Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Facebook/Meta: Γενική συζήτηση

25 Feb 2008 01:14 - 13 May 2022 15:34 #40962 by Μάνος Γρυπάρης


To Facebook ανήκει στα social networks (τύπου Hi5, MySpace κτλ). Αυτό που το κάνει σημαντικό είναι ότι διαθέτει σελίδες και groups κάθε θεματολογίας (τα οποία ανοίγουν οι ίδιοι οι χρήστες του), χιλιάδες εφαρμογές αλλά και games από τις περισσότερες γνωστές online εταιρείες του χώρου στα οποία συμμετέχετε μαζί με φίλους σας. Επιπλέον διαθέτει τα κλασικά, δηλαδή δημιουργία άλμπουμ φωτογραφιών, εισαγωγή βίντεο, αλλά και...tags σε photos και videos ώστε να σημειώνετε επιτόπου ποιος απεικονίζεται στα άλμπουμ σας.

- Η Σελίδα τoυ GameWorld στο Facebook
- Η Σελίδα των Users στο Facebook
- Το Facebook group: GameWorld Chat 
- Το Facebook group: PC Master Race
- Το Facebook group: Greek PlayStation Community
- Το Facebook group: Greek Xbox Community

(YΓ. Για συζήτηση περί Hi5 και MySpace κλικ εδώ )

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Feb 2008 01:34 #40966 by a Guest
Replied by a Guest on topic Facebook
Επίσης το πολύ καλό με το facebook είναι ότι κρατάει τα στοιχεία σου για όσο καιρό είναι απαραίτητο, δηλαδή για ΠΑΝΤΑ! Επίσης έχει μια πολύ καλή πολιτική για να ενημερώνει τους φίλους σου για ότι κάνεις online (Beacon \o/). Προς τους ανήλικους φίλους μας, να το σκεφτείτε αρκετά πριν κάνετε join σε οποιοδήποτε social networking site. Parental advisory! Επίσης, πάντα μα πάντα να διαβάζετε τις πολιτικές προσωπικών δεδομένων και αν δεν κατανοείτε κάτι ρωτάτε.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Feb 2008 12:55 #40976 by o poutsoklis
Replied by o poutsoklis on topic Facebook
...kai to sxolio tou m#l#ka:
"re magkes, kalutero social networking apo thn prefa sto kafeneio uparxei?"

sobara twra, tetoiou eidous sites (myspace, facebook kai o upoloipos surfetos) einai apla mia akoma apodei3h ths parhkmasmenhs monternas dutikhs koinwnias. allh mia ekfansh tou 2ou nomou ths 8ermodunamikhs, prosarmosmenh sta "megalou mege8ous" koinwnika sunola. xexe, paw stoixhma oti akoma kai o asimov me thn episthmh ths yuxo'i'storias tou 8a eixe probleyei authn thn katrakula!

poutsoklis -- debian gnu/linux: apt-get into it!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 May 2008 14:39 #42401 by Αντώνης Παπαθανασίου
Well, αναλόγως το τι ζητάς από ένα social network!

Ήμουν της άποψης πως όλα "αυτά" τα site είναι τα ίδια.

Το Facebook όμως, ξεφεύγει από την λογική πολλών social networking, δεν δίνει τόσο μεγάλη σημασία στην "προβολη" των μελών του, αλλά σε οποιαδήποτε μορφή δικτύωσης, είτε αυτή γίνεται μέσω κάποιου group (στην κυριολεξία βρίσκετε group για ψύλλου πήδημα!) είτε μέσω χιλιάδων εφαρμογών (π.χ. παιχνιδιών) που μπορείτε να ενσωματώσετρε στο προφίλ σας.

Μια ακόμα τεράστια διαφορά με άλλα παρόμοια sites είναι η πλήρης παραμετροποίηση του προφίλ σας, καθώς μπορείτε να ρυθμίσετε τα πάντα (τι θα φαίνεται, σε ποιούς θα φαίνεται και πότε θα φαίνεται) ενώ εκεί θα βρείτε και πολλούς Έλληνες (και ξένους) "celebrities", όπως αθλητές (ρίξτε μια ματιά στην εφαρμογή Premier Football, έχουν στήσει ολόκληρες "ομάδες" στο facebook με πραγματικούς ποδοσφαιριστές!), καλλιτέχνες, δημοσιογράφους κ.λπ.

Απλά θα σας πω πως εκεί "μέσα" βρήκα και ήρθα σε επαφή με άτομα που είχα να μιλήσω χρόνια και ούτε περίμενα ποτέ να ξαναμιλήσω :cool:

Το προφίλ μου θα το βρείτε εδώ.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 May 2008 17:16 #42489 by Γιάννης Φενάκης
Συμφωνώ με akpe, το Facebook αντίθετα από τα υπόλοιπα site ανάλογων υπηρεσιών, προσφέρει πολλά περισσότερα, και είναι κατ' εμέ πιο σοβαρό και άξιο προσοχής.

Πολύ αξιόλογα είναι και τα applications, που είναι κυριολεκτικά χιλιάδες και - εκτός από "παιχνιδάκια" - υπάρχουν και πολλά που τροποποιούν εντελώς το προφίλ σας και βοηθάνε με δύσκολες καμμιά φορά εργασίες (όπως την τακτοποίηση των friends, για όσους έχουν ξεπεράσει τον διψήφιο προ πολλού).

Ένα μειονέκτημα, που θα ενοχλήσει κυρίως όσους μέχρι τώρα είχαν προφίλ στο myspace, είναι οτί δεν μπορείς ακόμα να τροποποιήσεις το προφίλ σου και να βάλεις εικόνες, χρωματάκια και άλλα χαριτωμένα. Δεν ξέρω αν θα αλλάξει στο μέλλον (ή αν υπάρχει κάτι σε application), αλλά μέχρι τώρα δεν είδα κάτι τέτοιο.

Το δικό μου προφίλ είναι εδώ

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 May 2008 18:55 #42494 by Agelos Tsimidakis
Replied by Agelos Tsimidakis on topic Facebook
Με το που μπήκα στο Facebook και χωρίς να κάνω τίποτα, με βρήκαν σχεδόν όλοι οι παλιοί μου συμμαθητές από το δημοτικό και το γυμνάσιο! Εγώ δεν ασχολούμαι πολύ... ο μόνος λόγος που γράφτηκα είναι για το Μusic page μου. Μου είπαν να βάλω μερικά applications αλλά το μόνο που κατάφεραν είναι να με εκνευρίσουν και τελικά να με κάνουν να τα ξαναβγάλω! Ειδικά το funwall. καθε 5 λεπτά μου ερχόταν mail ότι κάποιος μου έγραψε (ούτε που τα κοίταζα). Τρελό spam!

Το δικό μου προφιλ είναι εδώ .

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Jun 2008 21:35 #43485 by Μάνος Γρυπάρης
Προχθές δημιουργήσαμε ένα group στο Facebook με την ονομασία Football Manager Shortlists.
Ο σκοπός που εξυπηρετεί είναι προφανέστατος. Στο group αυτό μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με παλιά και νέα αγαπημένα ταλέντα από το Football Manager με χρήστες απ' όλο τον κόσμο! Γι' αυτό άλλωστε θα παρατηρήσετε ότι διαμορφώσαμε το group στα αγγλικά (δεν θα δείτε καμιά τρομερή διαφορά αφού το κυρίως θέμα μας είναι οι παίκτες!)

Κάντε κλικ εδώ για να κάνετε join στο group

Εκτός από ανταλλαγή απόψεων με τους φίλους σας στο Facebook, μέσα στο group υπάρχουν screenshots και πακέτα με shortlists από όλες τις εκδόσεις των CM/FM, καθώς και videos. Το θέμα είναι ότι μπορείτε πολύ εύκολα μέσω Upload να ανεβάσετε τις δικές σας φωτογραφίες και τα δικά σας βίντεο στο group μας και να μοιραστείτε μαζί μας τα αξιοπερίεργα του Football Manager!

Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να επισκεφθείτε το group. Αν δεν έχετε λογαριασμό στο Facebook τότε περάστε πρώτα απ' την κεντρική σελίδα του www.facebook.com για να φτιάξετε έναν στα γρήγορα.

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

12 Jun 2008 16:15 #43540 by Frank
Replied by Frank on topic Facebook
εγω εγινα ηδη μελος ! πολυ ωραιο το γκρουπακι μανο !

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Jun 2008 15:01 - 09 Nov 2008 05:59 #43628 by Μάνος Γρυπάρης
Το GameWorld φτάνει τα 2000 μέλη στο Facebook!
Το group του GameWorld έφτασε τα 2000 μέλη και μπήκε στα κορυφαία ελληνικά groups στο Facebook!



Μέσω του group μπορείτε να γνωρίσετε τους συντάκτες και τους αναγνώστες του site, να δείτε τα προφίλ τους, να ανεβάσετε τα screenshots των αγαπημένων σας games στο group κ.ο.κ.


(Σημείωση: Στους τομείς "Photos", "Videos" και "Posted Items" μπορείτε να ανεβάσετε φωτογραφίες, βίντεο και links στο Youtube από τα αγαπημένα σας games. Όλα τα μέλη του group έχουν πρόσβαση οπότε...ανεβάστε ελεύθερα!)


File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Jun 2008 19:47 #43635 by Petros Kitsaras
Replied by Petros Kitsaras on topic Facebook
δεν πρόκειται να φτιάξω Facebook με καμία παναγία! Είναι Ένα εξελιγμένο hi5

STEAM: TheGamerUrsoEAOrigin: TheGamerUrso
UPlay: GamerUrso Battle.net: GarfangGR

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification