Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Οθόνες/Monitors για PC και κονσόλες: Προτάσεις

12 Sep 2015 11:33 #168686 by Giorgos
καλημερα στην παρεα
λοιπον θελω να αγορασω οθονη
για gaming κ movies
μεχρι 200 ευρω
αυτη τη στιγμη εχω αυτη www.lg.com/tn_en/monitors/lg-W2284F-PF-professional
θα δω διαφορα? για την ωρα αυτη μ αρεσει αρκετα www.e-shop.gr/othoni-asus-vx239h-23-ultra-wide-led-full-hd-w...-in-speaker-black-p-PER.170232

Please Log in or Create an account to join the conversation.

12 Sep 2015 14:48 #168695 by Κωνσταντίνος Γεωργιάδης
Μία είναι αυτή τη στιγμή η οθόνη και λέγεται ASUS ROG SWIFT PG278Q

Please Log in or Create an account to join the conversation.

12 Sep 2015 23:57 #168708 by Δημήτρης Βουρβαχάκης
Από μια γρήγορη ματιά που έριξα νομίζω για τα λεφτά που διαθέτης είναι μια καλή επιλογή αυτή που είπες υπάρχουν και άλλες οθόνες με 2ms απόκριση αλλά δεν με ενθουσιάζει η μάρκα της (IIYAMA ).

Please Log in or Create an account to join the conversation.

27 Nov 2015 17:43 - 27 Nov 2015 17:46 #171702 by vasilis
Παιδια ψαχνω να αγορασω καποια καλη οθονη ASUS απλα ειναι πολλες και δεν ξερω ποιοα να διαλεξω. Την χρειαζομαι για τη δουλεια και οχι για Gaming. Σκοπος μου ειναι να αγορασω μια που να μην πειραζει τα ματια και καινουρια. Τι πρεπει να προσέξω, καποια ιδιαιτερότητα ?
Ενδιαφέρομαι για τις Asus γιατι πιστεύω οτι ειναι καλύτερες απο τις αλλες. Δεν με ενδιαφερει το μπατζετ αρκεί να μην επιρεαζει τοσο τα ματια γιατι δουλευω συνεχεία στο pc.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

28 Nov 2015 01:28 #171735 by vasilis

Se7en wrote: καλημερα στην παρεα
λοιπον θελω να αγορασω οθονη
για gaming κ movies
μεχρι 200 ευρω
αυτη τη στιγμη εχω αυτη www.lg.com/tn_en/monitors/lg-W2284F-PF-professional
θα δω διαφορα? για την ωρα αυτη μ αρεσει αρκετα www.e-shop.gr/othoni-asus-vx239h-23-ultra-wide-led-full-hd-w...-in-speaker-black-p-PER.170232

Η δευτερη ειναι eye care?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

11 Dec 2015 14:37 #172878 by Ανδρέας Γρυπάρης

Asxetoss wrote: Από μια γρήγορη ματιά που έριξα νομίζω για τα λεφτά που διαθέτης είναι μια καλή επιλογή αυτή που είπες υπάρχουν και άλλες οθόνες με 2ms απόκριση αλλά δεν με ενθουσιάζει η μάρκα της (IIYAMA ).

IIYAMA είναι μια από τις ποιο σοβαρές εταιρίες σε θέματα οθόνης, που κάνει τις LG και Samsung να θυμίζουν παιδική χαρά.
Για εμένα, αφού δοκίμασα πολλές μάρκες κατά καιρούς οι ποιό σοβαρές οθόνες με όλη τη σημασία της λέξης είναι με σειρά : Eizo, IIyama, Quatographic, NEC, Dell. Τις ποιό πολλές που έγραψα δεν τις γνωρίζετε αλλά θα πω το εξής, η Eizo και η IIyama είναι made in Japan. Μπορεί οι οθόνες να είναι λίγο ποιο ακριβές αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τις οθόνες του εμπορίου που τις "σπρώχνεις λίγο με το δάχτυλο και πέφτουν κάτω" έχοντας stand από τα LIDL η δεν αποδίδουν σε χρώματα και ταχύτητα.
Έχω μια Eizo από το 2008 με 12000 ώρες στο κοντέρ, τότε είχε 1200Ευρώ και φτάσαμε στο σήμερα (2015) ώστε να βρώ 1-2 μοντέλα της dell που να είναι ελαφρώς καλύτερα από την Eizo. Ειδικά αν βλέπεις γνωστούς gamers να έχουν μια Eizo Foris πιστεύω λέει πολλά. Βλ εδώ . Τα λεφτά της στην 7ετία τα έβγαλε άνετα, με σχέση φίλους μου που δίνουν κάθε τρείς και λίγο 200 με 300Ευρώ και παίρνουν οθόνες που κρατάνε το πολύ 6μηνο-χρόνο-2ετία στη καλύτερη συν το γεγονός κάθε τόσο ψάχνουν μια άλλη λίγο καλύτερη. Συμφαίρει πολύ περισσότερο να δώσεις μια φορά για οθόνη που να αντέξει μια 5ετία εύκολα.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

26 Apr 2016 08:21 - 26 Apr 2016 20:23 #180623 by Μάρκος Γαβρίλης Δαμίγος
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα.
Έχοντας αφήσει αρκετά χρήματα στην άκρη, και εφόσον είχα και τα γενέθλια μου πρόσφατα είπα να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου.
Κάτι που πολύ καιρό το σκέφτομαι και δεν το παίρνω απόφαση ποτέ γιατί δεν ξέρω τι να διαλέξω.
Ένα monitor για το PC και το PS4 μου.
Θα προτιμούσα να ήταν TV, όμως οποιαδήπωτε άλλη πρόταση δεκτή!
Κυρίως την θέλω για gaming, για ταινίες, γενικά για χάζεμα στο internet, και μετά για παρακολούθηση καναλιών.
Άρα η απόσταση θέασης ποικίλει.
Γενικά θα ήθελα μερικές συμβουλές όπως πχ τι ανάλυση να διαλέξω ή μέχρι πόσες ίντσες θα πρέπει να να ψάχνω και διάφορα άλλα τέτοια χαρακτηριστικά....
Σκέφτομαι να την τοποθετήσω επάνω στο γραφείο, χωρίς όμως αυτό να 'ναι απαραίτητο...
Μπορώ να διαθέσω μέχρι 500 ευρώ...
Ευχαριστώ!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 May 2016 11:03 - 10 May 2016 13:53 #181098 by Manolis
Σε συνέχεια του post του προηγούμενου και με το δεδομένο ότι η NVIDIA μας έβαλε σε ευχάριστους αλλά ... ακριβούς μπελάδες, προκύπτει για μένα τουλάχιστον αλλά και για αρκετούς άλλους φαντάζομαι, το ζήτημα: παίρνεις μια 1070 ή μια 1080, αν κρατήσεις το 1080p monitor που έχουμε οι περισσότεροι το μόνο που θα έχεις είναι ... υπερβολικά πολλά frames :P
Άρα η αγορά ενός monitor στα 1440p νομίζω είναι μονόδρομος.
Από μια σύντομη αναζήτηση κατέληξα σε ένα από τα ακόλουθα 4 :
Βenq/BL2710PT
Αsus/MX27AQ
Ιiyama/xb2779qs-1
Dell UltraSharp/U2717DA
Θα συνοδευτεί μάλλον με την gtx 1070 που μοιάζει να είναι το "sweet spot" με άριστο vfm (αρκεί βέβαια να μην μας τρελάνουν στον "αέρα") :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 May 2016 17:47 #181683 by Μάνος Γρυπάρης

Markos.G.D. wrote: Καλησπέρα σε όλη τη παρέα.
Έχοντας αφήσει αρκετά χρήματα στην άκρη, και εφόσον είχα και τα γενέθλια μου πρόσφατα είπα να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου.
Κάτι που πολύ καιρό το σκέφτομαι και δεν το παίρνω απόφαση ποτέ γιατί δεν ξέρω τι να διαλέξω.
Ένα monitor για το PC και το PS4 μου.
Θα προτιμούσα να ήταν TV, όμως οποιαδήπωτε άλλη πρόταση δεκτή!
Κυρίως την θέλω για gaming, για ταινίες, γενικά για χάζεμα στο internet, και μετά για παρακολούθηση καναλιών.
Άρα η απόσταση θέασης ποικίλει.
Γενικά θα ήθελα μερικές συμβουλές όπως πχ τι ανάλυση να διαλέξω ή μέχρι πόσες ίντσες θα πρέπει να να ψάχνω και διάφορα άλλα τέτοια χαρακτηριστικά....
Σκέφτομαι να την τοποθετήσω επάνω στο γραφείο, χωρίς όμως αυτό να 'ναι απαραίτητο...
Μπορώ να διαθέσω μέχρι 500 ευρώ...
Ευχαριστώ!


File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)
Attachments:
The following user(s) said Thank You: Blood Prince, Πιέρρος Φουστέρης

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 May 2016 14:17 #182005 by Ανδρέας Γρυπάρης

Markos.G.D. wrote: Καλησπέρα σε όλη τη παρέα.
Έχοντας αφήσει αρκετά χρήματα στην άκρη, και εφόσον είχα και τα γενέθλια μου πρόσφατα είπα να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου.
Κάτι που πολύ καιρό το σκέφτομαι και δεν το παίρνω απόφαση ποτέ γιατί δεν ξέρω τι να διαλέξω.
Ένα monitor για το PC και το PS4 μου.
Θα προτιμούσα να ήταν TV, όμως οποιαδήπωτε άλλη πρόταση δεκτή!
Κυρίως την θέλω για gaming, για ταινίες, γενικά για χάζεμα στο internet, και μετά για παρακολούθηση καναλιών.
Άρα η απόσταση θέασης ποικίλει.
Γενικά θα ήθελα μερικές συμβουλές όπως πχ τι ανάλυση να διαλέξω ή μέχρι πόσες ίντσες θα πρέπει να να ψάχνω και διάφορα άλλα τέτοια χαρακτηριστικά....
Σκέφτομαι να την τοποθετήσω επάνω στο γραφείο, χωρίς όμως αυτό να 'ναι απαραίτητο...
Μπορώ να διαθέσω μέχρι 500 ευρώ...
Ευχαριστώ!

Χωρίς 2η σκέψη πας εδώ .
The following user(s) said Thank You: Blood Prince, Πιέρρος Φουστέρης

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification