Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Xbox One: Γενική συζήτηση

04 Jan 2013 14:33 #117913 by Sharkman

theonirvana wrote: λογικα η φθηνη εκδοση θα εχει 40-60 Gb και μετα θα βγαλει μια με μεγαλυτερο αποθηκευτικο χωρο.



Σωστός...αυτό το εύρος δεν είναι παράλογο.. :D

Wade Wilson/Deadpool: Did I say this was a love story? I meant horror movie!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

04 Jan 2013 15:14 #117918 by Θοδωρής Κώτσελας
αμα εχει και kinect η τιμη του θα ειναι λογικα γυρω στα 400-450 ευρω.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Jan 2013 22:14 - 15 Jan 2013 09:24 #118299 by Stratos Kiremis
από τις έως τώρα "αποκαλύψεις" και διαρροές, έχουμε τα παρακάτω:

Η κονσόλα θα βγει σε 2 εκδόσεις.

β) η πλήρης τούμπανο κονσόλα στα 400-500 δολάρια (ευρώ) ίσως μέχρι και τα 550. Θα έρχεται με το Kinect 2.0 και μια "ταμπλέτα" αφής αγνώστων ακόμα τεχνικών χαρακτηριστικών, φήμες κάνουν λόγο για Tegra 4, ethernet port (για μελλοντικά κόλπα) και 2 ή 4 θύρες επάνω για joypad (χωρίς να αναφέρεται ο λόγος).

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Jan 2013 23:21 #118309 by Θοδωρής Κώτσελας

gullarm wrote: από τις έως τώρα "αποκαλύψεις" και διαρροές, έχουμε τα παρακάτω:

Η κονσόλα θα βγει σε 2 εκδόσεις.

β) η πλήρης τούμπανο κονσόλα στα 400-500 δολάρια (ευρώ) ίσως μέχρι και τα 550. Θα έρχεται με το Kinect 2.0 και μια "ταμπλέτα" αφής αγνώστων ακόμα τεχνικών χαρακτηριστικών, φήμες κάνουν λόγο για Tegra 4, ethernet port (για μελλοντικά κόλπα) και 2 ή 4 θύρες επάνω για joypad (χωρίς να αναφέρεται ο λόγος).

αμα κανει αυτη η εκδοση 400-500 δολαρια(δηλαδη 350 ευρω) καλα θα ειναι.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Jan 2013 23:30 - 15 Jan 2013 09:26 #118310 by Stratos Kiremis
To κατασκευαστικό κόστος κάθε κονσόλας μην ξεχνάς ότι είναι αρκετά υψηλό! Μην εκπλαγείς δηλαδή αν δεις την φουλ έκδοση να έχει και 500 ευρώ (έχουμε δει άλλωστε το δολάριο=ευρώ ουκ ολίγες φορές).

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Jan 2013 23:37 #118311 by Sharkman
Αν έρθει σε ευρωπαικά ύδατα κονσόλα με 500ευρώ...καλύτερα να αρχίζουν να σκέφτονται άλλη δουλειά οι οικονομολόγοι της Sony και της Microsoft...άντε το 399 το καταλαβαίνουμε πολλοί ώς αναμενόμενο,αλλά οκ. Είμαστε σε περίοδο κρίσης και στην τελική,άμα δεν σε συμφέρει να την βγάλεις πιο κάτω από 500,ΜΗΝ την βγάλεις ακόμα την κονσόλα στις αγορές. Πάνω από όλα πέρα από την φήμη και τον άτυπο πόλεμο αυτές οι εταιρίες πρέπει να το δουν και σοβαρά επιχειρηματικά ότι κάτι πατώνει όταν το κοινό του είναι μεγάλο μεν,οικονομικά όχι τόσο ισχυρό δε!Γιατί προφανώς δεν θέλει να πουλήσει σε κάποιους hardcore αλλά και στο πιό casual και στο κοινό μικρής ηλικίας που ΔΕΝ δουλεύει και ζητάει απόι τον μπαμπά την μαμά και τον άγιο βασίλη να του το πάρουν.

Wade Wilson/Deadpool: Did I say this was a love story? I meant horror movie!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

08 Jan 2013 23:49 - 15 Jan 2013 09:30 #118314 by Stratos Kiremis
Κοίτα, η αγορά μιας κονσόλας δεν απευθύνεται σε μικρές ηλικίες αλλά καταρχήν σε μεγαλύτερους που έχουν και το ρευστό. Έχει να κάνει καθαρά με το μπάτζετ των μεγάλων που θέλουν οικιακή ψυχαγωγία πέρα από το gaming.

Από εκεί και πέρα αν κάτι δεν αξίζει ποιοτικά και κοστίζει παραπάνω απ' όσο πρέπει σαφώς και οι καταναλωτές οφείλουν να το τιμωρίσουν με την μη αγορά του.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Jan 2013 00:11 #118316 by Sharkman
Για την ηλικιακή ομαδοποίηση σου συμφωνώ,αλλά στο θέμα της ''τιμωρίας'' δεν πάει ακριβώς έτσι...οι πωλήσεις είναι όλη η δύναμη σου παρά η υψηλή τιμή..τα πρώτα στατιστικά μεταξύ NEW XBOX VS NEW PS θα είναι πόσοι επέλεξαν τι??... και τις εταιρίες αυτό τις συμφέρει...γιατί πολύ απλά μετά θα αρχίσουν τα συμβόλαια με την βιομηχανιά των videogames..και θα αρχίζουν να πουλάνε σαν τρελές ειδικά τηλεχειριστήρια..τιμονιέρες..εξ.σκληρούς δίσκους,ειδικά γυαλιά για παιχνίδια και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο θα εφεύρουν με όσα ακούμε ...που σημαίνει έξτρα λεφτά.Αν δεν γίνουν πωλήσεις πως θα γίνουν αυτά?? Και γενικά ο καταναλωτής δεν αγοράζει με βάση το σήμερα αλλά με βάση προβλέψεις του αύριο...όταν ο νότιο Ευρωπαίος προβλέπει προβλήματα και άλλα αύριο..δεν αγοράζει σήμερα για να σώσει το αύριο..

Wade Wilson/Deadpool: Did I say this was a love story? I meant horror movie!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Jan 2013 01:41 - 15 Jan 2013 09:30 #118325 by Stratos Kiremis
εδώ είμαι και εδώ είσαι. Ο νότιο ευρωπαίος ήδη αρχίζει να μην ενδιαφέρει τις περισσότερες εταιρείες τεχνολογίας, καθώς η αγοραστική του δύναμη έχει μειωθεί όσο δεν πάει.

Επίσης, όλα αυτά που λες, είναι μετά το 6μηνο, μην πω και χρόνο. Όλα αυτά περί πωλήσεων, devs και συμβόλαια (στο οποίο λανθάνεις, καθώς συμβόλαια έχουν ήδη κλειστεί - υπογραφεί, 1 - 1,5 χρόνο πριν την κυκλοφορία της κονσόλας για τους μεγάλους devs και γύρω στο 6μηνο-8μηνο για τους μικρότερους).

Τέλος, οι πωλήσεις για τον business κόσμο αρχίζουν και μετράνε ως νούμερα μετά τους 8 μήνες, για την ακρίβεια μετά το 1ο οικονομικό έτος κυκλοφορίας μιας κονσόλας. Ανέκαθεν, όχι μόνο τώρα.

Μην βλέπεις οι διάφοροι πιτσιρικάδες δημοσιογραφίσκοι που έχουν πλήξει όλο το ίντερνετ την τελευταία δεκαετία, και επειδή δεν έχουν σοβαρά θέματα να γράψουν, κάθονται και επιδίδονται σε αριθμολαγνεία πωλήσεων για τους πρώτους μήνες. Σόρρυ αλλά οι μπίζνες λειτουργούν τελείως διαφορετικά απ' ότι οι δημ/φίσκοι του σήμερα (με απειροελάχιστες εξαιρέσεις).

δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο στόχο, προς του δημ/φους......άλλωστε κι εγώ της δουλειάς είμαι εδώ και δεκαετίες...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Jan 2013 01:46 #118326 by Sharkman

gullarm wrote: εδώ είμαι και εδώ είσαι. Ο νότιο ευρωπαίος ήδη αρχίζει να μην ενδιαφέρει τις περισσότερες εταιρείες τεχνολογίας, καθώς η αγοραστική του δύναμη έχει μειωθεί όσο δεν πάει.

Επίσης, όλα αυτά που λες, είναι μετά το 6μηνο, μην πω και χρόνο. Όλα αυτά περί πωλήσεων, devs και συμβόλαια (στο οποίο λανθάνεις, καθώς συμβόλαια έχουν ήδη κλειστεί - υπογραφεί, 1 - 1,5 χρόνο πριν την κυκλοφορία της κονσόλας για τους μεγάλους devs και γύρω στο 6μηνο-8μηνο για τους μικρότερους).

Τέλος, οι πωλήσεις για τον business κόσμο αρχίζουν και μετράνε ως νούμερα μετά τους 8 μήνες, για την ακρίβεια μετά το 1ο οικονομικό έτος κυκλοφορίας μιας κονσόλας. Ανέκαθεν, όχι μόνο τώρα.

Μην βλέπεις οι διάφοροι πιτσιρικάδες δημοσιογραφίσκοι που έχουν πλήξει όλο το ίντερνετ την τελευταία δεκαετία, και επειδή δεν έχουν σοβαρά θέματα να γράψουν, κάθονται και επιδίδονται σε αριθμολαγνεία πωλήσεων για τους πρώτους μήνες. Σόρρυ αλλά οι μπίζνες λειτουργούν τελείως διαφορετικά απ' ότι οι δημ/φίσκοι του σήμερα (με απειροελάχιστες εξαιρέσεις).

δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο στόχο, προς του δημ/φους......άλλωστε κι εγώ της δουλειάς είμαι εδώ και δεκαετίες...



Αυτή την λεπτομέρεια περί συμβολαίων δεν μπορώ να την επιβεβαιώσω,ίσως κάποιοι εδώ μέσα μπορούν.Δεν την ήξερα.Σχετικά με το ότι μας έχουν στην απ'έξω από τα οικονομικά τους πλάνα και τις προβλέψεις του διαφωνώ,γιατί πραγματικά και αξιόλογες αγορές gaming είμαστε και με πολλά εκατ. κατοίκους.Τον ευρωπαικό νότο κανείς δεν τον έχει απ'έξω.

Wade Wilson/Deadpool: Did I say this was a love story? I meant horror movie!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification