Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Οθόνες/Monitors για PC και κονσόλες: Προτάσεις

08 Oct 2017 22:59 #206561 by BlackFox
Καλησπέρα στο community! Το καλοκαιράκι έκανα την πολυπόθητη αγορά καινούριου pc και τώρα ψάχνω για μία οθόνη να ταιριάζει στις ανάγκες μου. Αρχικά να αναφέρω ότι έχω gpu 1080ti και cpu ryzen 7 1700. Έχω καταλήξει ότι θέλω IPS panel με GSync. Η χρήση του θα είναι κυρίως για gaming και θέλω να πειραματιστώ με streaming και video editing/utube. Νομίζω ότι όσον αφορά στις ίντσες ιδανικά θα ήταν μία 27άρα καθώς έχω μικρό δωμάτιο (~3χ3) και δεν θέλω να αγοράσω καμιά μεγάλη οθόνη που θα απαιτεί και μεγάλο γραφείο που θα πιάνει χώρο. Το μεγάλο μου δίλημμα και ο κυριότερος λόγος που κάνω αυτή την ανάρτηση στο forum είναι αν θα πρέπει να πάω για 2k ή 4k. Από τα λίγα που έχω ψάξει γνωρίζω ότι για να δείξει πραγματικές δυνατότητες το 4k θέλει 32 ίντσες και πάνω, ότι το 4k προκαλεί κάποια προβλήματα scaling στα Windows και σε κάποια προγράμματα και παιχνίδια, όπως και τέλος ότι ακόμη και η 1080ti δεν έχει την δυνατότητα να τρέξει ομαλά τα τελευταία παιχνίδια σε 4κ ανάλυση και ultra settings. Σε ξένα forum που ρώτησα μου πρότειναν πολύ ultrawide αλλά δεν έχω πειστεί.. Όσον αφορά το budget επειδή σκοπεύω να πληρώσω σε δόσεις δεν έχω πολλούς περιορισμούς είμαι έτοιμος να πάω και για μία οθόνη 800 με 900 ευρώ. Ανυπομονώ να ακούσω τις απόψεις σας και σε καμία περίπτωση μην περιοριστείτε από αυτά που αναφέρω παραπάνω, αν πιστεύετε ότι για την περίπτωσή μου κάτι αξίζει να μου το πείτε! Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

13 Oct 2017 13:09 #206735 by Μάνος Γρυπάρης
Υπάρχει ήδη topic για οθόνες οπότε το μεταφέρουμε εκεί. Φθηνές λύσεις είναι οι
www.amazon.co.uk/ViewSonic-VX2276-SMHD-Frameless-DisplayPort-Speakers/dp/B01GE9QWB6
www.amazon.co.uk/AOC-Response-Monitor-Display-Q2778VQE/dp/B00U2ZZX5A

Σε 4K έχεις:
BenQ BL2711U - 27 ιντσών
Dell 24 S2417DG

Αναλυτικά:
www.monitornerds.com/top-5-cheap-4k-monitors-under-450-for-gaming-updated-june-2017/

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

29 Sep 2021 21:47 #255862 by Stathis Moose Stathopoulos
Redmi Monitor 1A 23.8 ιντσών IPS



Στα 102 ευρώ.

Το Redmi 1A monitor αποτελεί μία από τις καλύτερες προτάσεις IPS panel. Έχει ανάλυση 1080p, ένα μεγάλο μέγεθος στις 23.8 ίντσες και την καλύτερη δυνατή τιμή, στα 101.99 ευρώ.

Η οθόνη έχει ultra-narrow bezel design και μόλις 7,3 χιλιοστά πάχος. Διαθέτει επίσης low blue light για ξεκούραση θέαση και γωνία θέασης 178 μοιρών. Επίσης, έχει προσαρμοζόμενη γωνία θέασης, πολλαπλές επιλογές για user interface και κομψό σχεδιασμό. Ότι χρειάζεστε από άλλες οθόνες που ακριβοπληρώνετε.

Τεχνικά χαρακτηριστικά:
Μέγεθος οθόνης: 23.8 ίντσες 16:9
Τροφοδοσία: 24W Max 12V/2A
Μέγεθος οπτικής: 60.5 εκατοστά
Point Distance: 0.275*0.275 εκατοστά
Φωτεινότητα: 250cd/㎡
Contrast Ratio: 1000:1 (TYP)
Χρώματα: 16.7 εκατομμύρια
Χρόνος απόκρισης: 6ms (GTG)
Μέγιστη ανάλυση: 1920x1080p
Θερμοκρασία λειτουργίας: 0-40 Deg.C
Working Humility: 10% RH-90% RH
Air Pressure: 86kPa-106kPa
Μέγεθος: 53.92 x 18.12 x41.95cm
Βάρος: 2.7 κιλά

Αποκτήστε το από την TomTop .

Μεταφορικά: Δωρεάν. Το αντικείμενο βρίσκεται στην Ευρώπη.

Η συσκευασία διαθέτει καλώδιο HDMI, κατσαβίδι, βάση στήριξης και βίδες.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

07 Jan 2022 21:29 - 07 Jan 2022 21:30 #259880 by Blood Prince
Η τηλεόραση που έχω την τσέκαρα από περιέργεια και είναι Hitachi 720p Led HD.

Δεν ξέρω αν στο μέλλον αγοράσω 4K ή 8Κ αν έχει βγεί αλλά για την ώρα η  ανάλυση 720p με ικανοποιεί.

 

File Attachment:


Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Many who try to climb it fail and never get to try it again. The fall breaks them. And some are given a chance to climb. They refuse or they cling to realm or the gods or love. Illusions. Only the ladder is real. The climb is all there is.
Peter Baylish

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification