Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Game of Thrones (TV series)

14 May 2019 10:39 #225104 by Blood Prince
Είδα και το προτελευταίο επεισόδιο,

Warning: Spoiler!

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 May 2019 00:00 - 21 May 2019 00:02 #225196 by Blood Prince
Είδα και το τελευταίο επεισόδιο της όγδοης σεζόν,

Για μένα το τέλος ήταν αρκετά ευχάριστο και θα ήθελα να δω μια τηλεοπτική σειρά sequel του Game of Thrones ώστε να μάθω
Warning: Spoiler!
και γενικότερα να υπάρχει κάποια συνέχεια και κάποια νέα απειλή.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

The following user(s) said Thank You: Καλογεροπούλου Αφροδίτη

Please Log in or Create an account to join the conversation.

28 Jan 2021 12:44 #245320 by Αλεξάνδρα Αντασκαλίτσιι

Η HBO ετοιμάζεται να μας δείξει τον ευρύτερο κόσμο του Westeros στην επερχόμενη σειρά prequel του Game of Thrones, House of the Dragon, αλλά ήδη ετοιμάζει και μία δεύτερη, animated σειρά σύμφωνα με ρεπορτάζ του Variety.

Η HBO δεν έχει σχολιάσει το ρεπορτάζ, και δεν γνωρίζουμε τίποτε παραπάνω. Το αν θα διαδραματίζεται πριν ή μετά τα γεγονότα του Game of Thrones και το αν θα έχει να κάνει με χαρακτήρες που ήδη γνωρίζουμε είναι άγνωστο. Σύμφωνα με το The Hollywood Reporter, η animated αυτή σειρά σε συνδυασμό με τη φήμη που κυκλοφορεί περί νέου prequel ονόματι "Dunk and Egg" είναι "κομμάτι μιας ευρύτερης στρατηγικής που αποσκοπεί στην επέκταση του fantasy drama του George R.R. Martin" και τα στελέχη της HBO δουλεύουν μαζί με τον συγγραφέα.

Γνωρίζουμε πολλά περισσότερα για το House of the Dragon. Η σειρά prequel, η οποία ήδη μπορεί να είναι στα γυρίσματα, αποτελείται από μια σεζόν 10 επεισοδίων τα οποία διαδραματίζονται 300 χρόνια πριν τα γεγονότα του Game of Thrones. Το House of the Dragon είναι εμπνευσμένο από το βιβλίο "Fire & Blood" του συγγραφέα, το οποίο αποτελεί ένα είδος ιστορικού βιβλίου για το Westeros, και επικεντρώνεται στην έγερση του Οίκου Targaryen.

Το House of the Dragon έχει προγραμματιστεί για το 2022, άρα η animated σειρά θα έρθει την ίδια χρονιά ή αργότερα. Όσο περιμένουμε για τις σειρές αυτές μπορούμε και να περιμένουμε και το βιβλίο Winds of Winter το οποίο συνεχίζει να μη κυκλοφορεί.
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Jul 2021 20:14 #253902 by Blood Prince
Η τηλεοπτική σειρά Game of Thrones μου άρεσε αρκετά.

'Ομως δεν ξέρω, πόσο πιστή είναι η μεταφορά των βιβλίων και αν είχα διαβάσει τα βιβλία, πιθανόν να μην μου άρεσε τόσο.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

05 Oct 2021 17:05 - 05 Oct 2021 17:07 #256062 by Blood Prince
Σκέφτομαι σοβαρά να ξεκινήσω την ανάγνωση των βιβλίων.

Βέβαια ο Martn έχει παρατήσει την σειρά βιβλίων χωρίς να την έχει ολοκληρώσει.

Εγώ λέω να αγοράσω τα τρία πρώτα (τέσσερα στα ελληνικά) τα οποία φτάνουν μέχρι και το Red Wedding. 

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 May 2022 21:21 - 15 May 2022 21:24 #264237 by Blood Prince
2015 το έτος που ξεκίνησα να παρακολουθώ την τηλεοπτική σειρά.

Το 2015 ήμουν 29 πρός 30 και τώρα πλησιάζω 37. Δηλαδή περάσανε 7 ολόκληρα χρόνια σχεδόν και δεν πήρα χαμπάρι.

7 χρόνια λοιπόν αργότερα από την μέρα που ξεκίνησα να βλέπω και λάτρεψα την τηλεοπτική σειρά, ξεκινάω τα βιβλία ώστε να βυθιστώ ακόμα πιο πολύ στον κόσμο του, και να τον γνωρίσω με μεγαλύτερη λεπτομέρεια και σε μεγαλύτερο βάθος.

Γιατί σε κάθε περίπτωση είναι διαφορετικό, να βλέπεις κάτι όπου μπορείς να προσπεράσεις διαλόγους και διαφορετικό να το διαβάζεις όπου μπορείς να κατανοήσεις και το τι κρύβεται πίσω από αυτούς.

Θα ξεκινήσω τον Ιούλιο να διαβάζω ένα βιβλίο τον μήνα και βιβλίο με το βιβλίο, θα πλησιάζω στο χειμώνα, όχι μόνο στον φανταστικό κόσμο αλλά και στον πραγματικό. Winter is Coming είναι άλλωστε το μότο των Starks.

'Αλλοι διαβάζουν όλα τα βιβλία σε 2 μήνες, αλλά εγώ δεν θέλω να το τρέξω, άλλωστε το κάθε βιβλίο θα έχει από 600 έως 900 σελίδες.Δεν θα προσπαθήσω να σπάω ρεκόρ ανάγνωσης....αλλά να το απολαύσω όπως πρέπει.

Βέβαια ο Μάρτιν δεν το έχει ολοκληρώσει για αυτό θα διαβάσω οπωσδήποτε τα τρία πρώτα τα οποία είναι τέσσερα στην ελληνική έκδοση και στην συνέχεια ίσως και το επίτομο a feast for the crows. Για το A dance with dragons δεν γνωρίζω.

Ανάλογα από το αν με απορροφήσουν τα άλλα.

Μιας που θα ξεκινήσω το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου, το Βάπτισμα του Πυρός από Witcher δεν θα το αγοράσω άμεσα.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Jun 2023 01:17 - 20 Jun 2023 01:19 #271672 by Blood Prince
Θα ήθελα να υπάρχει περισσότερη κίνηση στο forum. Μόνο τον Geonick βλέπω.

Θέλω να πω πως πλέον καθώς έχω σχεδόν ολοκληρώσει και το πέμπτο βιβλίο από το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου , κατανοώ όσους δεν άρεσε η τηλεοπτική σειρά ,

Από το Βορά Ορνίων και μετά υπάρχουν τεράστιες αλλαγές και όταν σκέφτομαι τα γεγονότα της σειράς ή βλέπω διάφορες fan εικόνες από αυτά , δεν μου αρέσει γιατί τα μπουρντουκλώνω στο μυαλό μου.

Έχουμε καινούργιους χαρακτήρες και τελείως διαφορετική πορεία χαρακτήρων όπως ο Tyrion...από την στιγμή που εξολόθρευσε τον Tywin Lannister με την βαλίστρα και μετά , τα γεγονότα στα βιβλία παίρνουν εντελώς διαφορετική τροπή.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification