Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Anime: Προτάσεις σειρών

21 May 2010 16:22 #72505 by Aνέστης Αδαμίδης

Amandil wrote: έχεις δίκιο, movies ήθελα να γράψω αλλά βλέπεις όποιος ποστάρει στις 5 τα ξημερώματα τα κάνει αυτά τα λάθη :)


Έλα ρε, αντι να ονειρεύεσαι κάθεσαι και ποστάρεις; Αυτό θα πει κάψιμο!! :mrgreen: Ωραίος! =D>

Please Log in or Create an account to join the conversation.

28 May 2010 17:41 #72866 by Μπάμπης Χαραλάμπους

Nikolis wrote: Elfen Lied κατ'εμέ (έχουν βαρεθεί να με ακούνε να το λέω) δεν αξίζει το ανιμε. Σκοτώνουν την ιστορία. Δεν μπορείς απλά να κάνεις ένα άξιο ανιμε, αν μεταφέρεις μάνγκα 117 τευχών σε 15 (ή λιγότερα, δεν θυμάμαι) επεισόδια.


ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ!!! Το είδα εγώ και ξετρελαθηκα! Τι animeάρα ήταν αυτη! Μπορει να μην εχω διαβασει το manga (και ουτε προκειται-αφου μπορω να το δω γιατι να το διαβασω;) αλλά ξέρω πως στο συγκεκριμενο anime η ιστορια του manga με το αnime δεν εχει καμια απολύτως σχεση! Αλλο ending εχει για παραδειγμα το anime και αλλο το manga. ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΟΟΟΟ!

Os iusti meditabitur sapientiam,
Et lingua eius loquetur indicium.

Beatus vir qui suffert tentationem,
Quoniqm cum probates fuerit accipient coronam vitae.

Kyrie, fons bonitatis.
Kyrie, ignis divine, eleison.

O quam sancta, quam serena,
Quam benigma, quam amoena esse Virgo creditur.
O quam sancta, quam serena,
Quam benigma, quam amoena,
O castitatis lilium.

Kyrie, fons bonitatis.
Kyrie, ignis divine, eleison.

O quam sancta, quam serena,
Quam benigma, quam amoena,
O castitatis lilium.

Καμενος ε;

I am you and you are me. Carry that with you wherever you go. Thank you, my friend. From here on out, you're Big Boss.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 May 2010 19:44 #72917 by Νικολής Ασημάκης
Στο manga μου βγήκε ο συναισθηματισμός μου (και ας έχει ψιλομούφα σχεδιασμό), ενώ από περιγραφές του ανίμε και έχοντας διαβάσει το γαμηστερό μάνγκα, μου ήρθε το λιγότερο αηδία. Τι να πω, γούστα είναι αυτά, αλλά εγώ θα συνεχίζω να θάβω το ανίμε! :P

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 May 2010 00:42 #72944 by Aνέστης Αδαμίδης

Nikolis wrote: Στο manga μου βγήκε ο συναισθηματισμός μου (και ας έχει ψιλομούφα σχεδιασμό), ενώ από περιγραφές του ανίμε και έχοντας διαβάσει το γαμηστερό μάνγκα, μου ήρθε το λιγότερο αηδία. Τι να πω, γούστα είναι αυτά, αλλά εγώ θα συνεχίζω να θάβω το ανίμε! :P


Καλά να σου πω κάτι; Αν δεν υπήρχε όλη αυτή η ιστορία με τις τεχνολογίες και είμασταν ακόμη στην εποχή του περιοδικού, τότε όλοι θα μιλούσαμε μόνο για μάνγκα. Τώρα υπάρχει και η διαφοροποίηση και η δυνατότητα επιλογής. (καλά χαμός γίνεται με τα πιάτα εδώ στη γειτονιά, άσχετο www.gameworld.gr/forums/viewtopi ... 942#p72942 ) Είχε πει ο Κουτσούμπας μια φορά "φανταστείτε να βλέπαμε το κάμε κάμε χα σε μάνγκα; Δηλαδή έλεος!" Αν όμως δεν το είχε δει στο άνιμε δε θα το έλεγε αυτό. Τώρα εσένα σε βολεύει καλύτερα το μάνγκα. Ουδεμία αντίρρησις. Αυτό σ' αρέσει, γούστο σου καπέλο σου. Ο καθένας ό,τι θέλει.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 May 2010 00:52 #72945 by Νικολής Ασημάκης
Καλά, έχεις πέσει και σε τρελό με τα σενάρια, και σε τρελό γενικά με ότι άθλιο (κατ'εμέ) πετσόκομα ρίχνουν για τον ένα ή τον άλλο λόγο σε δημιουργία του οποιουδήποτε. Είναι σαν να φτιάχνεις εσύ κάτι, μια ιστορία ας πούμε, και να την παίρνει κάποιος και να στη διαστρεβλώνει και να την κάνει αγνώριστη. Βλέπε βιβλίο Έραγκον με την ταινία, βλέπε παιχνίδια με αντίστοιχες ταινίες, βλέπε πλειονότητα των ανίμε με τα "αυθεντικά" μάνγκα. Ή τα αντίστοιχα μάνγκα με τα "αυθεντικά" ανίμε, παιχνίδια και εγώ δεν ξέρω τι. Ως άτομο που ασχολούμε με τη συγγραφή (γράφω βιβλίο, έστω και για να περάσω το χρόνο μου) είμαι λίγο "τρελός" σε θέμα παραποίησης του πρωτοτύπου. Ο άνθρωπος μόχθησε για να βγάλει το "μωρό" του, και εσύ ασυλλόγιστα το κατακρεουργείς;

Υ.Γ. Τι γράφω ο άνθρωπος μεταμεσονύκτια;

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jun 2010 14:31 #73337 by Aνέστης Αδαμίδης

Nikolis wrote: Καλά, έχεις πέσει και σε τρελό με τα σενάρια, και σε τρελό γενικά με ότι άθλιο (κατ'εμέ) πετσόκομα ρίχνουν για τον ένα ή τον άλλο λόγο σε δημιουργία του οποιουδήποτε. Είναι σαν να φτιάχνεις εσύ κάτι, μια ιστορία ας πούμε, και να την παίρνει κάποιος και να στη διαστρεβλώνει και να την κάνει αγνώριστη. Βλέπε βιβλίο Έραγκον με την ταινία, βλέπε παιχνίδια με αντίστοιχες ταινίες, βλέπε πλειονότητα των ανίμε με τα "αυθεντικά" μάνγκα. Ή τα αντίστοιχα μάνγκα με τα "αυθεντικά" ανίμε, παιχνίδια και εγώ δεν ξέρω τι. Ως άτομο που ασχολούμε με τη συγγραφή (γράφω βιβλίο, έστω και για να περάσω το χρόνο μου) είμαι λίγο "τρελός" σε θέμα παραποίησης του πρωτοτύπου. Ο άνθρωπος μόχθησε για να βγάλει το "μωρό" του, και εσύ ασυλλόγιστα το κατακρεουργείς;

Υ.Γ. Τι γράφω ο άνθρωπος μεταμεσονύκτια;


Κοίτα, εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σε αυτό. Ότι δηλαδή χάνεται η ποιότητα όταν κάτι μετατρέπεται σε κάτι άλλο( www.gameworld.gr/forums/viewtopi ... =63&t=7981 ). Γι' αυτό σταμάτησα τα βιβλία και βλέπω μόνο τις ταινίες. Αλλά και πάλι ξέρω ότι είναι διαφορετικό αν μάθω ότι μεταφέρθηκε αό κάπου αλλού. Έτσι έγινα περισσότερο της κίνησης παρά του διαβάσματος.

ΥΓ. Μήπως είσαι θεωρητικός κι εσύ; Γιατί κι εγώ είχα ξεκινήσει να γράφω κάτι εδώ κι ένα χρόνο. Κάθε που βαριέμαι κάθομαι και γράφω.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

06 Jun 2010 15:10 #73338 by Νικολής Ασημάκης
Εγώ πάλι το αντίθετο, έγινα περισσότερο του διαβάσματος παρά της κίνησης. Και δεν τα κατακρίνω όλα. Για παράδειγμα Ouran High School Host Club είδα το anime και δεν έχω ακουμπήσει το manga που βγαίνει ακόμα. Αλλά από την άλλη, περιπτώσεις όπως Elfen Lied και Full Metal Alchemist που έχουν αλλάξει απελπιστικά το στόρυ, με άσχετους χαρακτήρες, άσχετες φάσεις μέχρι και άσχετα endings ενώ το original δεν έχει τελειώσει ακόμα, ε, ντάξει, με κάνουν να αναρωτιέμαι "γιατί ρε γαμώτο;"

Υ.Γ. Ναι, θεωρητική ήμουν (αφού δώσαμε, τελειώσαμε :P ). Φάνηκε πολύ; Και για στείλε με πμ τι γράφεις εσύ.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

13 Jun 2010 09:27 #73793 by Άγγελος Παπαναγιώτου
Βασικά σας ξεφεύγει ένα βασικό σημείο στην όλη υπόθεση:P
Τα Anime δημιουργούνται απο τα Studios, αφενός για να ρουφήξουν το αίμα των Ιαπώνων, και αφετέρου για να διαφημίζουν τα Manga. Είναι λογικό να αλλάζουν την ιστορία στα Anime, ή να παραλείπουν μεγάλα κομμάτια της, για να ωθήσουν τον καμένο otaku, να αγοράσει-διαβάσει και το Manga. Αν τα Anime ακολουθούσαν καταπόδας τις ιστορίες των Manga κανένας δε θα ασχολιόταν με την εντυπη έκδοση..( ή τουλάχιστον θα ήταν ελάχιστοι αυτοί που θα το έκαναν)

On topic τώρα, πιο λογικό για να ξεκινήσει κάποιος τα anime θα ήταν να δεί κανα Slice of life(True Tears, GTO(θεικό)) ή καποιο ελαφρύ Shounen(hunter X Hunter,Naruto,One Piece).
Αμα το πρώτο που θα δεί είναι το Elfen Lied, υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μη δεί ούτε το δεύτερο επεισόδιο:P

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Jun 2010 00:48 #74321 by Aνέστης Αδαμίδης
Τα ίδια Studios δεν είναι που κάνουν και τα manga; Ή με άλλα λόγια, ο ίδιος συγγραφέας ή δημιουργός ή όπως θες πες τον. Τώρα για ποιον λόγο το κάνουν....με αφήνει αδιάφορο. Εγώ μια φορά το anime το βλέπω δωρεάν, οπότε.....

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Jun 2010 01:04 #74324 by scaphism
Θα πρότεινα :

BERSERK , NOIR , NEON GENESIS EVANGELION , SAMURAI DEEPER KYO και BLADE OF THE IMMORTAL

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification