Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Ποια κονσόλα να αγοράσω?

03 Nov 2010 13:09 #83343 by Κώστας Λεοντιάδης

Lalo007 wrote: Τι να τα κανω εγω αυτα αν δεν υπαρχουν τιτλοι.Ε ωραια λες "Xbox Pause" και σταματαει η ταινια.Σιγα τα αυγα....Δηληδη μου ειναι τοσος κοπος να πατησω ενα κουμπακι και πρεπει να μιλαω κιολας?Οσο για τα παιχνιδια 2-3 ειναι αυτα που αξιζουν.Το Dance Central λες να εχει απηχηση?Να γυρναει καποιος το βραδυ κουρασμενος απο την δουλεια και να σκιζεται στο χορο?Προς το παρων δεν αξιζει με τη καμια.Οταν βγουν τιτλοι και διορθωθουν καποια προβληματα,και φυσικα πεσει και η τιμη τοτε το ξανασκεφτομαι.


Κοίτα, σε κάποιους αρέσει να κάνουν πάρτι πχ με φιλαράκια και να "κουνιούνται" στους ρυθμούς του Dance Central, έχει φάση... Τώρα, αν λες "αυτό δεν αξίζει, αυτό δεν αξίζει" κλπ, ε φυσικό είναι να το βγάλεις άχρηστο στο τέλος! Ναι, μπορεί να μην έχει πολύ δυνατούς launch τίτλους, αλλά και πάλι δεν μπορούμε να λέμε ότι δεν είναι μία πραγματική τεχνολογική εξέλιξη... Και σίγουρα πιστεύω ότι το 2011 η Microsoft θα μας δείξει τι πραγματικά αξίζει το Kinect... ;)

Υ.Γ. Εμείς οι Σαλονικής πάντως θα το λατρέψουμε! Χαλαροί με την φραπεδούμπα και το τσιγάρο στο χέρι και θα λέμε "Xbox Play Video"... Ποιος αφήνει τον φραπέ για να πιάσει το χειριστήριο τώρα... :P

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Nov 2010 15:06 #83360 by rafor
Σαν τεχνολογικο επιτευγμα, δεν χωραει αμφισβητιση οτι δεν ειναι.Ομως, απο τη μια ειναι οτι δεν εχουν κυκλοφορησει ακομα πολλοι τιτλοι, απο την αλλη σε καποια βιντεο που εχουμε δει για παιχνιδια που εχουν κυκλοφορησει, ο χειρισμος δεν ειναι ο ιδανικος για να κατακτησεις την πρωτια, ολα αυτα νομιζω ηδη μας προδιαθετουν αρνητικα.Επειτα το να δινεις 35 ευρω ή ακομα χειροτερα 60, απλα για να εχεις την ευκαιρια να παιζεις online,κατι που θεωρειτε αυτονοητο πλεον ειναι ενα ακομα μειον στο Xbox,οταν μπορεις να παιζεις σε ολα τα αλλα formats δωρεαν.Και σιγα τι προσφερει...τα καινουργια demos οπως και την ευκαιρια να αγορασεις καποιο παιχνιδι online(τα ιδια δινει και η Sony,αν δεν κανω λαθος).Στις επιδοσεις κυριαρχει παλι το PS.Οσο για το παραδειγμα που αναφερες με το Fifa και το Pro,εχω να σου πω οτι η Sony για τους περισσοτερους πλεον αποτελει εγγυηση!Βεβαια το χειροτερο απ' ολα αυτα ειναι οτι λογο της διαμαχης των 2 εταιριων , πολλοι αξιολογοι τιτλοι κυκλοφορουν μονο για το ενα απο τα 2 formats και στο τελος οι gamers βγαινουν χαμενοι...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Nov 2010 15:37 #83367 by Κώστας Λεοντιάδης

rafor wrote: Σαν τεχνολογικο επιτευγμα, δεν χωραει αμφισβητιση οτι δεν ειναι.Ομως, απο τη μια ειναι οτι δεν εχουν κυκλοφορησει ακομα πολλοι τιτλοι, απο την αλλη σε καποια βιντεο που εχουμε δει για παιχνιδια που εχουν κυκλοφορησει, ο χειρισμος δεν ειναι ο ιδανικος για να κατακτησεις την πρωτια, ολα αυτα νομιζω ηδη μας προδιαθετουν αρνητικα.Επειτα το να δινεις 35 ευρω ή ακομα χειροτερα 60, απλα για να εχεις την ευκαιρια να παιζεις online,κατι που θεωρειτε αυτονοητο πλεον ειναι ενα ακομα μειον στο Xbox,οταν μπορεις να παιζεις σε ολα τα αλλα formats δωρεαν.Και σιγα τι προσφερει...τα καινουργια demos οπως και την ευκαιρια να αγορασεις καποιο παιχνιδι online(τα ιδια δινει και η Sony,αν δεν κανω λαθος).Στις επιδοσεις κυριαρχει παλι το PS.Οσο για το παραδειγμα που αναφερες με το Fifa και το Pro,εχω να σου πω οτι η Sony για τους περισσοτερους πλεον αποτελει εγγυηση!Βεβαια το χειροτερο απ' ολα αυτα ειναι οτι λογο της διαμαχης των 2 εταιριων , πολλοι αξιολογοι τιτλοι κυκλοφορουν μονο για το ενα απο τα 2 formats και στο τελος οι gamers βγαινουν χαμενοι...


Στις επιδόσεις κυριαρχεί το PS? Από που και ως που? 35 ευρώ δεν νομίζω να είναι τίποτα... Ναι, πληρώνεις, αλλά παίρνεις το καλύτερο online που υπάρχει στις κονσόλες αυτήν την στιγμή! Δεν θες να πληρώσεις? Δικαίωμά σου... Μείνε με κάτι απλά "καλό"... Παγκοσμίως το Xbox LIVE είναι το καλύτερο online, μόνο στην Ελλάδα δεν το παραδέχονται... Η Sony λες ότι αποτελεί εγγύηση? Εγώ νομίζω με τέτοιο service μόνο εγγύηση δεν αποτελεί... Και για να καταλάβεις, θα μιλήσω με αποδείξεις...

Sony: Εγγύηση 1 χρόνο στο PlayStation 3, αλλά αν πάθει YLOD πρέπει να πληρώσεις 100+ Ευρώ για την επισκευή του.

Microsoft: Εγγύηση 1 χρόνο για οποιοδήποτε γενικό πρόβλημα στο 360, και εγγύηση 3 χρόνια για RROD ή E74, με δωρεάν αντικατάσταση και αποστολή. Επίσης, κάθε φορά που στέλνεις την κονσόλα σου για επισκευή σου ανανεώνεται η εγγύηση, σύμφωνα με τα παραπάνω.

Τέλος, το καλύτερο που προσφέρει η Microsoft είναι το multitasking... Δεν νομίζω η Sony να προσφέρει με το ps3 την ευκαιρία να παίζεις το αγαπημένο σου game + να μιλάς με τους φίλους σου που παίζουν άλλα, άσχετα games + να έχεις ανοιχτό το msn σου + να ακούς την δικιά σου μουσική από το USB stick σου ή τον σκληρό δίσκο ή τα τραγούδια που έχεις στο pc σου, ενώ μπορείς να ακούς και όλους τους ήχους του παιχνιδιού που παίζεις, όλα μαζί...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Nov 2010 17:18 #83381 by eliminator
Ε και; Δεν λένε τίποτα όλα αυτά κλεμμένη ιδέα ήταν το Xbox όπως ο Bill Gates έκλεψε την Macintosh έτσι τώρα έκλεψε την Sony και αποφάσισε να βγάλει και αυτός μια παιχνιδομηχανή να επεκτείνει τα πλούτη του. Αλλά ούτε αυτό λέει τίποτα. Multitasking είναι και το pc. Γιατί να είναι και το Xbox? Είναι άχρηστο βάσικα, ποιος θα θελήσει ποτέ να κάνει όλα αυτά μαζί; Είναι μόνο για το όνομα, θα σου φερω και ενα παραδειγμα (τους αριθμούς τους βάζω τυχαία): Υπάρχει ένα ρολόϊ πολύ ωραίο στην εμφάνιση τεχνολογικό γκλαμουράτο και αδιάβροχο και αντέχει μέχρι 50 μέτρα κάτω από το νερό. Κοστιζει 300ευρώ. Υπάρχει και ένα άλλο ρολόϊ εξίσου ωραίο, γκλαμουράτο, τεχνολογικό και αδιαβροχο και αντέχει μέχρι 300 μέτρα κάτω από το νερό. Κοστίζει 1000 ευρώ. Ποιο θα πάρεις; Θα σκεφτείς...Πρόκειται να πας ποτέ 300 μέτρα κάτω από το νερό; Όχι. Ε, τότε πάρε το άλλο που είναι εξίσου ωραίο και πιο φθηνό κιόλας. Ε, κάπως έτσι το βλέπουν όλοι στην Ελλάδα για τα ps3 και τα xbox 360.

Υ.Σ. RESPECT στην Microsoft για την ΤΡΟΜΕΡΗ βελτίωση που έκανε στο 360 σχετικά με το πρώτο Xbox που βγήκε που ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΕΣΠΑΓΕΣ και κατά την γνώμη μου από τις μεγαλύτερες "απάτες". Όπως και να το κάνεις ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΑΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΕΝΑΝΤΙ 300+ΕΥΡΩ(που κόστιζε κάποτε)ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΚΟΥΝΕΛΙΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙ ΔΟΥΛΕΜΑΤΟΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΕΡΙ ΣΟΒΑΡΗΣ ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΗΣ.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Nov 2010 17:45 #83385 by Κώστας Λεοντιάδης

eliminator wrote: Υ.Σ. RESPECT στην Microsoft για την ΤΡΟΜΕΡΗ βελτίωση που έκανε στο 360 σχετικά με το πρώτο Xbox που βγήκε που ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΕΣΠΑΓΕΣ και κατά την γνώμη μου από τις μεγαλύτερες "απάτες". Όπως και να το κάνεις ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΑΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΕΝΑΝΤΙ 300+ΕΥΡΩ(που κόστιζε κάποτε)ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΚΟΥΝΕΛΙΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙ ΔΟΥΛΕΜΑΤΟΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΕΡΙ ΣΟΒΑΡΗΣ ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΗΣ.


Α ναι? Πολύ ωραία όλα αυτά, αλλά μήπως να σου θυμίσω κάτι άλλο? Ποια ήταν η κονσόλα που είχε 4 θύρες USB, μπορούσες να αλλάξεις OS, μπορούσες να παίξεις ps2 παιχνίδια και είχε και υποδοχές για όλες τις κάρτες μνήμης? Α ναι, το PS3! Και τι από αυτά έχει μείνει? ΤΙΠΟΤΑ! Αυτό είναι πραγματική κοροϊδία! Και τουλάχιστον το κατάλαβαν ότι έκαναν βλακίες στις πρώτες εκδόσεις και πρόσφεραν το αντίστοιχο service, όχι σαν κάποιους άλλους που έχουν η εγγύησή τους είναι για πέταμα!!!

Y.Γ. Δεν ξέρω για όλα μαζί, αλλά σίγουρα είναι πολύ καλό να μιλάς με όλους τους φίλους σου, ασχέτος με το τι παιχνίδια παίζουν + να έχεις και το msn σου συνέχεια ανοιχτό... ;)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Nov 2010 18:01 #83392 by Νικολής Ασημάκης

Leo wrote: Τέλος, το καλύτερο που προσφέρει η Microsoft είναι το multitasking... Δεν νομίζω η Sony να προσφέρει με το ps3 την ευκαιρία να παίζεις το αγαπημένο σου game + να μιλάς με τους φίλους σου που παίζουν άλλα, άσχετα games + να έχεις ανοιχτό το msn σου + να ακούς την δικιά σου μουσική από το USB stick σου ή τον σκληρό δίσκο ή τα τραγούδια που έχεις στο pc σου, ενώ μπορείς να ακούς και όλους τους ήχους του παιχνιδιού που παίζεις, όλα μαζί...


[partially off-topic mode on]

Όλο αυτό εδώ ένα πράγμα μου έφερε στο μυαλό.

[partially off-topic mode off]

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Nov 2010 15:54 #83456 by eliminator

Leo wrote:

eliminator wrote: Υ.Σ. RESPECT στην Microsoft για την ΤΡΟΜΕΡΗ βελτίωση που έκανε στο 360 σχετικά με το πρώτο Xbox που βγήκε που ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΕΣΠΑΓΕΣ και κατά την γνώμη μου από τις μεγαλύτερες "απάτες". Όπως και να το κάνεις ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΑΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΕΝΑΝΤΙ 300+ΕΥΡΩ(που κόστιζε κάποτε)ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΚΟΥΝΕΛΙΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙ ΔΟΥΛΕΜΑΤΟΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΕΡΙ ΣΟΒΑΡΗΣ ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΗΣ.


Α ναι? Πολύ ωραία όλα αυτά, αλλά μήπως να σου θυμίσω κάτι άλλο? Ποια ήταν η κονσόλα που είχε 4 θύρες USB, μπορούσες να αλλάξεις OS, μπορούσες να παίξεις ps2 παιχνίδια και είχε και υποδοχές για όλες τις κάρτες μνήμης? Α ναι, το PS3! Και τι από αυτά έχει μείνει? ΤΙΠΟΤΑ! Αυτό είναι πραγματική κοροϊδία! Και τουλάχιστον το κατάλαβαν ότι έκαναν βλακίες στις πρώτες εκδόσεις και πρόσφεραν το αντίστοιχο service, όχι σαν κάποιους άλλους που έχουν η εγγύησή τους είναι για πέταμα!!!


Μεγαλύτερη πατάτα από το Xbox το πρώτο δε πρόκειται να ξανακάνει η Microsoft έβαλε μυαλό και πρόσθεσε ΤΡΟΜΕΡΕΣ καινοτομίες στο Xbox παρ'όλα αυτά παραμένω ps3 fan.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Nov 2010 15:58 #83457 by Κώστας Λεοντιάδης

eliminator wrote:

Leo wrote:

eliminator wrote: Υ.Σ. RESPECT στην Microsoft για την ΤΡΟΜΕΡΗ βελτίωση που έκανε στο 360 σχετικά με το πρώτο Xbox που βγήκε που ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΕΣΠΑΓΕΣ και κατά την γνώμη μου από τις μεγαλύτερες "απάτες". Όπως και να το κάνεις ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΑΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΕΝΑΝΤΙ 300+ΕΥΡΩ(που κόστιζε κάποτε)ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΚΟΥΝΕΛΙΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙ ΔΟΥΛΕΜΑΤΟΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΕΡΙ ΣΟΒΑΡΗΣ ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΗΣ.


Α ναι? Πολύ ωραία όλα αυτά, αλλά μήπως να σου θυμίσω κάτι άλλο? Ποια ήταν η κονσόλα που είχε 4 θύρες USB, μπορούσες να αλλάξεις OS, μπορούσες να παίξεις ps2 παιχνίδια και είχε και υποδοχές για όλες τις κάρτες μνήμης? Α ναι, το PS3! Και τι από αυτά έχει μείνει? ΤΙΠΟΤΑ! Αυτό είναι πραγματική κοροϊδία! Και τουλάχιστον το κατάλαβαν ότι έκαναν βλακίες στις πρώτες εκδόσεις και πρόσφεραν το αντίστοιχο service, όχι σαν κάποιους άλλους που έχουν η εγγύησή τους είναι για πέταμα!!!


Μεγαλύτερη πατάτα από το Xbox το πρώτο δε πρόκειται να ξανακάνει η Microsoft έβαλε μυαλό και πρόσθεσε ΤΡΟΜΕΡΕΣ καινοτομίες στο Xbox παρ'όλα αυτά παραμένω ps3 fan.


Κοίτα, σε άποψη σχεδιασμού κονσόλας και χειριστηρίου ήταν όντως πατάτα, αλλά το πρώτο Xbox έκανε στην κυριολεξία παπάδες!!!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Nov 2010 16:00 #83458 by eliminator
Δηλαδή; Όποια πληροφορία και αν έχω πάρει εγώ όλοι λένε ότι ήταν χαζομάρα(πατάτα).

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Nov 2010 16:41 #83460 by Κώστας Λεοντιάδης

eliminator wrote: Δηλαδή; Όποια πληροφορία και αν έχω πάρει εγώ όλοι λένε ότι ήταν χαζομάρα(πατάτα).


Με το πρώτο Xbox μπορούσες να βάλεις ότι OS ήθελες, να κάνεις streaming οποιαδήποτε ταινία από το pc σου (+εικόνες και ήχους), και γενικώς, μπορούσες άνετα να το χρησιμοποιήσεις σαν έναν δεύτερο υπολογιστή. Βέβαια, αυτό γίνεται κατόπιν αρκετού ψαξίματος, οπότε όποιος δεν ξέρει από αυτά ή δεν έχει την όρεξη να ξεκλειδώσει τα πάντα που μπορεί να προσφέρει μία κονσόλα, φυσικό είναι να θεωρεί το xbox μία πατάτα και μισή. Και εγώ έτσι νόμιζα, μέχρι που το μετέτρεψα σε ένα πλήρη σύστημα οικιακής ψυχαγωγίας...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification