Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Γυμναστική: Γενική συζήτηση

19 Sep 2016 00:29 - 10 Mar 2021 11:09 #187772 by Vasileios
Γεια σας παιδιά, :)

Είμαι ο Βασίλης και με ενδιαφέρει η φυσική κατάσταση και η υγιεινή διατροφή. Πιστεύω πάρα πολύ ότι αυτός ο συνδυασμός αυτών των 2 είναι ο καλύτερος τρόπος για να ζεις και να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στις ανάγκες και τις δυσκολίες της καθημερινότητας σου.

Σίγουρα στις μέρες μας, ο ελεύθερος χρόνος για τον καθένα μας είναι περιορισμένος και λίγος, όποτε και η τακτική εκγύμναση του σώματος μας γίνεται ακόμα πιο δύσκολη. Η ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ είναι μια καλή λύση για τον καθένα μας εξοικονομώντας αρκετό χρόνο και χρήμα.

Το τελευταίο ΒΙΝΤΕΟ που ετοίμασα έχει να κάνει με μια από τις αγαπημένες μου ασκήσεις - ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ



Aς προχωρήσουμε τώρα με κάποιες περαιτέρω λεπτομέρειες της άσκησης ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ:

• Την άσκηση μπορούμε να την εκτελέσουμε είτε όρθιοι είτε καθιστοί.
• Γυμνάζουμε ένα-ένα χέρι την κάθε φορά και το χέρι που δε γυμνάζεται βοηθάει στη σωστή στήριξη του χεριού που εκτελεί την άσκηση.
• Το σημείο αρχής της κάθε επανάληψης, δεν πρέπει ποτέ είναι κάτω από 90 μοίρες κλίση, ενώ στο τέλος κάθε επανάληψης το χέρι δεν πρέπει ποτέ να ισιώνει αλλά αντιθέτως να υπάρχει πάντα μια μικρή κλίση.
• 1 σετ ολοκληρώνεται όταν γυμναστούν και τα 2 χέρια μας από 1 φορά, ενώ 1 ολοκληρωμένη άσκηση αποτελείται ως γνωστόν από 4 σετ.
• Σε κάθε σετ εκτελούμε 8-15 επαναλήψεις, ανάλογα με το στόχο που έχουμε θέσει εξαρχής και τα κιλά που σηκώνουμε.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Sep 2016 00:59 #187773 by Γιώργος Λόλας
Καλώς ήρθες στην παρεά μας Βασίλη! Πολύ ενδιαφέρον το θέμα με το οποίο ασχολείσαι μέσα από τα βίντεό σου και σίγουρα οι πληροφορίες που δίνεις θα βοηθήσουν πολλούς ώστε να γυμναστούν σωτά.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

19 Sep 2016 01:09 #187774 by Vasileios
Ευχαριστώ φίλε μου,

Μαρέσουν πολύ τα video games και έχω να πω ότι ειδικά σε νεαρότερη ηλικία είχα κάψει τα μάτια μου. Πλέον στα 32 το θεωρώ μεγάλο πειρασμό ειδικά παιχνίδια σαν το manager (που στο παρελθόν είχα καεί) και αρκετά άλλα. Τώρα λίγο pro evolution, κανα ράλλυ και από τα υπόλοιπα μακρία για την ώρα ..

Τα video games είναι φανταστικά, αυτό είναι το μόνο σίγουρο, αλλά καλό είναι σηκωνόμαστε και λίγο να κάνουμε και γυμναστική. Όχι τίποτα άλλο για να ξεπιανόμαστε και μετά όποιος θέλει επιστρέφει στα video games .. χαχαχαχαχα ..

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Sep 2016 13:01 - 21 Sep 2016 13:04 #187854 by Georgios Manolis
Γειά σου κι απο μένα Βασίλη,πολύ ενδιαφέρον και σημαντικό το topic που άνοιξες γιατί η γυμναστική είναι υγεία.Γιατί καλό το gaming όπως λές κι εσύ αλλά να μη παραμελούμε τον εαυτό μας.
Κάνω κι εγώ γυμναστική,ninjutsu training η σπίτι η στη φύση,ανάλογα με τα κέφια.Τα martial arts βασικά είναι θέμα καθαρού μυαλού περισσότερο και λιγότερο φυσικής κατάστασης,αλλά είναι προτιμότερο να διαθέτεις και τα 2.Και περπάτημα στην εξοχή,ότι καλύτερο.Βοηθάει στη σωματική και ψυχική υγεία και αποτρέπει πολλά μελλοντικά προβλήμματα υγείας.
Με την διατροφή δεν το έχω εντελώς,κάπου ξεφεύγω αλλά ευτυχώς ελάχιστα και κυρίως όπου εμπλέκεται η ζαχαρη. :P
Αυτό που έχω να πω σε όσους το διαβάζουν είναι να κινείστε με κάθε τρόπο,οποιαδήποτε δραστηριότητα απαιτεί κίνηση είναι καλή.
Η κίνηση είναι ζωή. ;)

The fire cracked silently as four Stalkers sat around it. The night was silent, only a small wind and the rustling of grass and leaves to fill the ears. One of the men spoke up suddenly: "Have you children heard the tale of the Monolith?"
- S.T.A.L.K.E.R. local folclore

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Sep 2016 13:22 #187857 by Παναγιώτης Πολυδεύκης
Η γυμναστική είναι πραγματικά κάτι πολύ ωραίο που όχι μόνο βοηθάει το σώμα σου και άρα την υγεία αλλά σου αυξάνει και τη διάθεση. Ωραία τα βίντεο γιατί η γυμναστική στο σπίτι είναι ότι πρέπει για άτομα που δεν έχουν χρόνο ή την οικονομική άνεση για γυμναστήριο.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

25 Sep 2016 04:19 - 25 Sep 2016 04:32 #188007 by Vasileios
Γεια σας και πάλι παιδιά,

Βασίλης εδώ, σε αυτό το post θέλω να σας μιλήσω για την σπουδαιότητα και αναγκαιότητα της εκγύμνασης των κοιλιακών μας.

Σίγουρα η κοιλιακή χώρα (κοιλιακοί μύες) είναι από τις πιο δύσκολες περιοχές για να γυμναστούν. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Ειδικά όποιος πρώτο πάει στο γυμναστήριο και βλέπει πάρα πολλά και διάφορα όργανα, οι κοιλιακοί δεν τον ενδιαφέρουν και τόσο, όποτε βαριούνται οι περισσότεροι να τους εκτελέσουν και τους παρατάνε. Αυτό όμως είναι μεγάλο λάθος.

Το μυϊκό σύστημα του μέσου κορμού είναι ο στυλοβάτης, ο Άτλας του σώματος και αποτελεί μια σταθερή βάση υποστήριξης για το σώμα. Μας επιτρέπει να στεκόμαστε όρθιοι και να κινούμαστε, βοηθάει στον έλεγχο της κίνησης, μεταφέρει ενέργεια, κατανέμει δυνάμεις και κυρίως προστατεύει τη μέση.

Οι μύες του κορμού παίζουν σημαντικό ρόλο στις κινήσεις και στη σταθεροποίηση της σπονδυλικής στήλης. Οι κοιλιακοί ως ανταγωνιστές των ραχιαίων, όταν ισχυροποιούνται υποστηρίζουν τη σπονδυλική στήλη. Η σταθερότητα, η δύναμη, η κινητικότητα και ο καλός συντονισμός κοιλιακών-ραχιαίων αποτρέπει πολλές κακώσεις στις ωμοπλάτες, τον αυχένα και τις περιβόητες ενοχλήσεις στη μέση.

Επίσης οι κοιλιακοί δεν χρειάζονται τα όργανα του γυμναστηρίου, ίσα-ίσα οι καλύτερες ασκήσεις για τους κοιλιακούς είναι με ελεύθερες ασκήσεις όπου χρησιμοποιούμε το βάρος τους σώματος μας.

Όταν θες να δώσεις έμφαση στους κάτω κοιλιακούς, η κίνηση του σώματος συνήθως πρέπει να προέρχεται από το κάτω (όποτε συνήθως γίνεται με άρση ποδιών).

Ενώ όταν θες να δώσεις έμφαση στους πάνω κοιλιακούς, η κίνηση του σώματος συνήθως πρέπει να προέρχεται από το πάνω μέρος του σώματος (μετακίνηση του κορμού μας).

Στο παρακάτω video που έχω ετοιμάσει, θα δούμε μια 1 άσκηση για τους κάτω κοιλιακούς και 1 άσκηση για τους πάρω κοιλιακούς που μπορούμε να πραγματοποιήσουμε στον προσωπικό μας χώρο:

ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ (vid)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

14 Dec 2016 23:24 #190945 by Vasileios
Ας μιλήσουμε και λίγο για διατροφή !!!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν εσείς παίρνετε τις απαιτούμενες ποσότητες ΒΙΤΑΜΙΝΩΝ που χρειάζεστε καθημερινά;;;;;

Η έλλειψη των βιταμινών μπορεί να οδηγήσει σε σημαντική δυσλειτουργία ολόκληρου του οργανισμού μας, γι αυτό και είναι σημαντική η πρόσληψη τους από την καθημερινή μας διατροφή. Οι βιταμίνες συμμετέχουν στη μεταφορά ενέργειας και στο μεταβολισμό των πρωτεϊνών, των υδατανθράκων και των λιπαρών ουσιών που προσλαμβάνουμε καθημερινά από τις διάφορες τροφές που λαμβάνουμε.

Έχω φτιάξει ένα σχετικό video για τις ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ στο YOUTUBE και πόσο σημαντική είναι η πρόσληψη τους!!!!

ΕΠΙΣΗΣ, για εμάς τους gamers μια από τις πιο σημαντικές βιταμίνες είναι η ΒΙΤΑΜΙΝΗ Α, που ευθύνεται για την καλή λειτουργία των ματιών μας.



Σχετικό άρθρο του βίντεο: ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Dec 2016 17:05 #191823 by Vasileios

the_prophet1987 wrote: Γειά σου κι απο μένα Βασίλη,πολύ ενδιαφέρον και σημαντικό το topic που άνοιξες γιατί η γυμναστική είναι υγεία.Γιατί καλό το gaming όπως λές κι εσύ αλλά να μη παραμελούμε τον εαυτό μας.
Κάνω κι εγώ γυμναστική,ninjutsu training η σπίτι η στη φύση,ανάλογα με τα κέφια.Τα martial arts βασικά είναι θέμα καθαρού μυαλού περισσότερο και λιγότερο φυσικής κατάστασης,αλλά είναι προτιμότερο να διαθέτεις και τα 2.Και περπάτημα στην εξοχή,ότι καλύτερο.Βοηθάει στη σωματική και ψυχική υγεία και αποτρέπει πολλά μελλοντικά προβλήμματα υγείας.
Με την διατροφή δεν το έχω εντελώς,κάπου ξεφεύγω αλλά ευτυχώς ελάχιστα και κυρίως όπου εμπλέκεται η ζαχαρη. :P
Αυτό που έχω να πω σε όσους το διαβάζουν είναι να κινείστε με κάθε τρόπο,οποιαδήποτε δραστηριότητα απαιτεί κίνηση είναι καλή.
Η κίνηση είναι ζωή. ;)


Έτσι είναι όπως τα λες. Όλα χρειάζονται ..

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Dec 2016 17:08 #191825 by Vasileios

Shikabane_Hime7 wrote: Η γυμναστική είναι πραγματικά κάτι πολύ ωραίο που όχι μόνο βοηθάει το σώμα σου και άρα την υγεία αλλά σου αυξάνει και τη διάθεση. Ωραία τα βίντεο γιατί η γυμναστική στο σπίτι είναι ότι πρέπει για άτομα που δεν έχουν χρόνο ή την οικονομική άνεση για γυμναστήριο.


Έτσι είναι φίλε μου, σε αυτή τη ζωή πρέπει λίγο πολύ να τα δοκιμάζεις όλα. Ακόμα και λίγη γυμναστική μέσα στο σπίτι, μόνο καλό μπορεί να σου κάνει .. !!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

31 Dec 2016 17:52 #191826 by Aνέστης Αδαμίδης

fitbill wrote:

Shikabane_Hime7 wrote: Η γυμναστική είναι πραγματικά κάτι πολύ ωραίο που όχι μόνο βοηθάει το σώμα σου και άρα την υγεία αλλά σου αυξάνει και τη διάθεση. Ωραία τα βίντεο γιατί η γυμναστική στο σπίτι είναι ότι πρέπει για άτομα που δεν έχουν χρόνο ή την οικονομική άνεση για γυμναστήριο.


Έτσι είναι φίλε μου, σε αυτή τη ζωή πρέπει λίγο πολύ να τα δοκιμάζεις όλα. Ακόμα και λίγη γυμναστική μέσα στο σπίτι, μόνο καλό μπορεί να σου κάνει .. !!!

Ας κρατήσουμε μερικές επιφυλάξεις για τη γυμναστική στο σπίτι. Κατανοώ ότι όλοι θέλουμε να έχουμε μια απολλώνια κορμάρα, αλλά στο σπίτι μέσα είναι δύσκολο να βρεις τη διάθεση. Μια θα είσαι κουρασμένος, μια θα θέλεις να δεις τηλεόραση ή κάτι άλλο... Πάντα θα υπάρχουν παρεμβολές στο σπίτι.

Καλύτερα θα είναι να πάρεις τους δρόμους γύρω από το σπίτι σου, όπως βλέπω εδώ στη γειτονιά μου έναν κύριο και χαίρομαι που τον βλέπω, παρά να μείνεις μέσα. Όταν είσαι έξω, υπάρχουν λιγότερες παρεμβολές και συγκεντρώνεσαι σε αυτό που έχεις βάλει στόχο να κάνεις. Λίγο τρέξιμο, λίγες διατάσεις, άντε να κρεμαστείς σε κάνα δέντρο κλπ. Τώρα για αστικά κέντρα μη με ρωτάτε, εγώ σε ημιαστική περιοχή μένω...

Please Log in or Create an account to join the conversation.