Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Xbox One: Γενική συζήτηση

26 Feb 2020 20:23 #231866 by Giorgos Tsolaridis
Πλέον μπορείτε να κάνετε εξαγωγή τα blu-ray disks σας με το χειριστήριο του Xbox One
Με το νέο update προστίθεται η λειτουργία.


Έχουν περάσει έξι χρόνια από την κυκλοφορία του Xbox One, όμως μόλις ανακοινώθηκε μια πολυπόθητη από το community λειτουργία. Ο λογαριασμός Xbox Insiders αναφέρει στο Reddit ότι με το τελευταίο update οι παίκτες θα μπορούν να εξάγουν τα blu-ray disks τους χρησιμοποιώντας το κουμπί “Χ” χωρίς να χρειαστεί να πατήσουν το κουμπί από την κονσόλα.

Φυσικά πλέον πολλοί από τους χρήστες προτιμούν τις ψηφιακές εκδόσεις ειδικά με το Xbox Game Pass, οπότε λογικά θα έχει μικρότερη σημασία από ότι αν είχε κυκλοφορήσει το 2013. Πάραυτα είναι μια λειτουργία που ζητάνε οι χρήστες εδώ και αρκετό καιρό και τα αιτήματα εισακούστηκαν ακόμα και λίγο αργά. Σε αντίθεση με το Xbox 360 το Xbox One δεν είχε αυτή τη δυνατότητα ενώ ο ανταγωνιστής του Xbox One, το PlayStation 4, είχε την λειτουργία από την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας του.

Ενδεχομένως η λειτουργία να συνεχίσει να υπάρχει και στη νέα γενιά κόνσολων μιας και το Xbox Series X θα μπορεί να παίξει όλα τα παλιά δισκάκια σας από τις προηγούμενες γενιές.

I don't need to get a life. I'm a gamer, I have lots of lifes.
The following user(s) said Thank You: A

Please Log in or Create an account to join the conversation.

27 Feb 2020 20:22 #231921 by A
Δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί να βγει το δισκάκι ενώ θα "κρέμεται" στην υποδοχή του Blu-ray player....η κοινότητα είναι υπερβολική μέχρι υστερίας.

"Well, we're not here to sell cookies"
Marcus Fenix, Gears of War.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

24 Mar 2020 14:01 #232738 by Giorgos Tsolaridis
Οι developers του Halo Infinite δουλεύουν από το σπίτι
Σύμφωνα με ανακοίνωση της 343 Industries
.

Το 2020 είναι ένα δυνατό έτος για το Xbox, καθώς η Microsoft θα λανσάρει το Xbox Series X με το Halo Infinite να το συνοδεύει Day One, ή τουλάχιστον έτσι ήταν το αρχικό σχέδιο.

Παρόλο που η Microsoft επιβεβαίωσε ότι το Xbox Series X θα κυκλοφορήσει στην ώρα του παρά την πανδημία του COVID-19, η κατάσταση για το Halo Infinite παραμένει. Σε ένα blog post, η εταιρία ανάπτυξης 343 Industries δεν επιβεβαίωσε κάτι σχετικά με την κυκλοφορία του Halo Infinite. Το Halo Infinite είναι προγραμματισμένο για κυκλοφορία τα Χριστούγεννα, όμως λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού, ο τρόπος που εργάζονται οι developers έχει αλλάξει.

“Αφαιρούμε όλα τα εμπόδια μπαίνουν στην μέση, όμως πρέπει να αναλογιζόμαστε και τους περιορισμούς, καθώς και να καταλάβουμε ότι η πανδημία του κορωνοϊού ίσως χειροτερέψει πριν καλυτερέψει,” έγραφε η 343 σε μια δημοσίευσή της. “Κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για να συνεχίσουμε να αναπτύσσουμε το Halo με τον καλύτερο τρόπο, ενώ παράλληλα προσαρμοζόμαστε στον νέο τρόπο ζωής.”

Η παραπάνω δήλωση αναφέρεται και στο Halo: The Master Chief Collection για PC, το οποίο βρίσκεται υπό ανάπτυξη. Το Halo 2 Anniversary ήταν το game που περιμέναμε να κυκλοφορήσει μετά, με την beta να έρχεται σύντομα. Η δημοσίευση της 343 επιβεβαιώνει επίσης ότι οι developers εργάζονται από τα σπίτια τους εδώ και τουλάχιστον δυο εβδομάδες. “Τόσο η 343 όσο και η Microsoft παρέχουν συνεχή ενημέρωση σχετικά με το πως εξελίσσεται η κατάσταση του COVID-19, πως εξελίσσονται τα projects, καθώς και προτάσεις για να μείνουμε ασφαλείς,” συνέχιζε η δημοσίευση.

Η 343 επίσης ανέφερε ότι οι fans του Halo πρέπει να συνειδητοποιήσουν ότι η πανδημία του COVID-19 και ο κίνδυνος είναι πραγματικός, έτσι απαιτούνται κάποια προληπτικά μέτρα, όπως το να μένουμε σπίτι και να κρατάμε αποστάσεις ασφαλείας. “Παρακαλούμε να καταλάβετε ότι αυτό είναι πάρα πολύ μεγαλύτερο από το Halo. Κρατάτε αποστάσεις ασφαλείας και να πλένετε τα χέρια σας τακτικά. Είμαστε μαζί σε αυτό,” διάβαζε η δημοσίευση.

I don't need to get a life. I'm a gamer, I have lots of lifes.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Apr 2020 00:51 #233077 by Aνέστης Αδαμίδης
Εάν κανείς τυχαίνει να ενδιαφέρεται, το Πλαίσιο έχει Xbox One X + Gears of War 2,3,4,5 Ultimate Edition στα 329€.

Η τραγική ειρωνεία; Εγώ παρήγγειλα μια βδομάδα νωρίτερα την ίδια κονσόλα με το Star Wars: Jedi Fallen Order στα 326 από skroutzομάγαζο. Ακόμα δεν έχει έρθει, οπότε σκέφτομαι μήπως κάνω μπινιά και το ακυρώσω, γιατί φαίνεται πολύ καλή ευκαιρία αυτή του Πλαισίου. Αν αργήσει κι άλλο, θα δω τι μπορώ να κάνω.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Apr 2020 01:01 #233079 by Giorgos Tsolaridis

TheReaper wrote: Εάν κανείς τυχαίνει να ενδιαφέρεται, το Πλαίσιο έχει Xbox One X + Gears of War 2,3,4,5 Ultimate Edition στα 329€.

Η τραγική ειρωνεία; Εγώ παρήγγειλα μια βδομάδα νωρίτερα την ίδια κονσόλα με το Star Wars: Jedi Fallen Order στα 326 από skroutzομάγαζο. Ακόμα δεν έχει έρθει, οπότε σκέφτομαι μήπως κάνω μπινιά και το ακυρώσω, γιατί φαίνεται πολύ καλή ευκαιρία αυτή του Πλαισίου. Αν αργήσει κι άλλο, θα δω τι μπορώ να κάνω.


Αν θες την γνώμη μου, θα σου πρότεινα να πάρεις την προσφορά του Πλαισίου. Πιστεύω αξίζει περισσότερο αυτό που σου δίνει μαζί με την κονσόλα η προσφορά που βρήκες από το Πλαίσιο. Στην ουσία απλά διαλέγεις τι παιχνίδι θες, εκτός και αν αλλάξεις γνώμη και κρατήσεις τα χρήματα σου και πάρεις το καινούργιο Xbox ή PlayStation που έρχονται προσθέτοντας κάτι παραπάνω.

I don't need to get a life. I'm a gamer, I have lots of lifes.
The following user(s) said Thank You: Aνέστης Αδαμίδης

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Apr 2020 01:04 #233081 by Giorgos Tsolaridis
User interface update στο Xbox One
Σημαντικές αλλαγές στα μενού και στην απόδοση.

Η Microsoft ανακοίνωσε ότι θα πραγματοποιήσει update στο user interface του Xbox One.

Με την νέα αναβάθμιση, έγινε update το κεντρικό μενού, τα options και η γενικότερη απόδοση του λειτουργικού συστήματος. Το νέο αυτό user interface είναι διαθέσιμο στο Xbox Inside.

Το μενού Guide θα εμφανίζεται στην οθόνη σας όποτε πατάτε το κουμπί Xbox στο χειριστήριο. Θα πλοηγείστε σε διάφορα μενού και θα κάνετε επεξεργασία τα settings σας χωρίς να βγαίνετε από ένα παιχνίδι. Το μενού έχει επίσης πολλαπλά tabs. Η σειρά των tabs μπορεί να γίνει customize από το tab Profile and system, το οποίο βρίσκεται πλέον κάτω από την φωτογραφία προφίλ σας. Τα Parties, messages και invites έχουν συμπτυχθεί σε ένα tab, ενώ μπορείτε να μιλήσετε με άλλους παίκτες και να μπουν σε online games χωρίς να χρειάζεται να μεταφερθούν από το ένα tab στο άλλο.

Παράλληλα, η Microsoft πρόσθεσε το κουμπί Surprise Me πισω στο library Games and Apps. Θα σας σερβίρει κάθε φορά από ένα παιχνίδι που δεν έχετε παίξει.

Όλα τα παραπάνω updates θα υλοποιηθούν live μέσα στις επόμενες εβδομάδες.

I don't need to get a life. I'm a gamer, I have lots of lifes.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Apr 2020 01:14 #233086 by Aνέστης Αδαμίδης

BigGreekGamer wrote:

TheReaper wrote: Εάν κανείς τυχαίνει να ενδιαφέρεται, το Πλαίσιο έχει Xbox One X + Gears of War 2,3,4,5 Ultimate Edition στα 329€.

Η τραγική ειρωνεία; Εγώ παρήγγειλα μια βδομάδα νωρίτερα την ίδια κονσόλα με το Star Wars: Jedi Fallen Order στα 326 από skroutzομάγαζο. Ακόμα δεν έχει έρθει, οπότε σκέφτομαι μήπως κάνω μπινιά και το ακυρώσω, γιατί φαίνεται πολύ καλή ευκαιρία αυτή του Πλαισίου. Αν αργήσει κι άλλο, θα δω τι μπορώ να κάνω.


Αν θες την γνώμη μου, θα σου πρότεινα να πάρεις την προσφορά του Πλαισίου. Πιστεύω αξίζει περισσότερο αυτό που σου δίνει μαζί με την κονσόλα η προσφορά που βρήκες από το Πλαίσιο. Στην ουσία απλά διαλέγεις τι παιχνίδι θες, εκτός και αν αλλάξεις γνώμη και κρατήσεις τα χρήματα σου και πάρεις το καινούργιο Xbox ή PlayStation που έρχονται προσθέτοντας κάτι παραπάνω.

Kάτι τέτοιο φαίνεται ότι θα γίνει τελικά. Και ίσως πάρω το παιχνίδι αργότερα ξεχωριστά.

Τώρα για τις κονσόλες επόμενης γενιάς, εννοείται ότι θα τις αποκτήσω και αυτές, καθώς αυτό είναι το πάθος μου. Απλά εγώ περιμένω να πέσουν οι τιμές και μετά αγοράζω.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 May 2020 13:19 - 30 May 2020 13:22 #234894 by Blood Prince

TheReaper wrote: Τώρα για τις κονσόλες επόμενης γενιάς, εννοείται ότι θα τις αποκτήσω και αυτές, καθώς αυτό είναι το πάθος μου. Απλά εγώ περιμένω να πέσουν οι τιμές και μετά αγοράζω.


Και εγώ μάλλον αλλά όχι day one γιατί έχω παιχνίδια να αγοράσω ακόμα στο PS4.Σημειωτέον από το 2019 και μετά δεν έχω αγοράσει κανένα παιχνίδι.

Τώρα για τις τιμές θεωρώ δύσκολο να πέσουν.Το PS4 το αγόρασα 359 € και η αρχική τιμή ήταν στα 400 € αν δεν κάνω λάθος.Οπότε αν πέσουν μακροπρόθεσμα θα είναι 100 €.

Πάντως με βάση την τακτική που ακολουθεί η Microsoft σχετικά με την υποστήριξη next gen παιχνιδιών στην γενιά του ΧΒΟΧ ΟΝΕ είναι φορές που σκέφτομαι πως καλύτερα να είχα αγοράσει XBOX ONE αντί για PS4.

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Jun 2020 14:26 #235100 by Aνέστης Αδαμίδης
Εγώ πλέον δεν κάνω διακρίσεις. Υπήρχε κάποτε η εποχή που έλεγα ότι το PS είναι καλύτερη κονσόλα. Μετά πήγα Γυμνάσιο :silly:

Γενικά, πλέον μου αρέσει να έχω και για τις δύο κονσόλες παιχνίδια. Μάλιστα έχω κάνει διαχωρισμό και παίρνω σειρές για κάθε μία. Τα Assassin's Creed πχ. τα έχω στο PS. Τα Injustice και τη σειρά Arkham, στο Xbox.

Τώρα γενικά κοιτάζω προσφορές παιχνιδιών Xbox για να γεμίσω τη βιβλιοθήκη. Μέχρι στιγμής, έχω μόνο το JFO & MK11 στο One. Θα πάρω και κάνα ακόμη λογικά πριν φύγω και μετά που θα γυρίσω εννοείται.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

03 Jun 2020 15:40 #235105 by Ηλιας

TheReaper wrote: Εγώ πλέον δεν κάνω διακρίσεις. Υπήρχε κάποτε η εποχή που έλεγα ότι το PS είναι καλύτερη κονσόλα. Μετά πήγα Γυμνάσιο :silly:

Γενικά, πλέον μου αρέσει να έχω και για τις δύο κονσόλες παιχνίδια. Μάλιστα έχω κάνει διαχωρισμό και παίρνω σειρές για κάθε μία. Τα Assassin's Creed πχ. τα έχω στο PS. Τα Injustice και τη σειρά Arkham, στο Xbox.

Τώρα γενικά κοιτάζω προσφορές παιχνιδιών Xbox για να γεμίσω τη βιβλιοθήκη. Μέχρι στιγμής, έχω μόνο το JFO & MK11 στο One. Θα πάρω και κάνα ακόμη λογικά πριν φύγω και μετά που θα γυρίσω εννοείται.


Μια καλη τακτικη ειναι να παιζεις τα exclusive της καθε κονσολας και τα μουλτιπλατφορμ εκει που τα παιζει καλυτερα.

Το Red dead redemption για παραδειγμα λενε οτι παιζει καλυτερα στο xbox one

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification