Μόνο εγγεγραμμένοι χρήστες έχουν το δικαίωμα δημιουργίας και σχολιασμού άρθρων στο forum.
Παρακαλούμε πραγματοποιήστε είσοδο ή εγγραφή χρήστη πατώντας στο κουμπί με το εικονίδιο που βρίσκεται πάνω δεξιά.

Keyword

Polybius

01 Apr 2013 14:31 - 30 May 2015 04:16 #122326 by Παναγιώτης Σεντουκάς
Πωλείται Arcade cabinet Polybius. Το μηχάνημα είχε εισαχθεί στην Ελλάδα απο την αμερική το 1981 για χρήση σε τοπικό μαγαζί με ηλεκτρονικά (ουφάδικό) το οποίο ανήκε στον αποθανόντά θείο μου.



Το μηχάνημα φαίνεται να βρίσκεται σε καλή κατάσταση, αν και λόγω των δεκαετιών που βρίσκεται αχρησιμοποίητο και αποθηκευμένο σε υπόγειο, σίγουρα θα χρειάζεται συντήρηση και μικροεπισκευές. Επίσης ένα ενοχλητικό λαμπάκι που αναβοσβήνει στο πάνω μέρος υποδεικνύει οτι τα δοχεία αποσμητικού (Lysergic acid diethylamide) έχουν αδιάσει, όπότε μπορεί να θέλετε να τα ξαναγεμίσετε πρίν το θέσετε σε λειτουργεία. Η συσκευή πάντως δουλεύει και έτσι.

Τραβηξα ένα μικρό gameplay video με την κάμερά μου για να το δείτε εν δράσει. δεν διαρκει πολύ γιατί το παιχνίδι είναι πολύ δύσκολο και κάπως έντονο. Προκαλεί πονοκεφάλους μετα τα πρώτα 10 λεπτά.

Leve: 1 / Difficulty : 4 / High score 2013



Δέν έχω μεγάλη εμπειρία πάνω στην αξία τέτοιων μηχανημάτων οπότε η τιμή είναι συζητήσιμη. Για να επικοινωνήσετε μαζί μου στείλτε μου PM.
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

30 May 2015 04:07 - 07 Jun 2015 14:51 #161953 by Μάνος Γρυπάρης


Κλασικό Gaming Hoax ή αλλιώς Creepypasta.

Πάντως ένας τύπος έχει δημιουργήσει ένα υποτιθέμενο παιχνίδι Polybius και καλά ότι ήταν αυτό που υπήρχε στο συγκεκριμένο Arcade μηχάνημα.

Το site για να το κατεβάσετε είναι αυτό -> www.sinnesloschen.com/1.php

Το Polybius που έφτιαξε ο τύπος όντως ζαλίζει τα μάτια. Θα ήθελα να μου πείτε πόση ώρα άντεξε ο καθένας σας να παίξει (αν φυσικά δεν βαρέθηκε).

Η πλάκα είναι ότι το Polybius πήρε το όνομά του από τον Έλληνα αρχαίο Πολύβιο που υποστήριζε ότι "Δεν θα πρέπει να υποστηρίζουμε κάτι για το οποίο δεν υπάρχουν πραγματικές μαρτυρίες". Κοινώς απ' το όνομα και μόνο καταλαβαίνετε ότι πρόκειται για φάρσα. Απλά ένας τύπος έφτιαξε το παραπάνω Arcade (κάτι πανεύκολο), το ονόμασε "Polybius" και είπε να εξαπλώσει μια φήμη.





Επίσης να πούμε ότι το Arcade εμφανίστηκε πρώτη φορά στην σειρά καρτούν Simpsons κι από εκεί υπήρξε έμπνευση για το Hoax.



Πάντως όποιος έχει την υπομονή και μπορεί να το παίξει χωρίς να στραβωθεί ας μας πει πόσο άντεξε.
www.sinnesloschen.com/1.php

Δεν έχει ιό. Το τσέκαρα.΄

Πηγές για το hoax:
- Wikipedia : en.wikipedia.org/wiki/Polybius_(video_game)
- Το παιχνίδι είναι εμπνευσμένο από το Tempest που όντως βγήκε το '81 και προκαλούσε ζαλάδες, ναυτίες και τα σχετικά. Δεν είναι κάτι δύσκολο άλλωστε: en.wikipedia.org/wiki/Tempest_(video_game)

File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

13 Dec 2017 20:31 #209375 by Μάνος Γρυπάρης
Δείτε σε βίντεο πλήρη ανάλυση του γιατί το Polybius δεν υπήρξε ποτέ. Πλήρης απομυθοποίηση.


File Attachment:
File Attachment:
File Attachment:


"Δεν με νοιάζει τι λες, αρκεί να λες σωστά το όνομά μου".
(George M. Cohan)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Notification