Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Βιβλία: Γενική συζήτηση

25 Oct 2017 17:11 #207295 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
Φυσικά! Δεν νομίζω να με απογοητεύσει!
The following user(s) said Thank You: Αγγελική Γοργορίνη

Please Log in or Create an account to join the conversation.

28 Dec 2017 10:56 - 28 Dec 2017 10:58 #210726 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
Πήρα και το Origin του Dan Brown. Έχω σχεδόν τελειώσει το Beren and Luthien, το οποίο με έχει δυσκολέψει σε κάποια κεφάλαιά του διότι είναι στην Αγγλική καθαρεύουσα και επίσης κρατάω και κάποιες σημειώσεις πάνω σε χαρακτήρες, διότι ο Τόλκιν σε πολλούς άλλαζε τα ονόματα αλλά και τα γεγονότα γύρω από αυτούς. Μετά σειρά έχει "Το Βιβλίο της Σκόνης" του Πούλμαν.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Jan 2018 00:34 - 04 Jan 2018 00:35 #211014 by Angel
Διάβασα το Sword of Destiny του Andrzej Sapkowski...Παιδιά αν και δεν είμαι άνθρωπος που αγαπάει τα βιβλία, τα συγκεκριμένα δυο απλά με έχουν ταξιδέψει (Last Wish ήταν το άλλο).Δεν ξέρω αν είναι επειδή μου αρέσει πολύ ο κόσμος του Witcher ή απλά επειδή τα βιβλία είναι τόσο καλά....Ίσως και τα δυο...Περιμένω το τρίτο βιβλίο (Blood of Elves) απο μέρα σε μέρα...

The sword of destiny has two edges. You are one of them.
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

01 Feb 2018 18:11 #212086 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
Έχω δυσκολευτεί αφάνταστα με το Beren and Luthien, κυρίως επειδή είναι στην Αγγλική καθαρεύουσα τα περισσότερα. Βοηθούν πάντως οι αναφορές και σημειώσεις του Κρίστοφερ Τόλκιν για την δουλειά του πατέρα του. Περίπου 80κατι σελίδες έμειναν.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

26 Feb 2018 20:00 #212900 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
Τελείωσα επιτέλους μετά από τόσο καιρό το Beren and Luthien. Εξαιρετικό στο σύνολο του, μας δίνει να διαβάσουμε πτυχές της ιστορίας που δεν έχουμε ξανά δει, καθώς επίσης και το πως εξελίχθηκε η συγκεκριμένη ιστορία και οι χαρακτήρες που την περιτρυγυρίζουν για να φτάση στην τελική της μορφή. Σημαντικές όπως έγραψα στο προηγούμενο σχόλιο μου οι αναφορές και σημειώσεις του Κρίστοφερ Τόλκιν που βοηθάνε αφάνταστα για να κατανοήσουμε κάποια πράγματα και να έρθουμε πιο κοντά στο μεγαλείο του πατέρα του. Βοηθάει πολύ το να έχετε διαβάσει Σιλμαρίλλιον κλπ αλλά βγάζεις νόημα και έτσι. Must have για όλους τους φανς του Τόλκιν. Τώρα έχω 3 να διαβάσω και δεν ξέρω ακόμα με πιο θα ασχοληθώ: Metro 2035, Origin, Το Βιβλίο της Σκόνης.
The following user(s) said Thank You: Blood Prince

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 Apr 2018 12:40 #214826 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
Τελείωσα και το Βιβλίο της Σκόνης του Φίλιπ Πούλμαν, υπέροχο βιβλίο που λειτουργεί ως prequel στο Σύμπαν της Τριλογίας του Κόσμου, αναμένω την συνέχεια που από ότι διάβασα έχει ήδη γραφτεί, οπότε αναμένω κυκλοφορία. Τώρα ξεκίνησα το Metro: 2035(Αγγλική έκδοση)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

26 Jun 2018 13:55 #215600 by Κωνσταντίνος Ιορδανίδης-Γκάρμπες
Περσυ διαβασα το Dead Island: The Book
και πριν απο μηνα αρχησα το Dying Light - Nightmare Row

dj K.I.R.
Κωνσταντίνος Ιορδανίδης-Γκάρμπες

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Sep 2019 22:52 - 22 Sep 2019 00:06 #227149 by Blood Prince
Σκέφτομαι να αγοράσω βιβλίο από την σειρά Game of Thrones αν και έχω δει την τηλεοπτική σειρά.

edit Μπορεί να αγοράσω μεταφρασμένα στα Ελληνικά του Πολωνού Συγγραφέα Andrzej Sapkowski επειδή δεν τα πάω πολύ καλά με τα Αγγλικά και υποτίθεται με ενδιαφέρει να χαλαρώσω όχι να έχω και ένα λεξικό δίπλα και να καταλαβαίνω στο περίπου . :lol:

Επιπλέον η μετάφραση της Πολωνικής στην Αγγλική δεν είναι και η καλύτερη δυνατή έχω διαβάσει.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Sep 2019 11:48 #227152 by Blood Prince
Την Τελευταία Ευχή του Άντζεϊ Σαπκόφσκι παρήγγειλα και ανυπομονώ να περάσω πολλές ευχάριστες ώρες στον κόσμο του. xD

Σκεφτόμουν και το σπαθί του πεπρωμένου αλλά κοστίζει περισσότερο.Θα το αγοράσω άλλη φορά.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Sep 2019 15:35 #227160 by Blood Prince
Μόλις παρέλαβα στα χέρια μου το πρώτο βιβλίο από την σειρά The Witcher, Η Τελευταία Ευχή (The Last Wish) xD


File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification