Ειδήσεις Τα Games στο Cinema Ταινία The Last of Us

Ταινία The Last of Us

Wednesday, 16 Nov 2016  | in Τα Games στο Cinema  | Γράφτηκε από τον Μάνος Γρυπάρης   | (28 σχόλια)
https://www.gameworld.gr/media/reviews/photos/thumbnail/320x180s/6e/13/0a/a43de7d82f10763ec8831eb3b78bf98d_Generic.jpg
 

Ταινία The Last of Us

Καθυστερεί η παραγωγή της λόγω διαφωνίας Sony και Druckmann. [UPDATE]

[Αρχική δημοσίευση: 6/3/14] Σύμφωνα με το Deadline.com, η θυγατρική εταιρεία της Sony, Screen Gems, ετοιμάζεται να γυρίσει την μεταφορά του The Last of Us στη μεγάλη οθόνη.

Το σενάριο της ταινίας θα γράψει ο creative director του παιχνιδιού, Neil Druckmann, με την συμμετοχή αρκετών ακόμη στελεχών από την Naughty Dog. Μαζί θα συνεργαστεί και η Ghost House Pictures του σκηνοθέτη Sam Raimi, ο οποίος είχε δημιουργήσει το remake του Evil Dead το 2013.

Η πλοκή αναμένεται να εξελιχθεί σχεδόν όπως και στο παιχνίδι, δηλαδή ο Joel θα συναντήσει την Ellie σε μία post-apocalyptic Αμερική που ταλανίζεται από zombies. Θυμίζουμε ότι ένας παίκτης έχει ήδη πάρει τα cutscenes του παιχνιδιού κι έχει δημιουργήσει την παραπάνω ταινία.

[UPDATE: 26/7/14] Ο Sam Raimi, ο σκηνοθέτης της ταινίας The Last of Us, βρέθηκε στο πάνελ της Screen Gems στην Comic-Con που διεξάγεται στο Σαν Ντιέγκο από 23 έως 27 Αυγούστου. O Raimi επιβεβαίωσε ότι έχουν ξεκινήσει οι εργασίες της ταινίας The Last of Us που βασίζεται στο Third Person Shooter/Survival Horror της Naughty Dog. Μάλιστα, ανέφερε ότι έχουν γίνει οι πρώτες επαφές με την Maisie Williams, την Arya Stark του Game of Thrones, ώστε να αναλάβει να παίξει τον ρόλο της Ellie.

aryastarkelliethelastofusmovie

Μένει να δούμε αν η συμπαθής Williams συμφωνήσει με την Screen Gems και επίσης ποιος θα παίξει τον ρόλο του Joel. Πώς σας φαίνεται η επιλογή της συγκεκριμένου ηθοποιού για τον ρόλο της Ellie και επίσης ποιον θα θέλατε να παίξει τον Joel;

[UPDATE 2: 16/11/16] Η ταινία The Last of Us που ανακοινώθηκε το 2014 θα καθυστερήσει να υλοποιηθεί.

Ο παραγωγός της ταινίας Sam Raimi (Spider-Man) δήλωσε ότι ο Neil Druckmann, creative director του παιχνιδιού, ανέθεσε τα δικαιώματα της ταινίας απευθείας στη Sony αντί για την εταιρεία παραγωγής του Ghost House Pictures. Υπονόησε δε ότι Druckmann και Sony έχουν διαφωνίες για το πως θα υλοποιηθεί η ταινία.

"Τα πλάνα του Neil Druckmann δεν είναι ίδια με αυτά της Sony και επειδή η Ghost House δεν έχει τα δικαιώματα της ταινίας δεν μπορώ να βοηθήσω σε αυτό. Τα δικαιώματα έχουν πουληθεί στη Sony κι εγώ είμαι απλά ο παραγωγός της ταινίας. Δεν ξέρω τι θα αποφασίσουν Sony και Druckmann. Αν προχωρήσει η ταινία θα χαρώ να τους ξαναβοηθήσω. Δεν θέλουν να προχωρήσουν και δεν θα πω το γιατί. Υπάρχει διαφωνία μεταξύ τους και δεν μπορώ να αλλάξω κάτι."

Ο Druckmann έχει δηλώσει στο παρελθόν ότι η ταινία δεν θα ακολουθήσει ακριβώς το σενάριο του παιχνιδιού αλλά θα πιάσει απλά τον τόνο του σεναρίου. Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη σκηνοθέτης για την ταινία, αλλά μάλλον η Sony θα ήθελε η ταινία The Last of Us να μείνει προσκολλημένη περισσότερο στο σενάριο.

Διαβάστε το review του The Last of Us, για το οποίο εξετάζονται ήδη ιδέες για ένα πιθανό sequel.

Mόνο εγγεγραμμένοι χρήστες μπορούν να γράψουν σχόλια. Παρακαλούμε κάντε πρώτα Login στο site. Αν δεν έχετε λογαριασμό στο GameWorld τότε κάντε Register και στη συνέχεια Login.

Comments  

#1 Kallstrom (Level 3) 13/01/2010 23:13
εγω χωρις να θελω να φανω προκατιλημενος πιστευω οτι το ps3 motion sensor system θα ειναι πιο ευχρηστο λογο και των κουμπιων που εχει!Δεν μπορεις να παιζεις games και να ιδρωνεις!! θες να εισαι αραχτος στον καναπε¨!!!
#2 +2 djgiogr (Level 14) 07/03/2014 02:14
Γουστάρω! Αν ένα παιχνίδι αξίζει να γίνει ταινία αυτό είναι το The Last of Us!
#3 +3 geololj (Level 28) 07/03/2014 03:44
Αυτά είναι! Βασικά το The Last of Us θα μπορούσε άνετα να γίνει και σειρά!
#4 Akis 7 (Level 20) 07/03/2014 12:35
Θελω να δω ποια ηθοποιος θα υποδυθει την Ellie....
#5 HOTBLADE (Level 9) 07/03/2014 14:22
Ε λογικο αφου παρει τοσα βραβεια θα βγει και σε ταινια.
#6 +2 nikos36 (Level 11) 07/03/2014 17:16
Quoting Akis 7:
Θελω να δω ποια ηθοποιος θα υποδυθει την Ellie....

ποιος αραγε?*γκουχ Ellen Page *γκουχ
#7 Akis 7 (Level 20) 07/03/2014 18:58
Quoting nikos36:
Quoting Akis 7:
Θελω να δω ποια ηθοποιος θα υποδυθει την Ellie....

ποιος αραγε?*γκουχ Ellen Page *γκουχ

Mακαρι
#8 Big Boss (Level 11) 07/03/2014 21:52
και σημερα σκευτομουν οτι το tlou θα εκανε μια καλη ταινια. :o
#9 cyclopes (Level 15) 08/03/2014 00:43
πολυ καλο νεο Thaks
#10 amel_04 (Level 9) 08/03/2014 02:39
αλλάξτε την photo του άρθρου, είναι λίγο spoiler νομίζω...
#11 SirLvr (Level 27) 08/03/2014 02:57
Δηλαδή λέτε ότι θα βάλουν την Ellen Page να υποδυθεί μια 14χρονή; :P
#12 Manos (Level 38) 08/03/2014 03:18
Quoting amel_04:
αλλάξτε την photo του άρθρου, είναι λίγο spoiler νομίζω...

Πίστεψέ με, δεν είναι καθόλου Spoiler. Μόνο όποιος το έχει παίξει γνωρίζει.
#13 Vinset06 (Level 10) 08/03/2014 11:58
Παιχνιδαρα!!!αν τε με το καλο και σε ταινιαρα!!!
#14 ABBY (Level 17) 08/03/2014 18:43
Αυτά είναι!!!Πολύ σωστή απόφαση!! :lol:
#15 aims (Level 20) 10/03/2014 01:03
εξαιρετικο νεο!!κατι μου λεει πως θα γινει φοβερη ταινια!
#16 +2 Professor_Severus_Snape (Level 26) 26/07/2014 14:12
Αγαπάμε Σάμ Ράιμι ελέω Σπάιντερμαν. Ελπίζω να κάνει καλή δουλειά, διότι το στόρι του The Last of Us είναι εξαιρετικό.
#17 +1 Jargoseth (Level 8) 26/07/2014 14:17
Γιατί την Maisie Williams;;;;Παι διά, το cast για αυτήν την ταινία είναι ένα.Ellen Page ως Ellie και o Nikolaj Coster-Waldau (αν είναι ποτε δυνατον για ονομα) ή απλουστερα Jammie Lannister απ'το Game of Thrones για Joel.
#18 +1 Professor_Severus_Snape (Level 26) 26/07/2014 14:24
Η Ellen Page, μολονότι εξαιρετική ηθοποιός, είναι μεγάλη ηλικιακά για το ρόλο της μικρής Ellie.
#19 +2 Jargoseth (Level 8) 26/07/2014 14:30
Εδώ έκαναν ολόκληρο Brad Pitt να αντιστρέφεται η ηλικία του απο τα βαθειά γεράματα σε νηπιακή ηλικία στο Benjamin Button, δεν μπορουν να κανουν μια ηθοποιο, που ουτως η αλλως μικροδειχνει, και η χαρακτηρας είναι σαν την διδυμη αδερφη της, να φαίνεται 13 χρονια νεότερη;O well, οπως και να'χει εκλεισε αυτο τωρα αλλα δεν θα φυγει απο το μυαλο μου το καστ που ανεφερα προηγουμενως.
#20 +1 aims (Level 20) 26/07/2014 15:12
αυτο ειναι νεο..μακαρι να γινει πραγματικοτητα κ να μην στραβωσει στην πορεια.. 8)
#21 +1 Akis 7 (Level 20) 26/07/2014 17:12
Θα προτιμουσα σιγουρα Ellen Page που εκτος οτι μοιαζει πολυ με την Ellie ειναι και καλη ηθοποιος και ομορφη.Η Arya Stark καλη ειναι αλλα την εχουμε δει μονο σε μια δουλεια και σιγουρα δεν ειναι τοσο καλη οσο η Page.Τωρα για τον Joel δεν μου ερχεται καποιος στο μυαλο αλλα σιγουρα μπορεις να βρεις πιο ευκολα καλο ηθοποιο στην θεση αυτη.Παντως οτι και να προτιμαμε εμεις ο σκηνοθετης εχει αλλη αποψη και στο τελος μπορει και να εχει και δικιο!!! Η θεση παντως της Ellie πιστευω την ειχε ευκολα η Page.
#22 +1 deratop (Level 25) 26/07/2014 19:35
Mετά απο αρκετό καιρό μου τράβηξε το ενδιαφέρον μεταφορά video game σε ταινία,πάντως επειδή έχει ανακοινωθεί και η μεταφορά του uncharted σε ταινία όποια απο τις δύο προλάβει και κάνει πρεμιέρα θα δώσει και μια γεύση πόσο σοβαρά έχει πάρει η naughty dog τον κινηματογράφο για την μεταφορά των games της.
#23 +1 panosdark (Level 12) 27/07/2014 21:35
συνηθως οι μεταφορες απο video game σε ταινιες ειναι μετριες εως πολυ μετριες...και ξενερωνουν τους fan....
,ας ελπισουμε οτι αυτη η μεταφορα θα ειναι αξιολογη...
#24 Badlorg (Level 25) 29/07/2014 10:44
Ωραια επιλογη για την αρυα αν και θα προτιμουσα σανσα!
Ελπιζω να γινει πολυ ωραια ταινια!
#25 koskinas18 (Level 17) 24/12/2014 20:33
Φανταστικά θα βγει όντως όμως
#26 Geromikis (Level 7) 08/01/2016 01:38
Ένα απο τα καλύτερα games που βγήκανε και με πολύ δυνατή υπόθεση για μεταφορά στην μεγάλη οθόνη ( η αλήθεια είναι πως υπάρχει ένα trend σε οτιδήποτε αφορά τα zombies π.χ Walking Dead κλπ). Για τον Τζόελ σκεφτόμουν τον Jeff Bridges που του μοιάζει απόλυτα αν και πλέον έχει μεγαλώσει αρκετά, αλλά για το ρόλο της μικρής, ειλικρινά ποιός δεν έχει σκεφτεί πως μοιάζει με την Ellen Paige;
#27 +1 ashbringer (Level 25) 17/11/2016 12:02
Είναι κρίμα να υπάρχουν τέτοια προβλήματα να μην συννενοούνται μεταξύ τους και να καθυστερεί το έπος!
#28 pavtso (Level 10) 07/12/2016 23:45
ANTE να τελειωνουν με τις διαφωνιες μπας και δουμε επιτελους την ταινια!
Notification