Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Διεθνής επικαιρότητα

18 Oct 2005 19:18 - 16 Apr 2016 09:22 #4166 by Μάνος Γρυπάρης
Στο topic αυτό θα σχολιάζουμε όσα συμβαίνουν στη διεθνή επικαιρότητα

Ξεκινάω με ένα θέμα των ημερών. Μετά την νόσο των τρελών αγελάδων, φέτος τρελάθηκαν και οι κότες. Νόσος των πουλερικών[/url ].

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

22 Oct 2005 14:02 #4402 by Αντώνης Παπαθανασίου
Σύμφωνα με εξώφυλλο γνωστής εφημερίδας, Γάλλοι επιστήμονες ανακάλυψαν εμβόλιο κατά του ιού της γρίπης των πουλερικών, το οποίο υπολογίζεται να παραχθεί μαζικά (και να εισαχθεί στην Ελλάδα) σε περίπου δυο μήνες.

Σε γενικές γραμμές, όσο περνάει ο καιρός, τόσο μειώνεται (σύμφωνα με τους ειδικούς) η πιθανότητα να έρθουμε αντιμέτωποι με πανδημία.

Πως μπορεί να ξεκινήσει η πανδημία:

Αν τυχόν κάποιος έχει την κοινή γρίπη, και κολλήσει και την γρίπη των πουλερικών, οι δύο αυτοί ιοί ενδέχεται να "ενωθούν" (μετάλλαξη) με αποτέλεσμα ο ιός που προκαλεί την γρίπη των πουλερικών να μπορεί πια να μεταδοθεί και μεταξύ των ανθρώπων, με τον ίδιο τρόπο μετάδοσης της κοινής γρίπης, με αυξημένη όμως θνησιμότητα (η οποία μπορεί να φτάσει και το 100% σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό υγείας).

Τώρα για τα εμβόλια (tamiflu)...τι να λέμε...

Πάει ο καθένας και κάνει απο ένα "έτσι για σιγουριά"... έλεος...

Εμβόλιο πρέπει να κάνουν μόνο όσοι έχουν συχνή επαφή με πτηνά, προκειμένου να μην νοσήσουν απο την κοινή γρίππη και την γρίπη των πουλερικών ταυτόχρονα.

Για αυτό ακριβώς τον λόγο, και κυρίως για προληπτικούς λόγους. οι πτηνοτρόφοι πρέπει να κάνουν το εμβόλιο. Ο οποιοσδήποτε άλλος απλά δεν το χρειάζεται. Βέβαια, και για τον ίδιο τον πτηνοτρόφο είναι άχρηστο, καθώς δεν προσφέρει προστασία απέναντι στην γρίπη των πουλερικών, αλλα είναι το καλύτερο μέτρο πρόληψης της πανδημίας, γιατί:

1) κάνοντας το εμβόλιο δεν θα μπορεί να κολλήσει την κοινή γρίπη, άρα
2) δεν πρόκεται να βρεθούν ταυτόχρονα στον οργανισμό του η κοινή γρίπη και η γρίπη των πουλερικών, άρα
3) δεν θα γίνει η μετάλλαξη, δεν θα αλλάξει ο τρόπος μετάδοσης του ιού, δεν θα έχουμε πανδημία

Πρόκεται ουσιαστικά για πρόληψη της μετάλλαξης, και όχι για προστασία απέναντι στον ίδιο τον ιό. Ξαναλέω: Κάνοντας ο πτηνοτρόφος το εμβόλιο, δεν θα προστατευτεί απο την γρίπη των πουλερικών, αλλά θα εμποδίσει τυχόν μετάλλαξή του.

Τέλος, αξίζει να τονιστεί πως οι πιθανότητες μετάλλαξης είναι μικρές, και δεν είναι αποδεδειγμένο πως κάτι τέτοιο πρόκεται να συμβεί, ακόμα και στην περίπτωση οπου κάποιος νοσήσει και απο τα δύο είδη γρίπης.

Μάνο, λόγω της νόσου των πτηνών, και για προληπτικούς λόγους, θα ήθελα να αφαιρεθεί το παπάκι (@) απο το e-mail μου στο gamesradio.gr. Ευχαριστώ :roll:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

24 Oct 2005 02:28 #4469 by Μάνος Γρυπάρης

akpe wrote: Μάνο, λόγω της νόσου των πτηνών, και για προληπτικούς λόγους, θα ήθελα να αφαιρεθεί το παπάκι (@) απο το e-mail μου στο gamesradio.gr. Ευχαριστώ :roll:


Κοοοοοτ...κοτ κοοοοκοκοοοοοοοττ.....

Με το τελευταίο απλά έγραψες!

Αφού το εμβόλιο προστατεύει από τον ιο πριν μεταλλαχθεί, άρα κάτι ξέρει ο κόσμος. Σκέψου ότι μπορεί να φας κότα που είχε τον ιο και να μην το ξέρεις, άρα αν έχεις γρίπη να μεταλλαχθεί και να μεταδοθεί. Τουλάχιστον αποφεύγουμε την δημιουργία μετάλλαξης, είναι κι αυτό ένα μέτρο πρόληψης. Εγώ σκέφτομαι αύριο να πάω να το πάρω, σιγά μην λυπηθώ λίγα Ευρώ (εκτός κι αν με τα πρόσφατα έχει ανέβει πλέον η τιμή του πιο πάνω κι απ'τον χρυσό!).

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

24 Oct 2005 18:44 #4512 by Αντώνης Παπαθανασίου
Με το μαγείρεμα ο ιός πεθαίνει, οπότε φάτε κοτοπουλάκι άφοβα :wink:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Nov 2005 12:25 #5283 by Vagelis
Exw na dhlwsw oti ta poulerika ths xiou einai apoluta ugiei!Ftou stous sukofantes pou ta kathgorhsan xwris apodeijeis apo thn prwth stigmh...apaitoume epixorhghsh gia epoxiakh proslhpsh psuxologou gia paroxh psuxologikhs sthrijhs sta poulerika mas!

Kai ti na mas kanei bre o ios twn poulerikwn otan to nero ths brishs mas einai full ston udrarguro+aptis phges tigka sto xlwrio!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Nov 2005 14:07 #5290 by Μάνος Γρυπάρης
Εγώ απ'την άλλη δηλώνω ότι τα πουλερικά της Χίου πρέπει να είναι φορείς της νόσου και το δείγμα που στάλθηκε στην Αγγλία δεν ήταν αντιπροσωπευτικό.

Τρανή απόδειξη γι'αυτό είναι ο Tropikano! :lol big:

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Mar 2006 20:34 #9834 by Μάνος Γρυπάρης
Στην Αμερική, μία ξανθιά καλλονή η οποία (για καλή τύχη των μαθητών) είναι μαθήτρια σε Γυμνάσιο, δικάστηκε για αποπλάνηση ανηλίκου αφού είχε σχέση και...επανελλημένα...σεξουαλικές επαφές με 14χρονο μαθητή της!

Διαβάστε σχετική είδηση:
www.tabloidcolumn.com/debbie-lafave.html

Και τώρα δείτε την καθηγήτρια:




Εδώ με τον δικηγόρο της...


Απορία: Στην Ελλάδα γιατί πάντοτε οι καθηγήτριές μας ήταν ΤΟΣΟ ξενέρωτες?

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

09 Mar 2006 21:17 #9835 by a Guest
Replied by a Guest on topic Διεθνής επικαιρότητα
Σε ποιο σχολείο είπαμε οτι διδάσκει????? Όλοι μετανάστες τώρα!!!!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Mar 2006 00:45 #9841 by Αντώνης Κατρής
Ήθελα να'ξερα ποιος είναι αυτός που τις καταγγέλει όλες αυτές τις καθηγήτριες που αποπλανούν τους μαθητές τους... Εγώ πάντως δε θα το έλεγα σε κανέναν μη σου πω ότι θα έμενα παραπάνω χρόνια στο γυμνάσιο για να την κουτουπώνω

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 Mar 2006 03:18 #9844 by Μπάμπης Κάιδος
I defteri foto einai montaz... Pantos ki ego tin eida simera kai itan trelo moro i daskala. Kai molis 25 xronon.. Sigoura o mikros tha exei oraia pragmata na thimatai apo to sxoleio :D :D

Mallon i mama tha tin etrekse ti daskala sta dikastiria... O mpampas eite tha zileve eite tha kikloforouse perifana sto dromo... Kserete: "O gios mou o P****oulas, ti moro exei vrei" kai tetia...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification