Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Tο 1ο παιχνίδι που παίξατε!

Poll: Ο Η/Υ (ή κονσόλα) στον οποίο παίξατε το 1ο σας παιχνίδι? (was ended 0000-00-00 00:00:00)

Acorn
1 0.5%
Amiga (οποιοδήποτε μοντέλο)
10 5.3%
Amstrad (οποιοδήποτε μοντέλο)
16 8.5%
Apple (οποιοδήποτε μοντέλο)
2 1.1%
Atari (Η/Υ ή κονσόλα)
38 20.1%
Commodore (64/128)
7 3.7%
IBM PC (παλιότερα ή σημερινά μοντέλα)
13 6.9%
Nintendo (Nes/Gameboy και μεταγενέστερα)
45 23.8%
Oric Atmos
No votes 0%
Sega (Master System/Game Gear και μεγενέστερα)
18 9.5%
Spectrum
6 3.2%
Αλλο Σύστημα
33 17.5%
Total number of voters: 90 ( Αναστασία Κεραμάρη, Rick, Blood Prince, Ηλιας, Gianna ) See more
Only registered users can participate to this poll
20 Mar 2006 03:57 #10336 by geo
Atari θυμαμαι....1992 πρεπει να ηταν!
Παιχνιδι Box,boling και μπασκετ!
Αλλα το πρωτο που πραγματικo λιωσiμο ηταν στο Playstation 1 και ηταν το Crash.Απο τοτε βεβαια εχω ξενυχτυσει παρα μα παρα πολλες φορες!
Και επεται συνεχεια σα φανατικος gameras

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 Apr 2006 21:09 #11324 by and

Panteiakos wrote: 1989 σε μαγαζί με Coin-op ( το είχε φίλος του πατέρα μου και έπαιζα συχνά το πρωί πριν ανοίξει για το υπόλοιπο κοινό ).
Πρέπει να ήταν το Cabal.

Το γνωστό παιχνίδι στο οποίο έχεις ένα στρατιώτη με ένα στόχο ( 3rd person shooter) και σκότωνες ότι έβρισκες μπροστά σου ( σε στατικές πίστες στις οποίες όμως μπορούσες να καταστρέψεις σχεδόν τα πάντα).
Τρομερά εθιστικο για την εποχή του-ακόμη και σήμερα είναι ειδικά το διπλό.

Μάλιστα το Double Dragon το έλεγα DRABLIE Dragon :P


τα έχω παίξει και τα 2 κι ας είμαι12 χρονών ( δεν πρόλαβα τα coin-op)

πως ?????
μια λέξη θα πω μόνο !!!!!! ΜΑΜΕ

εγώ έπαιξα το πρώτο μου παιχνίδι στον πρώτο μου υπολογιστή 166mhz πριν πολλά χρόνια και ήταν το ....... pacman

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 May 2006 00:31 #11703 by L33t H@xx0r
1) To 1991.

2) Amstrad.

3) To θρυλικό πλέον adventure "ZaK McKraken and the Alien Mindbenders". Το είχε αγοράσει ένας θείος μου δώρο στον αδερφό μου, και εγώ (στην τρυφερή ηλικία των 5 χρονών τότε) κατάφερνα να το παίζω όταν δεν ήταν σπίτι ο αδερφός μου. Μιλάμε για τρομερό κόλλημα με το παιχνίδι. Χωρίς να ξέρω Αγγλικά (οι εντολές του παιχνιδιού "Look", Pick Up", "Push/Pull" κτλ κτλ ήταν οι πρώτες Αγγλικές λέξεις που έμαθα, παραδόξως) μπορούσα να τερματίσω το παιχνίδι. Ακόμα το έχω στο κουτί του με όλα τα ένθετα μέσα. Ωραία χρόνια...

4) Μετά το κόλλημα με το Zak και αφόυ εφωτίσθην από την μαγεία των Adventures για πρώτη φορά, λίγο καιρό μετά ασχολήθηκα με τα τρισμεγιστα Monkey Island 1 και Indiana Jones and the Last Crusade. ΑΚΟΜΑ μεγαλύτερο κόλλημα, το οποίο καλά κρατεί ως και σήμερα με τα παιχνίδια αυτών των σειρών...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 May 2006 20:58 #11760 by Αν. Ωνυμος
Το ACE τον φοβερό 3d flight arcade-simulator (*)
της Cascade στον C=64 το οποίο και τερμάτισα σε ολα τα επίπεδα :P .

Η ποιο μεγάλη κ@υλ@ ήταν το ρεαλιστικότατο<<κροτάλισμα>> του πολυβόλου (α ρε SID, λοιποί 8Βitοι φάτε την σκόνη μου :twisted: )
σε σημείο που να προτιμώ να καταρρίπτω τα αντίπαλα αεροσκάφη με ριπές ,αντί για τους Air to Air πυραύλους .







(*) αν και αυτοαποκαλείται Air Combat Emulator

Please Log in or Create an account to join the conversation.

02 May 2006 21:32 #11761 by Μάκης Ζώτος
O πρώτος υπολογιστής που απέκτησα ήταν ο ZX Spectrum 48 Κ της Sinclair καλοκαίρι του 1985 με τα πρώτα χρήματα που έβγαλα εργαζόμενος. Αν και λίγο δύσκολο να θυμηθώ με ποιό παιχνίδι πρωτοξεκίνησα , θυμάμαι ότι το πρώτο παιχνίδι που φόρτωσα ήταν ένα τύπου breakout τουβλάκια που υπήρχε στην κασέτα που δινόταν μαζί με το μηχάνημα.
Στη συνέχεια το αγαπημένο μου παιχνίδι ήταν το Flight Simulator για Spectrum το οποίο τότε κατασκεύαζε η Psion Software. Ακόμη κολλητικό ήταν και το πρώτο ποδοσφαιράκι για Spectrum το Match Day. Πάντως όπως και ναχει με τα δυο αυτά είχα ρίξει μπόλικα ξενύχτια.

&#917;&#954;&#960;&#959;&#956;&#960;&#942; Virtual Flights: &#922;&#940;&#952;&#949; &#922;&#965;&#961;&#953;&#945;&#954;&#942; 17:00-18:00.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 May 2006 13:58 #12328 by S. K.
Xμμμ... Δε θυμαμαι ουτε ποτε ουτε το ονομα του παιχνιδιου.. Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ηταν ενα racing game σε μια ασπομαυρη οθονη ενος 286 laptop..

spH3RiCal_v3CtoR: Th3_ImposSsiBl3 ~>O

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 May 2006 15:31 #12341 by panos
Σωτήριο έτος 1985 .
Μηχάνημα άγνωστο (ήταν ενος φίλου)
Ονομα game: Pac Man .
Σε δικια μου κονσόλα ήταν πολύ αργότερα με playstation 1 το παιχνίδι V-Rally 97 championship edition .


:icon wave:

play games not war

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 May 2006 15:50 #12343 by Miltos
1)Ποια χρονιά ήταν?

Πρεπει να ηταν περιπου το 1985-86

2)Σε τι σύστημα? (ψηφίστε)

Collecovision...μου το ειχε φερει ο θειος (ναυτικος) απο το εξωτερικο...στην Ελλαδα δεν υπηρχε σχεδον τπτ εκεινη την εποχη
Για οσουσ δεν το γνωριζουν στο collecovision αν δεν κανω λαθος πρωτοεμφανιστηκε ο MARIO...το μοναδικο παιχνδι που ειχα ηταν το DONKEY KONG ...απιστευτες εποχες
Λινκ απο την κονσολα [marq=left][/marq] εδω
3)Ποιο παιχνίδι παίζατε εκείνη τη μέρα? (πείτε μας λίγα λόγια)

Donkey Kong
4)Μέσα στον 1ο μήνα που ασχοληθήκατε με Games ποιο παιχνίδι σας έκανε να ξεχάσετε το φαϊ και τον ύπνο!

Donkey Kong

Please Log in or Create an account to join the conversation.

10 May 2006 20:46 #12356 by chris
Prwto game e?
Wraia epoxh tote ....
Tote gnwrisa thn Blizzared me to teleiw game
DIABLO:twisted::twisted:

tote nomizw oti htan sto spiti tou 8eiou mou ee kala tote arxisan ola kai thn sunnexia thn 3erete

Please Log in or Create an account to join the conversation.

23 May 2006 10:27 #13005 by Chris Zotos
1991-1992 περίπου έπαιξα στο nes το Super mario Bros !!!

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification