Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

GameWorld Events & Meetings

07 Oct 2010 21:42 #80818 by Aνέστης Αδαμίδης
Λοιπόν εγώ θα γράψω τι είδα και μετά ο Μάνος θα τα γράψει καλύτερα. Απλά για να πω την άποψή μου για την έκθεση.

[center:325ltgqb]ΠΡΩΤΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ [/center:325ltgqb]

Γενικά, ήταν πολύ ωραίο το κλίμα, ασχέτως του καιρού που ήταν λίγο μουντός. Υπήρχαν πολλά ενδιαφέροντα αντικείμενα που μπορείτε να δείτε σε έκθεση και τα οποία σίγουρα θα τραβήξουν την προσοχή σας. Από την έκθεση ρομποτικής με τις εντυπωσιακές και έξυπνες δημιουργίες, μέχρι την έκθεση με modding με τους υπολογιστές τέρατα. Υπάρχει και φωτογραφικό υλικό στο κινητό μου, το οποίο όμως δεν είναι αρκετό για να απεικονίσει την καταπληκτική δουλειά που έγινε από μέρους των διοργανωτών.

Ιδιαίτερα μου τράβηξε την προσοχή ένα πρόγραμμα που είχαν φτιάξει κάποιοι Έλληνες σε συνεργασία με Δανούς συμφοιτητές τους, το οποίο έπιανε την κίνηση σε τρισδιάστατο χώρο. Στο ίδιο κτίριο υπήρχε και έκθεση με προοδευτικές ιδέες, οι οποίες έδειχναν αρκετά ενδιαφέρουσες και είχαν κατά βάση την χρήση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας. Η έκθεση modding με τους εκκεντρικούς υπολογιστές ήταν μια ακόμη ατραξιόν της έκθεσης. Desktop μηχανή, αυτοκινήτου, playmobile και ότι μπορούσε να σκεφτεί ο καθένας και να εμπνευστεί υπήρχε εκεί. Ακόμη και desktop Ράδιο-Αρβύλα υπήρχε.

Και τώρα το θέμα που όλους μας καίει: η έκθεση gaming. Από την πόρτα που μπήκα, είδα δύο κονσόλες Wii. Προσπερνάω και πάω στον διπλανό χώρο, όπου υπήρχαν κονσόλες
Xbox 360 ολόγυρα και δύο συστήματα Guitar Hero. Γυρνάω πίσω και πηγαίνω προς μια άλλη κατεύθυνση και μπαίνω σε ένα δωμάτιο όπου υπήρχαν μόνο PC. Στο δωμάτιο αυτό βρισκόταν μια σκάλα που οδηγούσε στον δεύτερο όροφο, αλλά όταν ανέβηκα εκεί είδα μερικά laptops, τα οποία δεν κατάλαβα γιατί βρίσκονταν εκεί. Πιθανότατα ήταν ένα internet spot. Κατεβαίνω και επιστρέφω στο μέρος όπου ήταν τα Xbox. Κι εκεί βρίσκω τον Μάνο. Αφού μιλήσαμε, τον ρώτησα αυτό που με έκαιγε: που είναι τα Playstation;

Απ' ότι φαίνεται, στη Sony δεν αρέσει αυτή η εποχή της χώρας μας, γι' αυτό και είναι απούσα από την έκθεση. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το παρατηρήσει αυτό κάποιος. Προφανώς, όλοι θα μείνουμε με τη λαχτάρα να έχουμε μια ολοκληρωμένη έκθεση τεχνολογίας στην Ελλάδα. Τέτοιο σνομπάρισμα εγώ πρώτη φορά είδα. Πάντως, μην απογοητεύεσθε. Απ' ότι μιλήσαμε με τον Μάνο, η Microsoft θα παρέχει στην Athens Digital Week και ένα σετ τιμονιέρα στα εκθέματα για να δοκιμάζει ο κόσμος. Οπότε θα υπάρξει και συνέχεια.

Αποκορύφωμα όλων των ωρών που πέρασα εκεί ήταν το ματς TheReaper vs Manos στο FIFA 11, στην οποία φυσικά κι έχασα, καθώς δεν είμαι πολύ του αθλήματος αλλά έπαιζα για πρώτη φορά ποδόσφαιρο σε Xbox, το οποίο δεν είναι και πολύ της ειδικότητός μου. Πάντως, δεν ξέρω αν το πρόσεξε ο Μάνος, αλλά εγώ γελούσα περισσότερο όχι με τις γκάφες της διαιτησίας που ήταν ουκ ολίγες, αλλά με όλους αυτούς που είχαν κολλήσει στις πλάτες μας και μας έβλεπαν να βρίζουμε και να φωνάζουμε κάθε φορά που γίνονταν.

Ένα μείον στην όλη υπόθεση ήταν το γεγονός ότι υπήρχε λίγος κόσμος για τα δεδομένα της έκθεσης. Εγώ πιστεύω πως δεν έχει προωθηθεί σωστά σε όλα τα μέσα, γι' αυτό το αποτέλεσμα ήταν ανάλογο.

Αυτά από εμένα. Αυτές ήταν οι εντυπώσεις που αποκόμισα την πρώτη ημέρα της έκθεσης. Αναλυτικότερα θα σας τα πει ο Μάνος, που τα ξέρει και καλύτερα.

Εγώ πάντως θα περάσω και αύριο από εκεί, οπότε κανονίστε να είστε κι εσείς το απόγευμα. Και όλες τις υπόλοιπες μέρες. Γενικά, εμένα θα με βρείτε κάθε μέρα εκεί.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Oct 2010 23:04 #80823 by Ανδρέας Γρυπάρης

TheReaper wrote: Η έκθεση modding με τους εκκεντρικούς υπολογιστές ήταν μια ακόμη ατραξιόν της έκθεσης. Desktop μηχανή, αυτοκινήτου, playmobile και ότι μπορούσε να σκεφτεί ο καθένας και να εμπνευστεί υπήρχε εκεί. Ακόμη και desktop Ράδιο-Αρβύλα υπήρχε.
...
Εγώ πάντως θα περάσω και αύριο από εκεί, οπότε κανονίστε να είστε κι εσείς το απόγευμα. Και όλες τις υπόλοιπες μέρες. Γενικά, εμένα θα με βρείτε κάθε μέρα εκεί.

Το PC ράδιο αρβύλα είναι το δικό μου έκθεμα,
σας περιμένω αύριο να το δείτε και από κοντά, μέχρι την Κυριακή :mrgreen:

img832.imageshack.us/i/kdk0099.jpg/

img832.imageshack.us/i/kdk0100.jpg/

Μπορείτε να ψηφίσετε το κουτί που σας αρέσει περισσότερο αλλά πιστεύω και αυτό που έκανα είναι κορυφή! :mrgreen:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2010 00:08 #80829 by Aνέστης Αδαμίδης
Αλήθεια, με τους διαγωνισμούς τι γίνεται; Δεν είδα πουθενά κάτι. Και για την ψηφοφορία που είπες Pokemon, που ήταν αυτό; Γιατί δεν μας ενημέρωσες όταν είχαμε έρθει να ρίχναμε με τον Μάνο από μια ψήφο;

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2010 17:41 #80920 by Ανδρέας Γρυπάρης
Τον είχα ενημερώσει κανονικά τον Μάνο εκείνη την ώρα, δεν ήξερα ότι δεν στο είπε. :-k

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2010 17:43 #80922 by Νίκος Καραχάλιος
Θα ειμαι εκει γιαυτο καθιστε φρονιμα ποταποι gamers... :cool: :cool: :P

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2010 17:46 #80923 by rafor
Replied by rafor on topic GameWorld Events & Meetings
Πρωτα πρεπει να γινει το Larisa Digital Month ( οχι week, πολυ λιγο ειναι...εμεις οι Λαρισαιοι με τετοιο δημαρχο δεν τσιγκουνευομαστε :roll: :roll: ).Αμαν , μονο αθηνα και θεσ/νικη γινονται καποιες εκδηλωσεις..Απο εδω μερια τιποτα...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2010 18:02 #80924 by Ιβάν

rafor wrote: Πρωτα πρεπει να γινει το Larisa Digital Month ( οχι week, πολυ λιγο ειναι...εμεις οι Λαρισαιοι με τετοιο δημαρχο δεν τσιγκουνευομαστε :roll: :roll: ).Αμαν , μονο αθηνα και θεσ/νικη γινονται καποιες εκδηλωσεις..Απο εδω μερια τιποτα...

Πάρε το τρένο και ελα. Αξίζει τον κόπο. Εγώ μάλλον αύριο και την Κυριακή θα παω. Αλλά την Κυριακή σκοπεύω να ερθω από νωρίς-νωρίς και να το ξενυχτήσω.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Oct 2010 18:38 #80925 by Aνέστης Αδαμίδης

Alcatraz wrote:

rafor wrote: Πρωτα πρεπει να γινει το Larisa Digital Month ( οχι week, πολυ λιγο ειναι...εμεις οι Λαρισαιοι με τετοιο δημαρχο δεν τσιγκουνευομαστε :roll: :roll: ).Αμαν , μονο αθηνα και θεσ/νικη γινονται καποιες εκδηλωσεις..Απο εδω μερια τιποτα...

Πάρε το τρένο και ελα. Αξίζει τον κόπο. Εγώ μάλλον αύριο και την Κυριακή θα παω. Αλλά την Κυριακή σκοπεύω να ερθω από νωρίς-νωρίς και να το ξενυχτήσω.


Τι να ξενυχτήσεις κι εσύ; Μέχρι τις 11 το βράδυ είναι. Ούτε καν 12! Έλεος!

Εγώ πάντως πέρασα ένα μισαωράκι και σήμερα εκεί, όπως είχα πει ότι θα είμαι εκεί κάθε μέρα, παίζοντας λίγο Halo Reach και Diablo(αν δεν κάνω λάθος). Ήρθαν λίγες κονσόλες παραπάνω σήμερα και μερικά καινούρια ρομποτάκια. Ωραία ήταν και πάλι.

Θα περάσω και αύριο πάλι, πιθανότατα κάποια απογευματινή ώρα, οπότε όποιος θέλει να με βρει να είναι στον τομέα gaming για να δει τον Χάρο με τα μάτια του :twisted:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Oct 2010 00:44 #81100 by Νίκος Καραχάλιος
Καλα ρε παιδες γιατι ειχε ολοκληρη αιθουσα με xbox και ουτε ενα play 3?Ελεος δλδ..Παντως γενικα εφαγα μεγαλη ξενερα...Αλλα περιμενα..Βεβαια μπορει να μην πηγα σε ωρα αιχμης..Σημερα στις 9:30 πηγα...Τι να πω μονο λιγο reach kai alan wake επαιξα και ειδα ta robotics..Ε δν τρελαθηκα κιολας :? :?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Oct 2010 01:15 #81104 by Aνέστης Αδαμίδης

Reith wrote: Καλα ρε παιδες γιατι ειχε ολοκληρη αιθουσα με xbox και ουτε ενα play 3?Ελεος δλδ..Παντως γενικα εφαγα μεγαλη ξενερα...Αλλα περιμενα..Βεβαια μπορει να μην πηγα σε ωρα αιχμης..Σημερα στις 9:30 πηγα...Τι να πω μονο λιγο reach kai alan wake επαιξα και ειδα ta robotics..Ε δν τρελαθηκα κιολας :? :?


Μάλλον η Sony σνόμπαρε λίγο την έκθεση αυτή. Δεν ξέρω να σου πω με ακρίβεια τι συνέβη, αλλά απ' ότι μίλησα με τον Μάνο, λένε πως έχουν κλείσει για αλλού. Και δηλαδή τι; Δεν είχαν έξι κονσόλες παραπάνω να στείλουν εδώ; Ή μήπως τους έλειπαν τα PSmove για να έχει ο κόσμος να ασχοληθεί; Αφού όλοι ξέρουν ότι στην Ελλάδα πουλάει περισσότερο η Sony παρά η Microsoft. Τι να σου πω Reith... Το μόνο καλό είναι μια κοπελιά που είναι στο staff και την λένε Αλεξάνδρα. Την είδε και ο draginfable.

Φάση

Πάω στην έκθεση και αρχίζω να κόβω βόλτες δεξιά κι αριστερά μπας και βρω τον Μάνο, γιατί υπέθεσα πως αν έχει πάει κάποιος από το φόρουμ, θα είναι μαζί του. Μάνο δεν βρίσκω, αλλά πέφτω τυχαία στον Frank16. Μετά από λίγο έρχεται κι ο Μάνος και πιάνουμε την κουβέντα. Πιο μετά έρχεται κάποιος και λέει: "Τελικά ποιος είναι ο Reaper;" και απαντάω "Εγώ". Αφού σου είχα πει πως θα την έχω στην πλάτη τη στάμπα. Εσύ που κοίταζες; Αλλά μ' άρεσε το ύφος σου ρε draginfable. Τέτοια απορία να γυρεύει κανείς τον Χάρο πρώτη φορά! :mrgreen:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification