Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Τι PC έχετε?

09 Sep 2013 23:10 #132007 by Ανδρέας Γρυπάρης
βάλε και μια κάρτα ήχου ASUS Xonar DX, ξέρει τι λέει ο παλιός ;)
SSD προτίμησε η Samsung 840 pro η Crucial.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Sep 2013 00:50 #132077 by Φίλιππος Δαουκόπουλος
Νεκροθάφτη (όνομα και πράμα) ο i3 τι λέει; Από όσο είδα στο νετ δεν είναι τόσο καλός όσο ο i5 ειδικά στα παιχνίδια. Κάνε κανένα benchmark να δούμε μια και γενικά το σύστημα σου φαίνεται πολύ καλό.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

15 Sep 2013 15:27 #132257 by kostas z
Replied by kostas z on topic Τι PC έχετε?

aliengoa wrote: Νεκροθάφτη (όνομα και πράμα) ο i3 τι λέει; Από όσο είδα στο νετ δεν είναι τόσο καλός όσο ο i5 ειδικά στα παιχνίδια. Κάνε κανένα benchmark να δούμε μια και γενικά το σύστημα σου φαίνεται πολύ καλό.


Ευχαρίστως :) έχεις κάποιο πρόγραμμα να μου προτείνεις? Συνήθως μακακιζόμουν με το pcwizard αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι πλεόν!
Ναι ισχύει αυτό. το κάλο με το i3 είναι ότι τρώει μπόλικο OC. το κακό είναι ότι έχω 1156 socket.Ένα κάψιμο και πάω για άλλο mobo καιν cpu :P

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Sep 2013 16:18 #132499 by Kryogen
Replied by Kryogen on topic Τι PC έχετε?
Το PC που θα έχω στα χέρια μου την επόμενη εβδομάδα (μονο πυργος):


TOWER: AEROCOOL QS-200 LITE BLACK
PSU: AEROCOOL STRIKE-X 600W
CPU: INTEL CORE I5-4670K 3.40GHZ LGA1150 - BOX
MOBO: ASUS B85M-E RETAIL
SOUND CARD: CREATIVE SOUND BLASTER 7.1 AUDIGY SE BULK
DVDRW: ASUS DRW-24F1ST INTERNAL DVD RECORDER BLACK
VGA CARD: GIGABYTE GEFORCE GTX650 OC GV-N650OC-1GI 1GB PCI-E RETAIL
3 FANS FOR TOWER: AEROCOOL SHARK FAN DEVIL RED EDITION 120MM
RAM: CORSAIR CMZ8GX3M4X1600C9 VENGEANCE XMP 8GB (4X2GB) PC3-12800 QUAD CHANNEL KIT C9
SSD DISK: KINGSTON SH103S3/240G HYPERX 3K 240GB SSD 2.5 SATA3 STANDALONE

"Εκείνος που θέλει να τελειοποιείται,
πρέπει να βλέπει τις ήττες του σαν μαθήματα"

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Sep 2013 17:05 #132503 by Ανδρέας Γρυπάρης

Cryogenesis wrote: Το PC που θα έχω στα χέρια μου την επόμενη εβδομάδα (μονο πυργος):


TOWER: AEROCOOL QS-200 LITE BLACK
PSU: AEROCOOL STRIKE-X 600W
CPU: INTEL CORE I5-4670K 3.40GHZ LGA1150 - BOX
MOBO: ASUS B85M-E RETAIL
SOUND CARD: CREATIVE SOUND BLASTER 7.1 AUDIGY SE BULK
DVDRW: ASUS DRW-24F1ST INTERNAL DVD RECORDER BLACK
VGA CARD: GIGABYTE GEFORCE GTX650 OC GV-N650OC-1GI 1GB PCI-E RETAIL
3 FANS FOR TOWER: AEROCOOL SHARK FAN DEVIL RED EDITION 120MM
RAM: CORSAIR CMZ8GX3M4X1600C9 VENGEANCE XMP 8GB (4X2GB) PC3-12800 QUAD CHANNEL KIT C9
SSD DISK: KINGSTON SH103S3/240G HYPERX 3K 240GB SSD 2.5 SATA3 STANDALONE

Με συγχωρείς,
πήρες καινούριο PC, Και έβαλες αυτή τη ΑΘΛΙΑ κάρτα ήχου 8 ετίας;

Άλλαξε τη παραγγελία σου το συντομότερο, και βάλε μια ASUS Xonar DS εεεεεεστω. Γιατί πραγματικά θα το σκυλομετανιώσεις. Η Creative έχει πέσει άσχημα, ειδικά με τους χάλια Drivers της και τις μπλέ οθόνες που έβγαζε συνέχεια.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

20 Sep 2013 18:17 #132517 by Kryogen
Replied by Kryogen on topic Τι PC έχετε?
Την συγκεκριμένη κάρτα την χρησιμοποιώ χρόνια, και είναι μια φθηνή λύση αλλά φερέγγυα κατα την ταπεινή μου άποψη και μιλώντας στην πράξη πάντα, ποτε μα ποτε δεν είδα μπλε οθόνες που να οφείλονται σε αυτήν σε pc που έστησα ο ίδιος και με drivers μόνον recomended, χωρίς πειράγματα σε συχνότητες και στο hardware, επέτρεψε μου να διαφωνήσω τελείως γιατι μέσα στον χρόνο τουλάχιστον αλλάζω 1 pc και εκτός αυτού συντηρώ και pc διαφόρων πελατών και συναδέλφων ουδέποτε και το εννοώ ουδέποτε δεν ειχα θέμα με την συγκεκριμένη κάρτα, το την επιλέγω γιατι ειναι 7.1 και low cost και ο μόνος λόγος που την χρησιμοποιώ ειναι για να μην "φορτώνετε" ο ήχος στην μητρική, πάντως σε ευχαριστώ για την παρατήρηση ελπίζω αν έχεις κάποια άλλη να μου την πεις γιατι η δημιουργική συζήτηση και αντιπαραβολή απόψεων στην πράξη ειναι ωφέλιμη για όλους. :)

"Εκείνος που θέλει να τελειοποιείται,
πρέπει να βλέπει τις ήττες του σαν μαθήματα"

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Sep 2013 02:18 #132538 by Ανδρέας Γρυπάρης

Cryogenesis wrote: Την συγκεκριμένη κάρτα την χρησιμοποιώ χρόνια, και είναι μια φθηνή λύση αλλά φερέγγυα κατα την ταπεινή μου άποψη και μιλώντας στην πράξη πάντα, ποτε μα ποτε δεν είδα μπλε οθόνες που να οφείλονται σε αυτήν σε pc που έστησα ο ίδιος και με drivers μόνον recomended, χωρίς πειράγματα σε συχνότητες και στο hardware, επέτρεψε μου να διαφωνήσω τελείως γιατι μέσα στον χρόνο τουλάχιστον αλλάζω 1 pc και εκτός αυτού συντηρώ και pc διαφόρων πελατών και συναδέλφων ουδέποτε και το εννοώ ουδέποτε δεν ειχα θέμα με την συγκεκριμένη κάρτα, το την επιλέγω γιατι ειναι 7.1 και low cost και ο μόνος λόγος που την χρησιμοποιώ ειναι για να μην "φορτώνετε" ο ήχος στην μητρική, πάντως σε ευχαριστώ για την παρατήρηση ελπίζω αν έχεις κάποια άλλη να μου την πεις γιατι η δημιουργική συζήτηση και αντιπαραβολή απόψεων στην πράξη ειναι ωφέλιμη για όλους. :)

Ναι μεν αλλά..

ως τεχνικός, έχουν περάσει από τα χέρια μου άπειρες :
Audigy 2 ZS
Audigy value
Audigy 4
(αυτή που έγραψες)
και X-fi (1st gen).
9 στις 10, είχαν ελαττωματικούς drivers που ότι και να έκανες δεν έστρωναν με τη καμία (ειδικά με ορισμένους τίτλους). Ρίχνω βέβαια και την ευθύνη στο hardware κομμάτι της κάρτας γιατί έχουν απαράδεχτο resource management. Αν είχες και άλλες κάρτες στο ίδιο Motherboard είτε με Crossfire είτε με Raid controller έτρωγες μεγάλο άκυρο γιατί η θα σου πάγωνε το PC λόγω conflict σε τυχαία στιγμή η είχε memory leak η δεν θα τη δεχόταν καν.

Ο μοναδικός λόγος να επιμένει κάποιος σε creative ήταν μια φορά και έναν καιρό το EAX στα games, αλλά λόγω ότι η ίδια η creative είχε απαράδεχτη τακτική στο support και στο hardware της υποχρεώθηκε να ανοίξει το πρότυπο προς τις άλλες εταιρίες.
Η ASUS Xonar DS όπως θα δείς και εδώ υποστηρίζει EAX 2.0 και φοράει το καλύτερο DAC & ADC που θα βρείς σε κάρτα ήχου (το Wolfson WM8776).
Για τα 50Ευρώ που ζητάει μόνο η Xonar DS είναι killer product πραγματικά, και δε βρίσκω καμία δικαιολογία κάποιος να μη δώσει +20Ευρώ να την αγοράσει και να πέσει σε άθλια κάρτα ήχου 8-ετίας (λέγε με Audigy) που δεν την έχω δει να δουλεύει πουθενά σωστά και απροβλημάτιστα. Πέρα από τις χάλια μετρήσεις στο RightMark Audio Analyzer γιατί και ως ειδήμονας ήχου έχω ψαχτεί σε βάθος επι του θέματος, είχε χάλια Synchronize Και υψηλό latency που τη καθιστούσε αδύνατη την εγγραφή video σε Tv κάρτες με 23883 και πίσω (οι σημερινές έχουν ανεξάρτητο DAC, μην τις υπολογίζεις ως pci/audio latency test).

Δεν τα λες και λίγα αυτά που τράβηξα με τις συγκεκριμένες κάρτες ήχου χαρτιού υγείας. Συν ότι πολλές φορές έχω πετάξει μπόλικες audigy για ανακύκλωση.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Sep 2013 11:17 #132543 by Kryogen
Replied by Kryogen on topic Τι PC έχετε?
Αντιλαμβάνομαι οτι ως τεχνικός αναφέρεις οτι οι εμπειρίες σου είναι διαφορετικές απο τις δικές μου και είναι σεβαστές, εγώ σε δεκάδες υλοποιήσεις (όχι σε άπειρες) ως τεχνικός και εγώ, που την συμπεριέλαβα σε συστήματα Η-Υ value for money και όχι hi-tech (όχι για ειδικούς στον ήχο, αλλά για άτομα που παίζουν παιχνίδια και απλά δεν θέλουν να έχουν onboard, αλλά μια replacement αυτής, απλή και φθηνή λύση γιατί ως μία τέτοια πλασάρετε) δεν αντιμετώπισα και δεν αντιμετωπίζω ζητήματα ούτε με conflict ούτε με μπλε οθόνες, μερικές φορές ενδεχομένως τα ζητήματα προβλημάτων τεχνικής φύσεως να είναι θέμα drivers, για αυτό πάντα επιμένω στους αυθεντικούς και σε updates αυτών. Ελπίζω να μην μου "βγει σε κακό αυτή η επιλογή" και για πρώτη φορά να μου βγάλει προβλήματα, θα έχω να το λέω αν συμβεί :) , άλλωστε κανένας δεν θα επέλεγε όπως και εγώ άλλωστε προβληματικό hardware και να μπλέξει μετά. :) Όπως και να έχει ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και ελπίζω να έχουμε εποικοδομιτικές συζητήσεις στο μέλλον, γιατί μέσω αυτών παράγονται ουσιαστικά συμπεράσματα και τελικά ωφελούμαστε όλοι μας. Να σε καλά φίλε μου.

*** :icon bow: γιατί γέλασα πολύ με την ανακύκλωση και το χαρτί υγείας :lol: αμήν τι άλλο η άνθρωποι που έχουν humor μου είναι συμπαθείς πολύ =D> :D

"Εκείνος που θέλει να τελειοποιείται,
πρέπει να βλέπει τις ήττες του σαν μαθήματα"

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Sep 2013 12:30 #132546 by Ανδρέας Γρυπάρης
Το καλό hardware στα δύσκολα φαίνεται. Όχι μόνο για την φτηνή Audigy αλλά και για τις ακριβές crapative PCI.
Οι official drivers που έδινε η creative προκαλούσαν όσα έλεγα όσο παράξενο και να σου φαίνεται, οι Unofficial του Daniel K είχαν ένα ποσοστό επιτυχίας 20% να απομονώσουν ορισμένα θέματα αλλά πολλές φορές δεν υπήρχε ιατρειά. Μόλις πας να κάνεις SLI η να δοκιμάσεις αυτά που έγραψα με τις δοκιμές θα πικραθείς, κάτι που ούτε μια Onboard η μια CMI των 10-15Ευρώ δεν τα κάνει αυτά τα νούμερα και παίζει πολύ ποιο σωστά από την Audigy.

Cryogenesis wrote: *** :icon bow: γιατί γέλασα πολύ με την ανακύκλωση και το χαρτί υγείας :lol:

έχω διαβάσει και καλύτερα comments από άλλον με τις ίδιες εμπειρίες όπως εγώ:

Είναι Creative PCI.

Άρα την πετάς όπως είσαι.

:icon applaud:

Μόλις αντικαταστήσεις την Audigy με αυτή που σου είπα θα καταλάβεις πόσο καλύτερα θα συμπεριφέρεται ο υπολογιστής σου.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

21 Sep 2013 14:54 #132552 by Kryogen
Replied by Kryogen on topic Τι PC έχετε?
Μιλάμε για την κάρτα ήχου ASUS XONAR DG ( www.e-shop.gr/product?id=PER.522858 ) που έχει 26.15 € διότι λόγο mobo ASUS B85M-E RETAIL (διαθέτει PCI θύρα ελεύθερη, δυστυχώς την PCI-E δεν μπορώ να την εκμεταλλευτώ λόγω VGA κάρτας την καλύπτει ο ανεμιστήρας) εφόσον έχεις δοκιμάσει αρκετές κάρτες, αν χρησιμοποιούσα κάποια USB κάρτα ήχου θα είχα καλύτερο αποτέλεσμα? η θα επιβάρυνε το σύστημα πολύ?

"Εκείνος που θέλει να τελειοποιείται,
πρέπει να βλέπει τις ήττες του σαν μαθήματα"

Please Log in or Create an account to join the conversation.