία. Όλα τα ολοκληρωμένα κυκλώματα είναι της Motorola.
2.Έχει το καλύτερο μενού, και στα smartphone με Monta vista linux και σε Android. Φουλ τροποποιήσιμο. Βάζεις όπου θες τα εικονίδια και όπου θες εσύ τις επιλογές. Σε Nokia, ΔΕΝ έχει τέτοιο πράμα, χώρια ότι το μενού στα Nokia και στα SE είναι για τα σκουπίδια.
3.Έχει το καλύτερο toutch screen, και το καλύτερο πληκτρολόγιο (για τα ποιο παλιά smartphone της). Το οποίο είναι σύμφωνα με το πληκτρολόγιο του υπολογιστή μας. ΚΑΜΙΑ σχέση με το ΑΘΛΙΟ Ελληνικό πληκτρολόγιο της NOKIA το οποίο έχουν βάλει όλα τα γράμματα σε σειρά και για να γράψεις κάποιες λέξεις σου βγαίνει το λάδι. Όποτε πιάνω nokia αναγκάζομαι να γράφω greeklish, δε με βόλεψε ποτέ το Ελληνικό πληκτρολόγιο της.
4.Είναι ξεκούραστα στην ομιλία, έχουν το χαμηλότερο sar στη κατηγορία τους. Έχω μιλήσει και 4 ώρες σερί στο Motorola V8 μου και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Manos wrote: Πρώτα έκλασε η Νοkia και μετά βγήκαν οι υπόλοιποι...

Πρώτο κινητό τηλέφωνο της Nokia (Cityman 150) : 1989~
Πρώτο κινητό τηλέφωνο της Motorola : 1973~
Μίλησε κανείς;
Η Motorola κατασκεύασε τα πρώτα κινητά και έχει μέχρι σήμερα τις περισσότερες πατέντες στο θέμα κινητής, οι άλλοι κατασκευαστές ενοικιάζουν τη τεχνολογία της για να τη χρησιμοποιήσουν.

beastie wrote: Για πολλά χρόνια ήμουν πιστός στα ΝΟΚΙΑ.

Τα τελευταία χρόνια όμως είμαι στα SonyEricsson που πιστεύω ότι έχουν ίδια και καλύτερη ποιότητα αλλά και καλύτερη τιμή.

Το post το έγραψες το 2007, αλλά και πάλι ούτε εκείνη την εποχή ήταν ΟΚ σαν εταιρία, ούτε είχε ([{”ποιότητα”}]), και ([{”αξιοπιστία”}]). Ίδια χάλια με την apple.

Nemamiah wrote: Επιλεγω ericsson για την αξιοπιστια και την ποιοτητα τους. Sony ειναι αυτη...

Βαψτο μπλε και πέτα το στη θάλασσα.

Milkman14 wrote: Εγω πιστευω οτι τα Nokia ειναι ποιο ανθευκτικα σε κραδασμους.Το μονο προβλημα ειναι η μπαταρια του η οποια δεν διαρκει πολυ δηλαδη μπορει να χρειαστω να το φορτησω μεσα σε 5 μερες 2 φορες βεβαια για να ειμαι ειλικρινης το χρησιμοποιω αρκετα.Παλια ειχα ενα Sony Ericsson k750i,το οποιο το ειχα για 3 χρονια και στον τελευταιο χρονο ειχα προβλημα με το joystic και μου ειχε σπασει να νευρα.Το εδωσα για επισκευη 3 φορες αλλα αυτο τα ιδια με απο καποιο καιρο.Τωρα εχω το Nokia N82.

myth busted
και όπως είναι λογικό, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ κάτι τέτοιο στα nokia.
Έχει χαλάσει και nokia κινητό, σε πτώση μόλις 5 εκατοστών (5cm)! Μοντέλο 2006~ αλλά και τα παλιότερα μοντέλα να εννοούσες πάλι το ίδιο μπορώ να σου αποδείξω.
Σε αντίθεση με το Motorola που έχω σήμερα (το Atrix όπως και τα υπόλοιπα). Που έχει αντέξει πολύ άσχημη μεταχείριση σε αυτό το κομμάτι, και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος.

mordred wrote: Τρεις φορές έχω πάρει sony ericsson Και δεν ξαναπαιρνω... Τρελλά προβλήματα με τη μπαταρία (έδειχνε γεμάτη και ξαφνικά έσβηνε η την έβγαζε τελειωμένη). Τρελλά προλήματα με τον τηλ κατάλογο στα ελληνικά (και τα τρία μου έβγαζαν τα ονοματα οπου ναναι) και βέβαια οταν μου καηκε το μικροφωνο και μου ζητούσαν απο την Ericsson 130€ να το φτιάξουν... Από τότε μόνο Nokia...

Ου μπλέξεις και με το service της Nokia, γιατί και εμένα μου ζητούσαν τρελά λεφτά τη μια φορά σε οθόνη, και την άλλη σε καλώδιο USB (45Ευρώ). HDMI Καλώδιο 30 μέτρων ποιο φτηνά θα μου πήγαινε από το να αγόραζα εκείνο το USB καλώδιο με το παράξενο connector της συσκευής.

akpe wrote: HTC hands down. Έχουν περάσει πολλά από τα χέρια μου (Universal, Diamond, Touch Pro, HD) και πραγματικά δεν με άφησαν παραπονεμένο. Το μοναδικό issue ίσως να είναι η ταχύτητα και η απόδοση των WM, αλλά αυτό λύνεται σχεδόν στο 100% χρησιμοποιώντας cooked roms. :wink:

Μπορεί να ξεφεύγουν από τον "παραδοσιακό" ορισμό του κινητού, αλλά είναι σκυλιά τα διαολεμένα.

Σαν δεύτερη επιλογή Nokia.

Όντως HTC είναι πολύ καλά κινητά/smartphone και πολύ ψαγμένα. Φαντάσου ότι το post σου το έγραψες το 2009, σήμερα η HTC έχει γίνει κορυφαία εταιρία και τη παραδέχωμαι! :icon bow:

fys wrote: ειμαι fun των touch , γι'αυτο και ψηφίζω τα htc.απευθυνονται σε λιγους και απ'οτι βλεπω και απο το poll μαλον ειμαι απο τους λιγους

pabousios08 wrote: ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΗΝ HTC Η ΟΠΟΙΑ ΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΖΑ... ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΠΟΥ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΕ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ANDROID ΚΑΙ ΕΠΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!

έτσι πρέπει, λίγοι, ψαγμένοι και καλοί ;) συμφωνώ απόλυτα! \:D/

ntelalis wrote: Sony Ericsson ftw.
Έχω το k750 και είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος γιατί κάνει τα πάντα (όπως και όλα τα κινητά βέβαια..).

Μαρέσει πιο πολύ το λειτουργικό τους.

Ο πατέρας μου έχει το k800 (απλά τα σπάει)
Ο 1ος αδερφός μου έχει το κ750
Ο 2ος έχει το w810
Εγώ το κ750,
η μητέρα μου ένα παλιό nec (ασχετο :mrgreen: )

Τίνγκα το σπίτι στα sony

giannistrv wrote: Το Σαββατο πηρα το δευτερο μου sony ericsson το C905 και τα σπαει!8.1megapixel!!Τελειο :!: :!: :!:

elegio wrote: Προσωπικα, προτιμαω κατι κινεζικα κινητα που δεν κοστίζουν πανω απο 150 ευρω και θα σας πω το γιατι. Αν εξαιρέσουμε τις αθλιες καμερες που εχουν τα υπολοιπα ειναι παρα πολυ καλα, δηλαδη. Δυνατα και καθαρα ηχεια, μεγαλη διαρκεια μπαταριας, οθονες αφης, υποστηριξη 2 καρτων SIM, mp4 players, ενσωματομενο δκτη τηλεορασης και αλλα που μπορει να μου διαφευγουν τωρα

ThunderHawk wrote: Εγώ συμφωνώ με την elegio, ούτως ή άλλως και εγώ ο ίδιος κινέζικο έχω.

Μη ξεχάσετε να μου στείλετε pm, σε ποια πτέρυγα του νοσοκομείου θα νοσηλευτείτε. Με τόσο SAR που τρώτε από κινέζικα και sony ericsson. Το έχετε στο τσεπάκι τον καρκίνο στον εγκέφαλο.
Δεν χρειάστηκε πολύ. 5’ να μιλήσω σε sony ericsson με 1.21sar το αυτί μου είχε γίνει κόκκινο και βούιζε το κεφάλι μου για 40’!
Είστε άξιοι της μοίρας σας, ειδικά με τα κινέζικα / noname / apple clone. Τα οποία ακόμη και η σφραγίδα που έχουν πάνω η το UR number είναι πλαστογραφημένα, δεν έχουν περάσει ΚΑΜΙΑ επιτροπή και ΚΑΝΕΝΑ έλεγχο πριν τη πώληση τους, και τα βρίσκεις σε ότι νάνε μαγαζιά η παραεμπόριο. (Remember my words, αλλά θα το σκυλομετανιώσετε σύντομα αυτό που κάνετε).

Please Log in or Create an account to join the conversation.

27 Aug 2012 00:24 #111471 by Φίλιππος Δαουκόπουλος
Απο iPhone πήγα σε Nexus S (ενας λόγος είναι πως θα ασχοληθώ με Java και Android SDK)

Καλύτερη εταιρία; Motorola ναι με την Nokia να έρχετε δεύτερη αν και αυτά έχουν ξεπεραστεί πλέον :)
Ξέρεις οτι η Moto πουλήθηκε στην google ενώ η Nokia πρόδωσε τους παντες για την Microsoft!
Τελευταίο αγαπημένο μου τηλ; Nokia N9...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

27 Aug 2012 01:12 #111475 by Ανδρέας Γρυπάρης
H google ήξερε πολύ καλά τι έκανε, αφού η Motorola ήταν η μόνη σοβαρή εταιρία που ασχολήθηκε με το android χωρίς κακό προγραμματισμό και crapware όπως κάναν οι υπόλοιποι.
Κατάφερε η google μετά από χρόνια προσπαθειών, να αγοράσει τη motorola για να έχει αυτή το πάνω χέρι και στην αγορά των κινητών.
Καθόλου τυχαία η κίνηση αυτή και προκάλεσε άπειρες αντιδράσεις για πολύ καιρό από τους υπόλοιπους κατασκευαστές.

Τώρα για τη Nokia, αφού η microsoft δεν είχε που να πουλήσει το παραμύθι των windows phone αλλού, και το symbian είχε πεθάνει εδώ και αιώνες, έπεισε τελικά τη Nokia να το έχει αποκλειστικό OS. Κατ εμέ, τα windows phone σίγουρα καλά τα πάνε και από το Symbian είναι μακράν καλύτερα. Αλλά η Nokia δεν σταμάτησε να βγάζει παντόφλες και τακούνια μέχρι σήμερα δυστυχώς.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

27 Aug 2012 01:28 #111477 by Φίλιππος Δαουκόπουλος
H motorola είναι στην καρδιά μου και για έναν άλλο λόγο. έμαθα να προγραμματίζω τον 8-bit microcontroller πχ τον 68HC908 ακόμα και σε c και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση άσχετα αν προτιμώ πλεόν τους PIC! :)

Πάντως, την ψήφο την έριξα στην Apple(!!!!) γιατί το 2007 τάραξε για τα καλά τον κόσμο των smartphone και γενικότερα της κινητής τηλεφωνίας άσχετα αν δεν μου αρέσει πλέον λόγω της στασιμότητας της!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

27 Aug 2012 01:33 #111478 by Ανδρέας Γρυπάρης
αυτό που τάραξε όντως τα νερά στα smartphone και άλλαξε τους κανόνες και τα στάνταρτ στα κινητά ήταν η sony ericsson με το P800, ψάξε και άντε βρες κινητό του 2001 με τέτοιες δυνατότητες!

Εκεί τη παραδέχωμαι την SE αλλά μετά το χάλασε εντελώς.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

27 Aug 2012 10:42 #111491 by Φίλιππος Δαουκόπουλος
Άλλες εποχές τότε. η SE τότε ανέπτυσε και το UIQ που βασιζόταν στο Symbian. Όχι πολύ μπροστά απο την εποχή του αλλα ήταν το πιο πρακτικό. Είχα το P900.

Γνώμη μου πάντως είναι πως χαρης το iPhone σήμερα έχουμε υπερτηλέφωνα όπως το Samsung Galaxy SIII και αυτό γιατί το 2007 το iPhone είχε Gorilla glass, φοβερή samsung lcd, δυνατούς mobile επεξεργαστές και ένα touch που τουλάχιστον το 2007 δεν είχε κανένας (βλέπε και multitouch κλπ). όλα αυτά δέθηκαν με ένα φοβερό UI με το οποίο πραγματικά μπορούσες να δουλέψεις μόνο με το δάκτυλό σου χωρίς την ανάγκη γραφίδας.

Βέβαια απο τότε μέχρι τώρα η apple απλά "συντηρεί" το iPhone και δεν έχει βγάλει κάτι πρωτοποριακό με αποτέλεσμα να την ξεπεράσει το Android

Please Log in or Create an account to join the conversation.

27 Aug 2012 15:10 #111501 by Γιώργος Λόλας
Το P800 το είχα πάρει από την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας στην Ελλάδα. Το ίδιο και το P910 το οποίο το έχω ακόμα :D

Πολύ σκυλιά κινητά! Το UIQ ήταν πολύ ωραίο και όπως είπε και ο Pokemon, δεν υπήρχε τότε κάτι που να τα πλησιάζει. Μετά δεν παρακολούθησα την πορεία της SonyEricsson και τόσο.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

27 Aug 2012 15:51 #111504 by Φίλιππος Δαουκόπουλος
Τι να παρακολουθήσεις; Οταν η ίδια η εταιρία δεν υποστηρίζει και δεν εξελίσει το λειτουργικό... Εγώ είχα και το M600 αν το θυμάσαι...
Βλέπεις απο ένα σημείο και μετά η SE γλυκοκοίταζε τα Windows Mobile (βλέπε το πρώτο Xperia) είχαν δει και την επιτυχία της HTC και του Samsung Omnia και ξέχασε αυτό που την έκανε διάσημη...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

27 Aug 2012 16:14 #111506 by Αποστόλης Αναστασίου
Iσως την Apple γιατι η γνωμη μου ειναι οτι τα προ΄ι΄οντα της ειναι πολυ ποιοτικα και τα συνδιαζει τοσο τελεια που ειναι λιγες οι πιθανοτητες να εμφανισει καποιο bug ή να κολαει το λειτουργικο . Απευθηνομαι και στα Iphone/Ipod/Ipad αλλα και στα mac . Απλα το οτι ειναι τοσο πολυ ακριβα τα κανει να μην εχουν τοσες πολλες πωλησεις , αναφερομαι μονο στα mac διοτι αν εχεις οικονομικες δυνατοτητες πιστευω θα αγοραζες ενα Iphone και οχι ενα Samsung Galaxy S .

Consoles are for people who like video games, PCs are for gamers.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification