Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Internet/Σταθερή τηλεφωνία: Γενική συζήτηση - Ποιον ISP προτιμάτε?

Poll: Ποιον ISP προτιμάτε? (was ended 0000-00-00 00:00:00)

17 May 2015 19:05 #161094 by Αριστοτέλης Ζησιμόπουλος

ashbringer wrote: Εγώ στην Άνω Κυψέλη έχω 4mb download μετά βίας 5 και έχω αλλάξει όλες τις εταιρείες.Αλλά το πρόβλημα δεν διορθώνεται με καμία εταιρεία λόγω καλωδίων,θορύβου στη γραμμή,απόστασης απο κάποιο κεντρικό κόμβο και λοιπά.Άστα να πάνε δηλαδή.Όποτε προσπάθησαν να το ανεβάσουν απλά αποσυνδέεται εντελώς.


Εγώ μπορεί να έχω τόσο μεγάλη ταχύτητα αλλά έχω πολλά disconnects. Άλλαξα το spliter-ακι γιατί ήταν χαλασμένο και μειώθηκαν κατά ένα σημαντικό βαθμό οι αποσυνδέσεις, αλλά και πάλι έχω :angry:
Πάντως αναφορικά με τον ΟΤΕ έχω να πω ότι η εξυπηρέτηση πελατών του από άποψη ταχύτητας ήταν εκπληκτική. Δεν περίμενα στο ακουστικό ούτε 3 λεπτά. Στην FORTHNET έχω κλείσει και ώρα.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 May 2015 19:34 #161101 by Vasilis96
Δεν ισχυει αυτο.Αν το καλωδιο ειναι πανπαλαιο απλα δεν εχεις καλο ιντερνετ.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 May 2015 20:07 - 01 Jul 2015 22:53 #161105 by Άκης Ζαχαριάδης
Παίζουνε πολύ παράγοντες ώστε να έχουμε ένα υγιείς Internert ένα από τα κύρια είναι Line Attenuation. Η απόσταση από τον κόμβο, φυσικά υπάρχουν Output Power και το Noise Margin. Να μας γράφετε απο που είστε, παιδια. Δεν ειναι απαραίτητο να ειναι το καλώδιο. Καλεστε τους παροχους σας και ρωτήστε να ελέγξουν αν έχετε (Θόρυβο) στην γραμμή σας, και κοιτάξτε τα spiter σας.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 May 2015 20:10 #161108 by Γιώργος Δημητρούλης
Εγώ είναι αυτό που λένε έχω δοκιμάσει τα πάντα δεν γίνεται τίποτα.Σε κάποια φάση θα μετακομίσω σε άλλη περιοχή και ελπίζω να είμαι λίγο καλύτερα στη σύνδεση αν και δεν έχω καθόλου αποσυνδέσεις απλά είναι χαμηλά η ταχύτητα.Ψιλοξενερώνω αλλά τι να κάνω προς το παρόν πρέπει να δουλεύω με αυτή τη σύνδεση.Όσον αφορά τις εταιρείες εγώ παλιά είχα πρόβλημα με τον Οτε.Έπαιρνα τηλέφωνα για προβλήματα και μου έλεγαν θα το αναφέρουμε στους τεχνικούς μας και θα σας καλέσουν αυτοί.Και καλούσαν μετά απο μέρες η μπορεί να το ξεχνούσαν κιόλας .Τώρα τα πράγματα ξέρω ότι έχουν φτιάξει και ότι σχεδόν όλες οι εταιρείες εξυπηρετούν όπως πρέπει.Όταν παίρνεις τηλέφωνο για βλάβη πρέπει να σε εξυπηρετούν όσο το δυνατόν πιο γρήγορα γίνεται.Ο πελάτης δεν θέλει να περιμένει και έχει δίκιο.Forthnet δεν είχα ποτέ κανένα απολύτως πρόβλημα.Απλά κατα καιρούς άλλοι είναι καλύτερα με forthnet άλλοι με Οτέ άλλοι με Wind και πάει λέγοντας δεν υπάρχει καλύτερος.Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο και σε κάθε περιοχή αναλόγως που βρίσκεσαι αυτοί οι παράγοντες επηρεάζουν την σύνδεσή σου έιτε αρνητικά είτε θετικά.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 May 2015 20:11 #161109 by Γιάννης Νικολάκης
πάντως το γρηγορότερο internet στην Ελλάδα το έχει η Γλυφάδα με την Βoύλα

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 May 2015 20:13 #161110 by Γιώργος Δημητρούλης
Γλυφάδα Βούλα λόγω οπτικών ινών;

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 May 2015 20:16 #161111 by Γιάννης Νικολάκης
Στην Ελλάδα, η Γλυφάδα, με 17,24 Mbps, είναι η πόλη με τις μεγαλύτερες ταχύτητες σύνδεσης στο διαδίκτυο, ενώ ακολουθούν η Βούλα με 17,04 Mbps και οι Σέρρες με 13,87 Mbps. Την πρώτη πεντάδα συμπληρώνουν η Αλεξανδρούπολη με 13,5 Mbps και η Κομοτηνή με 11,46 Mbps. Η Αθήνα βρίσκεται στη 16η θέση με μέση ταχύτητα 9,89 Mbps, ακολουθούμενη από τη Θεσσαλονίκη στη 17η θέση, με 9,87 Mbps. Χαμηλές ταχύτητες έχουν τα Ιωάννινα με 8,08 Mbps, η Καλαμάτα με 8,10 Mbps και η Ναύπακτος με 8,36 Mbps.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 May 2015 20:20 #161113 by Τάσος Μαραγκός
μπααα δεν νομιζω να ισχυουν αυτα τα αποτελεσματα...
εγω εχω 13-14 συνεχεια στην Πατρα.Και το ιδιο και αλλα παιδια σε αλλες περιοχες στην Πατρα.Επισης,στην Κω οσο ημουν φανταρος ειχαμε 11-11,5.Κ στην Λευκαδα που εχω φιλους εχουν 10-11 και στην Μυκονο εχουν 8-9...Αρα η ερευνα αυτη δεν ειναι σωστη!!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

17 May 2015 20:21 #161114 by Γιώργος Δημητρούλης
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Στη 16 θέση η Αθήνα ε; ενδιαφέρον.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

18 May 2015 01:56 - 18 May 2015 01:59 #161124 by Αριστοτέλης Ζησιμόπουλος

Vasilis96 wrote: Δεν ισχυει αυτο.Αν το καλωδιο ειναι πανπαλαιο απλα δεν εχεις καλο ιντερνετ.


Το spilter-ακι μου είχε θέμα όχι το καλώδιο!

pro-patzis wrote: μπααα δεν νομιζω να ισχυουν αυτα τα αποτελεσματα...
εγω εχω 13-14 συνεχεια στην Πατρα.Και το ιδιο και αλλα παιδια σε αλλες περιοχες στην Πατρα.Επισης,στην Κω οσο ημουν φανταρος ειχαμε 11-11,5.Κ στην Λευκαδα που εχω φιλους εχουν 10-11 και στην Μυκονο εχουν 8-9...Αρα η ερευνα αυτη δεν ειναι σωστη!!!


Που Λευκάδα? Έχω καταγωγή από το Νυδρί!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification