Experience: 1834 (194 points to next level)

Γιάννης Ζαφειρίου replied to the topic 'Superleague 2017-2018' in the forum. 6 hours 22 minutes ago

Η βαθμολογία της Superleague μετά από 18 αγωνιστικές!Πρώτος ο Ολυμπιακός,σε απόσταση αναπνοής ο ΠΑΟΚ!

Γιάννης Ζαφειρίου replied to the topic 'Τι ακούτε αυτή την στιγμή;' in the forum. 8 hours 17 minutes ago

[video]

Γιάννης Ζαφειρίου replied to the topic 'Ολυμπιακός 2017-2018' in the forum. 8 hours 20 minutes ago

Ολυμπιακός 3-0 Ξάνθη

Τα 11 γκολ έφτασε στη Super League Σουρωτή ο Καρίμ Ανσαριφάρντ και σκοράροντας δις στο παιχνίδι με την Ξάνθη υπέγραψε το ευρύ 3-0 του Ολυμπιακού. Το άλλο τέρμα ο Φορτούνης, αμφιλεγόμενο το πέναλτι που ο ίδιος κέρδισε ανοίγοντας το δρόμο για την "ερυθρόλευκη" επικράτηση, σε μια "γεμάτη" πάντως εμφάνιση από την ομάδα του Όσκαρ Γκαρθία για την παραμονή της στην κορυφή χάρη στις εννέα σερί νίκες. Δοκάρι ο Ρομαό, με δέκα οι "ακρίτες" στο τελευταίο ημίωρο.

Αναπόφευκτα η κουβέντα για το άνετο 3-0 του Ολυμπιακού επί της Ξάνθης, νίκη που ήταν η ένατη σερί στο πρωτάθλημα, θα περιστραφεί γύρω από το πέναλτι που κέρδισε ο Κώστας Φορτούνης στο 26'. Ο Φασίδης έπεσε άγαρμπα και χωρίς να χρειάζεται πάνω στον διεθνή χαφ, ο Καραντώνης χρέωσε πέναλτι και ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ευστόχησε από την άσπρη βούλα.

Όντως η φάση αυτή έστρωσε το δρόμο για την άνετη επικράτηση της ομάδας του Όσκαρ Γκαρθία. Μόνο που βάσει της εικόνας του αγώνα, της απόδοσης των δυο ομάδων και των ευκαιριών που δημιουργήθηκαν το 3-0 ήταν δίκαιο, αν όχι τιμητικό για την Ξάνθη των λαθών που μετά την αποβολή του Κασάδο και με το σκορ ήδη στο 2-0 πάλευε να σταθεί αξιοπρεπώς στο χορτάρι.

Αν έλειπε η γκάφα του Μελιόπουλου, ίσως είχε αποφύγει το τρίτο γκολ. Διότι οι "ερυθρόλευκοι", που πίεζαν ψηλά και έκλεβαν πολλές μπάλες, είχαν κατοχή (ξεπέρασε το 60%) και τελικές (17, οι 11 στο τέρμα), αλλά όχι την απαιτούμενη ευστοχία. Ο Ρομαό σημάδεψε με τα φάλτσα που έβαλε την μπάλα το οριζόντιο δοκάρι, ο Μιραλάς βρήκε τον μπελά του από τον τρομερό Ζίφκοβιτς και ο Φορτούνης έχασε αυτό που δεν χάνεται μόνος του στη μικρή περιοχή.

Αυτός πάντως που είχε φροντίσει να "κλειδώσει" την ένατη σερί νίκη του Ολυμπιακού ήταν ο Ανσαριφάρντ με την εύστοχη κεφαλιά στο 57' από τη σέντρα του ανεβασμένου Φιγκέιρας. Αν ο Τριάδης είχε ισοφαρίσει στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (πρόλαβε πριν από τη γραμμή ο Σισέ), ενδεχομένως η εξέλιξη του αγώνα να ήταν διαφορετική. Αφότου όμως, στο 59', ο Κασάδο "πλήρωσε" τη βεντέτα που είχε ανοίξει με τον Πάρντο από το πρώτο ημίχρονο και αποβλήθηκε με δύο κίτρινες σε τέσσερα λεπτά (θα έπρεπε να έχει αποβληθεί και ο Κολομβιανός), όλα είχαν κριθεί.

[video]

Γιάννης Ζαφειρίου replied to the topic 'Πανιώνιος 2017-2018' in the forum. yesterday

Παναιτωλικός 1-1 Πανιώνιος
Ο Παναιτωλικός ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα, προηγήθηκε στο σκορ με τον Μοράρ όμως στη συνέχεια η ομάδα του Τραΐανού Δέλλα... ξεφούσκωσε. Έδωσε χώρο και ο Πανιώνιος στη μία και μοναδική μεγάλη στιγμή ισοφάρισε στο τελικό 1-1 με τον Λάμπρου.

Στο πρώτο παιχνίδι του Δέλλα μπροστά στον κόσμο του Παναιτωλικού τα "καναρίνια" έκαναν τη... μισή δουλειά. Παρουσιάστηκαν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο, με όμορφο και στρωτό ποδόσφαιρο ανοίγοντας μάλιστα το σκορ στο 25ο λεπτό.

Ο Τσοκάνης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Γκιοατά να διώχνει άσχημα με το κεφάλι. Ο Μοράρ με διπλή προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να έχουν την κατοχή, όμως ήταν φλύαροι. Όσες φορές έφυγαν στην κόντρα αντί να απειλήσουν άλλαζαν τη μπάλα και έδωσαν το δικαίωμα στον Πανιώνιο να πιστέψει στην ισοφάριση.

Έτσι, στο 81ο λεπτό ο Σιώπης βρήκε με εξαιρετική κάθετη μπαλιά τον Λάμπρου και αυτός με όμορφο πλασέ πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Κυριακίδη, κάνοντας το τελικό 1-1 στη μία και μοναδική τελική του Ιστορικού στο παιχνίδι.

Οι δυο τους μάλιστα στο τέλος του αγώνα πανηγύρισαν αλά... NBA. Με... μυστική χειραψία!

Γιάννης Ζαφειρίου replied to the topic 'Ολυμπιακός 2017-2018' in the forum. yesterday

Η εντεκάδα του Ολυμπιακού ενάντια στην Ξάνθη για την 18η αγωνιστική της Superleague!

Γιάννης Ζαφειρίου replied to the topic 'ΠΑΟΚ 2017-2018' in the forum. yesterday

ΠΑΟΚ - Απόλλων Σμύρνης 3-0
Χωρίς να... φορτσάρει, με τα γκολ των Μακ, Πρίγιοβιτς και το αυτογκόλ του Κονέ, ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα 3-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης και βρέθηκε μόνος πρώτος! Δοκάρι και κόκκινη κάρτα για Ναδάλες.

Εκτη συνεχόμενη νίκη για τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα, με το αήττητο της Τούμπας να κρατάει για ένατο ματς και την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου να διατηρεί το μηδέν για ένα ακόμη παιχνίδι συμπληρώνοντας πάνω από 540 λεπτά δίχως να έχει δεχθεί γκολ.Επαγγελματίας και σχεδόν αλάνθαστος.

Ενας ΠΑΟΚ ουσιαστικός, αποτελεσματικός, με διάθεση να παίξει καλό ποδόσφαιρο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Ενας ΠΑΟΚ που ξέρει ότι το προσεχές διάστημα, με τα δύο κολλητά εκτός έδρας ματς σε Αγρίνιο και Γιάννινα, ενώ μεσολαβεί και το ματς του κυπέλλου με τον Ατρόμητο, κρίνουν πολλά στη μάχη του φετινού τίτλου.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ

Με 4-2-3-1 κατέβασε σ’ έναν ακόμη αγώνα τον ΠΑΟΚ ο Ράζβαν Λουτσέσκου. Νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα ήταν ο Πρίγιοβιτς, ο Μακ και ο Κρέσπο. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο μόνιμος, πλέον, Αλέξανδρος Πασχαλάκης, έχοντας μπροστά του ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Βαρέλα και Κρέσπο. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Μάτος, ενώ στο αριστερό ο Βιεϊρίνια, καθώς ο Αζεβέδο δεν είναι ακόμη έτοιμος. Στον χώρο του κέντρου εσωτερικοί χαφ ήταν οι Τσίμιροτ και Μαουρίσιο, στις πτέρυγες οι Κάμπος δεξιά και Μακ αριστερά. Ο Δημήτρης Πέλκας ήταν σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς, που σήμερα ήταν στο αρχικό σχήμα.

Με την ίδια τακτική, 4-2-3-1, αλλά με φιλοσοφία «να κρατήσουμε το μηδέν στην άμυνα» παρέταξε τον Απόλλωνα στην Τούμπα ο Γιώργος Παράσχος. Μια ενδεκάδα που μπήκε στο γήπεδο με έναν και μόνο προωθημένο τον Αλμπάνη, να πιέσει ψηλά και να αντέξει το παιχνίδι στο μισό γήπεδο.

ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΟΣ ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ

Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που από το πρώτο λεπτό έψαξε το γκολ και περιόρισε σε παθητικό ρόλο τους φιλοξενούμενους. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για το «Δικέφαλο» ήρθε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Πέλκα και τον Κάμπος να μην μπορούν από το μισό μέτρο να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Στο 15’ ήταν η σειρά του Πρίγιοβιτς με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής να απειλήσει και να είναι αυτός που στο 26’ έκανε την ασίστ στον Μακ και ο Σλοβάκος με πλασέ νίκησε τον Χουάντερσον ανοίγοντας τον σκορ (1-0). Το ημίχρονο έκλεισε με τους «ασπρόμαυρους» να είναι μπροστά στο σκορ με δύο γκολ, καθώς στην τελευταία φάση, ο Πέλκας έκανε το κόρνερ και ο Κονέ στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και στο δεύτερο μέρος. Στα πρώτα 34 δευτερόλεπτα, ο Δημήτρης Πέλκας, από το κλέψιμο του Μαουρίσιο, βρέθηκε φάτσα με το 3-0, αλλά αστόχησε στο πλασέ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με το δοκάρι του Ναδάλες (56’), ύστερα από το λάθος του Βαρέλα, ενώ δύο λεπτά αργότερα Πέλκας και Βιεϊρίνια δεν μπόρεσαν να νικήσουν Χουάντερσον.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε και προσπάθησε για ένα ακόμη γκολ, επί της ουσίας όμως θέλησε να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ και να φτάσει στο στόχο του, που δεν ήταν άλλος από την κατάκτηση των τριών βαθμών. Το τρίτο γκολ από τον Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς, από την ασίστ του Μάτος, στις καθυστερήσεις ήταν το κερασάκι στην τούρτα, με τον Σέρβο φορ να φτάνει τα 25 γκολ σε 43 εμφανίσεις του με την ασπρόμαυρη φανέλα και τα 15 τη φετινή σεζόν.

Η εντεκάδα του Πανιωνίου ενάντια στον Παναιτωλικό για την 18 αγωνιστική της Superleague!

Η εντεκάδα:Κότνικ Βλάχος,Γκιοατά,Μπανανά, Σαραμαντάς,Κόρμπο, Σιώπης,Σπιριντόνοβιτς, Μασούρα,ΣαββίδηςΝτουρμισάι,Σαββίδης.

Στον πάγκο:Μπαντής, Πινιώτης, Σταυρόπουλος, Γλυνός, Μακρύλλος, Μπραχίμι και Λάμπρου.

Η εντεκάδα του ΠΑΟΚ ενάντια Απόλλων Σμύρνης για την 18η αγωνιστική της Superleague!

ΠΑΟΚ : Πασχαλάκης, Μάτος, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Τσίμιροτ, Μαουρίσιο, Μακ, Κάμπος, Πέλκας, Πρίγιοβιτς.

Στον πάγκο:Ρέι, Μαλεζάς, Μπίσεσβαρ, Σάκχοφ, Ελ Καντουρί, Λημνιός, Κουλούρης.

Γιάννης Ζαφειρίου replied to the topic 'ΑΕΚ 2017-2018' in the forum. 2 days ago

ΑΕΛ - ΑΕΚ 0-0
Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να βρει απαντήσεις απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα της ΑΕΛ και έμεινε στο 0-0, αφήνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς στη Λάρισα. Kακή διαιτησία και πολλά νεύρα.

Η ΑΕΚ πήγε στη Λάρισα με στόχο τη νίκη που θα της επέτρεπε να κάνει σαββατόβραδο ως πρωτοπόρος. Οι Κιτρινόμαυροι αυτή την στιγμή είναι όντως στην 1η θέση αλλά με το 0-0 στην AEL FC Arena κινδυνεύει να βρεθεί στο -3 από τον Ολυμπιακό την Κυριακή, λίγο πριν πάει στο Καραϊσκάκη για κύπελλο και πρωτάθλημα. Πολλά φάουλ, κάκιστος αγωνιστικός χώρος και κακή διαιτησία από τον Σκουλά και τους βοηθούς του, οι οποίοι προκάλεσαν αρκετά νεύρα στους παίκτες της Ενωσης.

Η ΑΕΚ, όπως αναμενόταν, πήρε από το ξεκίνημα τον έλεγχο και ήταν αυτή που προσπαθούσε να κάνει παιχνίδι, απέναντι σε μια Λάρισα με αμυντική διάθεση. Οι Θεσσαλοί, βασικά, ήταν όλοι πίσω από την μπάλα συνεχώς, με συνέπεια να είναι αρκετά δύσκολο για την Ενωση να ανοίξει την αντίπαλη άμυνα και να φτάσει στο γκολ, το οποίο θα απλοποιούσε αρκετά τα πράγματα για τη συνέχεια. Τελικά αυτά ήταν δύσκολα για τους Κιτρινόμαυρους, οι οποίοι από ένα σημείο κι έπειτα έπρεπε να αντιμετωπίσουν και τον εκνευρισμό που τους προκαλούσαν τα συνεχόμενα φάουλ, κάποια εκ των οποίων για κάρτες, των παικτών του Ηλία Φυντάνη.

Μέσα σε όλα αυτά, συν τον κακό αγωνιστικό χώρο που δυσκόλευε τους παίκτες στο να δώσουν όπως θέλουν την πάσα ή να κάνουν κοντρόλ, μάλλον δεν ήταν έκπληξη το γεγονός ότι το ματς δεν είχε ρυθμό και μεγάλες φάσεις, με την ΑΕΚ να γίνεται ουσιαστικά για πρώτη φορά απειλητική στο 34' με το καλό σουτ του Μπακασέτα μετά το κατέβασμα του Λιβάια. Οι δυο τους θα συνεργάζονταν και λίγα λεπτά μετά (42') αλλά με αντιστροφή ρόλων, για να κόψει ο Γκόλιας το πλασέ του Κροάτη και βασικά να κλειδώσει το 0-0 του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη του δεύτερου η ΑΕΛ έδωσε την εντύπωση ότι θα βγει λίγο πιο μπροστά ψάχνοντας κάτι καλό επιθετικά αλλά γρήγορα επανήλθε στα στάνταρντ της. Η βυσσινί θύελλα ήταν συνεχώς σε θέση άμυνας και έκανε ακριβώς ό,τι και στο πρώτο μέρος, απέναντι σε μια ΑΕΚ που επίσης έκανε ό,τι και στο πρώτο μέρος. Κατοχή της μπάλας δηλαδή, προσπάθειες είτε από τον άξονα είτε από τα άκρα, πίεση, λάθη όχι ευκαιρίες... Αν σε αυτά προσθέσουμε και τα νεύρα που προκάλεσαν κάποιες υποδείξεις ή μη υποδείξεις του διαιτητή Σκουλάκη και των βοηθών του, όπως για παράδειγμα το ανύπαρκτο οφσάιντ στον Λιβάια στο 64' ή ο μη καταλογισμός πέναλτι υπέρ του Κροάτη στο 73'.

Η είσοδος των Μασούντ (έψαξε τις μπαλιές για να δώσει την λύση) και Κλωναρίδη μάλλον δεν άλλαξε ιδιαίτερα την εικόνα της ΑΕΚ, με το ματς να ολοκληρώνεται όπως κύλησε σε όλη τη διάρκεια του. Στην επίθεση η Ενωση, στην άμυνα η ΑΕΛ, στο... οπουδήποτε εκτός από τα δίχτυα οι όποιες (λίγες είναι η αλήθεια) προσπάθειες των Κιτρινόμαυρων, με συνέπεια στον θεσσαλικό κάμπο να χαθούν δύο πολύτιμοι βαθμοί για την Ενωση.

Γιάννης Ζαφειρίου replied to the topic 'Παναθηναϊκός 2017-2018' in the forum. 2 days ago

Παναθηναϊκός - Κέρκυρα 4-0
Μετά τη... σφαλιάρα στη Λιβαδειά, ο Παναθηναϊκός έβγαλε εγωισμό και με καλό ποδόσφαιρο νίκησε 4-0 την Κέρκυρα στη Λεωφόρο. Κορυφαίοι oi Βιγιαφάνιες, Δώνης (έπαιξε στην κορυφή) και Χατζηγιοβάνης.

Η νίκη απέναντι στην Κέρκυρα ήταν μονόδρομος. Ζητούμενο ήταν να συνοδευτεί κι από την ανάλογη εμφάνιση. Ο Παναθηναϊκός πάτησε χορτάρι αποφασισμένος και κατάφερε παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο να επικρατήσει 4-0 της Κέρκυρας, ξεσπώντας για την ήττα από τον Λεβαδειακό.

Έτσι έπαιξαν

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης παρέταξε τον Παναθηναϊκό με 4-3-3, τον Βλαχοδήμο στο τέρμα, τους Κουρμπέλη, Οικονόμου στα στόπερ, δεξιά τον Γιόχανσον κι αριστερά τον Ινσούα. Στα χαφ τους Τζανδάρη, Λουντ και Χίλιεμαρκ, τον Βιγιαφάνιες στην μία πτέρυγα, τον Χατζηγιοβάνη στην άλλη και στην κορυφή τον Δώνη.

Από την άλλη ο Σάκης Τσιώλης, κατέβασε την ομάδα του με 4-4-1-1. Ο Γιαννακόπουλος κάτω από την εστία, στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Σπίνουλα, Ιωάννου, Γκράσι, Επστάιν. Στα χαφ οι Ντιόγκο, Γρομητσάρης, δεξιά ο Σιόντης, αριστερά ο Παμλίδης, δεκάρι ο Ρόλε και στην επίθεση ο Τουράμ.

Με λάμψη Δώνη… καθάρισε από το ημίχρονο!

O Παναθηναϊκός δεν έχει περιθώρια να κάνει ντέρμπι παιχνίδια σαν το σημερινό κόντρα στην Κέρκυρα και οι ποδοσφαιριστές του Μαρίνου Ουζουνίδη αντιμετώπισαν το παιχνίδι όπως έπρεπε, έβγαλαν κυριαρχία πάνω στο χορτάρι και κατάφεραν να… καθαρίσουν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χρήστο Δώνη που αγωνίστηκε ως σέντερ φορ και απέδειξε πως ο Έλληνας τεχνικός μπορεί να «ποντάρει» πάνω του για να καλύψει το μεγάλο κενό. Ο Δώνης σκόραρε στο 16’ το 1-0 μετά από μαγική μπαλιά του Βιγιαφάνιες και εξαιρετική ενέργεια και ασίστ από δεξιά του Χατζηγιοβάνη ενώ στο 34’… σέρβιρε το 2-0 στον Γιόχανσον! Το «τριφύλλι» αξιοποίησε την καθολική του υπεροχή κόντρα στους «Φαίακες» με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε ενέργεια σε όλο το πρώτο μέρος, έβγαλε συνεργασίες και έπαιξε καλό ποδόσφαιρο απέναντι σε έναν αδύναμο αντίπαλο που ήρθε στην Αθήνα με νοοτροπία για να χάσει με όσο το δυνατόν λιγότερα γκολ.

Ξέσπασε!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός δεν… έκατσε πάνω στο αποτέλεσμα, έψαξε και άλλα γκολ για να ικανοποιήσει τον κόσμο που στέκεται στο πλευρό της ομάδας αλλά και για να φτιάξει την ψυχολογία του ενόψει της συνέχειας. Ο Λούκας Βιγιαφάνιες ήταν σε εξαιρετική ημέρα, δεν σταμάτησε λεπτό να δημιουργεί και από τα δικά του πόδια το «τριφύλλι» βρήκε ακόμη γκολ για το 3-0.

Στο 70’ «έφτιαξε» τον Λουντ με κάθετη από αριστερά. Ο Φινλανδός έκανε το «σκαφτό» πλασέ και έστειλε την μπάλα στο πλεκτό. Ο Δώνης θα μπορούσε να βρει και δεύτερο προσωπικό γκολ και να γράψει εκείνος το τελικό 4-0. Κάτι που έκανε τελικά ο Άλτμαν στο 90’ μετά από εξαιρετική σέντρα του Χίλιεμαρκ από δεξιά, βάζοντας το κερασάκι στη νίκη.

Η εντεκάδα της ΑΕΚ με αντίπαλο την Α.Ε.Λ για την 18η αγωνιστική της Superleague!

Η εντεκάδα του Παναθηναικού ενάντια στην Κέρκυρα για την 18η αγωνιστική της Superleague!

H ενδεκάδα : Βλαχοδήμος, Γιοχάνσον, Οικονόμου, Κουρμπέλης, Ινσούα, Τζανδάρης, Λουντ, Χίλιεμαρκ, Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης, Δώνης

Στον πάγκο: Διούδης, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Στάικος, Κουντουριώτης, Μπουζούκης, Άλτμαν

Παναθηναικός70-75 ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα του τη φετινή σεζόν στο κλειστό του ΟΑΚΑ πληρώνοντας ακριβά την αστοχία του από την περιφέρεια. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και έχοντας τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ σε μεγάλη μέρα υποχρέωσε τους «πράσινους» σε ήττα με 75-70. Ουσιαστικά η διαβολοβδομάδα ήταν... διαβολοβδομάδα όνομα και πράγμα αφού ο Παναθηναϊκός έκανε το 0/2 και έχασε σημαντικό έδαφος εν όψει της συνέχειας. Όχι ότι κρίθηκε κάτι, αφού και πάλι κρατάει την τύχη στα χέρια του όσον αφορά το πλεονέκτημα της έδρας στα playoffs.
Αυτή ήταν η πρώτη ήττα στην κανονική περίοδο της EuroLeague ύστερα από 428 μέρες και δη από τον Νοέμβριο του 2016, όταν και είχε χάσει από τον Ολυμπιακό. Βέβαια μεσολάβησαν και οι δύο ήττες στην postseason από τη Φενέρ μέχρι και το ματς με την ΤΣΣΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να ήταν πολυ καλός στην άμυνα «κατεβάζοντας» την ρωσική ομάδα 15 πόντους από τον φετινό της μέσο όρο ωστόσο στην επίθεση δεν τα πήγε καλά. Τα 6/28 τρίποντα αποδεικνύουν του λόγους το αληθές με την ΤΣΣΚΑ να ελέγχει τον ρυθμό από το 24' και μετά. Ουσιαστικά το σημείο που έκρινε όλο το ματς! Μπορεί ο Κέι Σι Ρίβερς να «ξύπνησε» στην 3η περίοδο μετά τα 0/5 σουτ και με 8 σερί πόντους να έστειλε την διαφορά στους 10 πόντους (46-36) όμως μια διακοπή του αγώνα από τους διαιτητές για ένα φάουλ του Σίνγκλετον (σ.σ. το οποίο παρεμπιπτόντως ήταν το 3ο) στο 24' στάθηκε αρκετή για να φέρει τα πάνω κάτω στο ματς! Η ΤΣΣΚΑ εκμεταλλεύτηκε την «παγωμάρα» στις εξέδρες μετά την πεντάλεπτη διακοπή και έχοντας 3/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα πραγματοποίησε ένα επιμέρους 13-3 και μπόρεσε να μπει ξανά στο παιχνίδι.
Το παιχνίδι δεν διεκδικούσε δάφνες θεάματος στο πρώτο ημίχρονο. Η εκατέρωθεν αστοχία ήταν εκείνη που κυριαρχούσε, με τον Παναθηναϊκό να έχει μόλις 1/16 τρίποντα και ποσοστό μόλις στο 6%! Ο Νικ Καλάθης και ο Κέι Σι Ρίβερς έβλεπαν το καλάθι με... κουμπότρυπα, αν και ο φυσικός ηγέτης των «πρασίνων» ήταν εκείνος που μοίραζε τη μία ασίστ μετά την άλλη τελειώνοντας το πρώτο μισό του αγώνα με 7 τελικές πάσες.
Ουσιαστικά ο μοναδικός τρόπος με τον οποίο ο Παναθηναϊκός απειλούσε την ΤΣΣΚΑ ήταν... θεαματικός και τον Θανάση Αντετοκούνμπο (11π., στο α' με 5/6 δίποντα) να «τελειώνει» τις περισσότερες φάσεις πάνω από τη στεφάνη. Οι Ρώσοι είχαν «απάντηση» με τον Οθέλο Χάντερ (10π., στο α' με 5/6δίπ.) ενώ πολύ καλά πήγε και το «ψηλό» σχήμα του Πασκουάλ με τον Σίνγκλετον στο «3», τον Γκιστ στο «4» και τον Όγκουστ στο «5» ο οποίος έδωσε πολλές βοήθειες, κυρίως στα ριμπάουντ. Ακόμα και έτσι η αστοχία ήταν τόσο... εκνευριστική που η ΤΣΣΚΑ μπόρεσε να κλείσει το ημίχρονο στο +2 (31-29) με τους «πράσινους» να σημειώνουν μόλις 9 πόντους στην δεύτερη περίοδο.